Poradnik remontowy

 Dzięki niewielkim rozmiarom, małe wkrętarki elektryczne można zabrać ze sobą wszędzie. Ich możliwości niewiele różnią się od możliwości wiertarko-wkrętarek.

Poręczność wkrętarki jest ogromnym plusem. Za jej pomocą można mocować wkręty w przeróżnych materiałach. Jeśli czeka Cię zakup miniwkrętarki, przeczytaj na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Im większa moc, tym lepiej

Warto zwrócić uwagę na napięcie nominalne wkrętarki. Od niego będzie zależała jej moc. Oczywistą zależnością jest to, że im wyższe będzie napięcie, tym lepszy będzie silnik, a co za tym idzie? Będziemy mieli możliwość wkręcania większych i szerszych wkrętów. Kolejną istotną sprawą jest regulator momentu obrotowego. Jest on bardzo ważny podczas wkręcania i wykręcania. Wykorzystuje się go do ustawienia odpowiedniego momentu obrotowego. Można go ustawić za pomocą pokrętła w jednej z kilku pozycji. Warto pamiętać, że im większy moment obrotowy, tym nasza miniwkrętarka będzie w stanie sobie poradzić z większymi wkrętami. Zazwyczaj maksymalny moment obrotowy nie przekracza 7,7 Nm.

Bateria czy akumulator

W większości przypadków miniwkrętarki są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe. Ich zaletą jest to, że nie rozładowują się podczas przerw w działaniu. Naładowane mogą czekać na użycie nawet ponad rok! Do wyboru mamy jeszcze akumulatory niklowo-kadmowe. W ich przypadku kluczowa jest pamięć o procesie formowania akumulatora. Oznacza to, że zanim osiągnie on swoją maksymalną pojemność, musi on przejść kilka cykli całkowitego rozładowania i naładowania. Warto pamiętać też o procesie ich samorozładowania. Nawet w pełni naładowany akumulator niklowo-kadmowy, nieużywany przez jakiś czas, po prostu się rozładuje.  Dlatego dobrze jest sprawdzać jego stan przynajmniej raz na pół roku.

Inne funkcje

Kupując minikrętarkę warto zapoznać się z jej różnymi funkcjami. Niektóre posiadają ruchome rękojeści. Dzięki temu wkrętarkę można ustawić pod innym kątem, by wkręcać wkręty nawet w trudno dostępnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest także wysuwany uchwyt magnetyczny, które ułatwia przytrzymanie wkręta w jednym miejscu.

Gdzie kupować?

Dobrze jest, kiedy narzędzia czy inne akcesoria budowlane możemy zakupić u godnych zaufania producentów. Na pewno przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z ofertami różnych sklepów, także internetowych zwłaszcza, gdy interesuje nas hurtowa sprzedaż narzędzi. Sklep e-spawalnictwo sprzedaje wiele rodzajów narzędzi w hurtowych cenach. Po zorientowaniu się w cenach i możliwościach wystarczy już tylko dokonać zakupu. Jedno jest pewne, wkrętarka jest narzędziem, którego nie może zabraknąć w trakcie prac remontowych.

a8e59d86274c9cb0b9127bf781bccf45

Moda na domy nowoczesne nie ustaje, a wręcz przeciwnie – szybko rozwija się i przybiera coraz to nowe formy. Powstają coraz to nowe, ciekawsze projekty.

Ile projektantów tyle różnych koncepcji. Pula pomysłów jest tak wielka, że naprawdę jest, z czego wybrać. Często borykamy się z jednak z pytaniem: jaki powinien być nowoczesny dom? Damy kilka wskazówek.

Stawiamy na asymetrię

Dotyczy to pomieszczeń, wnętrz. W nowoczesnym domu okna mają różną wielkość. Poza tym do jego wykończenia używa się różnych materiałów.

Dom inteligentny

Pojęcie domu nowoczesnego niesie ze sobą również konieczność zamontowania nowoczesnych rozwiązań. Jest to podyktowane przede wszystkim wygodą czy najnowszymi odkryciami, które pozwalają usprawnić np. wentylację domu, gdy zastosujemy tę w wersji mechanicznej. Poza tym często stosuje się oświetlenie czy bramy wjazdowe sterowane za pomocą komend, pilota.  

