Poradnik remontowy

Mianem prefabrykatów w budownictwie określa się gotowe półprodukty, składające się na typowe elementy budowlane, jakie służą do montażu na placu budowy. Parametry poszczególnych prefabrykatów są zazwyczaj zbliżone do oryginalnych wymiarów i wymagają zazwyczaj tylko niewielkiej obróbki.

 

Informacje ogólne związane z półfabrykatami

Generalnie, prefabrykaty dzieli się na: stalowe, drewniane, żelbetowe, strunobetonowe, kablobetonowe oraz inne. Najważniejszą ich zaletą jest szybkość wytwarzania, na równi z szybkością montażu. Inne walory to: powtarzalność i precyzja wykonanych elementów, możliwość osiągania dużych rozpiętości, a także spora niezależność realizacji obiektu od warunków pogodowych. Prefabrykacja umożliwia wytwarzanie wielowymiarowych elementów budowlanych sposobem przemysłowym poza miejscem budowy, co jest przejawem sporego postępu technologicznego w budownictwie. Dzięki temu prace na placach budowy ograniczają się do montażu poszczególnych konstrukcji. Prefabrykaty przyspieszają proces budowy. Ma to spore znaczenie, zwłaszcza przy montażu instalacji, mocowaniu elementów konstrukcji, a także przy wykonywaniu otworów technologicznych.
Nic zatem dziwnego, że wykorzystanie prefabrykatów staje się coraz powszechniejsze.

 

Partner handlowy zagranicznej firmy

Firma figura.team jako znaczące przedsiębiorstwo w branży konstrukcyjnej również w pewien sposób zajmuje się dziedziną prefabrykatów. Podkreślić należy, że figura.team nie produkuje prefabrykatów, aczkolwiek wspiera niemieckie przedsiębiorstwo Dennert, które się tym zajmuje. Dobiera oferowane przez to przedsiębiorstwo produkty, będąc nieocenionym zapleczem technicznym dla tego zagranicznego producenta na polskim rynku. Dzięki temu, zleceniodawcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z usług wspomnianej firmy będą mieli dostęp do najwyższej jakości produktów.

Rynek prefabrykatów na całym świecie, również w Polsce, rozwija się dynamicznie. W związku z tym, w branży budowlanej mogą powstawać coraz śmielsze projekty, czym zajmują się eksperci z figura.team.

f051fbed172b652008357c5af1e2ef10
b5f44bf3d6f149c5d550ff930bb3c62b

W dzisiejszych czasach wszystko posiada swoją wersję smart, nawet miejsca, w których mieszkamy. Inteligentny dom nie jest zresztą niczym nowym, lecz dopiero możliwości naszych czasów pozwoliły na znaczny rozwój systemu do sterowania domem.

Automatyczne zarządzanie domem jest wygodne i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Inteligentna aparatura od zwykłych urządzeń różni się tym, że posiada funkcje poznawcze, to znaczy mierzy panującą w domu temperaturę, ilość opadów na zewnątrz, zna aktualną datę i godzinę. Dzięki temu może odpowiednio reagować – podnosić i opuszczać rolety, włączać i wyłączać światło lub zraszacze, kontrolować temperaturę oraz poziom wilgoci. Dla swobodnej kontroli całego systemu większość urządzeń w domu zostaje podłączona do centrali. To właśnie ona współpracuje w sposób bezprzewodowy lub przewodowy z czujnikami rozmieszczonymi w całym domu. Stamtąd przekazywane są informacje do innych urządzeń.

Jak to działa?
Wiemy już, że sercem systemu są czujniki, odpowiedzialne za ocenę otoczenia, co zaś pełni funkcję mózgu? To wszelkiego rodzaju kontrolery, które podejmują decyzje automatycznie, a także pozwalają domownikom sterować systemem w sposób ręczny. Całość jest sterowana poprzez odpowiednią aplikację, do której dostęp otrzymujemy po wejściu do interfejsu użytkownika wyświetlanego na ekranie telewizora. Nad przepływem informacji czuwa specjalna sieć kratowa, działająca podobnie jak WiFi, lecz posiadająca tę przewagę, że każde urządzenie, oprócz przekazywania własnych danych, gromadzi, wysyła i odbiera informacje również z innych urządzeń. Takie rozwiązanie zachwyca płynnością i sprawia, że każe urządzenie reaguje natychmiast, zgodnie z wydawanymi poleceniami.

