Poradnik remontowy

Ogrzewanie podłogowe to popularny sposób na zapewnienie w domu przyjemnego ciepła. Dzisiaj montowane jest w większości nowych domów, a także często pojawia się w modernizowanych budynkach.

W instalacji wykorzystującej ogrzewanie podłogowe ciepło dostarczane jest do wnętrza przez powierzchnię podłogi. W ten sposób nie ma potrzeby montażu naściennych grzejników, dlatego też wnętrza wyglądają bardziej estetycznie. 

Rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • wodne – instalacja wykorzystuje rury grzejne z metali lub tworzywa, przez które przepływa podgrzewana woda, ogrzewanie to może współpracować z kotłami gazowymi, olejowymi, węglowymi, pompami ciepła, kolektorami słonecznymi, jest dość drogie w wykonaniu, ale niedrogie w eksploatacji
  • elektryczne – bazuje na specjalnych matach grzewczych lub przewodów grzejnych, które wykonane są z materiałów o odpowiednim oporze elektrycznym, temperaturę reguluje się wtedy przez termostaty lub czujniki temperatury, najważniejsze zalety to komfort, łatwe sterowanie, szybkość i niski koszt instalacji, brak ryzyka wycieku lub zamarznięcia instalacji, jeżeli interesuje cię dom inteligentny, to strzał w dziesiątkę
  • powietrzne – u nas rzadko spotykane, polega na ogrzewaniu powietrzem w obiektu zamkniętym, jest komfortowe i mało awaryjne, ale nie sprawdza się w budynkach o masywnej konstrukcji bez dobrej izolacji termicznej

Gdy wobec tego interesuje cię niski koszt ogrzewania, rozwiązania są dwa – ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Przy doborze trzeba wziąć pod uwagę zalety i wady tych instalacji, przykładowo ogrzewanie wodne jest często bardziej awaryjne, ale niedrogie w utrzymaniu. Z kolei ogrzewanie podłogowe elektryczne jest mało awaryjne, łatwe w wykonaniu, ale też wcale nie musi dużo kosztować, zwłaszcza gdy buduje się dom inteligentny – energooszczędny.

Z takich rozwiązań korzysta między innymi firma Eco Ready House (ecoreadyhouse.pl), która łączy ogrzewanie podłogowe elektryczne z panelami fotowoltaicznymi, dlatego dom jest niedrogi w utrzymaniu i ekologiczny. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: ecoreadyhouse.pl.

1c810e6c259ab5ff26659e62c6295b85
58614752daf75f2a730eab649b6cbbc1

Cegła klinkierowa jest znanym od lat materiałem budowlanym, który w ostatnim czasie przeżywa drugą młodość. Wielu chciałoby ją wykorzystać przy budowie własnego domu, ale nie do końca ma pomysł jak to zrobić. Dziś przyjrzymy się jak ją wykorzystać, żeby było stylowo i elegancko.

 

Cegła klinkierowa na elewacji

Wykańczanie elewacji cegłą klinkierową jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Jest to materiał trwały, odporny na warunki atmosferyczne i na działanie czasu. Ta cegła zewnętrzna ma również niewątpliwe walory estetyczne. Wielość kolorów pozwala znaleźć ten właściwy, najlepiej dopasowany do danego projektu, a nawet kilka i stworzyć z nich niepowtarzalny wzór, który z pewnością stanie się widocznym wyróżnikiem.

Niektórzy wybierają wyłożenie cegłą klinkierową całej elewacji, inni zaś wolą wykorzystać ją jedynie we fragmentach. Na elewacjach pojawiają się wówczas pasy poziome lub pionowe, które dodają charakteru tradycyjnej tynkowanej elewacji. Dość często cegła zewnętrzna wykorzystywana jest również do zaakcentowania podmurówki, dzięki czemu tworzy estetyczny i łatwy do czyszczenia pas w miejscu, które najbardziej narażone jest na zabrudzenia.

 

A może na ogrodzenie?

Równie popularne, co wykorzystanie cegły klinkierowej na elewacji, jest jej użycie do budowy ogrodzenia. Można nią obłożyć słupki i podmurówkę ogrodzenia, które później wypełnione zostanie metalowymi czy drewnianymi przęsłami. Zdarza się również, zwłaszcza w miejscach, gdzie o prywatność jest bardzo trudno, że z robi się z niej pełny mur. Stanowi on ładny element dekoracyjny i niewątpliwie staje się ozdobą posiadłości, którą otacza.

 

Czy nadaje się na komin?

Cegła zewnętrzna jest również świetnym materiałem do wykończenia komina. Dzięki swojej trwałości i eleganckiemu wyglądowi wygrywa z innymi materiałami służącymi do tego celu. Jeśli więc masz problem czym wykończyć komin, to wybierz właśnie ten materiał. Potem Twoim problemem będzie jedynie to, jaki kolor wybrać, by pasował np. do dachu.

 

Więcej na lode.pl

Mieszkania z rynku wtórnego z reguły są tańsze niż lokale nowe, wybudowane przez dewelopera. Problem w tym, że lokale używane w wielu przypadkach nie nadają się od razu do zamieszkania, ale raczej do gruntownego remontu. Czy warto kupić taką nieruchomość? Jeśli tak, to jak korzystnie kupić mieszkanie wymagające gruntownych zmian?

