Poradnik remontowy

Każdy kto remontuje lub urządza mieszkanie marzy o tym by końcowy efekt był wyjątkowy i zaskakujący.

Dobór odpowiednich mebli zgodnych z gustem i obowiązującymi trendami, wybór modnych dodatków powoduje, że nasze wnętrze nabiera uroku. Jednak istnieje także ciekawa propozycja urozmaicenia aranżacji polegająca na zastosowaniu coraz popularniejszych i występujących w coraz szerszej gamie produktów do zdobienia ścian. Dzięki nim uzyskać można interesujący i niebanalny charakter w pomieszczeniu, a dodatkowe ozdoby nie będą już potrzebne.

Poszukując odpowiedniego produktu do ozdobienia ścian spotkać się można z bardzo szeroką gamą różnego rodzaju środków. Producenci prześcigają się proponując produkty za sprawą których uzyskać można zaskakujące efekty. Proste ściany zyskać mogą wygląd betonu, mogą zmieniać kolor w zależności od kąta padania światła, lśnić lub imitować miękkość tkanin. Farby, tynki ozdobne czy żywice dekoracyjne to propozycja dla osób, którym zależy by ich wnętrze stało się niepowtarzalne i wyjątkowe. Materiały te mimo tego, że nie należą do najtańszych, warte są tego by z nich skorzystać ponieważ stanowią wyjątkową ozdobę, która nie wymaga żadnych dodatków.

Wartym podkreślenia jest to, że nie ma konieczności stosowania tego typu tynków dekoracyjnych czy farb na wszystkich ścianach w pomieszczeniu. Dla uzyskania interesującego efektu często wystarczające jest nałożenie ich na część ścian lub tylko jedną.

Tynki dekoracyjne - wybierając spośród wielu dostępnych na rynku, nie trudno o zawrót głowy. Wybierać możemy spośród tynków imitujących marmur, beton, metal czy piaskowiec. Decydując się na któryś z wariantów pamiętać należy, że dostosowany musi on być do charakteru wnętrza, stylu oraz kolorystyki na jaką decydujemy się podczas aranżacji. Istotnym jest również, że to jaki uzyskamy efekt końcowy zależne jest także od sposobu wykonania oraz nałożenia na ścianę tynku dekoracyjnego.

Farby - jest to zdecydowanie łatwiejsza opcja jeśli chodzi o sposób aplikacji na ścianę. Jest zdecydowanie mniej wymagająca jeśli chodzi o wprawę w tego typu zabiegach. Szeroki wybór jaki oferują producenci pozwala nam wybierać spośród farb laserunkowych, fakturowych, strukturalnych. Ciekawą propozycją są również lakiery brokatowe pozwalające uzyskać efekt rozświetlenia.

67ac97d399a4bd2f8fc37047e80e58e0

Nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie zewsząd zmierzają ku tym ekologicznym. Coraz większą uwagę poświęca się nawierzchniom dla ich naturalnego wpływu na środowisko.

Jak stworzyć nawierzchnię z kostki brukowej, aby korzystnie wpływała na funkcjonowanie przestrzeni zielonej i ekosystemu? Czym charakteryzuje się nawierzchnia ekologiczna i jakie są korzyści z jej zastosowania?

Kwestie związane z troską o środowisko naturalne w dzisiejszych czasach należą do priorytetowych. W pełni wyasfaltowane lub betonowe nawierzchnie nie współgrają dobrze z naturalnym ekosystemem. Współcześnie możliwe jest tworzenie w pełni ekologicznych nawierzchni.

 

Nawierzchnie biologicznie czynne

Z powierzchnią biologicznie czynną, czyli nawierzchnią ekologiczną mamy do czynienia wówczas, kiedy znaczny jej fragment spełnia funkcje wodoprzepuszczalną. W ekologicznej nawierzchni chodzi o zapewnienie niezakłóconego odpływu wód opadowych do gruntu, a w efekcie nie ingerowanie w wegetację roślin.

