Home > Wnętrza > Co należy wiedzieć o listwach przyokiennych?

Co należy wiedzieć o listwach przyokiennych?

Gdy czeka nas wybór okien, to najczęściej koncentrujemy się jedynie na nich. Raczej mało kto zwraca uwagę na listwy przyokienne. Okazuje się, że listwy te są niezmiernie ważne. Pełnią nie tylko funkcję stricte estetyczną, ale także są świetną izolacją. Powiedzmy sobie o nich nieco więcej. 

Świetna izolacja

Listwy przyokienne, czy też jak kto woli listwy okienne, powinny być zamontowane przez profesjonalistów. Gdyby zostały źle zamontowane, to okna nie będą się idealnie otwierały, a także będą nieszczelne. Jeśli profile styropianowe zostaną źle dobrane, czy też zamontowane, to z zewnątrz będzie się przedostawało powietrze z zewnątrz. Bardzo często także dochodzi do pęknięć tynku. 

Niestety żywotność okien jest znacznie zmniejszona. Będzie trzeba ją wymieniać. Bardzo często przy montażu okien są popełniane różnego rodzaju błędy. Niezmiernie często dochodzi do doboru kompletnie nieodpowiednich materiałów. Najczęściej chce się zaoszczędzić na oknach i wybiera się te o bardzo słabej jakości. Często zapomina się o wykończeniu prawidłowym okien. Lista elewacyjna pełni bardzo ważną funkcję. Jaką konkretnie? 

Na pewno zapobiega pęknięciom na tynku. Najczęściej pojawiają się one na granicy okiennej ościeżnicy z tynkiem. Druga bardzo ważna rola to uszczelnienie połączenia ościeżnicy wraz z tynkiem. Listwy elewacyjne także są pewnego rodzaju ochroną ściany przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Nie musimy się także dzięki nim obawiać o dostawanie się wilgoci. 

Wybór konkretnych listew

Okna, które są zwieńczone odpowiednimi listwami, wyglądają o wiele, wiele lepiej. Wiemy już, po co się stosuje tego rodzaju listwy. Musimy jeszcze dowiedzieć się, na co konkretnie zwrócić uwagę wybierając dany model. Bardzo ważne jest to, aby jej szerokość była odpowiednia na tyle, aby zakryć samą przestrzeń przy ścianie. Sporą popularnością na rynku oczywiście cieszą się listwy przyokienne w kolorze białym.

Są jednak wśród nas osoby, które decydują się na dopasowanie koloru listwy bezpośrednio do pozostałych elementów okien. Z czego wykonane są listwy elewacyjne? Są wykonane najczęściej z PCV. Skąd w ogóle się wzięła ich popularność? Listwy tego typu są niezmiernie łatwe w samym montażu, ponieważ przymocowanie ich odbywa się niezmiernie sprawnie, bez użycia sporej liczby narzędzi. Poza tym są one bardzo uniwersalne oraz przystępne cenowo. 

W większości sklepów możemy kupić listwy wraz z całym zestawem. Co w takim zestawie się znajduje? Jest to siatka zbrojona szklana siatka, pianka dylatacyjna, jak i uszczelka. Listwy PCV są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które lubią mieć wybór, jeśli chodzi o różne kolory. Dzięki temu będziemy mogli ich kolor dobrać bezpośrednio do okien. Kolor można dobrać także na innej podstawie. Najważniejsze jest to, aby listwy przyokienne lepiej się komponowały z pomieszczeniem. Ich kolor dopasowany musi być bezpośrednio do ścian.

Gdy mamy jakieś wątpliwości w wyborze listew, to pokuśmy się o doradztwo profesjonalisty. 

Leave a Reply