Tańsza nieruchomość

Niewątpliwie czynnikiem przemawiającym na korzyść zakupu mieszkania do remontu  jest cena takiej nieruchomości. Będzie ona zdecydowanie niższa niż zakup mieszkania wyremontowanego czy w stanie deweloperskim. Trzeba liczyć się z tym, że zaoszczędzimy co prawda na samym zakupie, ale będziemy musieli liczyć się z poniesieniem niemałych kosztów na sam remont i przystosowanie mieszkania do zamieszkania. W zależności od wybranych materiałów remontowych i wykończeniowych cena całkowita za remont może wynieść nawet połowę ceny zakupu mieszkania.

Jak korzystnie kupować mieszkanie do remontu?

Przeglądając oferty mieszkań z rynku wtórnego, trzeba mieć na uwadze zawsze takie mieszkania, które wymagają najmniejszych nakładów finansowych na ich wykończenie i rearanżację. W wyszukiwarce ofert nieruchomości Extra Invest można znaleźć takie mieszkanie w Szczecinie, które poza malowaniem i wstawieniem nowych mebli, nie zmusza nas do wygospodarowania na remont większych środków finansowych.

Najlepiej wybierać takie mieszkania, które mają już nowe, plastikowe okna, nowe grzejniki, czy też wymienioną instalację hydrauliczną, gazową i elektryczną. Są to często elementy niewidoczne, ale istotne, zwłaszcza z punktu widzenia kosztów remontowych. Przydatne byłoby i to, aby mieszkanie posiadało wymienione drzwi wejściowe oraz drzwi wewnętrzne z nowymi ościeżnicami, gipsówki na ścianach oraz parkiet, który po cyklinowaniu będzie wyglądał jak nowy. Takie mieszkanie łatwo tak naprawdę będzie doprowadzić do stanu, który umożliwi wprowadzenie się do niego nowych lokatorów.

Najgorzej jest w przypadku starych mieszkań, z wieloma warstwami tapety na ścianach, z boazerią, z kafelkami na podłogach i ścianach kuchni lub łazienki nadającymi się wyłącznie do wymiany. Już samo doprowadzenie mieszkania do stanu umożliwiającego malowanie i urządzanie meblami będzie niemało kosztowało. Wbrew pozorom zdzieranie starych tapet, warstw malarskich i podłóg lub ceramicznych płytek na ścianach pociąga za sobą wysokie koszty, które trzeba uwzględnić w budżecie remontowym zakładanym przez nowego właściciela lokalu mieszkalnego.

5cddd388b34b45f35fb261a04b6ec537

Prace budowlane wykonywane w trakcie konstruowania wymarzonego domu są zawsze złożone i wieloetapowe. Każde stadium budowy wymaga skupienia i odpowiedniego rozplanowania. Ostateczne powodzenie zapewniają także właściwie dobrane sprzęty.

Wstępny projekt i pozwolenie na budowę

Przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych trzeba dopilnować i przemyśleć parę kwestii. Nieodzownym etapem każdej budowy jest ustalenie projektu architektonicznego przyszłego domu. Następnie należy zlecić wykonanie odpowiedniego przyłącza energii elektrycznej, wody, gazu oraz telekomunikacji. Nie można także zapomnieć o uzyskaniu w stosownym urzędzie pozwolenia na budowę. Tego typu decyzja od momentu uprawomocnienia jest ważna przez dwa lata. Jeżeli wszystkie prawne formalności są zrealizowanie, inwestorowi pozostaje zatrudnić wykonawców, nadzór budowlany oraz kierownika budowy. Należy także założyć specjalny dziennik budowy i ostemplować go.

Warto pamiętać, że samodzielne poszukiwanie działki i aranżowanie projektu nie jest prostym zadaniem. Budowa domu to inwestycja na lata, wiążąca się z wysokimi kosztami, dlatego wszystkie etapy realizacji powinno się konsultować z fachowcami. To ważne, ponieważ na przebieg budowy może mieć wpływ nawet pogoda, awarie lub kradzieże.

 

Stan zero i surowy otwarty

Budowę domu rozpoczyna się od przygotowania placu, wytyczenia ogrodzenia i zabezpieczenia odpowiednich miejsc. Następnie trzeba przygotować grunt pod budowę fundamentów oraz rozprowadzić kanalizację podziemną. Dopiero wtedy można stawiać pierwsze mury.

Odpowiedni sprzęt ma kluczowe znaczenie podczas wykonywania najważniejszych prac budowlanych. Na placu budowy powinny znajdować się urządzenia do zagęszczania gruntu i asfaltu, do prac ziemnych i transportu materiałów, do prac betoniarskich, agregaty, maszty oświetleniowe, spawarki, kompresory, narzędzia hydrauliczne i wiele innych. Realizowanie inwestycji przez wykonawców wiąże się najczęściej z dzierżawą tego typu sprzętów. Ich zakup generuje wysokie koszty – zarówno napraw, jak i modernizowania lub dostosowywania sprzętów do nowych sposobów konstruowania elementów budowlanych. Dlatego najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na zachowanie jak najwyższej jakości realizacji przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków jest wypożyczanie sprzętów od sprawdzonej firmy, np. ramirent.pl.