Myślimy o naturze

W domach tego typu stosuje się również rozwiązania, które stawiają na ekologię. Mowa tutaj przede wszystkim o nowoczesnym ogrodzie pełnym zieleni, ale również systemie energooszczędnych urządzeń takich jak: lodówka, pralka, telewizor itp. Wykorzystują one nie tylko mniej prądu, ale wpływają także pozytywniej na środowisko naturalne.

Wybór ogrzewania

To ważny, o ile nie jeden z najważniejszych rzeczy w domu. Ogrzewanie stanowi integralną część domu, a jego dobroczynne działanie doceniamy dopiero jesienią i zimą. Istnieje wiele rodzai instalacji, jednak wiele osób decyduje się na ogrzewanie centralnej i grzejniki Purmo. Warto także zainstalować termostaty, które pozwolą na dowolną regulację grzejników. Ich skręcenie bądź rozkręcenie, jeśli zaistnieje taka potrzeba. W Warszawie istnieje wiele firm, które oferują całą gamę elementów niezbędnych do zamontowania ogrzewania, np. Arigo.pl

Liczy się przede wszystkim domownik

Na jaki rodzaj domu byśmy się nie zdecydowali, bez względu na to, jak go urządzimy, to przede wszystkim domownicy powinni czuć się w nim bezpiecznie. Z pewnością powinno być to miejsce, do którego zawsze z przyjemnością wrócimy.

Kwestia garażu jest bardzo istotnym elementem jeżeli decydujemy się na budowę domu. Jednym z częściej wybieranych rozwiązań jest budowa domu z garażem. Nie wszyscy jednak decydują się na tę opcję. Garaż w domu najczęściej pozwala na pomieszczenie jednego, góra dwóch samochodów. Dodatkowo koszty stawiania takiego budynku znacznie się zwiększają. Innym pomysłem jest zbudowanie garażu osobno. To rozwiązanie zdaniem wielu jest znacznie bardziej praktyczne.

Osobny garaż niewielkim kosztem – czy to możliwe?

Budowa osobnego garażu daje nam duże możliwości. Zwłaszcza jeżeli jesteśmy posiadaczami stosunkowo dużej działki. Przy budowie takiego obiektu ograniczeniem jest dla nas jedynie nasza wyobraźnia – może być on tak duży, żeby pomieścić kilka aut. Niestety często spotykamy się z jeszcze jednym problemem – ograniczeniami finansowymi. Zdecydowanie najlepszym wyjściem byłoby postawienie obiektu murowanego. Wiąże się on jednak z większymi kosztami. Jeżeli w danym momencie nie stać nas na wydanie dużej sumy na budowę garażu, a nie chcemy, żeby nasze auto stało na otwartej przestrzeni, powinniśmy poszukać alternatywnego, tańszego rozwiązania.

Kiedy nie chcemy lub też nie możemy pozwolić sobie na budowę garażu naszych marzeń, dobrze jest zdecydować się na garaż wykonany z wysokiej jakości stali. Jeżeli dobrze wybierzemy firmę, która zajmuje się produkcją tego rodzaju konstrukcji, będziemy mogli cieszyć się doskonałej jakości garażem, który dodatkowo będzie się nienagannie prezentował w naszym ogrodzie. Wykorzystanie konstrukcji stalowych staje się coraz bardziej popularne, a na rynku pojawiają się firmy oferujące produkty metalowe cechujące się doskonałą jakością. Jednym z tych przedsiębiorstw jest niewątpliwie firma CGT, która została już doceniona przez polskich i zagranicznych konsumentów. Garaże blaszane CGT wyróżniają się wytrzymałością, odpornością na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, ich znakiem rozpoznawczym jest również estetyka. Producent kładzie nacisk na perfekcyjne wykończenie swoich wyrobów, dzięki czemu konstrukcje metalowe prezentują się świetnie. Jeżeli jednak nie chcemy się skupiać na eksponowaniu elementów metalowych, możemy zakupić garaże blaszane CGT wykonane z materiału, który będzie doskonale imitował drewno. Dzięki takiemu rozwiązaniu niekiedy może być łatwiej o wpisanie obiektu w otoczenie. Solidna konstrukcja będzie doskonałą ochroną dla naszego samochodu.

12596f59cbe9927b268bb6e5063e678d

Odpowiednia wentylacja ma coraz większe znaczenie w nowoczesnym budownictwie. Jest to spowodowane szeregiem różnych czynników, począwszy od potrzeby ciągłego oczyszczania powietrza, a kończąc na wprowadzeniu szeregu oszczędności, związanych rzecz jasna z kosztami ogrzewania budynków.