Sterowanie inteligentnym domem - jakie są możliwości?
Istnieje wiele możliwości ku temu, by kontrolować urządzenia we własnym domu. Zapewne znane nam są panele dotykowe umieszczane na ścianach lub tzw. keypady, czyli zestaw kilku klawiszy, z którymi mamy dostęp do podstawowych funkcji sterowania. Również urządzenia z systemem operacyjnym takim jak Android czy iOS, czyli nasze telefony, tablety i inne przenośnie gadżety, mogą zostać zintegrowane z kontrolą do sterowania domu, co pozwala np. odtwarzać ulubioną muzykę z telefonu przez system audio w domu. Jednak najwygodniejszym rozwiązaniem jest uniwersalny pilot do sterowania.

Jak działa pilot do sterowania inteligentnym domem?
Najbardziej polecane są piloty uniwersalne, gdzie za pomocą jednego modelu możemy sterować wszystkimi urządzeniami w domu. Oprócz standardowej obsługi telewizora, odtwarzacza DVD lub tunera, taki pilot pozwala panować nad wysokością temperatury czy poziomem oświetlenia w pomieszczeniach. To wszystko jest możliwe za pomocą jednego przyrządu sterującego, który dodatkowo możemy mieć przy sobie zawsze i w wygodny sposób. Jeden pilot oznacza, że konfiguracja poszczególnych parametrów będzie prostsza. Możemy zdecydować, które z funkcji są dla nas najważniejsze i z których chcemy korzystać na bieżąco. Znaczną wygodę zapewnia także ustawianie tzw. makr programów, czyli sekwencji zdarzeń, jakie mają kolejno nastąpić po wybraniu jednego przycisku na pilocie. W ten sposób możemy załączyć np. sekwencję poranną, w trakcie której żaluzje w domu są podnoszone do góry, a w ekspresie jest przygotowywana świeża kawa. W modelach pilotów, które kontrolują czas za pomocą timera, możliwym jest także ustawienie pewnych stałych scenariuszy. Jeden uniwersalny pilot stanowi także znacznie tańsze rozwiązanie niż kilka modeli.

To normalne, że boisz się podjąć niewłaściwą decyzję, gdy szukasz domu na sprzedaż. Wielu kupujących zastanawia się, skąd będą wiedzieli, że znaleźli odpowiedni dom. Oto trzy podstawowe rzeczy, które warto wiedzieć o znalezieniu idealnej nieruchomości:

po pierwsze, etyczny agent nieruchomości nigdy nie będzie naciskał na zakup domu.

Po drugie, kieruj się instynktem.

Po trzecie, gdy poczujesz, że to TEN dom, nie odkładaj decyzji o kupnie na bliżej nieokreśloną przyszłość.

 

10 oznak, że powinieneś kupić dom

 

1) Chcesz przebywać w domu 

Kupując dom, będziesz oglądał wiele nieruchomości. Zapewne będzie dużo takich, które Cię zachwycą. Nie możesz jednak zdać się wyłącznie na wrażenia estetyczne. Twój wymarzony dom musi mieć odpowiednią atmosferę – gdy do niego wejdziesz, nie będziesz chciał już chciał go opuścić.

 

2) Pierwsze wrażenie jest ważne

W ciągu 3 sekund od wejścia do domu już wiesz, czy czujesz się w nim komfortowo i przytulnie.

 

3) Nie czujesz się dziwnie oglądając łazienkę

Czasami nabywcy czują się tak niekomfortowo oglądając łazienki, że nie chcą do nich wchodzić. Stoją na zewnątrz, i zaglądają do środka przez drzwi. Jeśli czujesz się w tym pomieszczeniu swobodnie, to może to być Twój idealny dom.

 

4) Czujesz się zaborczy

Gdy agent wskazuje na wadę, zaczynasz instynktownie bronić domu i przyjmujesz pozycję defensywną. Nawet jeśli i Ty widzisz pewne mankamenty, wydają się one nie mieć znaczenia.

 

5) Zaczynasz planować umeblowanie

Jeśli wejdziesz do sypialni i natychmiast zobaczysz łóżko na konkretnej ścianie, a okno w salonie wydaje Ci się idealnym miejscem na umieszczenie świątecznej choinki, to może być Twój wymarzony dom.

