Poradnik remontowy

Salony z meblami nie muszą czuć się zagrożone. Lokalny producent mebli po pierwsze działa na tak niewielką skalę, że nie jest realną konkurencją dla gigantów na rynku, a po drugie, oferuje rozwiązania, na które decydują się określone osoby.

Nadal bowiem bardzo wiele osób lubi korzystać z gotowych rozwiązań. Mogą na własne oczy zobaczyć efekt czy praktyczność danego mebla, a także wizualizować sobie, jak ten będzie wyglądał w ich kuchni, sypialni czy salonie. Jednakże są również tacy, którzy nie wyobrażają sobie innych mebli niż te na wymiar. Kiedy jednak meble na wymiar są rzeczywiście najlepszą dostępną opcją?

Meble kuchenne na wymiar to rozwiązanie stosowane najczęściej. Mowa nie tylko o konieczności urządzenia niewielkiej kuchni, ale o każdej sytuacji, w której pragnie się, by układ odpowiadał wyobrażeniu. Stworzenie projekty, który uwzględni wszystkie niezbędne elementy, w tym obecność sprzętów AGD pod zabudowę, sprawdzi się w każdej kuchni. Dzięki temu nawet mała kuchni może być funkcjonalna, a ta większa z kolei nie będzie wymagała od kucharza spacerów godnych maratończyka w celu przygotowania posiłku. Szczególnie, że sprzęty kupowane do domu mają różne rozmiary, dlatego warto dopasować do nich meble, by ograniczyć ilość pustego, niewykorzystanego miejsca.

Szafy do zabudowy to kolejna sytuacja, w której meble na wymiar okazują się najlepszym rozwiązaniem. Przedpokoje czy przedsionki są różne. Dopasowanie do nich gotowej już szafy jest wręcz niemożliwe, szczególnie jeśli chce się mieć możliwość wybrania jej kolorów i ogólnego stylu. Szafa na wymiar nie tylko rozwiąże problem ewentualnych luk, ale przede wszystkim zapewni możliwość wybierania z bogatej oferty frontów, uchwytów i wzorów.

Szafy na wymiar to bardzo dobry sposób na urządzenie niewielkiego mieszkania, w którym każdy centymetr miejsca jest na wagę złota. Gotowe szafy czy meblościanki niekoniecznie dobrze komponują się z mniejszymi przestrzeniami. W podobnych sytuacjach jedynie indywidualny projekt spełni swą funkcję - pozwoli zaoszczędzić miejsce, a przy tym zapewni dużą przestrzeń, która można wypełnić posiadanymi przedmiotami.

Meble na wymiar to rozwiązanie dla każdej osoby, która nie akceptuje kompromisów w zakresie urządzania wnętrz. To również idealny sposób na urządzenie niewielkiego mieszkania i kuchni tak, by była ona funkcjonalna, a przy tym gustowna.

29cd03a1646e705e59d9627bffbad639
da107c497743763e233225c8b0ee0eb7

Stalowe bramy, ogrodzenia, ale również schody spotyka się w polskich domach coraz częściej. Takie rozwiązania bardzo dobrze sprawdzają się w otoczeniu modnych obecnie budynków o geometrycznych kształtach, wykonanych w dużej mierze także ze stali oraz szkła.

Stosuje się je zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak również w prywatnych domach. Można je łączyć z elementami na przykład drewnianymi, przez stają się łagodniejsze w odbiorze oraz bardziej uniwersalne pod względem stylistycznym.

 

Schody ze stali

Schody stalowe to element zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego wyposażenia prywatnych domów. Dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, są odporne na korozję, a do tego lekkie i łatwe w montażu. Elementy stalowe można także dosyć swobodnie kształtować, więc problemem nie powinien być nawet najbardziej ambitny projekt schodów. Wpiszą się zatem w różne style aranżacyjne, z industrialnym na czele. Bardzo dobrze sprawdzą się chociażby w niewielkich mieszkaniach czy małych domach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Decydując się na taki wybór, inwestorzy muszą być przygotowani na nieco wyższy koszt, wynikający chociażby z droższej obróbki stali. Niemniej jednak wykonane z niej stalowe schody zewnętrzne przetrwają latami nawet w polskim klimacie.