Dzisiejsze systemy wentylacyjne, zostały rozbudowane do układów całych central, w których dochodzi do zaawansowanych procesów odzyskiwania ciepła. Wspomniane centrale wentylacyjne - bo o nich mowa, to zaawansowane urządzenia, coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie.

Z czego składają się nowoczesne centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła?

Centrala wentylacyjna

To prawdziwe centrum całego układu wentylacji, od którego zresztą pochodzi jego nazwa. W skład centrali wentylacyjnej, wchodzą wentylatory, które generują ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych. Oczywiście moc tych wentylatorów nie może być zbyt duża, ponieważ koszt energii wykorzystywanej w ich pracy kompensowałby zyski związane z wykorzystaniem systemów rekuperacyjnych.

Wymiennik ciepła

Centrale wentylacyjne to rzecz jasna jeden z najważniejszych elementów całego układu. Jednak równie dużą role odgrywa... wymiennik ciepła. Czym on jest? Najczęściej, przedstawia się go jako złączone ze sobą dwa oddzielne ciągi powietrza. Jeden z nich, usuwa ogrzane, aczkolwiek zepsute powietrze z wnętrza naszego domu. Z kolei drugi, wprowadza powietrze świeże, ale zimne.

Od czego więc będzie zależeć skuteczność wymiennika ciepła? To proste - od tego, jak dużą ilość energii, czyli w tym wypadku ciepła, jest on w stanie "zwrócić" do domu. Wydajność takiego wymiennika, zależy od wielu czynników. Podstawowym czynnikiem, jest jednak pole powierzchni stycznej obydwu kanałów powietrznych. Im jest ono większe, tym większa część energii "wróci" do naszego domu!

Wymiennik ciepła może mieć różną formę, wynikającą z jego budowy. Możemy więc wyróżnić następujące ich rodzaje:

Wymiennik krzyżowy

Ten typ wymiennika jest najczęściej spotykaną jego formą. Składa się on z dwóch kanałów, które są przedzielone mnóstwem drobnych kanalików. W ten sposób, powierzchnia wymiany ciepła jest zwiększona do maksimum, co jednocześnie daje duże efekty w zakresie wydajności tego rozwiązania. Jest to rozwiązanie najtańsze i z tego względu najbardziej popularne na rynku.

Wymiennik przeciwprądowy

W przypadku tego wymiennika, powietrze przepływa nie prostopadle względem siebie, ale równolegle. Tym samym, powierzchnia wymiany ciepła jest jeszcze większa, co oczywiście przenosi się na zwiększoną opłacalność wymienników przeciwprądowych. Warto zauważyć, że systemy wentylacji mechanicznej, wyposażone w tego typu układy są już nieco droższe, od systemów wyposażonych w wymienniki krzyżowe. Jeśli chcecie wiedzieć, ile wynosi sprawność tego typu wymiennika, to pewnie będziecie zaskoczeni. Dlaczego? Ponieważ ta sprawność waha się w okolicach 90 procent.

Wymiennik obrotowy

Tego typu wymienniki, są o wiele bardziej skomplikowane niż dwa pozostałe. Tym samym, są one rzadziej spotykane w domowych instalacjach. Ze względu na swoją budowę, znajdują one zastosowanie raczej w wielkich centralach wentylacyjnych, w których mamy do czynienia ze znacznie większymi prądami powietrznymi. Jak działa taki układ? Składa się on, z elementu obrotowego, znajdującego się wewnątrz skrzyżowania dwóch prądów powietrznych. Element ten, posiada duże właściwości akumulacyjne (w kontekście ciepła). Tym samym, podczas wykonania obrotu (na wskutek działania pędu powietrza), odbiera on, bądź oddaje (w zależności od ustawienia) ciepło. Niestety, jak łatwo przewidzieć, choć system ten jest dość wygodny i wydajny, to jednak zwraca on część zanieczyszczeń powietrza.

