Poradnik remontowy

Są takie akcesoria, bez których łazienka może okazać się niekompletna. Ich brak może sprawić, że pomieszczenie nie będzie spełniało swoich podstawowych funkcji, przez co okaże się niepraktyczne. Mowa nie tylko o wannie, umywalce czy muszli klozetowej. Na rynku dostępny jest szereg innych akcesoriów łazienkowych, których zakup należy rozważyć. Zwłaszcza gdy chcemy, aby nasza łazienka była miejscem funkcjonalnym i stylowo urządzonym. O czym mowa?

 

Stojaki - gdy funkcjonalność niejedno ma imię...

Stojaki w łazience są praktycznym dodatkiem. Można je ustawić w dowolnym miejscu i przestawić w każdym momencie. Ich zaletą jest brak konieczności montażu, a także stabilność konstrukcji. Mogą być wykonane z trzech rodzajów materiału: tworzywa sztucznego, zaimpregnowanego drewna oraz chromowanej stali nierdzewnej. Wybór ostatecznej wersji zależy od ogólnego wystroju pomieszczenia. Za najtrwalsze rozwiązania uważa się modele drewniane oraz stalowe.

Stojak na papier toaletowy może spełniać także inne funkcje. Dla przykładu może stanowić podstawkę dla szczotki WC. Taki wieszak na papier toaletowy można postawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu - najczęściej tuż obok muszli klozetowej. Niektóre modele mieszczą kilka rolek papieru, dzięki czemu możemy zapomnieć o częstym uzupełnianiu zapasu. Jest to doskonała alternatywa dla porozstawianych na półkach rolek papieru toaletowego. Doskonale sprawdza się w swojej funkcji, a do tego świetnie się prezentuje, uzupełniając wystrój pomieszczenia.

Jeżeli mowa o stojakach, praktycznym rozwiązaniem jest również stojak na ręczniki do łazienki. Umożliwia on dokładne i szybsze wysychanie materiału, dzięki czemu ręczniki pozostają świeższe przez dłuższy czas. Podobnie jak i modele na papier toaletowy, także i te stojaki można ustawić w dowolnym miejscu w łazience, na przykład przy wannie umożliwiając swobodny dostęp do nich po kąpieli. Doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych łazienkach. Stabilna podstawa sprawia, że pod wpływem ciężaru zawieszonych na stojaku przedmiotów, nie przewraca się on. Niektóre modele oferują możliwość zawieszenia nie tylko ręczników, ale również szlafroka. Stojaki zróżnicowane są między innymi pod względem ilości ramion.

 

Akcesoria łazienkowe - praktyczne dodatki do każdej łazienki

Stojak na papier toaletowy oraz stojak na ręczniki do łazienki to nie jedyne akcesoria, które powinny znaleźć się w tym pomieszczeniu. Wśród innych dodatków warto wyróżnić zestawy akcesoriów łazienkowych. Są to komplety, które mogą łączyć w sobie między innymi: dozownik na mydło w płynie, mydelniczkę na mydło w kostce, kubek na szczoteczki do zębów, kosz na śmieci oraz pojemnik na szczotkę do WC. Warto zdecydować się na zestaw, w skład którego wchodzą dodatki utrzymane w takim samym stylu i kolorze - tworzą one wówczas spójną koncepcję, nadając wnętrzu stylowego charakteru.

Kolejnym obowiązkowym elementem wystroju łazienki jest kosz na brudną bieliznę. Pojemnik na pranie powinien być dopasowany kolorystycznie i stylowo do pozostałych dodatków znajdujących się w łazience. Jego pojemność powinna być zaś dostosowana do potrzeb domowników. Zbyt mały kosz przy dużej ilości osób może sprawić, że z pojemnika szybko wystawać będą brudne ubrania. Jeżeli więc nie dysponujemy osobną pralnią, postawmy na duży kosz na pranie.

W żadnej łazience nie powinno również zabraknąć lustra. Najlepiej, aby zostało ono umieszczone nad umywalką. Zalecane jest także umieszczenie w jego pobliżu sztucznych źródeł światła, które oświetlą twarz na przykład podczas robienia makijażu czy też golenia twarzy.

531fa4f858fadd64ef2b2749fe03f40a

Parametry techniczne drzwi to jedno, a prawidłowy montaż to drugie. Nawet te o najlepszych właściwościach, np. izolacyjnych, nie będą prawidłowo spełniały swoich funkcji w efekcie nieprawidłowo wykonanego montażu.

Dowiedz się, co jest ważne, aby montaż drzwi przebiegł prawidłowo i jakie błędy mogą się pojawić przy nieodpowiednim ich osadzeniu. Przedstawiamy kilka rad, z którymi warto się zapoznać przed samodzielnym montażem drzwi lub kiedy chcemy nadzorować montaż wykonywany przez fachowców.

