Poradnik remontowy

Zasadność zastosowania rozwiązania, jakim jest rekuperacja poddawana jest dyskusji w zależności od aspektów charakteryzujących konkretny budynek, w którym ma być zamontowana - czy rekuperacja jest adekwatnym pomysłem w odniesieniu do każdego domu - o tym w poniższym tekście.

Rekuperacja - krótkie wprowadzenie

Na wstępie warto przytoczyć podstawowe informacje dotyczące mechanicznej wentylacji, jaką jest rekuperacja. Opierająca się na w pełni zautomatyzowanym procesie wymiany powietrza, rekuperacja posiada wiele zalet zachęcających do jej wykorzystania w każdym budynku.

Wśród atutów podobnego rozwiązania najczęściej wymienia się zdrowotne aspekty, wynikające z bezustannej obecności świeżego, czystego powietrza w pomieszczeniach. Wymiana powietrza, stanowiąca fundamentalną kwestię w odniesieniu do rekuperacji jest sposobem na pozbycie się zużytego powietrza, nasyconego zanieczyszczeniami, pyłkami oraz alergenami. Ponadto powietrze nie poddawane procesowi wymiany, przepełnione jest dwutlenkiem węgla, różnorodnymi zapachami oraz bakteriami czy zarodnikami pleśni i grzybów. Wszelkie substancje szkodliwe zawarte w powietrzu wewnętrznym zostają wraz z nim przetransportowane na zewnątrz, a na ich miejsce wpływa czyste powietrze, wolne od wymienionej zawartości - proces ten odbywa się bezustannie i regularnie w domach wyposażonych w system rekuperacji.

Wymiennik ciepła - po co?

Jednym z elementów systemu rekuperacyjnego jest wymiennik ciepła - czyli serce rekuperatora. Z uwagi na jego rolę w całym procesie odzyskiwania ciepła, warto bliżej omówić ten element rekuperacji.

Wymienniki ciepła produkowane są w różnych rodzajach i prezentują odmienną jakość - od tych aspektów zależy sprawność rekuperatora, która z kolei znacząco wpływa na oszczędności, wynikające z odzyskiwania ciepła.

Wymiennik ciepła stanowi miejsce, w którym przepływają dwa strumienie powietrza kierowane przez wentylatory - powietrze wywiewane z pomieszczeń oraz nawiewane do ich wnętrza za pośrednictwem czerpni. Strumienie te nie krzyżują się, jednak płyną wystarczająco blisko siebie, żeby nastąpił proces przekazania energii cieplnej.

Adekwatność rekuperacji w zależności od budynku

Warto zaznaczyć, że rekuperacja stanowi doskonałe rozwiązanie bez względu na typ budynku, w którym ma być montowana - z uwagi na korzyści, płynące z wymiany powietrza powinna odnaleźć zastosowanie w każdym domu.

Różnice w efektywności i oszczędności, jakie przyniesie system rekuperacji wynikają głównie z rodzaju ogrzewania wykorzystywanego w budynku - z uwagi na to, że rekuperator nie stanowi swoistego źródła ciepła, jedynie zapobiega jego stratom, stopień oszczędności jaką przyniesie uzależniony jest od wydatków przeznaczanych na ogrzewanie - im więcej finansów pochłania ogrzanie domu, tym większa adekwatność instalacji rekuperatora.

Efektywność funkcjonowania rekuperacji w dużej mierze uzależniona jest od stopnia zaizolowania budynku - mechaniczna wentylacja nawiewowo - wywiewna, jaką jest rekuperacja, wymaga bowiem hermetyczności pomieszczeń. Całość stolarki okiennej oraz drzwiowej koniecznie musi być szczelna, z wyłączeniem drzwi wewnętrznych, wobec których pojawia się wymóg przepuszczalności powietrza - dzieje się tak dlatego, że wywiewy wentylacyjne nie są montowane w każdym pomieszczeniu, trzeba więc zapewnić swobodę krążenia powietrza pomiędzy pokojami.

Stopień zaizolowania zewnętrznego w odniesieniu do budynku, w którym planowane jest zamontowanie systemu rekuperacyjnego powinien spełniać wymagania odnoszące się do domów energooszczędnych. Duża istotność izolacji wynika z potrzeby jak największego zniwelowania strat energetycznych podczas transportu powietrza.