 

6) Wyobrażasz sobie siebie malującego ściany na Twój ulubiony kolor

Być może głęboki fiolet nie jest Twoim ulubionym kolorem. Może to niebieski. Może myślisz, że te purpurowe ściany w pokoju dziecka wyglądałyby lepiej w odcieniu bladoniebieskim.

 

7) Dom spełnia Twoje podstawowe potrzeby

Rozmieszczenie pokoi może nie być idealne, ale jesteś przekonany, że dom spełnia wszystkie Twoje wymagania. Potrafisz być elastyczny – jeśli dom nie ma garażu, nie widzisz problemu w tym, aby go dobudować.

 

8) Chcesz przestać oglądać inne nieruchomości

Wszystkie inne domy, które oglądałeś, nie wydają się już atrakcyjne. Co więcej, domy, które wcześniej oceniłeś na 8/10, spadły do oceny 2/10.

 

9) Nie możesz się doczekać, aby pochwalić się tym domem Twoim znajomym

Aż się palisz do tego, aby robić zdjęcia wnętrza i ogrodu i wysyłać je znajomym. Zanim się zorientujesz, masz setki zdjęć swojego wymarzonego domu.

 

10) Wszystko przemawia za decyzją o kupnie tego domu

Jesteś podekscytowany, jedyne o czym myślisz to kupno TEGO domu

 

Jeśli szukasz nowoczesnego domu w rozsądnej cenie, oferta firmy Dag może być czymś, co Cię zainteresuje. Już wkrótce zakończy się kolejny projekt firmy i w Komornikach pod Poznaniem do użytku zostaną oddane funkcjonalne i gotowe do zamieszkania domy. Komorniki to miejscowość oddalona zaledwie o 20 kilometrów od Poznania, bardzo dobrze skomunikowana z miastem i posiadająca bogato rozwiniętą infrastrukturę. Domy w Komornikach to idealny kompromis między wygodnym życiem w mieście, a bliskością natury, ciszą i spokojem wsi. Odwiedź stronę internetową www.osiedlebrzoskwiniowe.pl i zapoznaj się z aktualną ofertą dewelopera.

61d92cedb51e71d13a4a1a1ded79d931
aaaacaa94a36fa80c2e85c86c5b1aa47

Palety od lat są wykorzystywane w logistyce oraz spedycji i nic nie wskazuje na to, że coś miałoby się w tym zakresie zmienić. To bardzo proste, względnie tanie i niezawodne konstrukcie służące do bezpiecznego transportu towarów. Jednak pewne aspekty związane z użytkowaniem palet są obłożone restrykcjami, o których musisz wiedzieć.

 

Można produkować palety „na własną rękę”?

Tzw. „legalizację” palet reguluje uchwała Zarządu PKN Epal (zrzeszająca m.in. firmy naprawiające palety EUR). Palety, które nie posiadają odpowiednich oznaczeń (takich jak symbol EPAL, czy EUR), nie mogą zostać przyjęte do naprawy przez firmy zrzeszone w PKN Epal. Ponadto, legalizacja palet dotyczy tylko i wyłącznie tych palet, które znajdują się już w obiegu (palety używane) i są sortowane, naprawiane i wprowadzane ponownie do obiegu przez członków PKN Epal.

Producenci nielegalnych palet ścigani są za przestępstwo dot. używania podrobionych znaków towarowych i zgodnie z polskim prawem mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej oraz cywilnej.

 

Jak rozpoznać oryginalną paletę euro?

Konstrukcja palety euro jest precyzyjnie określona. Składa się na nią:

  • 78 gwoździ ułożonych w konkretnym szyku,
  • waga wynosząca od 20 do 25 kilogramów,
  • symbol EPAL, umieszczony w lewym rogu,
  • symbol EUR umieszczony na prawym boku.

Ponadto, centrala noga palety jest zwykle oznaczona kodem producenta. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, dokładnie dopytaj, albo zażądaj odpowiedniej dokumentacji sprzętu, ponieważ obrót nielicencjonowanymi paletami podlega każe. Ponadto, pakiety z nielegalnej produkcji nie mogą być legalizowane przez firmy naprawcze zrzeszone w PKN Epal.

 

Kto ma prawo nabijać gwoździe naprawcze?

