Home > Budowa > Zalety domów drewnianych.

Zalety domów drewnianych.

Dla wielu z nas domy drewniane kojarzą się z obiektami tymczasowymi lub gospodarstwami wiejskimi. Jednak ten trend znacząco się zmienia. Z roku na rok widać, że takich budynków jest coraz więcej. I to nie tylko o charakterze rekreacyjnym czy letniskowym. Coraz większą popularnością cieszą się całoroczne domy drewniane. Skąd wzięła się ich popularność? Dlaczego warto zdecydować się na drewniane budownictwo? Odpowiedzią na te pytania może być szereg plusów jakie posiadają owe budynki. A oto ich najważniejsze zalety:

Funkcjonalność i trwałość.

Nadal dla większości z nas domy z drewna stanowią pewną niewiadomą. Nie do końca wiemy jak wyglądają one w porównaniu do tradycyjnej technologii murowanej. Głównie jesteśmy ciekawi ile trwa budowa domu z drewna i czy jest ona skomplikowana? Odpowiedzi na te pytania mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Przede wszystkim warto zacząć od tego, że tego typu budynki można postawić niezależnie od pory roku. Nie musimy się zatem zamartwiać czy pogoda pozwoli nam na wykonanie zaplanowanych prac. Jest tu jednak pewne „ale”. Otóż jedynym warunkiem, który należy spełnić wcześniej to wylanie fundamentów. Co do budowy szkieletu to możemy liczyć na dość łatwy proces, który trwa krócej niżeli wybierając dom murowany.

To co powinniśmy jeszcze wiedzieć o drewnie w kontekście budowy domu to fakt, że jest to materiał energooszczędny. Surowiec ten jest dobrą izolacją. Poza tym, co ważne – drewno jest niezwykle wytrzymałe i odporne. Nadal panuje bowiem błędne stwierdzenie, iż owe domy są łatwopalne. A to nieprawda. Prawidłowo zabezpieczając konstrukcję możemy być pewni, że budynek będzie odporny na ogień.

Ekologiczne budownictwo.

Życie w zgodzie w naturą to trend, który dotyczy nie tylko projektów wnętrz naszych domów. Obejmuje on także zewnętrzny jego wygląd. Domy drewniane idealnie wpasowują się w tę modę. Możemy zatem żyć w zgodzie z naturą kupując nie tylko zdrową żywność, ale także żyjąc w ekologicznym domu. W końcu mamy tu do czynienia z naturalnym materiałem. Można wręcz powiedzieć, że „oddycha” on samodzielnie. Dzięki temu normuje poziom wilgotności – to pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Kolejnym niezwykle dużym plusem działającym na korzyść budownictwa drewnianego jest temperatura, która panuje wewnątrz budynku. Przez cały rok możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, gdyż podczas letnich dni będzie odczuwalny chłód, a zimą będziemy w stanie szybciej nagrzać wnętrze. Na tym jednak nie koniec – domy drewniane to idealne rozwiązanie dla alergików. Mając do czynienia z maturalnym surowcem i ekologicznym budownictwem owe osoby mogą zauważyć pewne zmiany, które będą działały tylko i wyłącznie na ich korzyść.

Wygląd to nie wszystko, ale…

Jak już zostało wspomniane powyżej zwracamy uwagę na wygląd zewnętrzny naszego domu. W tym przypadku możemy stworzyć coś oryginalnego. Coś, co będzie trudne do powtórzenia. Jeśli zatem lubimy się wyróżniać i cenimy sobie nowoczesne rozwiązania musimy zdecydować się na budowę domu drewnianego. Skąd wynikają aż tak duże możliwości? Odpowiedź jest oczywista – z drewna. Ten naturalny materiał jest niezwykle łatwy w obróbce. Projektując taki dom od podstaw mamy właściwie nieograniczone możliwości. Dodajmy, że wcale nie ogranicza nas tutaj ich powierzchnia. Owszem, możemy zdecydować się na niewielki drewniany domek letniskowy. Ale równie dobrze możemy postawić na całoroczny dom drewniany, którego metraż może przekroczyć 100m2. Takie budynki to zazwyczaj połączenie efektywności i funkcjonalności. Wybierając jako główny materiał drewno możemy być pewni, że nasz dom będzie pełen stylu i elegancji.

PODSUMOWANIE

Całoroczne domy drewniane w Polsce z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Posiadając na ich temat podstawowe wiadomości skutecznie się do nich przekonujemy. Niezależnie od tego w jaki stylu chcemy wybudować nasze cztery ściany – czy ma być to styl rustykalny, klasyczny, a może nowoczesny to możemy być pewni, że drewno spełni nasze wymagania. Poza tym wystarczy spojrzeć na powyższe zalety owych budynków, by przekonać się dlaczego coraz więcej inwestorów decyduje się na budownictwo drewniane. Może do tej grupy dołączyć i Ty?

Leave a Reply