 

Skutki nieprawidłowego montażu drzwi

Powstawanie mostków termicznych i straty ciepła to tylko niektóre skutki błędów w montażu. Niedostosowanie drzwi do otworu, pionu może skutkować problemami z otwieraniem oraz zamykaniem drzwi. Niefachowość może prowadzić do tarcia drzwi o podłogę, wypaczenia elementów konstrukcyjnych, zarówno ramy, jak i skrzydła, a także zablokowania elementów okuć. Poprawny montaż jest jednym z najważniejszych czynników dla długotrwałego oraz bezproblemowego użytkowania drzwi. Decydując się na profesjonalne drzwi akustyczne, lepiej powierzyć ich montaż fachowcom.

 

Kiedy zamontować drzwi zewnętrzne podczas budowy domu?

Drzwi w nowym domu powinny być zamontowane, kiedy większość prac wykończeniowych się zakończy, zwłaszcza jeśli są to drogie i porządne drzwi drewniane. Przy pracach budowlanych nawet takie drzwi mogą ulec zniszczeniu. Przejściowo można zastosować tańsze, prowizoryczne drzwi.

 

Ważne aspekty montażu drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe wymagają szczególnie solidnego montażu ościeżnicy. Należy je mocować większą ilością, gęściej umieszczonych, solidnych łączników niż w przypadku drzwi bez właściwości antywłamaniowych. Najlepsze będą stalowe kotwy rozporowe, kotwy metalowe lub porządne kołki montażowe. W każdym przypadku wszelkie materiały zastosowane do montażu drzwi powinny być zgodne z zaleceniami producenta.

 

Montaż drzwi w zależności od grubości ściany

Różne zasady dotyczą montażu drzwi w zależności od rodzaju muru. W ścianach jednowarstwowych ościeżnice powinny być montowane w połowie grubości muru. Z kolei w dwuwarstwowych należy je osadzić możliwie najbliżej zewnętrznej strony. Część ościeżnicy zostanie przykryta warstwą termoizolacji oraz tynku.

Każdy kto remontuje lub urządza mieszkanie marzy o tym by końcowy efekt był wyjątkowy i zaskakujący.

Dobór odpowiednich mebli zgodnych z gustem i obowiązującymi trendami, wybór modnych dodatków powoduje, że nasze wnętrze nabiera uroku. Jednak istnieje także ciekawa propozycja urozmaicenia aranżacji polegająca na zastosowaniu coraz popularniejszych i występujących w coraz szerszej gamie produktów do zdobienia ścian. Dzięki nim uzyskać można interesujący i niebanalny charakter w pomieszczeniu, a dodatkowe ozdoby nie będą już potrzebne.

Poszukując odpowiedniego produktu do ozdobienia ścian spotkać się można z bardzo szeroką gamą różnego rodzaju środków. Producenci prześcigają się proponując produkty za sprawą których uzyskać można zaskakujące efekty. Proste ściany zyskać mogą wygląd betonu, mogą zmieniać kolor w zależności od kąta padania światła, lśnić lub imitować miękkość tkanin. Farby, tynki ozdobne czy żywice dekoracyjne to propozycja dla osób, którym zależy by ich wnętrze stało się niepowtarzalne i wyjątkowe. Materiały te mimo tego, że nie należą do najtańszych, warte są tego by z nich skorzystać ponieważ stanowią wyjątkową ozdobę, która nie wymaga żadnych dodatków.

Wartym podkreślenia jest to, że nie ma konieczności stosowania tego typu tynków dekoracyjnych czy farb na wszystkich ścianach w pomieszczeniu. Dla uzyskania interesującego efektu często wystarczające jest nałożenie ich na część ścian lub tylko jedną.

Tynki dekoracyjne - wybierając spośród wielu dostępnych na rynku, nie trudno o zawrót głowy. Wybierać możemy spośród tynków imitujących marmur, beton, metal czy piaskowiec. Decydując się na któryś z wariantów pamiętać należy, że dostosowany musi on być do charakteru wnętrza, stylu oraz kolorystyki na jaką decydujemy się podczas aranżacji. Istotnym jest również, że to jaki uzyskamy efekt końcowy zależne jest także od sposobu wykonania oraz nałożenia na ścianę tynku dekoracyjnego.

Farby - jest to zdecydowanie łatwiejsza opcja jeśli chodzi o sposób aplikacji na ścianę. Jest zdecydowanie mniej wymagająca jeśli chodzi o wprawę w tego typu zabiegach. Szeroki wybór jaki oferują producenci pozwala nam wybierać spośród farb laserunkowych, fakturowych, strukturalnych. Ciekawą propozycją są również lakiery brokatowe pozwalające uzyskać efekt rozświetlenia.

67ac97d399a4bd2f8fc37047e80e58e0

Nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie zewsząd zmierzają ku tym ekologicznym. Coraz większą uwagę poświęca się nawierzchniom dla ich naturalnego wpływu na środowisko.