 

Stal w otoczeniu domu

Stalowych elementów przybywa przede wszystkim wokół domów. Bardzo popularne są tu chociażby stalowe ogrodzenia, a przyczyny rosnącego nimi zainteresowania są przynajmniej dwie. Po pierwsze taki płot jest solidny i wytrzymały, a po drugie w ofercie produktów tego rodzaju spotyka się wiele różnych kształtów czy kolorów. A jeżeli ktoś nie znajdzie w niej niczego dla siebie, wówczas dodatkowe możliwości daje ślusarstwo artystyczne. Dzięki niemu nawet pozornie surowe i chłodne ogrodzenie nabierze większego wyrazu, stanie się też bardziej charakterystycznym znakiem rozpoznawczym działki oraz jej właścicieli. Dobrze uzupełniają je także bramy stalowe. Mogą być proste lub uzupełnione zdobieniami, choć w tym drugim wypadku na pewno będą droższe. Całość powinna być także względnie spójna, zatem ogrodzenie i bramę, a także ewentualnie schody zewnętrzne, najlepiej wykonywać w podobnym stylu, kolorze oraz z uwzględnieniem jednolitych dodatków z innych materiałów.

Energia ze źródeł konwencjonalnych staje się coraz droższa – tylko w tym roku cena węgla opałowego u krajowych producentów wzrosła o około 8-10 %. Nic dziwnego, że coraz więcej osób wykazuje zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Niestety wiele z nich szybko rezygnuje, widząc wysoki koszt inwestycji. Po ilu latach zwraca się instalacja kolektorów słonecznych?

 

Ekologiczne i korzystające z darmowego źródła energii – kolektory słoneczne na pierwszy rzut oka wydają się wspaniałym pomysłem. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że węgiel w Polsce jest obecnie najdroższy od ponad 20 lat, gdyż jego krajowe zapasy zostały wyczerpane, a niedobór uzupełnia się importem. Niestety za instalację kolektora z kompletem urządzeń do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (kolektory, rama montażowa, termoregulator wraz z pompą, systemem zaworów i zasobnikiem ciepłej wody) trzeba słono zapłacić; to wydatek w granicach od 8 do 15 tys. zł. Czy tego typu inwestycja jest w ogóle opłacalna? Tak, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość.

 

Kolektory słoneczne: opcja dla cierpliwych

Tempo zwrotu inwestycji w kolektory słonecznego to od wielu lat kwestia sporna, na temat której pojawia się wiele rozbieżnych informacji. Prawda jest jednak taka, że na pytanie jak szybko zwróci się inwestycja w kolektory, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, bo wpływ na to ma kilka różnych czynników. Przede wszystkim dużo zależy od ilości wody, którą zużywamy. Generalnie im większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tym szybciej inwestycja powinna się zwrócić. Z tego powodu, jak podkreśla stgpoznan.pl kolektory słoneczne na chwilę obecną są najbardziej opłacalne w przypadku domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, ośrodków wypoczynkowych, a także hoteli i basenów kąpielowych; przy zaledwie jednym, dwóch użytkownikach inwestycja w kolektory słoneczne staje się mniej opłacalna.

Duży wpływ na tempo zwrotu inwestycji ma też naturalnie cena samych kolektorów. Na rynku znajdują się modele z bardzo różnych półek cenowych, ale trzeba uważać, bo różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale również wydajnością. Wiele osób może się skusić na te najtańsze, ale to błąd, gdyż kolektory te mają niższą sprawność, co dodatkowo wydłuża czas potrzebny do zwrotu inwestycji.

 

Trudna do oszacowania oszczędność

Niestety bardzo ciężko jest dokładnie obliczyć czas zwrotu inwestycji w kolektory słoneczne, bo nikt nie potrafi skutecznie przewidzieć przyszłych cen konwencjonalnych źródeł energii (węgiel, gaz, prąd). Wielu ekspertów co prawda podkreśla, że stawki za nieodnawialne źródła energii będą nieustannie rosły, ale nie są w stanie podać konkretnych liczb. Niemniej statystyki pokazują, że inwestycje w kolektory słoneczne zwracają się najszybciej w przypadkach, gdy energia słoneczna zastępuje ogrzewanie elektryczne, a najdłużej przy mieszkaniach ogrzewanych wcześniej węglem. Trzeba też pamiętać o tym, że obliczenia biorą często pod uwagę wyłącznie koszt samej instalacji, a ciężko przecież oczekiwać, że kolektory słoneczne będą pracować bezawaryjnie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat; utrzymanie i naprawa instalacji wiążą się z pewnymi wydatkami.

 

Kolektory słoneczne są przyjazne środowisku, ale kosztowne, a poza tym nie mogą stanowić autonomicznego źródła ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Warto jednak przemyśleć ich instalację, gdyż w ciągu całego roku można dzięki nim zaoszczędzić do 60 % energii potrzebnej do podgrzewania wody.

d95b79336d29323c8d85b4b9ae07bd48
f66a6e670d854e3527fea53a17965c5b

Dużym komfortem jest posiadane domu w centrum miasta. Jednak wiele osób utożsamia dom z mieszkaniem w cichej i spokojnej okolicy. Z wielu względów w mieście nie jest to możliwe. Może więc lepiej zbudować dom na obrzeżach? Jak to wygląda pod względem kosztów?