Reasumując, można uznać że wykorzystanie systemu rekuperacyjnego powinno mieć zastosowanie w każdym domu - jego fundamentalną zaletą jest bowiem zapewnienie zdrowego powietrza, wolnego od chorobotwórczych zanieczyszczeń. Dostęp do świeżego powietrza zagwarantowany jest bezustannie podczas pracy urządzenia, jakim jest rekuperator. Z tego względu stanowi on rozwiązanie, które powinno znaleźć się w każdym domu.

Mając na uwadze chęć oszczędności i ograniczenia wydatków na energię cieplną, warto pamiętać o wytycznych odnoszących się do montowania systemu rekuperacji. Adekwatność jego zastosowania wydaje się tym wyższa, im większy budżet finansowy inwestowany jest w ogrzewanie pomieszczeń. Konieczność odpowiedniej izolacji powinna być uwzględniana w domach, w których planowana jest rekuperacja - efektywność obniżenia kosztów będzie wyższa w domach o lepszej izolacji.

695b3d034eb0ebc4b9a2be6c1fc2c7c8
820fc78622caf02ff35c0aea225740a5

Szerokość okna, wzór i poziom przejrzystości firanki – to trzy elementy, o które najczęściej dbamy wybierając firankę do kuchni. Dla firan kuchennych to jednak nieco za mało. Decydując się na konkretne firany do kuchni trzeba też zwrócić uwagę na wygodę ich użytkowania. Co zatem jest jeszcze ważne ?

Kuchenne zapachy a firanka

Kuchnia to miejsce, w którym generuje się najwięcej zapachów. Materiały, z których szyje się firanki to zazwyczaj materiały sztuczne, a tego typu włókna bardzo mocno przyjmują zapachy z otaczającego je powietrza. Można to łatwo odczuć zwłaszcza w mieszkaniach osób palących papierosy – ich firanki kuchenne nie tylko szybciej żółkną, ale również praktycznie cały czas czuć od nich zapach tytoniu. Firanki w kuchni również przyjmują zapachy tego, co na co dzień gotujemy. I niestety nie ma sposobu, by tego uniknąć. A im intensywniej użytkujemy kuchnie, tym częściej trzeba w związku z tymi zapachami firanki kuchenne zmieniać. By to maksymalnie ułatwić, dobrze wybrać firanki kuchenne, które łatwo i szybko się zakłada. Zdecydowanie bardziej zatem, jako firany do kuchni sprawdzą się firanki gotowe, zawieszane poprzez przelotki bądź tunel. Wystarczy ściągnąć drążek karnisza i nawlec firankę (w porównaniu do typowych żabek to ogromne ułatwienie).

Szybkie pranie i zakładanie firan do kuchni

Poza przyjmowaniem zapachów, trzeba pamiętać też o tym, że firanki w kuchni również szybko się brudzą. Okno w kuchni zazwyczaj zlokalizowane jest przy blacie roboczym (ostatni trend to zlew pod oknem kuchennym). W przypadku takiej lokalizacji okna, plamy na firance kuchennej – czy to od wody czy od jedzenia lub gotowania będą pojawiać się stale mniejsze lub większe plamki. Aby zachować świeżość przynajmniej raz na dwa tygodnie trzeba taką dekorację okienną ściągnąć i przeprać. Oczywiście najwygodniej, jeśli nie tylko szybko się ją ściąga, ale również nie trzeba jej prasować i specjalnie układać. Najwygodniejsze są zatem już uszyte firany do kuchni, które dzięki taśmie czy specjalnym zaczepom można po prostu powiesić bez dodatkowego upinania czy marszczenia.

Firany do kuchni – okno na świat

To, co równie ważne to doświetlenie naszej kuchni. Jeśli w niej spędzamy dużo czasu, najlepiej by dostawało się do niej jak najwięcej dziennego światła – dlatego firankido kuchni powinny być przepuszczalne lub posiadać łatwy system umożliwiający odsłonięcie okna. Pamiętajmy również o tym, że okno w kuchni jest często otwierane – by pozbyć się wlgoci, zapachu, przewietrzyć pomieszczenie. Firanka powinna być tak zawieszona, by możliwe było łatwe otwarcie czy uchylenie okna.

Nowoczesne firany do kuchni, modne firanki kuchenne woalowe, lub żakardowe, firanki zazdrostki do okna kuchennego znajdziesz w sklepie internetowym https://firanex.net/firany-do-kuchni

Planujesz urządzić mieszkanie, ale nie wiesz który styl wnętrzarski najbardziej Ci odpowiada? Jakie kolory wybrać, meble czy dodatki? Jakie produkty sprawią że osiągniesz pożądany efekt? Dzięki darmowemu e-bookowi Dekoral poznasz najgorętsze trendy dekoratorskie.