Wymiennik spiralny

Wymienniki spiralne, a w zasadzie spiralno-przeciwprądowe to urządzenia obecnie najefektywniej odzyskujące ciepło. Ich sprawność sięga nawet 92%, co jest jest możliwe dzięki dwóm cechom tychże wymienników. Pierwsza - sposób przepływu powietrza: powietrze w wymienniku spiralnym wymieniane jest podobnie jak w wymienniku przeciwprądowym, z tą jednak różnicą, że dodatkowo przepływa po łuku (wymiennik ma kształt walca), dzięki czemu jego droga wydłuża się, a powietrze ma więcej czasu na wymianę ciepła. Druga – wspomniane już pole powierzchni wymiennika: wymienniki spiralne w wersji podstawowej wykonane są z 39 m2 aluminium. Tak ogromna powierzchnia wymiany ciepła gwarantuje uzyskiwane przez wymienniki parametry i dodatkowo sprawia, że urządzenia są wyjątkowo odporne za szronienie i nie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń przed zamarznięciem.

Jak to wszystko razem działa?

Ogólna zasada działania central wentylacyjnych jest bardzo prosta. Powietrze, jest wprowadzane w ruch, za pomocą systemu wirników. Dotyczy to zarówno powietrza "wychodzącego" z naszego domu, jak też "wchodzącego" do niego.

Po wprowadzeniu powietrza w ruch, przepływa ono przez filtry powietrza, które oczyszcza je z ewentualnych zanieczyszczeń (kurz, pył itp.), następnie jest prowadzone bezpośrednio do wymiennika ciepła. Po przejściu przez wymiennik zużyte powietrze oddaje swoje ciepło i jest usuwane na zewnątrz. Jednocześnie świeże, oczyszczone na filtrze powietrze "wpływa" do środka wymiennika, jednocześnie odbierając ciepło powietrzu opuszczającemu nasz dom poprzez systemy wentylacyjne i jako czyste, ale ogrzane już powietrze jest nawiewane do pomieszczeń. Centrale wentylacyjne, są więc niczym innym, jak urządzeniami, w których wprowadza się powietrze w ruch. Resztę zrobi za nas fizyka...

Krótkie podsumowanie

Choć na pierwszy rzut oka, systemy rekuperacyjne wydawać się mogą nieopłacalne, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Dlaczego? Chociażby, dzięki wysokiej sprawności wymienników, która wraz z postępem technicznym wzrosła z 50 do nawet ponad 90 procent. W ten sposób, system rekuperacyjny jest o wiele bardziej opłacalny dla naszego portfela.

Wbrew powszechnym opiniom wentylacja mechaniczna wcale nie musi zużywać dużej ilości energii. Wprawianie w ruch niewielkich wirników, nie wpływa znacząco na miesięczny koszt wykorzystanej przez nas energii elektrycznej. Warto jednak zwrócić uwagę czy centrala wentylacyjna, którą chcemy zastosować nie jest wyposażona w dodatkową grzałkę powietrza. To właśnie nagrzewnice wstępne stosowane przez niektórych producentów do ochrony wymienników przed zamarznięciem są odpowiedzialne za negatywne opinie na temat zasadności stosowania systemów rekuperacji w domu. Na szczęście na rynku istnieją producenci, których urządzenia nie wymagają zastosowania dodatkowych grzałek i tym samym, inwestycja w rekuperację z ich centralami wentylacyjnymi jest opłacalna.

Wodomierze to urządzenia pomiarowe, dzięki, którym istnieje możliwość ustalenia sprawiedliwego naliczania opłat za zużycie wody. Zastosowanie wodomierzy wyparło konieczność stosowania opłat ryczałtowych, polegających na zastosowaniu odgórnie ustalonej stałej stawki opłaty rachunku, bez względu na ilość zużytej wody. Wodomierz pokazuje ile wody odbiorca zużył, dzięki temu, opłata naliczana jest sprawiedliwie. Odbiorca płaci za tyle wody, ile jej w rzeczywistości wykorzystał.

Regulacje prawne

Wodomierz jako urządzenie pomiarowe, rejestrujące bieżące zużycie wody, stanowi podstawę do rozliczania obrotu wody, między stronami i naliczania stosownej stawki rachunku, dlatego podlega kontroli prawnej. Stosowanie wodomierzy kodyfikuje Prawo miary. Wodomierze podlegają przede wszystkim kontrolom metrologicznym określającym ich stan techniczny i poprawność działania, które przyznają ewentualną możliwość dalszego korzystania z nich. Zgodnie z zapisami przepisów prawa, każdy kto korzysta z wodomierzy w sposób niezgodny z przewidywaniami ustawy, podlega karze grzywny.