Kostka brukowa, którą można kupić obecnie oprócz podstawowej funkcji, jaką jest stworzenie nośnej nawierzchni brukowej, umożliwia przede wszystkim w pełni funkcjonalne odprowadzanie wody opadowej do gruntu. Jest to możliwe dzięki szerokim spoinom. Przestrzenie te mogą być zarośnięte trawą, mchem bądź wypełnione grysem. Taka ażurowa powierzchnia umożliwia rozsączanie wód gruntowych.

 

Jakie są korzyści z zastosowania kostki ekologicznej?

Kostka ekologiczna ma znaczenie zwłaszcza w przestrzeni, w której ilość betonu jest przytłaczająca. Ponadto pozwala na uniknięcie opłaty za odprowadzanie wód gruntowych do kanalizacji. Funkcjonalność nawierzchni wodoprzepuszczalnych jest zbliżona do tradycyjnych brukowanych. Design nowoczesnych kostek brukowych pozwala dopasować takie rozwiązania, aby możliwe było spełnianie aspektów ekologicznych, a także funkcjonalnych i dekoracyjnych. Wymagają one zwykle więcej pielęgnacji, ale ta wykonywana regularnie, zapewni trwałość, wytrzymałość i estetyczny wygląd na długie lata. Nie musi być to zwykła ażurowa kostka, dostępna zwykle w marketach w okazyjnej cenie. W przypadku niektórych materiałów o ciekawych kształtach i formach powierzchnia biologicznie czynna może sięgać nawet 36%. Wiele zależy tak naprawdę od ułożonego wzoru tworzonej nawierzchni. Kostka chodnikowa powinna być możliwie niewielka.

Styropian jest powszechnie wykorzystywanym materiałem służącym do izolacji ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów nad piwnicami bądź garażami, ścian fundamentowych, podłóg na gruncie, posadzek pod parkingiem. Wyróżnia się wieloma zaletami, dzięki którym od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Dlaczego warto wybrać go jako materiał izolacyjny? Sprawdź!

Właściwości izolacyjne styropianu

Jeśli chodzi o styropian swoje doskonałe izolacyjne właściwości zawdzięcza swojej budowie. Powietrze stanowi aż 98% jego objętości i jest zamknięte w drobnych porach. Wśród ofert można zetknąć się ze styropianem ekspandowanym oraz ekstrudowanym. Ten drugi najczęściej jest w kolorze zielonym, różowym bądź niebieskim. Między sobą różnią się współczynnikiem przewodzenia ciepła. Im jest on mniejszy, tym gorzej materiał przewodzi ciepło, co przekłada się na lepsze właściwości izolacyjne. Styropian może mieć postać płyt, kształtek, bloków oraz profili.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest gęstość objętościowa. Im jest ona większa, tym większa jest wytrzymałość styropianu. Nie pochłania on wilgoci, dlatego może być stosowany nawet do izolacji fundamentów. Jest szczelny, ma niewielki ciężar i jest niezwykle łatwy w montażu. 

W miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużymi obciążeniami mechanicznymi, należy zastosować płyty styropianowe o większej gęstości. Będą chronić przed nadmiernymi stratami ciepła.

Zalety stosowania styropianu

Oprócz wcześniej wymienionych zalet, zastosowanie styropianu przekłada się na niższe zużycie energii, ochronę przed utratą ciepła, a także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery (i to o 60%!). Styropian pozwala zaoszczędzić nawet 50% wydatków na ogrzewanie. Stosując go, uzyskujemy pożądaną temperaturę, odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach, a także ciszę. To ponadczasowe rozwiązanie, które jest korzystne cenowo i bezpieczne dla środowiska. 

Wybierając styropian do izolacji, należy zwrócić uwagę do jakich elementów jest on przeznaczony, m.in. podłoga, fasada, dach. Pozwoli to nam na pełne zadowolenie z zastosowanego materiału izolacyjnego.

cc44f924819a6e23622ab4450570e22c
6ae0a2df7a3ef31329b7e370794c10bd

Choć w dobie wszechogarniających ledów i halogenów żyrandole nieco odeszły w zapomnienie, lecz dzięki nowym formom i możliwościom, znów wracają do łask. Różne kolory i materiały z których są dzisiaj wykonywane sprawiają, że mogą nie tylko stanowić idealne dopełnienie wymarzonego miejsca, ale też stanowić serce całego wnętrza. Są to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki, kunsztownie wykonane i misternie zdobione elementami metalu, kryształami lub nowoczesnymi modułami. Odpowiedni żyrandol każde pomieszczenie potrafi napełnić nowym, niezwykłym blaskiem. W tym artykule podpowiemy do jakich wnętrz najbardziej pasują różne rodzaje żyrandoli.