Każdy wie, że piękny dom lub mieszkanie to spełnienie marzeń. Specjalnie
z myślą o tych, którzy pragną tchnąć we wnętrza swojego domu nowe życie, marka Dekoral stworzyła przewodnik po najmodniejszych trendach w aranżacji wnętrz. W ebooku znajdziecie opis i aranżacje najciekawszych i najmodniejszych obecnie stylów: skandynawski, vintage, loft, klasyczny oraz minimalistyczny.

Kolejne rozdziały prezentują dany styl, podpowiadają czym się zainspirować we własnym wnętrzu oraz bogato ilustrują opisy. Znajdziecie tu porady dotyczące wyboru kolorów do poszczególnych pomieszczeń, porady dekoratorskie jak w prosty sposób wzbogacić i upiększyć domowe przestrzenie, a także jak dobrać odpowiedni rodzaj farb do ściany czy zaplanować cały proces malowania.

Nawet jeśli nie planujemy już teraz remontu warto skorzystać i pobrać ebooka. Lektura zawiera wiele pożytecznych i ciekawych informacji i przyda się na pewno w najbliższym czasie, a kto wie, może nawet zainspiruje nas do szybszej decyzji o zmianie wyglądu mieszkania…:)

Darmowego e-booka oraz więcej pożytecznych porad i informacji można znaleźć na www.dekoral.pl

9daa1887cbe51121f9681b8c517e88d1

Planując gruntowny remont w domu lub jego obrębie z pewnością będziemy używać specjalistycznych sprzętów. Jednym z nich jest właśnie szlifierka kątowa – to jeden z najpopularniejszych produktów sprzedających się w ostatnich czasach. Służą do cięcia i szlifowania rozmaitych materiałów. Na rynku znajdziemy wiele modeli szlifierek domowych, warto jednak zwrócić uwagę na główne parametry i kupić taką, która spełni nasze oczekiwania.

Szlifierka do drobnych prac domowych

Taka szlifierka znajduje się w co drugim domu w Polsce. Kupując szlifierkę do użytku domowego, musimy kupić taką, która nie będzie odznaczała się zbyt dużą mocą oraz sporą średnicą tarczy. Zastanówmy się, jak często zamierzamy z niej korzystać oraz do jakich prac będziemy jej używać. Szlifierki kątowe przeznaczone do użytku domowego zwykle mają średnicę tarczy 115 mm, a jej moc wynosi od 450 do 900 W. Takie parametry w zupełności wystarczą, aby z łatwością wykonać niewielkie prace remontowe.

Mając taki sprzęt w domu, możemy usuwać nim rdzę, przycinać płytki ceramiczne, elementy, które są wykonane z blachy lub też wygładzać spawy. Teraz nawet najtańsze szlifierki kątowe posiadają blokadę wrzeciona, dzięki czemu o wiele szybciej i łatwiej zamontujemy tarczę oraz inne akcesoria takie jak szczotki polerskie lub tarcze na rzepy. Chcąc zaopatrzyć się w taki sprzęt, z pewnością musimy znaleźć profesjonalny sklep z narzędziami. Jednym z nich jest firma MAGMA, gdzie tarcze szlifierskie dostępne są w różnych rozmiarach i atrakcyjnych cenach.

Szlifierka do zadań specjalnych

Jeśli zamierzam wykonywać prace w warsztacie, konkretne prace remontowe lub drobne prace budowlane, musimy zainwestować w nieco mocniejszy sprzęt. Tutaj przyda nam się tarcza o średnicy 125 mm, a jej moc powinna wahać się w granicach od 600 do1200 W. Kupując szlifierkę z tej półki, wybierzmy ten model, który posiada metalowy korpus, odporny na mechaniczne uszkodzenia i nie przegrzewa się w trakcie jej użytkowania, co przy dłuższych pracach ma bardzo duże znaczenie.

Takie szlifierki kątowe posiadają płynną regulację obrotów, a także system antywibracyjny, który jest w stanie ograniczyć poziom drgań nawet o 80 proc., co daje duży komfort ich użytkowania. Pamiętajmy więc, aby dostosować urządzenie do naszych potrzeb, w przeciwnym wypadku będziemy musieli zmierzyć się ze zbyt mało wydajną szlifierką, co nie pozwoli nam ukończyć prac lub wręcz przeciwnie – ze szlifierką o zbyt dużej mocy.

