Home > Ogród > Dziki ogród? Czemu nie!

Dziki ogród? Czemu nie!

Wszyscy mamy to samo pragnienie, aby cieszyć się naszym ogrodem i uczynić go przyjemnym i tętniącym życiem miejscem. Co by było, gdyby dało to wolną rękę naturze i różnorodności biologicznej? Co może być piękniejszego niż ogród, w którym kwitnie przyroda? Najlepszym sposobem na uczynienie z ogrodu schronienia dla przyrody jest przestrzeganie pewnych zasad i podejmowanie działań zgodnych z zasadami ochrony środowiska.

1 – Tworzenie dzikiego obszaru.

Najlepszym sposobem na ochronę i zachęcanie natury w swoim ogrodzie jest umożliwienie jej rozkwitu w spokoju. Innymi słowy, ideałem jest zdefiniowanie mikrostref bez interwencji, aby faworyzować faunę i florę. Kilka metrów kwadratowych dzikiej trawy wystarczy, aby umożliwić eksplozję życia w ogrodzie.
Można nawet użyć roślin, które rosną naturalnie i są uważane za niepożądane, takich jak pokrzywy, mniszek lekarski lub mniszek lekarski, aby przygotować środki dla innych obszarów ogrodu lub w ogrodzie warzywnym.

Na przykład:

a. maceracja: przeciwko ślimakom;
b. napar: przeciwko roztoczom, opalenizna przeciwko mszycom;
c. wywar: przeciwko chorobom grzybowym;
d. gnojowica: dla wzmocnienia roślin i gleby.

2 – Budowa domów dla owadów.

Innym dobrym sposobem na promowanie przyrody w swoim ogrodzie jest zróżnicowanie siedlisk, tak aby ogród stał się schronieniem dla bioróżnorodności. Aby to zrobić, można zbudować hotel dla owadów lub różne schroniska. Budowa tych schronisk jest bardzo popularna zwłaszcza wśród dzieci, a jej zaletą jest uświadomienie im już w bardzo młodym wieku, jak ważne jest obserwowanie i ochrona różnorodności biologicznej.

Stosując użyteczne gesty promujące przyrodę, takie jak uprawa roślin rodzimych i miodowych lub tworzenie obszaru dzikiej przyrody, owady powrócą do Twojego ogrodu. Budując schroniska, w naturalny sposób zapewnicie Państwo owadom i ogólnie dzikiej faunie i florze schronienie, które zapewni im ochronę, a także obfite pożywienie, które będą mogli znaleźć w okolicy.

Oto kilka podstawowych zasad budowy schronisk dla owadów.

Umieść swoje schronienia dla owadów w pobliżu kwiatów, drzew owocowych lub kwitnących łąk, aby oprócz schronienia zapewnić ich mieszkańcom pożywienie.
Umieść je z dala od żywiołów: wiatru i deszczu. Połóż je na słonecznej stronie, od strony południowej lub południowo-wschodniej, i podnieś do góry, aby izolować je od wilgoci. Używaj głównie materiałów z recyklingu z ogrodu.

3 – Stosowanie ściółkowania naturalnego.

Stosowanie naturalnej ściółki w ogrodzie ma kilka zalet.

Oszczędność wody, ponieważ ogranicza ona parowanie, zmniejszając tym samym potrzebę częstego podlewania.
Ograniczcie rozwój chwastów, a tym samym ochronicie swoje plantacje.

Idealnym sposobem na promowanie natury w ogrodzie jest wykorzystanie organicznej ściółki z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak ścinki trawy, słoma, martwe liście, kora lub karton. Oprócz ochrony roślin, poprzez rozkład, wnoszą one do gleby składniki odżywcze w zmiennych ilościach i włókna, przyczyniając się w ten sposób do poprawy jej struktury.

Podsumowanie.

Wspieranie przyrody w swoim ogrodzie nie wymaga tak wielu wyrzeczeń: trzeba tylko myśleć przede wszystkim o środowisku naturalnym i poszanowaniu różnorodności biologicznej. W końcu gesty, które należy przyjąć, są proste i pełne zdrowego rozsądku. Nie wymagają one inwestycji finansowych, ani kolosalnej pracy, a poza ochroną i poszanowaniem przyrody, przyniosą wam także dobrobyt i satysfakcję, że działaliście na waszym poziomie dla ochrony tej zagrożonej fauny i flory.

Leave a Reply