Żyrandole vintage

Od jakiegoś czasu żyrandole vintage są najchętniej wybieranymi typami, ze względu na swój nawiązujący do klimatów industrialnych wygląd. Najczęściej występują one w formie metalowej klatki, która nadaje wnętrzu niezwykły charakter nawiązując wyglądem do dawnego oświetlenia fabryk. Wykonane są one z różnokolorowych metali, od klasycznych czarnych, srebrnych lub białych nawet do miedzianych lub przypominających kolorem modne od kilku sezonów różowe złoto. Żyrandole w stylu industrialnym sprawdzą się zarówno w surowych, betonowych wnętrzach jak i w minimalistycznych, jednolitych pomieszczeniach. Doskonale będą pasować również do ścian wykonanych z cegieł, a klasycznym białym ścianom dodadzą nieco industrialnego sznytu.

Żyrandole kryształowe

Żyrandole kryształowe mogą stanowić idealne dopełnienie zarówno eleganckich, wykwintnych wnętrz jak również tych skromnych i nowoczesnych. Z uwagi na niezwykle ozdobny charakter idealnie sprawdzą się nie tylko jako dekoracja, ale również jako główny element wystroju pomieszczenia. Wykonane są najczęściej z metalu i szkła, choć ostatnio popularność zyskały te wykonane z tworzyw sztucznych, które idealnie pasują do nowoczesnych i awangardowych pomieszczeń. Każdemu miejscu nadadzą nietuzinkowy i wyrafinowany wygląd. Świetnie sprawdzą się zarówno jako ozdoba salonu czy jadalni jak również stylowej sypialni. 

Żyrandole klasyczne

To zapewne one pierwsze przychodzą nam na myśl gdy słyszymy słowo żyrandol. Dawniej zdobiły one nie tylko wnętrza budynków sakralnych, ale razem z żyrandolami kryształowymi tworzyły niezwykły klimat eleganckich hoteli i sal bankietowych. Najczęściej są one zrobione z mosiądzu lub innego metalu, tradycyjnie w kolorze złota, srebra lub szarości. Dość masywne, ciężkie i błyszczące, najlepiej odnajdą się w eleganckich, barokowych, przestronnych wnętrzach. Warto pamiętać aby umieszczać je raczej w jednolitych pomieszczeniach, gdyż niezbyt dobrze współgrają z wzorzystymi ścianami. Wyjątkiem są wytworne wnętrza w stylu rokoko, w których sprawdzą się idealnie.

Żyrandole nowoczesne

Żyrandole nowoczesne są jednymi z najczęściej wybieranych, z uwagi na różnorodność form i kształtów którą prezentują. Oprócz tradycyjnych materiałów takich jak metal czy szkło, mogą być one stworzone z najróżniejszych materiałów, wliczając w to plastik, sznurek a nawet drewno czy papier. Dzięki swojej różnorodności mogą z powodzeniem wpasować się w każde wnętrze. Ich różnorodne kształty z pewnością odmienią pomieszczenie i nadadzą mu oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru. Z łatwością dopełnią wygląd zarówno biurowych jak i domowych wnętrz, tworząc w nich niezwykły klimat. Będą idealnym dodatkiem do salonu, jadalni czy gabinetu, nadając im modny i  estetyczny wizerunek.

