Zawsze przychodzi taki czas kiedy chcemy coś zmienić w swoim otoczeniu, odświeżyć ub powiększyć naszego domu. Wtedy zazwyczaj wpadamy na pomysł remontu ale zazwyczaj chcemy żeby było szybko i tanio. Takim szybkim i tanim sposobem jest płyta gipsowa.
Jakie można wyróżnić rodzaje płyt gipsowych?
Kiedy robimy remont w domu i myślimy o płycie gipsowej to na początku trzeba ustalić jakiego rodzaju płytę potrzebujemy i do jakiego pomieszczenia, ponieważ nie każda płyta nadaje się do każdego. Można wyróżnić kilka rodzai płyt takich jak:
-wodoodporne, które można użyć w pomieszczeniach, w których jest zwiększona wilgotność okresowo. W środku są impregnowane środkiem hydrofobowym. Trzeba pamiętać aby pokryć glazurę wodoodpornym klejem jak i trzeba pamiętać o wentylacji w pomieszczeniu.
-płyty ognioodporne nadadzą się jako osłonka kominka. Zawierają one w sobie włókno szlane, które chroni przed zbytnim nagrzaniem ścianki. Natomiast nie można tych ścianek używać do pomieszczeń z dużą wilgotnością.
-ognioodporne impregnowane środkiem hydrofobowym idealnie chronią przed wilgotnością i ogniem. Takie płyty sprawdzą się do łazienek, które znajdują się na poddaszu.
Jaki ciężar można powiesić na płycie gipsowej?
Jeśli masz w planach wieszać coś na płytach gipsowo – kartonowej trzeba się zorientować jaka to będzie rzecz aby dobrać odpowiedni kołek do zawieszenia. Rzecz nie może zazwyczaj być cięższa niż 5 kg. Na ściance można powiesić takie przedmioty jak różnego rodzaju obrazki, lustra czy szafki w zależności oczywiście od doboru odpowiednich kołków i ciężaru.
Jakie wybrać kołki rozporowe do płyty gipsowej?
Wyróżniamy kilka rodzajów kołków takich jak:
-kołki uniwersalne nadają się do różnego rodzaju podłoży. Te kołki są bardzo trwałe w zależności od długości rdzenia. Dadzą radę przy większości materiałów.
-kołki motylkowe dzięki swojej specjalnej budowie uniemożliwiają ich wypadnięcie. Nadają się tylko do delikatnych i lekkich przedmiotów.
-kołki parasolki służą jako zaparcie po drugiej stronie płyty. Ich budowa zapewnia stabilniejsze zamocowanie, dzięki czemu można na nich wieszać cięższe rzeczy.
-kołki ślimaki są bardzo delikatne, dlatego nie zawiesisz na nich bardzo ciężkich rzeczy pomimo tego, że są one z metalu.
-kołki uchylne nadają się do wieszania szafek.
-kołki typu Molly są bardzo wytrzymałymi korkami nadającymi się do montażu telewizora czy bardzo ciężki ch rzeczy.
Jak dobrać odpowiedni profil do płyt kartonowo – gipsowych?
Wybór profilu jest bardzo ważny w montażu płyt gipsowych ze względu na to, jest jej szkieletem. Można wybrać profile w zależności od tego czego akurat potrzebujemy. Profile są wykonane z ocynkowanego ogniowo materiału stalowego. Ważna jest też ich grubość, bo nie mogą być one zbyt cienkie, ponieważ w zależności od wilgotności czy ciepła mogą one się odkształcać i wyginać.
Profile CW ustawia się pionowe i są to metalowe słupki. Mają między sobą odpowiednią przestrzeń, która umożliwia prowadzenie instalacji elektrycznych. Natomiast profile UW układa się poziomo do podłogi i sufitu. Profile ościeżnicowe UA wyglądem przypominają te o nazwie CW ze względu na to, że również układa się je w pionie.
Do montażu sufitu używa się różnych okładzin sufitowych np. kapeluszowych, które wykorzystywane są w sufitach łukowych. Warto pamiętać żeby wybierać profile u jednego producenta i zgodnie z zaleceniami. Wtedy będą również mniej widoczne wszelakie łączenia.
Jak wygląda montaż płyty kartonowo-gipsowej?
Kiedy wybraliśmy już odpowiednie ściany i grubość profili musimy wyznaczyć przebieg ścianki oraz otworów drzwiowych jeśli mamy zaplanowane wmontowanie w ściankę drzwi.
Docinamy odpowiednio profile i od spodu przyklejamy taśmę akustyczną. Same profile montujemy do podłoża odpowiednimi kołkami. Jeśli już to wykonaliśmy to następnie możemy przejść do montażu profili pionowo, które również od tylnej strony trzeba okleić taśmą akustyczną i montujemy je do ściany. Należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej szerokości profili. W tym momencie musimy pamiętać o grubszym profilu UA. Kolejnym etapem jest zamontowanie nadproża i mocujemy je według zaleceń producenta drzwi. Kiedy mamy już szkielet można przymocować okładzinę kartonową. Trzeba jednak przed tą czynnością pamiętać o przyklejeniu taśmy przekładkowej. Kolejno wycinamy otwór drzwiowy i następnie kiedy już mamy wszystkie ścianki montujemy wszystkie instalacje przechodzące przez ścianę i zakładamy izolację z wełny mineralnej. Musi być ona dopasowana do szerokości ściany. Kiedy już zrobiliśmy te wszystkie czynności można przejść do szpachlowania wszystkich łączeń w ściance.
Jak poprawnie pomalować płytę gipsowo – kartonową?
Pierwszym podstawowym krokiem jest dobre zagruntowanie płyty lub użycie farby podkładowej. Pozwala to na wyrównanie powierzchni jak i zakrycie wszystkich łączeń. Zagruntowanie płyty wspomaga ograniczenie wchłaniania wilgotności.
Kolejnym krokiem jest malowanie. Wygląda to dokładnie tak samo jak malowanie zwykłej ściany. Na początek nakładamy jedną warstwę i czekamy aż wyschnie i wtedy dla lepszego krycia koloru możemy nałożyć drugą. Najlepiej jeśli wybierzemy farbę gęstą, która ma dobre krycie.