Legalizacja wodomierzy - obowiązek prawny

Kontrola metrologiczna wodomierzy, o której wspomniano powyżej jest obowiązkowa i narzucona przez zapis ustawy. Kontrola ta, określana jest jako proces legalizacji i wiąże się z terminem używania wodomierzy. Każdy nowy przyrząd posiada tzw. legalizację pierwotną, a więc zezwolenie na korzystanie z wodomierza przez określony czas. Termin legalizacji pierwotnej wynosi 5 lat, podobnie jak i każdej następnej. W praktyce oznacza to, że po upływie pięciu lat, wodomierz należy poddać kontroli metrologicznej, która w większości przypadków polega na wymianie wnętrza urządzenia i która przywróci ważność użytku wodomierza na kolejne pięć lat. Proces legalizacji sprawdza zatem stan techniczny urządzenia i wydaje zgodę na dalsze jego użytkowanie. Obowiązkiem dokonywanie legalizacji wodomierzy dotknięte są niemal wszystkie budynki i lokale mieszkaniowe. Wyłączone z konieczności kontroli metrologicznej są jedynie nieliczne budynki. Legalizacja wodomierzy musi być przeprowadzona we wszystkich budynkach mieszkalnych, budynkach użytku publicznego jak szkoły, muzea, kina, teatry, szpitale czy hipermarkety. Obowiązkowi legalizacji podlegają zarówno wodomierze zamontowane w rurach odpowiedzialnych za przesył wody po całym budynku, jak i w tych, które odpowiadają za używanie wody w konkretnym lokalu mieszkaniowym. Spod obowiązku poddawania urządzeń pomiarowych kontroli metrologicznych, zgodnie z ustawą i przepisami prawa, wyłączone jest budownictwo niemieszkalne, obiekty będące miejscem wyznawania kultu religijnego jak np. kościoły, budynki wolnostojące o powierzchni mniejszej niż 50 metrów kwadratowych oraz wszystkie budynki mające status zabytku i podlegające prawu ich ochrony.

Prawny nakaz dokonywania legalizacji wodomierzy skutkuje całkowitym zakazem wprowadzania do obiegu i użytkowania urządzeń pomiarowych nie posiadających cech legalizacji.

Legalizacja wodomierzy - na czym polega?

Zatwierdzenia wodomierza jako urządzenia zdatnego do użytku, dokonuje się na podstawie kilku czynników, które dokładnie określa Ustawa z dnia 11 maja 2001r. – Prawo o miarach - Dz. U. 2004 Nr 243, poz. 2441; Art. 4 pkt 13. Legalizacja przede wszystkim sprawdza i zatwierdza stosowanie jednostek pomiarowych wykorzystywanych przez urządzenie, które muszą być legalne i stosowane w państwowym systemie miar. Wodomierz musi zatem korzystać z państwowej jednostki miary, która jest przypisana do wartości określającej pewne fizyczne właściwości.

Drugim aspektem, który podlega procesowi legalizacji jest kontrola metrologiczna. Dokonywana jest ona przez organy administracji miary lub inne podmioty upoważnione do tego. Kontrola metrologiczna sprawdza dokładność dokonywanych przez urządzenie pomiarów. Określa i zatwierdza metodą pomiaru, z jakiej wodomierz korzysta. Bada i ustala dopuszczalną granicę błędu pomiarowego. Kontrola ustala również jakie cechy powinien spełniać przyrząd pomiarowy względem zmiennych czynników zewnętrznych. Legalizacja może zostać dokonana w placówce organu administracji miar, specjalistycznym punkcie legalizacyjnym, w miejscu, w którym urządzenie pomiarowe jest zainstalowane lub w miejscu, gdzie została dokonana legalizacja pierwotna, a więc pierwsza kontrola urządzenia, zanim trafiło ono na rynek.

Proces legalizacji wodomierzy podlega opłacie finansowej. Ustawa nie określa, na której ze stron ciąży obowiązek uiszczenia opłaty za urządzenie pomiarowe, czy obligowanym do uregulowania należności jest właściciel wodomierza, czy też jedynie jego użytkownik. Ustalenia tego dokonuje się indywidualnie i formalizuje na umowie zawieranej między dwiema stronami.

Korzystanie z wodomierzy jest zatem ściśle kodyfikowane przez przepisy Prawa miar. Ustawa przewiduje konieczność dokonywania procesu legalizacji wodomierza, polegającego na określeniu jego legalności względem wykorzystywanych jednostek pomiarowych, sprawności technicznej i dokładności dokonywania pomiarów.

6a6a7a1a9f826bf8a6282daddaa8b8eb