Poradnik remontowy

W sklepach i salonach sprzedażowych czeka na nas szeroki wybór drzwi zewnętrznych do domów jednorodzinnych. Możemy zdecydować się na te wykonane z drewna, możemy też kupić drzwi aluminiowe. Do wyboru mamy zarówno bardziej klasyczne, jak i nowoczesne wzory. Czym kierować się przy zakupie, aby wybrać drzwi idealne?

 

Drzwi ciepłe

Dobre drzwi powinny zapewniać właściwą termoizolację. W tym cel zwróćmy uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła U, który wskazuje, ile ciepła będzie przenikało przez drzwi. Im będzie on niższy, tym drzwi będą cieplejsze. Jeśli chodzi o materiały stosowane przy produkcji drzwi, to najlepsze współczynniki osiągają drzwi aluminiowe, drzwi PCV oraz drzwi drewniane z ociepleniem.

 

Drzwi odporne na warunki atmosferyczne

Drzwi zewnętrzne powinny być też odporne na czynniki pogodowe, w tym na zmienne temperatury, wodę czy promieniowanie UV. Dlatego warto sprawdzić, jak wykończone są drzwi, szczególnie te wykonane z drewna, które najbardziej narażone jest na niszczenie pod wpływem warunków atmosferycznych. Musimy też regularnie je konserwować, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą przesychać, wyginać się.

 

Drzwi bezpieczne

Drzwi prowadzące do naszego domu również powinny być bezpieczne. Wobec tego zwróćmy uwagę na to, jaką mają one klasę bezpieczeństwa. Aktualnie stosuje się oznaczenia A, B oraz C, przy czym C to najwyższa klasa. Dobre drzwi powinny posiadać specjalne zamki drzwiowe z ryglami, bolce antywłamaniowe, klamki chroniące zamek przed rozwierceniem. W sprzedaży znajdziemy nawet modele z czytnikami linii papilarnych.

 

Drzwi estetyczne

Nie zapominajmy również o wyglądzie drzwi zewnętrznych. Powinny one pasować do bryły domu oraz do jego kolorystyki, aby dać harmonijną kompozycję. Najczęściej wybierane są drzwi drewniane lub drzwi PCV czy drzwi aluminiowe wykończone okleinami drewnopodobnymi. Do wyboru mamy zarówno ciemne kolory, na przykład imitujące drewno wenge, jak i te jaśniejsze, na przykład bukowe, sosnowe. Dopełnieniem mogą być dekoracyjne przeszklenie oraz klamka.

0d586d0d2ae01cbe88962a3939988e29
e8d60a8f045ca5a2cd3fa1cce539d696

Jak oświetlić łazienkę? W jednym aspekcie odpowiedź będzie prosta - zadbajmy by w łazience było światło w miarę rozproszone i by nie odbijało się w lustrze. Są jednak inne czynniki, które mogą zadecydować o tym, że wybierzemy taki a nie inny rodzaj oświetlenia. Inną technikę zastosujemy w standardowej łazience w bloku, inną w łazience na poddaszu, inną w łazience bez okien, inną w pomieszczeniu z oknami.

Możemy przecież oprócz oświetlenia elektrycznego zastosować naturalne. Nie jest rzadkością podświetlanie wody lub podłogi. Są tacy, którzy lubią kąpać się przy świecach lub nawet przy kominku. Wszak łazienka coraz częściej jest już miejscem nie tylko do podstawowej higieny, ale również do rozprężenia się psychicznego, a nawet kontemplacji.

Oświetlenie naturalne

Oświetlenie naturalne łazienki jest bezcenne i to nie tylko ze względu na oszczędność energii elektrycznej. Oświetlenie naturalne na ogół wpływa pozytywnie na psychikę dając poczucie większej przestrzeni. Jednak nie w każdej łazience jest to możliwe. Pole do popisu w tym względzie daje poddasze, gdzie po prostu można zainstalować okna w pochyłym dachu i suficie. Ciekawy efekt mogą dać luksfery oddzielające łazienkę od innego pomieszczenia domowego, na przykład od korytarza oraz płytki przycisków z pokryciem matowym lub błyszczącym.

Łatwiej jest zadbać o naturalne oświetlenie łazienki zamawiając projekt swojego domu. Chociaż tu dobrym pomysłem jest nie tylko okno w bocznej ścianie ale (jeśli zainstalujemy łazienkę nieco wysuniętą) ale naturalne oświetlenie sufitowe. Oczywiście - oświetlenie naturalne powinno iść w parze z elektrycznym.

