Drewniane żaluzje to rozwiązanie, które nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat. Oprócz podstawowej roli, jaką jest ochrona przed promieniami słonecznymi, sprawiają, że wnętrze wydaje się bliższe natury. W tym segmencie możemy wybrać też nowoczesne rozwiązanie, jakim są drewniane żaluzje dwupłaszczowe. Czym się wyróżniają i kto powinien się na nie zdecydować?
Do jakich wnętrz pasują żaluzje drewniane?
Piękno żaluzji z naturalnych surowców polega na tym, że pasują do różnych stylów wnętrzarskich. Drewniane żaluzje to na pewno opcja do minimalistycznych wnętrz nowoczesnych, ale świetnie sprawdzą się również jako dodatek do stylu skandynawskiego, który bazuje na jasnych barwach i prostych kształtach. Styl boho aż prosi się o drewniane żaluzje: w końcu ta stylistyka opiera się głównie na obecności naturalnych, w tym drewnianych elementów. Żaluzje z drewna warto wybrać również do klasycznego wnętrza. Jeżeli na przykład w naszym salonie wybraliśmy ciemne barwy i skórzane obicia mebli tapicerowanych, to żaluzje w odcieniu mahoniu dodadzą wnętrzu eleganckiego sznytu.
Czym charakteryzują się drewniane żaluzje dwupłaszczowe?
Jest to nic innego jak podwójne żaluzje, które działają niezależnie od siebie. Takie żaluzje drewniane oferuje na przykład firma Clicky. Są to nowoczesne modele, które pozwalają na o wiele większą funkcjonalność i swobodę niż żaluzje o tej samej szerokości, które nie są podzielone na dwa osobne unity. Żaluzje szerokie drewniane sprawiają, że kiedy je zamykamy, do pomieszczenia nie dociera już światło. Żaluzje dwupłaszczowe pozwalają na zamknięcie tylko jednej części – na przykład tej, przez którą razi nas słońce – i pozostawienie drugiej części otwartej.
Wyobraźmy sobie takie żaluzje drewniane w kuchni. Często razi nas słońce, ale nie chcemy całkowicie zaciemniać pomieszczenia. To też świetne rozwiązanie do salonu, sypialni, a nawet łazienki.
Jak wygląda konserwacja żaluzji drewnianych dwupłaszczowych?
Dbanie o żaluzje dwupłaszczowe wygląda tak samo, jak w przypadku jednopłaszczowych. Nie ma co się oszukiwać: na każdych żaluzjach należy spodziewać się osiadania kurzu. Jest on tym bardziej widoczny, im lamele są ciemniejsze. W przypadku drewnianych żaluzji najlepszym rozwiązaniem jest omiecenie ich na sucho miotełką do wycierania kurzu. Jeżeli mamy specjalny płyn przeznaczony do czyszczenia drewna, to również możemy go użyć. Na pewno jednak zabronione jest namaczanie ich, ponieważ utrzymująca się wilgoć może uszkodzić drewno.
W sieci można znaleźć specjalną szczoteczkę z kilkoma rzędami miotełek, co na pewno ułatwi cały proces. Nie porysuje ona lameli i pomoże w dotarciu do różnych zakamarków. Szczególnie żaluzje drewniane 50 mm mogą wymagać takiej szczoteczki, ponieważ są szersze niż standardowe.
Żaluzje dwupłaszczowe – szczegóły
W przypadku takich żaluzji montowane są oczywiście dwa sznureczki – po jednym do każdego segmentu (my decydujemy, po której stronie będą się one znajdować). Również w tych żaluzjach można wybrać tasiemkę, która zasłania sznureczek i dziurki, przez które przechodzi. Taka tasiemka jest zwykle dobrana kolorystycznie do drewna, choć na specjalne życzenie można poprosić producenta o inne.
Drewniane żaluzje są dostępne w różnych kolorach, więc możemy dobrać je kolorystycznie do jasnych albo ciemnych wnętrz. Również wymiar takich żaluzji możemy dobrać do naszych potrzeb. Jeżeli na przykład wybierzemy żaluzje o szerokości 120 centymetrów, to każda z części będzie miała po 60 centymetrów. Istnieje jednak wiele możliwych konfiguracji, a wszystko zależy od naszych potrzeb i osobistego gustu.