Dynamiczny inteligentny piec akumulacyjny to przyszłość. Działa na zasadzie pobierania początkowego ładunku, aby uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a następnie pobiera energię tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej pożądanego ustawienia. W ten sposób niektóre dynamiczne grzejniki akumulacyjne pobierają energię tylko przez 15 minut podczas każdej pełnej godziny ogrzewania.
Dynamiczne elektryczne inteligentne grzejniki akumulacyjne również nie wymagają konserwacji ani serwisowania, w przeciwieństwie do kotłów gazowych lub olejowych. Serwisowanie i konserwacja przyczyniają się do ogólnych kosztów „bieżących” i kosztują przeciętnego właściciela domu od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy rocznie. W ciągu ostatniej dekady na rynku pojawiło się wiele różnych alternatyw. Wiele z tych nowoczesnych rozwiązań zawiera rdzeń szamotowy.
Jakie zalety ma inteligentny piec akumulacyjny?
Inną główną zaletą instalacji ogrzewania opartego o dynamiczny inteligentny piec akumulacyjny, jest poziom możliwości sterowania w porównaniu z nocnymi ogrzewaczami akumulacyjnymi. Grzejniki akumulujące ciepło w nocy są nieefektywne i nie dają się sterować. Zwykle są wyposażone jedynie w prosty włącznik, który można otwierać lub zamykać za pomocą pokrętła i dlatego nie można ustawić żądanej temperatury ani programu grzewczego.
W przypadku wielu dynamicznych inteligentnych grzejników akumulacyjnych masz cyfrowy, programowalny termostat. Pozwala to na ogół na ustawienie od 1 do 3 temperatur oraz w pełni konfigurowalny program ogrzewania. Daje to właścicielowi domu pełną kontrolę nad ogrzewaniem, często poprawiając jego ogólny komfort podczas mroźnych zimowych miesięcy.
Dynamiczne inteligentne piece akumulacyjne są również bardziej estetyczne i nie niszczą Twojego wystroju. Nocne grzejniki akumulacyjne tracą dużo ciepła z tyłu, uszkadzając ściany za nimi, przez co w przyszłości prawie nie nadają się do wykorzystania w innej formie ogrzewania. To także marnotrawstwo wytworzonego ciepła.
Piec akumulacyjny – trochę historii
Grzejniki o wysokiej retencji ciepła lub magazynowaniu w nocy pojawiły się na rynku pod koniec lat czterdziestych/na początku lat pięćdziesiątych i były postrzegane jako innowacyjna technologia. W tamtych czasach wszystko, co elektryczne było uważane za nowoczesne, a przez to lepsze. Miliony ludzi zainwestowało w piec akumulacyjny w ciągu ostatnich 60 do 80 lat, ale wielu z nich napotyka te same problemy – brak kontroli, słabą dystrybucję i brak komfortu.
Technologia przeszła długą drogę w ciągu ostatnich 50 lat – dlaczego więc ludzie wciąż polegają na staroświeckiej technologii, która nie zawsze działa skutecznie, do ogrzewania swoich domów? To pytanie, na które nikt nie może odpowiedzieć, ponieważ każde wyjaśnienie byłoby błędne. Pojazdy silnikowe są dostępne od ponad wieku, a ich technologia bardzo się rozwinęła. To samo dotyczy wszystkich urządzeń elektronicznych, takich jak telefony, komputery, a nawet sprzęty AGD, takie jak lodówko-zamrażarki. Dlaczego ogrzewanie miałoby być inne?
Piec akumulacyjny o wysokiej retencji ciepła działa na zasadzie pobierania energii elektrycznej przez 7 godzin przez noc, zamieniając ją na energię cieplną i przechowując w glinianych cegłach. Te gliniane cegły są wciśnięte w metalową obudowę z pojedynczymi elementami grzejnika osadzonymi pośrodku.
Piec akumulacyjny a promieniowanie cieplne
Najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie ciepła jest połączenie ciepła promieniowania i konwekcji. Ponieważ wnętrze nocnego grzejnika akumulacyjnego jest bardzo ciasno wypełnione cegłami, aby osiągnąć najwyższy poziom zatrzymywania ciepła, nie ma miejsca na przepływ powietrza, co ogranicza ilość konwekcyjnego ciepła, jaką może zapewnić nocny piec akumulacyjny. Oznacza to, że prawie całkowicie trzeba polegać na promieniowaniu cieplnym, co daje znacznie mniej wydajny grzejnik, a tym samym obniża poziom komfortu. To ten sam efekt, który pewnie pamiętasz z czasów, gdy siedziałeś przy ognisku jako dziecko, aby się ogrzać? Promieniowanie cieplne jest wyczuwalne blisko źródła ciepła, ale nie konwekcyjnie w całym pomieszczeniu, aby równomiernie ogrzać pomieszczenie.