Oświetlenie elektryczne

Tu, zwłaszcza w niewielkich łazienkach sprawdzają się oczka halogenowe umieszczone w podwieszanym suficie. Coraz rzadziej stosuje się centralne żyrandole, choćby z tego powodu, że takie światło na ogół odbija się w lustrze. Znacznie lepiej sprawdzają się boczne kinkiety zakryte płaskimi panelami. By higiena twarzy przebiegała dokładnie wiele zależy od oświetlenia okolicy lustra. Tu sprawdza się boczne, umieszczone po obu stronach, oświetlenie lustra. Ważne by lampy dawały oświetlenie rozproszone.

Póki co jeszcze nowością są oświetleniowe taśmy lub listwy ledowe, które okazują się niezwykle praktyczne, ponieważ można je bezpiecznie umieszczać w miejscach trudno dostępnych, na przykład we wnękach. Chociaż do oświetlania wnęk możemy zastosować również oświetlenie punktowe.

Elektryczne źródła światła nie muszą znajdować się wyłącznie na suficie lub ścianach łazienki, ale również na podłodze, choćby pod warstwą przezroczystej żywicy epoksydowej.

Współcześnie jednym z najlepszych sposobów ogrzewania pomieszczeń są rurowe grzejniki łazienkowe, które zostały zbudowane z pionowych kolektorów – przewodów rozdzielających – złączonych za pomocą szeregu poziomych rurek. Do niekwestionowanych zalet grzejników łazienkowych należy przede wszystkim zaliczyć ich bogate wzornictwo, co jest jednoznaczne z tym, że są one bardzo różnorodne. Dlatego warto zapoznać się – chociaż w przybliżeniu – z ich parametrami technicznymi, żeby mieć świadomość, na co zwracać uwagę w trakcie kupowania grzejnika łazienkowego.

 

Czym kierować się, wybierając grzejnik łazienkowy?

Grzejniki łazienkowe mają obecnie najczęściej formę drabinki i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość wyginania poziomych rurek w różne kształty, co sprawia, że powstają dzięki temu oryginalne grzejniki dekoracyjne okrągłe bądź narożnikowe. Zwykle grzejniki łazienkowe są białe, jednak można je zamówić nie tylko w innym odcieniu, ale także różnej wielkości, łącznie z nietypowymi grzejnikami łazienkowymi.

W ofercie rynkowej dostępne są zarówno grzejniki łazienkowe stalowe, jak i miedziane, które różnią się sposobem łączenia elementów. Stalowe rurki są zespolone za pomocą spawania, a miedziane łączy się poprzez lutowanie, przy czym – niezależnie od metody łączenia – wszystkie grzejniki łazienkowe są niezwykle estetyczne, ponieważ spoiny pozostają niewidoczne. Wypalanie w odpowiedniej temperaturze oraz malowanie farbą proszkową powoduje, że grzejniki łazienkowe są gładkie, nie mają skaz i łatwo je wyczyścić.

 

Grzejnik łazienkowy a dobór wielkości

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wyborze grzejnika łazienkowego jest jego moc grzewcza. Oferta rynkowa jest szeroka, ponieważ w sprzedaży są dostępne grzejniki łazienkowe, których moc grzewcza waha się od pięciuset do dwóch tysięcy pięciuset Watów. Pozwala to na dobranie grzejnika łazienkowego do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego wielkości.

Producenci, podając moc cieplną grzejników łazienkowych, odnoszą się przede wszystkim do ich parametrów technicznych i na opakowaniu można spotkać na przykład liczby 90/70/20°C. Należy zaznaczyć, że wskazane liczby dotyczą następujących wartości – 90 to temperatura zasilania, 70 – temperatura powrotu, 20 to temperatura w pomieszczeniu. Istnieje także możliwość zastosowania współczynników korekcyjnych w sytuacjach, gdy z jednej strony temperatura w pomieszczeniu nie wynosi 20°C, z drugiej natomiast, kiedy dla instalacji centralnego ogrzewania zostały przyjęte inne temperatury wody grzejnej.

 

Układ zamknięty czy otwarty – kilka słów na temat montażu stalowych grzejników łazienkowych

Rurowe grzejniki łazienkowe wykonane ze stali należy montować w układzie zamkniętym i szczelnym, zabezpieczonym za pomocą przeponowego naczynia wzbiorczego. Instalowanie grzejników łazienkowych tego typu w systemach otwartych nie jest wskazane, ponieważ może mieć zły wpływ na ich trwałość (alternatywą w takim przypadku są grzejniki łazienkowe elektryczne). Niebagatelne znaczenie dla wytrzymałości instalacji centralnego ogrzewania ma przede wszystkim jakość wody.