To bardzo często zadawane pytanie. Naprawiać „zalegalizowane” palety mogą tylko firmy zrzeszone w PKN Epal, posiadające odpowiednią licencję na prowadzenie tego typu działań. Wbicie takiego gwoździa oznacza, że paleta spełnia wszelkie normy jakościowe i wytrzymałościowe. Każdy użytkownik palet, może zlecić ich naprawę lub sortowanie (czyli ponowną certyfikację z użyciem gwoździa naprawczego) firmie posiadającej licencję EPAL.

Musisz o tym pamiętać, ponieważ wprowadzanie do obrotu palet bez odpowiednich oznaczeń i certyfikatów oryginalności jest surowo ścigane i karane. Tylko uprawione podmioty, wbiciem gwoździa naprawczego zaświadczają, że dana paleta spełnia kryteria karty UIC 435 i może być dalej legalnie użytkowana jako paleta EPAL.

 

 

Żródło: artykuł został dostarczony przez redakcję serwisu PaletyCentrum.pl, należącego do firmy CENTERPAL.

Przy każdej pływalni, ale także w innych obiektach sportowych, takich jak siłownie, sale gimnastyczne i korty tenisowe, musi znajdować się szatnia. Jej niezbędnym wyposażeniem są oczywiście przebieralnie, kabiny natryskowe i WC oraz szafki, w których można przechowywać ubrania i przedmioty osobiste. Czym powinny charakteryzować się funkcjonalne szafki basenowe?

Wymagania wobec szafek basenowych

Wyjście na basen czy siłownię zawsze wiąże się z koniecznością zmiany stroju i pozostawienia przedmiotów osobistych poza zasięgiem wzroku właściciela. Nawet w ośrodkach sportowych o bardzo dobrej renomie mogą zdarzać się kradzieże, dlatego użytkownicy szatni powinni mieć możliwość skorzystania z zamykanych szafek basenowych – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Sanipol.

Specyficzne warunki panujące w szatniach przy pływalniach sprawiają, że wyposażenie takich wnętrz musi być wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na wilgoć i uszkodzenia. Planując wyposażenie szatni, trzeba także brać pod uwagę wielkość przestrzeni do zagospodarowania i ilość korzystających z niej użytkowników. Powyższe kwestie dyktują wybór właściwej konstrukcji, wielkości i ilości szafek basenowych.

Charakterystyka szafek basenowych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, szafki basenowe powinny być wykonane z materiału trwałego i wodoodpornego. Takie wymagania spełniają prefabrykowane płyty HPL, z których wykonuje się również inne elementy wyposażenia łaźni publicznych, w tym kabiny sanitarne WC i natryskowe. Konstrukcja z płyt wspierana jest na solidnych stelażach aluminiowych.

Dodatkową zaletą płyt HPL jest możliwość uzyskania elementów w dowolnych kolorach, toteż zbudowane z nich sprzęty są nie tylko bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości, ale także estetyczne.

Wymiary i kształty szafek basenowych

Standardowe szafki do szatni w obiektach sportowych mają wymiary 400x415x1800 mm, przybierają zatem postać wysokich słupków. Tego rodzaju szafki pojedyncze sprawdzają się doskonale również w charakterze szafek pracowniczych.

W szatniach o większej ilości użytkowników, gdzie jednocześnie pojemność szafki nie musi być aż tak duża, stosowane są również modele S2, czyli z dwoma oddzielnymi półkami w jednym słupku oraz szafki typu L, gdzie słupek dzielony jest w pionie.

W szatniach wyposażonych w wieszaki na ubrania, niekiedy wystarczające mogą okazać się szafki skrytkowe, przeznaczone do przechowywania niewielkich przedmiotów, jak np. portfel i telefon.

Akcesoria do szafek basenowych

Szafki basenowe muszą być wyposażone w zamki. Do mebli tego rodzaju montuje się zamki różnego rodzaju, w tym kasetowe na kluczyk, wrzutowe, bateryjne i na elektrozaczepy. Wysokie szafki powinny posiadać haczyki, umożliwiające powieszenie przechowywanych ubrań czy ręczników.

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest doposażenie szafki basenowej w ławeczkę. Taka konstrukcja jest bardzo wygodna dla użytkowników szatni, a jednocześnie pozwala na oszczędne zagospodarowanie przestrzeni w pomieszczeniu.

086806804494804029399349979b455e