 

Murowanie i wykończenie

Wymurowanie ścian, komina, wykonanie schodów żelbetowych i stropów wymaga wykorzystania różnych technologii oraz rozmaitych materiałów. Prace na wysokościach powinny odbywać się z wykorzystaniem odpowiednich sprzętów, takich jak rusztowania lub podnośniki. Firma ramirent.pl oferuje wypożyczenie różnorodnych rusztowań w tym ramowych elewacyjnych, modułowych, przejezdnych, a także podnośników nożycowych lub koszowych teleskopowych. Warto pamiętać, że pracownicy firmy specjalizują się także w montażu i demontażu tego rodzaju sprzętu oraz w doradztwie technicznym.

Końcowym etapem budowy domu są tzw. prace montażowe oraz elewacyjne. Finalnie trzeba także zainstalować urządzenia grzewcze oraz wyposażyć nowo powstały dom. Po zakończeniu wszelkich prac należy powiadomić inspektorat nadzoru.

Wybór mebli do dziecięcego pokoju wcale nie jest tak łatwą sprawą, jak mogło by się nam to wydawać. Meble w pokoju dziecka powinny być bowiem ładne i słodkie i tworzyć mu odpowiedni klimat, a jednocześnie być funkcjonalne. Dzieci bardzo szybko dorastają i zmieniają się ich upodobania. To, co sprawi radość dziecku dwu- lub trzyletniemu, raczej nie będzie już cieszyło dziesięciolatka. Najlepiej więc wybrać jedną z dwóch opcji – kupić dziecku tanie meble z sieciówki dostosowane do jego wieku, lub kupić meble porządne, ale praktyczne. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie i po prostu dodaje pokoikowi dziecięcemu charakteru, malując jego ściany na wesołe kolory i naklejając na nie naklejki.

 

Można również zdecydować się na różnego rodzaju dodatki, jak poduszki i kocyki, a także wesołe, kolorowe firanki i zasłonki.

Wiele osób uważa, że lepiej jest postawić na meble solidne i z dobrego, twardego drewna, które wystarczą dziecku na lata. Najlepiej jest zdecydować się wówczas na prosty wzór, który będzie pasował do różnego rodzaju aranżacji.

Czego nie powinno nigdy zabraknąć w pokoju dziecięcym?

  • Dziecko powinno mieć tam miejsce do pracy twórczej, a w późniejszym czasie do nauki. Najlepiej, jeżeli będzie to duże biurko, na którym można rysować i malować, jak również odrabiać wszystkie lekcje.

  • Do biurka należy dopasować odpowiedni fotel dla dziecka. Ważne, aby był to fotel ergonomiczny, który będzie zmuszał młodego człowieka do siedzenia z prostymi plecami. W ten sposób można uniknąć wielu przykrych wad kręgosłupa, które doskwierają dopiero w późniejszym wieku.

  • Dziecko powinno mieć również półeczki i szafeczki na wszystkie swoje zabawki i skarby. Jeżeli nie mieszczą się one do szaf, można na przykład kupić dziecku kolorowe pudełka i skrzynki, w których będzie ono przechowywało swoje drobiazgi.

  • Koniecznie trzeba również pomyśleć o odpowiedniej szafie, w której przechowywać będziemy dziecięce ubrania.

Najlepiej, jeżeli pokój młodego człowieka rośnie razem z nim. W pokoju powinny się wówczas pojawiać półki na książki do nauki i różnego rodzaju akcesoria, które dziecko wykorzystuje spędzając swój czas wolny. Pokój będzie sprawiał wrażenie bardziej dorosłego, jeżeli znikną z niego zabawki, ale również kolorowe naklejki na ścianach i dziecinne obrazki. Meble mogą z powodzeniem pozostać nawet te same. Można je też przemalować na inny kolor, jeżeli ulegną one zniszczeniu.

Jeżeli zaś myślimy o opcji drugiej, wówczas najlepiej jest wybrać niedrogi, ale bardzo bajerancki zestaw mebelków dziecięcych z popularnej sieciówki. Skoro i tak mamy w planach zmianę mebli za kilka lat, wybierzmy takie, które dziecku sprawią najwięcej radości. Dziewczynki przepadają za mebelkami w kolorze bieli, stylizowanymi na pokój księżniczki. Chłopcy często wybierają kolorowe zestawy mebli, zielone, niebieskie lub czerwone. Można oczywiście zdecydować się również na szarości i biele, a pokój podrasować stosownymi kolorowymi dodatkami. Wszystko zależy już od inwencji i wyobraźni samych rodziców, którzy urządzają pokój.

Artykuł przygotowany przez Furniture Sobaczak na którego stronie kupisz narożnik Focus w bardzo atrakcyjnej cenie

e9707771db9cc2e48cd717e599c3bfb7