Z grzejników łazienkowych woda nie powinna być usuwana. Takie postępowanie jest dopuszczalne jedynie w sytuacjach awaryjnych, przy czym maksymalna temperatura wody nie powinna przekraczać dziewięćdziesięciu pięciu stopni. Zaleca się montowanie stalowych grzejników łazienkowych rurowych w instalacjach, które zostały wyposażone w pompę. Jest to uwarunkowane z jednej strony małymi przekrojami wewnętrznymi rurek, z drugiej natomiast dużymi oporami hydraulicznymi.

fe1835f183b0f82db02f4bc05cde6cfe
87fc63d4e8faa2611b6d9ab86a5846c4

Sen w życiu człowieka pełni fundamentalną rolę. Maksymą szwedzkiego producenta łóżek oraz materacy Hilding jest: „Wyspani mogą więcej” – podpisujemy się w 100 % pod tą tezą, ponieważ wierzymy, że w wyspanym ciele -zdrowy duch! Czy wiesz, że w głównej mierze, to odpowiednio dobrany materac decyduje o jakości naszego snu? Dlatego tak ważny jest wybór jak najlepiej przystosowanego modelu materaca do naszych potrzeb. W tym artykule zajmiemy się charakterystyką poszczególnych rodzajów materacy sprężynowych.

 

Materace kieszeniowe – należą do szerszej rodziny materacy sprężynowych. Swoją nazwę zawdzięczają konstrukcji wkładu. Każda sprężynka umieszczona jest w materiałowej kieszonce dzięki temu indywidualnie i punktowo reaguje na masę ciała. Sprężyny bezpośrednio nie łączą się ze sobą. Materace kieszeniowe firmy Hilding gwarantują niezawodną elastyczność punktową, uzyskaną dzięki niezależnej pracy 264 pojedynczych sprężynek występujących na powierzchni 1m2 wkładu materaca. Ponadto materace sprężynowe Hildinga posiadają 7 zróżnicowanych stref twardości zapewniając tym samym lepsze dopasowanie materaca do anatomicznej budowy naszego ciała. Kiedy leżysz na materacu najbardziej uginają się te jego strefy, na które wywierasz największy nacisk. W każdym materacu sprężynowym są zastosowane pianki, umieszcza się je nad i pod sprężynami. Podnoszą one komfort spania oraz gwarantują, spersonalizowanie danego modelu materaca w zależności od zastosowanych rodzajów pianek, ich właściwości i parametrów.

 

Materace Multipocket charakteryzują się zwiększoną liczbą sprężynek. W matreacach Hildinga jest ich dokładnie 509 sztuk na 1m2, daje to prawie podwojoną ilość sprężyn w porównaniu do standardowych materacy kieszeniowych. Przekłada się to na komfort użytkowania, multipocket posiada więcej niezależnych punktów podparcia naszego ciała i zapewnia jeszcze lepszą elastyczność punktową. Materace tego typu lepiej dopasowują się do naszego ciała, jednocześnie dając poczucie większej twardości. Mięśnie podczas naszego odpoczynku nie muszą pracować, napinać się aby utrzymać ciało w wygodnej, bezpiecznej pozycji. Efekt końcowy jest bardzo zadowalający – śpimy lepiej. Wszystkie materac posiadają 7 zróżnicowanych stref, charakteryzujących się różną twardością, zapewniając tym samym optymalne wsparcie głowy, ramion, pasa, bioder oraz nóg.

 

Materace InterActive – najbardziej zaawansowane materace spręzynowe, oparte na innowacyjnym systemie sprężyn zwanym InterActive. Tak samo jak w przypadku sprężyn kieszeniowych i typu Multipocket każda sprężynka jest umieszczona w materiałowej kieszonce dzięki temu indywidualnie reaguje na masę ciała. Czym zatem się rózni InterActive od wymienionych rodzajów materacy? Pomiędzy standardowymi sprężynami kieszeniowymi zostały umieszczone niższe sprężynki o mniejszej średnicy. Dzięki temu materace z tym systemem sprężyn dostarczają nieporównywalnego komfortu i miękkości przy jednoczesnym progresywnym wsparciu całego Twojego ciała. Leżąc na materacu InterActive nie pomyślałbyś, że wypoczywasz na materacu sprężynowym, sprężynki tak subtelnie podtrzymują całe ciało, są bardzo gęsto ułożone, dlatego absolutnie ich nie czujesz. Zapewniają fantastyczne podparcie ciała idealnie dopasowując się do jego naturalnych krzywizn. Posiadają także 7 zróżnicowanych stref, z których każda charakteryzuje się inną twardością. Gwarantuje to optymalne podparcie całego ciała. Warstwa pianki położona na sprężynach zwieńcza dzieło, co w konsekwencji daje rewelacyjny komfort snu nawet dla najbardziej wymagającego użytkownika.