 

Im lepsza lokalizacja, tym drożej

Podstawą szacowania kosztów budowy domów przez deweloperów takich, jak na przykład kli.com.pl jest określenie lokalizacji. Im lokalizacja jest bardziej atrakcyjna, tym ceny obiektu wzrastają. Za komfort bliskiej obecności supermarketów, parku, szkoły dla dziecka, przychodni czy kina trzeba płacić. I to często bardzo słono. Oczywiście można znaleźć wyjątki. Także w centrum miasta dostępne są domy w bardzo atrakcyjnych cenach. Ale należą one do rzadkości. Na pewno trzeba będzie liczyć się z dużo większym wydatkiem decydując się na zakup domu w centrum miasta.

 

Jeżeli Twój budżet jest mocno okrojony, lepiej poszukaj atrakcyjnego i komfortowego domku na obrzeżach miasta. 20-minutowy dojazd do pracy nie będzie aż tak bardzo uciążliwy, a w kieszeni będzie mogło zostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej. Jest to element przemawiający zdecydowanie na korzyść szukania domów poza miastem. Szczególnie, jeżeli budżet jest mocno napięty. Trzeba wspomnieć, że także domu na obrzeżach miast są bardzo atrakcyjne. Mają piękne ogrody, a deweloperzy dokładają starań, aby powstające osiedla domków jednorodzinnych był jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców. Mając samochód na pewno nie odczuje się wielkiej różnicy mając nieco dalej do pracy. A przynajmniej będzie się miało większą ciszę, ponieważ ruch samochodowy zdecydowanie będzie mniejszy niż w centrum miasta.

 

Skorzystaj z porady specjalistów

Dobrym pomysłem, aby podjąć mądrą decyzję odnoście zakupu domu w centrum miasta lub na jego obrzeżach, jest skorzystanie z porady agenta nieruchomości. Inwestycja w dom jest duża, dlatego warto poradzić się specjalisty. Uda się dzięki temu podjąć mądrą decyzję, której nie będzie się żałowało.

Mianem prefabrykatów w budownictwie określa się gotowe półprodukty, składające się na typowe elementy budowlane, jakie służą do montażu na placu budowy. Parametry poszczególnych prefabrykatów są zazwyczaj zbliżone do oryginalnych wymiarów i wymagają zazwyczaj tylko niewielkiej obróbki.

 

Informacje ogólne związane z półfabrykatami

Generalnie, prefabrykaty dzieli się na: stalowe, drewniane, żelbetowe, strunobetonowe, kablobetonowe oraz inne. Najważniejszą ich zaletą jest szybkość wytwarzania, na równi z szybkością montażu. Inne walory to: powtarzalność i precyzja wykonanych elementów, możliwość osiągania dużych rozpiętości, a także spora niezależność realizacji obiektu od warunków pogodowych. Prefabrykacja umożliwia wytwarzanie wielowymiarowych elementów budowlanych sposobem przemysłowym poza miejscem budowy, co jest przejawem sporego postępu technologicznego w budownictwie. Dzięki temu prace na placach budowy ograniczają się do montażu poszczególnych konstrukcji. Prefabrykaty przyspieszają proces budowy. Ma to spore znaczenie, zwłaszcza przy montażu instalacji, mocowaniu elementów konstrukcji, a także przy wykonywaniu otworów technologicznych.
Nic zatem dziwnego, że wykorzystanie prefabrykatów staje się coraz powszechniejsze.

 

Partner handlowy zagranicznej firmy

Firma figura.team jako znaczące przedsiębiorstwo w branży konstrukcyjnej również w pewien sposób zajmuje się dziedziną prefabrykatów. Podkreślić należy, że figura.team nie produkuje prefabrykatów, aczkolwiek wspiera niemieckie przedsiębiorstwo Dennert, które się tym zajmuje. Dobiera oferowane przez to przedsiębiorstwo produkty, będąc nieocenionym zapleczem technicznym dla tego zagranicznego producenta na polskim rynku. Dzięki temu, zleceniodawcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z usług wspomnianej firmy będą mieli dostęp do najwyższej jakości produktów.

Rynek prefabrykatów na całym świecie, również w Polsce, rozwija się dynamicznie. W związku z tym, w branży budowlanej mogą powstawać coraz śmielsze projekty, czym zajmują się eksperci z figura.team.

f051fbed172b652008357c5af1e2ef10