Home > Wnętrza > Korzyści związane z zastosowaniem listew ściennych

Korzyści związane z zastosowaniem listew ściennych

Mogą być przypodłogowe, sufitowe, ścienne, proste, ornamentowe, ledowe – listwy ozdobne występują w przeróżnych postaciach, ciesząc się dużą popularnością u konsumentów. Asortyment sztukaterii wewnętrznej jest na tyle bogaty, że bez względu na metraż i upodobania można wybierać spośród wielu modeli, by osiągnąć efekt spełniający oczekiwania.

Funkcjonalność połączona z estetyką

Za co klienci kochają listwy na ścianę? Na czym polega fenomen tych elementów dekoracyjnych? Ogółem sztukateria pełni funkcje zarówno dekoratywne, jak i estetyczne. Za jej pomocą wnętrzu nadaje się pożądanego charakteru. Listwy ścienne przeznaczone są do montowania w dowolnej części pomieszczenia, co zależne jest jedynie od wyobraźni właścicieli lokum. Przeważnie panele ścienne umieszcza się wzdłuż powierzchni, lecz w przypadku chęci uzyskania bardziej spektakularnego i wyrazistego efektu przy użyciu profili tworzy się atrakcyjne wizualnie kompozycje, mogące imitować między innymi ramy obrazów.

Ukryta zaleta listew na ścianę

Poziom estetyki we wnętrzu rośnie podwójnie. Po pierwsze, dekor od razu poprawia wygląd wnętrza. Po drugie, pozwala ukryć to, co miłe dla oczu nie jest. Jeśli na powierzchni występują rozmaite zabrudzenia, zadrapania, ślady po gwoździach czy jakiekolwiek inny defekty, listwy ścienne doskonale je zamaskują. Idealne będą w takiej sytuacji panele wyższe, które zasłonią szerszy zakres mankamentów.

Decydując się na zakup sztukaterii, warto zwrócić uwagę na przekrój danego ornamentu. Wiele modeli bowiem posiada wgłębienie, będące znakomitą skrytką na przewody. Kable można zatem poprowadzić między ścianą a listwą, dzięki czemu znikną z pola widzenia, a pokój prezentować się będzie bardziej elegancko.

Od modernistycznego designu do stawiającego na detale art déco

Mnogość stylów wnętrzarskich sprawia, że dobierając listwy na ścianę, trzeba zachować czujność, by kupić wzór pasujący do całości. Modernistyczny design woli prostotę, gładkie formy i minimalizm. W pomieszczeniach klasycznych warto postawić na symetrię oraz nieskomplikowane kształty, dbając przy tym o spójność aranżacji. Gustowne detale, liczne żłobienia czy wypukłości sprawdzą się natomiast w art déco, zaś ciekawie rzeźbione listwy ścienne, bogato profilowane i z motywami roślinnymi dopełnią styl glamour. Każdy odnajdzie wariant właściwy dla siebie.

Co jeszcze warto pamiętać przy wyborze sztukaterii?

Ściana ścianie nierówna, dlatego posiadając w domu obszary zaokrąglone, łuki lub kolumny należy skłonić się w stronę profili giętkich. Listwa ścienna elastyczna idealnie spisze się na ścianach nieregularnych, a jej przytwierdzenie jest równie proste jak w przypadku sztywnych dekorów. Łatwość montażu także jest kluczowa, ponieważ zastosowanie sztukaterii wymaga jedynie użycia specjalnego kleju, co czyni cały proces przystępnym dla każdego.

Jakimi cechami powinny wyróżniać się dobre listwy na ścianę? Pożądane zalety to trwałość, możliwość malowania dedykowanymi takim materiałom farbami, odporność na wilgoć, niepodatność na deformacje, lekkość.

Leave a Reply