 

Materace na ramie drewnianej Box – ciekawa konstrukcja, składa się z drewnianej, solidnej ramy, wkładu ze sprężyn, (w zależności od modelu) np. sprężyn kieszeniowych o 7 strefach twardości zwieńczonych warstwą pianki. Całość jest obita z zewnątrz tkaniną tapicerską (kilkanaście tkanin do wyboru). Po dokręceniu dedykowanych nóżek może stanowić samodzielne łóżko lub bazę łóżka kontynentalnego. Ważnym atutem jest możliwość wykorzystania do spania całej powierzchi Boxa. Często wykorzystywany w hotelach, daje duże możliwości funkcjonalnego zaaranżowania sypialni.

 

Materace bonelowe – to jedna z najstarsztych i zarazem najprostrzych konstrucji materacy. Sprężyny bonelowe mają kształt klepsydry i są połączone między sobą drutem tworząc siatkę, która swoją powierzchnią obejmuje cały materac. Sprężyny zazwyczaj pokryte są warstwą ochronną tzw. przekładką która może być wykonana np. z włókna kokosowego lub filcu, następnie stosuje się warstwę podstawowej pianki poliuretanowej. Wadą materacy bonelowych, zwłaszcza w modelach przeznaczonych dla dwóch osób jest efekt tzw. fali morskiej. Gdy jedna z osób (zwłaszacz cięższa) gwałtownie zmieni pozycję snu to wprawia materac w ruch, który jest odczuwalny dla drugiej osoby. Zaletą materaca bonelowego jest twardość progresywna tzn: nieduże obciążenie materaca wywołuje nieduży opór sprężyn, większy nacisk powoduje zwiększenie siły wypierania. Nie bez znaczenia jest niska cena. Dlatego ten rodzaj materaca ma swoich zwolenników i jest dostęny do dnia dziejszego.

Abcsypialni.pl

Kamień to materiał uniwersalny, którego nieograniczony potencjał od lat jest wykorzystywany przez architektów wnętrz. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na elegancję i szyk, którą dzięki niemu zyskuje przestrzeń. Jak zatem dbać o kamienne elementy i nie narażać ich na działanie czynników zewnętrznych?

 

Moda na kamień

Trendy wnętrzarskie zmieniają się co sezon, niemniej jest kilka stałych elementów, które efektownie wpływają na daną przestrzeń bez względu na rodzaj metamorfozy. Wykorzystanie kamienia jest świetną alternatywą, aby zachować naturalny charakter wnętrza. Ponadto jest materiałem absolutnie nieszkodliwym - nie zanieczyszcza środowiska, a przy tym trwale aranżuje lokum. Decydując się użycie jego możliwości zyskujemy pewność, że nie ulegnie deformacji pod wpływem temperatury czy innych bodźców meteorologicznych.

 

Akcja impregnacja

Kamień we wnętrzach jest najczęściej wykorzystywany w ramach wykończenia posadzek, kabin prysznicowych czy dekoracji ściennych, kominków, blatów, parapetów lub schodów. Każdy rodzaj kamienia naturalnego jest dobrym rozwiązaniem dla wnętrza, ponieważ wykluczone jest ryzyko jego zniszczenia. Na zachowanie go w przyzwoitej kondycji wpływa odpowiednia pielęgnacja kamienia oraz najlepszej jakości impregnaty do kamienia do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

 

Różnorodność materiału

Do najczęściej wybieranych rodzajów kamienia należą bezsprzecznie granit i marmur. Granit cieszy się niezwykłą popularnością głównie ze względu na bogatą kolorystykę i odporność. Łatwo jest utrzymać go w czystości i poddać pożądanej obróbce. Marmur z kolei dodaje wnętrzom szlachetności i świadczy o wysublimowanym guście użytkowników danej przestrzeni. Ponadto architekci wnętrz chętnie korzystają z estetycznych walorów piaskowców, zbitych wapieni, łupków czy trawertynów.

 

Parametry techniczne

Kamień jest produktem, który cechuje mnóstwo właściwości. Do najistotniejszych należą: twardość, wytrzymałość, ścieralność i porowatość. Najważniejszą spośród wszystkich jest właśnie porowatość – dzięki powietrzu zamkniętemu w porach regulowana jest zdolność termoizolacyjna kamienia oraz odpowiednie tłumienie dźwięków.

Jeśli jeszcze wahacie się nad wykorzystaniem we wnętrzu ponadczasowego surowca, jakim niewątpliwie jest kamień, rozwiewamy wątpliwości i mocno rekomendujemy jego możliwości, zarówno estetyczne, jak i praktyczne.

1d1ef5b68a8ef289afc3b6cd1f55af89