Żyrandole kloszowe

Żyrandole kloszowe przeszły niesamowitą odnowę stając się naprawdę stylową i estetyczną ozdobą dla wnętrz. Dzięki swojej funkcjonalności sprawdzą się doskonale zarówno w kuchni, jak i w salonie, gabinecie czy sypialni, nadając tym pomieszczeniom nowy charakter. Klosze takich żyrandoli wykonywane są zazwyczaj materiałów sztucznych, ale również z tkanin, sznurków, metalu czy papieru. Oferta żyrandoli kloszowych jest niezwykle różnorodna i interesująca. Niektóre z nich mogą się nawet rozkładać i składać, zmieniając tym samym nie tylko swój wygląd ale również natężenie dostarczanego światła. Świetnie sprawdzą się one w każdym wnętrzu, a najczęściej są wykorzystywane w celu oświetlenia salonu lub pokoju dziecięcego.

Żyrandole designerskie

Żyrandole designerskie zaskakują swoim niezwykłym wyglądem i formą. Przybierają niesamowite kształty, przez co właśnie na nich najczęściej skupia się uwaga osób przebywających w pomieszczeniu. Będą idealnym wyborem dla osób ceniących sobie niepowtarzalny styl i lubiących wyróżniać się na tle innych. Z pewnością idealnie wpasują się w koncepcję awangardowego pomieszczenia, nadając mu wysublimowanego charakteru. Stanowią znakomity dodatek do nieprzeciętnego wystroju wnętrz, doskonale wpisując się w ich klimat.

Asortyment różnego rodzaju żyrandoli na rynku jest w dzisiejszych czasach naprawdę ogromny, dlatego każdy może z powodzeniem znaleźć taki, który idealnie dopełni jego wnętrze. Ich różnorodne style, formy i kształty sprawiają, że potrafią one prawdziwie zmienić wygląd pomieszczenia, nadając mu niepowtarzalny klimat oraz czyniąc je niezwykle stylowym i wyrafinowanym.

Moskitiery zamontowane w pomieszczeniu to idealne rozwiązanie na lato. Pozwalają ochronić się przed owadami bez użycia środków chemicznych, które mogą powodować uczulenia. Moskitiery to także najskuteczniejszy sposób, aby zapobiec ukąszeniom - żaden komar czy pszczoła się nie przedostaną przez nie. Odpowiednio dobrane pozwalają ustrzec się przed deszczem czy pyłem, który mógłby wpaść przez otwarte okno.

Moskitiery montowane są na drzwiach lub oknach lub na zewnątrz. Można zdecydować się na różne wersje kolorystyczne, dzięki czemu siatka jest niemalże niewidoczna lub wręcz przeciwnie - podkreśla charakter pomieszczenia.


Co to jest moskitiera? Zalety moskitier


Moskitiera to ekologiczny środek ochrony przed komarami, muchami, pszczołami i innymi niechcianymi gośćmi. Można ją zamontować na każdych drzwiach czy oknach, gdyż wystarczy do tego celu specjalna taśma, do której można przymocować siatkę. Bezinwazyjny montaż jest dziecinnie łatwy i nie niszczy framug. Siatka, z której wykonane są moskitiery jest odporna na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie ma potrzeby zdejmowania jej przez cały rok. Istotne jest także to, że w każdej chwili można zdemontować moskitierę, np. aby ją wyczyścić lub wygodnie umyć okno.


Moskitiery ekranowe i drzwiowe


Moskitiery ekranowe to aluminiowe ramki, które są montowane na zewnętrznej stronie okna. Są przymocowane za pomocą niewielkich blaszek, więc w każdej chwili można je zdemontować. Z kolei moskitiery drzwiowe są montowane do ramy drzwi, dzięki czemu można spokojnie spać przy otwartych i nie martwić się o ukąszenia owadów. Są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem ich do każdego rodzaju wnętrza.


Moskitiery rolowane, przesuwne i plisowane


Moskitiery można dopasować także do nietypowych potrzeb. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu, sprawdzą się moskitiery rolowane, które można złożyć w razie konieczności. Aby osłonić duże fragmenty, warto zdecydować się na moskitiery przesuwne lub plisowane. Doskonale sprawdzają się na tarasach lub większych balkonach. Moskitiery przesuwne montowane są na prowadnicach, a plisowane można złożyć, dzięki czemu nie zagracają przestrzeni, gdyż są mało widoczne.

66543648c31311afd0f255724c4ad867