Home > Wnętrza > Sposoby na ciemność w dziecięcym pokoju

Sposoby na ciemność w dziecięcym pokoju

Czy wiesz, co może czuć w ciemności dziecko, którego wyobraźnia pracuje na bardzo szybkich obrotach? Ma prawo do strachu, całkiem uzasadnionego, bo przecież nie wie, co kryje się w mroku. Boimy się szczególnie tego, czego nie znamy i nie widzimy. Na szczęście jest bardzo wiele sposobów na ukojenie dziecięcego lęku. Oto kilka sposobów na delikatne rozświetlenie pokoju nocą i oswojenie malucha z ciemnością.

Świecidełka

Przedmioty, które wprowadzają niewiele światła, za to bardzo efektownie wyglądają w ciemności. Są to różnego rodzaju naklejki fluorescencyjne na ścianę i sufit, najczęściej w postaci gwiazdek i księżyca, ale nie tylko. Wróżki, kotki, rakiety, motyle, jednorożce i wiele, wiele innych – cała gama niezwykłych wzorów do wyboru. Koszt niewielki, a efekt murowany! Ciekawą i sympatyczną propozycją jest świecąca pościel dziecięca. To jest dopiero gratka! W dzień pościel wygląda całkiem zwyczajnie, a w nocy emituje delikatne światło fluorescencyjne. W dodatku, tematy i wzory są bardzo rozmaite, więc – z pewnością – każde dziecko odnajdzie coś dla siebie. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się lampki z czujnikiem ruchu. Jeśli maluch nie ma problemu ze spaniem w ciemnym pokoju, a kłopoty pojawiają się dopiero po przebudzeniu w nocy i chęci wyjścia np. do toalety, taka propozycja może okazać się najbardziej pomocna. Niewielkich rozmiarów lampki wkładane do gniazdek albo zasilane baterią zaświecają się po wykryciu ruchu. Dzięki temu mogą oświetlić dziecku drogę po to, by potem z powrotem otulić go senną ciemnością. Więcej lampek tego typu można zamieścić również w innych pomieszczeniach, np. w korytarzu, czy kuchni. Ułatwi ona życie nie tylko najmłodszym, ale również dorosłym.

Królestwo LED

Idealne rozwiązanie do dziecięcych pokojów. Specjalnie dla maluchów, dla których mrok stanowi poważny problem. Lampki LED-owe przyjemnie rozświetlają ciemności, a dodatkowo stanowią dobrą alternatywę, jeśli chodzi o oszczędzanie energii, dla tradycyjnych lampek. Różnorodność form lampek LED-owych jest bardzo bogata. Mogą to być drewniane lampki – w przeróżnych wzorach, np. sówki albo lokomotywy, projektory gwiazd, lampki w formie tradycyjnej, świecące kule na łańcuchu, czy bardzo miłe, miękkie lampki w kształcie zwierzątek. Te ostatnie, to zdecydowanie wyjątkowe przedmioty. To zabawka, przytulanka i lampka w jednym! Ergonomiczny kształt, brak ostrych i twardych krawędzi zapewniają komfort i bezpieczeństwo dla malucha. To niesamowite, że lampka nocna może stać się równocześnie ukochaną przytulanką. Być może właśnie to rozwiązanie pomoże dziecku powoli przezwyciężać strach przed ciemnością. Jeśli mowa o LED-ach, warto wspomnieć również o taśmach LED-owych. Zamiast lampki nocnej można pokusić się o zamontowanie takiej taśmy, np. pod sufitem albo na krawędzi półki. W tej kwestii lepiej jednak nie wpadać w przesadę, bo emitowane światło jest dosyć mocne i – zamiast uspokoić – może dziecko rozdrażnić. Aby przyjemnie oświetlić mroki można wykorzystać niedługi kawałek taśmy – niewielka ilość światła rozproszy mrok, a równocześnie nie będzie agresywnie rzucać się w oczy.

Światło a noc

Czy światło lampki może świecić przez całą noc? Jeżeli dziecko panicznie boi się ciemności i w nocy rozbudza go panujący wszechobecnie mrok – zdecydowanie tak! Całonocne, delikatne światło zapewni mu bezpieczeństwo i pozwoli na spokojny sen. Jeśli trudności pojawiają się tylko podczas zasypiania, nie ma potrzeby pozostawiania światła na noc. Wtedy wystarczą drobne, fluorescencyjne elementy, które ostrożnie przełamują ciemną, nocną powłokę. Nie rozbudzi to malucha, a zagwarantuje przyjemną atmosferę.

Leave a Reply