Home > Firmy > Jak prawidłowo założyć żywopłot mieszany?

Jak prawidłowo założyć żywopłot mieszany?

W przeciwieństwie do żywopłotów jednogatunkowych (takich jak żywopłoty z tui), żywopłoty mieszany składa się z conajmniej kilku gatunków roślin. Jego oryginalność i estetyka będzie ożywiać Twój ogród przez cały rok. I to jest tylko jedna z wielu jego zalet.

W skrócie.

Żywopłot mieszany łączy w sobie różne gatunki, dostosowane do gleby i klimatu regionu. Ewoluuje wraz z rytmem pór roku, odsłaniając za każdym razem nowe oblicze.

Plantacja.

Można mieszać krzewy kwitnące, owoce i kolorowe liście, krzewy liściaste i wiecznie zielone. Radzimy wybrać jedną z poniższych kategorii:

Krzewy kwitnące: kwitnące krzewy czerwonej porzeczki, fiołki, bzy.
Krzewy jagodowe: dzika róża, ostrokrzew.
Krzewy o liściach liściastych: grab, buk purpurowy, fizykarp.
Wiecznie zielone krzewy: wawrzyn portugalski, fotinia, meksykańskie drzewo pomarańczowe.
Drzewo iglaste: cyprys, jałowiec, nisko rosnąca sosna, cis, , kryptomeria..

Aby krzewy dobrze się rozwijały, nie powinny być sadzone zbyt ciasno. Odległości, których należy przestrzegać, różnią się w zależności od wybranego gatunku. Policzyć 2-3 rośliny na metr bieżący na 150 cm wysokości żywopłotu.

Program sadzenia.

Możesz je sadzić obok siebie lub w rozłożonych w czasie rzędach, jeśli chcesz mieć większą grubość.
Najlepsze okresy sadzenia to wiosna i jesień. Przygotuj ziemię, usuwając chwasty i kamienie, i rozluźnij ją. Wykopać otwory do sadzenia dwukrotnie większe od bryły korzeniowej krzewu, zamontować krzewy, a następnie wypełnić mieszaniną gleby wierzchniej i dobrej gleby ogrodowej.

Nawodnienie.

W zależności od gatunku, konieczne może być zastosowanie palika przykrycie podłoża ściółką o grubości 5 cm, która ograniczy zachwaszczenie i utrzyma świeżość gleby.

Porady.

Połączyć 2/3 krzewów liściastych z 1/3 krzewów wiecznie zielonych, aby żywopłot zachował swoje właściwości jako schronienie dla dzikiej przyrody nawet w zimie. Aby zachować pewną jednorodność, należy kilkakrotnie powtórzyć tę samą sekwencję roślin.
Mieszany żywopłot jest bardzo łatwy w utrzymaniu i wymaga znacznie mniej pielęgnacji niż tradycyjny żywopłot. Sprawdzić podlewanie w ciągu pierwszego roku (raz w tygodniu w upale – więcej w przypadku suszy). Jedyną wymaganą konserwacją jest przycinanie, które odbywa się w zależności od wybranego gatunku.

Zalety żywopłotu mieszanego.

1. Różnorodność biologiczna: zapewnia owadom i zwierzętom „pomocniczym” schronienie i okrywę, a także miejsce do zimy i hodowli.
2. Odporność. Zmniejsza się skażenie między gatunkami. Jeśli jeden rodzaj rośliny zostanie zaatakowany lub nie dostosuje się dobrze, jego sąsiedzi zajmą jego miejsce.
3. Skuteczność. Ten rodzaj żywopłotu wypełnia się szybko, ponieważ niektóre krzewy będą się wspinać, a inne rozłożą u podstawy. Całość oferuje jednorodną ochronę i zapewnia doskonały widok i siłę wiatru.
4. Łatwość konserwacji. Po założeniu żywy żywopłot wymaga tylko jednego przycinania konserwacyjnego.

Leave a Reply