Jak stworzyć nawierzchnię z kostki brukowej, aby korzystnie wpływała na funkcjonowanie przestrzeni zielonej i ekosystemu? Czym charakteryzuje się nawierzchnia ekologiczna i jakie są korzyści z jej zastosowania?

Kwestie związane z troską o środowisko naturalne w dzisiejszych czasach należą do priorytetowych. W pełni wyasfaltowane lub betonowe nawierzchnie nie współgrają dobrze z naturalnym ekosystemem. Współcześnie możliwe jest tworzenie w pełni ekologicznych nawierzchni.

 

Nawierzchnie biologicznie czynne

Z powierzchnią biologicznie czynną, czyli nawierzchnią ekologiczną mamy do czynienia wówczas, kiedy znaczny jej fragment spełnia funkcje wodoprzepuszczalną. W ekologicznej nawierzchni chodzi o zapewnienie niezakłóconego odpływu wód opadowych do gruntu, a w efekcie nie ingerowanie w wegetację roślin.

Kostka brukowa, którą można kupić obecnie oprócz podstawowej funkcji, jaką jest stworzenie nośnej nawierzchni brukowej, umożliwia przede wszystkim w pełni funkcjonalne odprowadzanie wody opadowej do gruntu. Jest to możliwe dzięki szerokim spoinom. Przestrzenie te mogą być zarośnięte trawą, mchem bądź wypełnione grysem. Taka ażurowa powierzchnia umożliwia rozsączanie wód gruntowych.

 

Jakie są korzyści z zastosowania kostki ekologicznej?

Kostka ekologiczna ma znaczenie zwłaszcza w przestrzeni, w której ilość betonu jest przytłaczająca. Ponadto pozwala na uniknięcie opłaty za odprowadzanie wód gruntowych do kanalizacji. Funkcjonalność nawierzchni wodoprzepuszczalnych jest zbliżona do tradycyjnych brukowanych. Design nowoczesnych kostek brukowych pozwala dopasować takie rozwiązania, aby możliwe było spełnianie aspektów ekologicznych, a także funkcjonalnych i dekoracyjnych. Wymagają one zwykle więcej pielęgnacji, ale ta wykonywana regularnie, zapewni trwałość, wytrzymałość i estetyczny wygląd na długie lata. Nie musi być to zwykła ażurowa kostka, dostępna zwykle w marketach w okazyjnej cenie. W przypadku niektórych materiałów o ciekawych kształtach i formach powierzchnia biologicznie czynna może sięgać nawet 36%. Wiele zależy tak naprawdę od ułożonego wzoru tworzonej nawierzchni. Kostka chodnikowa powinna być możliwie niewielka.

Styropian jest powszechnie wykorzystywanym materiałem służącym do izolacji ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów nad piwnicami bądź garażami, ścian fundamentowych, podłóg na gruncie, posadzek pod parkingiem. Wyróżnia się wieloma zaletami, dzięki którym od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dlaczego warto wybrać go jako materiał izolacyjny? Sprawdź!

Właściwości izolacyjne styropianu

Jeśli chodzi o styropian swoje doskonałe izolacyjne właściwości zawdzięcza swojej budowie. Powietrze stanowi aż 98% jego objętości i jest zamknięte w drobnych porach. Wśród ofert można zetknąć się ze styropianem ekspandowanym oraz ekstrudowanym. Ten drugi najczęściej jest w kolorze zielonym, różowym bądź niebieskim. Między sobą różnią się współczynnikiem przewodzenia ciepła. Im jest on mniejszy, tym gorzej materiał przewodzi ciepło, co przekłada się na lepsze właściwości izolacyjne. Styropian może mieć postać płyt, kształtek, bloków oraz profili.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest gęstość objętościowa. Im jest ona większa, tym większa jest wytrzymałość styropianu. Nie pochłania on wilgoci, dlatego może być stosowany nawet do izolacji fundamentów. Jest szczelny, ma niewielki ciężar i jest niezwykle łatwy w montażu. 

W miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużymi obciążeniami mechanicznymi, należy zastosować płyty styropianowe o większej gęstości. Będą chronić przed nadmiernymi stratami ciepła.

Zalety stosowania styropianu

Oprócz wcześniej wymienionych zalet, zastosowanie styropianu przekłada się na niższe zużycie energii, ochronę przed utratą ciepła, a także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery (i to o 60%!). Styropian pozwala zaoszczędzić nawet 50% wydatków na ogrzewanie. Stosując go, uzyskujemy pożądaną temperaturę, odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, a także ciszę. To ponadczasowe rozwiązanie, które jest korzystne cenowo i bezpieczne dla środowiska. 

Wybierając styropian do izolacji, należy zwrócić uwagę do jakich elementów jest on przeznaczony, m.in. podłoga, fasada, dach. Pozwoli to nam na pełne zadowolenie z zastosowanego materiału izolacyjnego.

cc44f924819a6e23622ab4450570e22c