Najważniejszy jest jednak odpowiedni dobór tarczy. W pierwszej kolejności określmy, do jakich prac chcemy ją wykorzystać. Jeśli będzie to cięcie, tarczy powinna mieć grubość od 1 do 3 mm, natomiast gdy do szlifowania, jej odpowiednia grubość to około 6mm. Jeżeli szlifierka ma nam służyć do różnego rodzaju prac, wybierzmy się do hurtowni tarcz, takich jak MAGMA, gdzie dostaniemy wszelkie rodzaje i wymiary tego produktu.

Wybór materiałów do opału jest obecnie niesamowicie szeroki.

Węgiel kamienny na przykład, bardzo popularny kiedyś, obecnie musi być wykorzystywany rozsądnie, bo jest to nieodnawialne źródło energii cieplnej. W porównaniu z innymi węglami, po spaleniu ekogroszku otrzymujemy nie tylko małą ilość szkodliwych tlenków siarki, ale również niewielką ilość popiołu. Nieocenionym jego aspektem zdaje się być możliwość zachowania czystości, bez ogromnego nakładu naszej pracy. Dbasz nie tylko o komfort swój, czystości otoczenia, ale także o żywotność pieca i instalacji grzewczej w Twoim domu.

Zatem jeśli zaliczasz się do grona wielbicieli ciepła, którzy wydajność i komfort przedkładają ponad wszytko. Warto zainteresować dogłębniej ceną eko groszku, która jest stosunkowo niska w porównaniu do jakości. Należy także dodać, że jest to paliwo osiągające najlepsze parametry spalania przy zachowaniu jego wysokiego bezpieczeństwa.Wciąż pozostaje to najbardziej ekonomiczną opcją grzewczą na rynku. Niska spiekalność, wysoka wydajność wydzielania energii - to dwie z licznych zalet eko groszku. Średnica bryłki waha się od 5 do 25 mm, gwarantując możliwości spalania w różnych rodzajach kotłów. Taka elastyczność gwarantuje nieograniczone możliwości jego zastosowania w Twoim domu i nie tylko. Do jego produkcji wykorzystywane są specjalnie wyselekcjonowane, najwyższej jakości surowce z polskich kopalń. Jednak pamiętajmy, że wzrost zapotrzebowania na tak wydajne paliwo grzewcze, spowodował pojawienie się na rynku firm oferujących usługi niskiego standardu. Wątpliwej jakości surowce i brak profesjonalizmu. Warto zasięgnąć opinii innych przed zakupem. 

Koks był szeroko stosowany, ale pod koniec ubiegłego wieku. Dziś nie jest powszechnie wykorzystywany i występuje raczej marginalnie. Współcześnie niesie także za sobą zupełnie inne skojarzenia, i w głowie raczej pojawia się nam obraz prosto z pobliskiej siłowni, aniżeli dostawcy paliwa grzewczego. Po pierwsze jego cena znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich lat. Jednak to nie jedyny, determinujący spadek jego zainteresowaniem, czynnik. Nawet gdyby stawki utrzymały się dziś na poziomie tych z lat 90. dwudziestego wieku, konstrukcje budynków uległy znacznym zmianom. Co nie wpływa na popularyzację koksu. Wręcz przeciwnie, kluczowa dla jego dobrego funkcjonowania, jest ilość wody w instalacji grzewczej, obecnie jest ona zdecydowanie niższa niż kilkadziesiąt lat temu. To ten związek chemiczny zapewnia, że kocioł pracuję dłużej na nieprzerywanej dostawie powietrza.  Wymaga także wysokich temperatur i aparatury do nich przystosowanych. Oczywiście w temp. na poziomie 40- 50 stopni Celsjusza będzie się palił, a bardziej koksił, pozostawiając przy okazji mnóstwo niedopału. 

Jednak zastosowanie koksu znajduje miejsce w hutach. W przemyśle metalurgicznym wykorzystywany jest przede wszystkim w procesie wytopu żelaza. Cały skomplikowany proces odbywa się w ogromnych piecach hutniczych. Cechy jakie odgrywają znaczącą rolę to fakt, że może być on paliwem, jednocześnie reduktorem a także przepuszczać przez siebie gazy powstające w wyniku tego procesu. Jak silne i sprawne rusztowanie zapewnia stabilność całego działania i możliwości redystrybucyjne wewnątrz niego.

 

04f8ad8858ed2cad9b2d0b7938cc2b05