Poradnik remontowy

Kamień to materiał uniwersalny, którego nieograniczony potencjał od lat jest wykorzystywany przez architektów wnętrz. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na elegancję i szyk, którą dzięki niemu zyskuje przestrzeń. Jak zatem dbać o kamienne elementy i nie narażać ich na działanie czynników zewnętrznych?

 

Moda na kamień

Trendy wnętrzarskie zmieniają się co sezon, niemniej jest kilka stałych elementów, które efektownie wpływają na daną przestrzeń bez względu na rodzaj metamorfozy. Wykorzystanie kamienia jest świetną alternatywą, aby zachować naturalny charakter wnętrza. Ponadto jest materiałem absolutnie nieszkodliwym - nie zanieczyszcza środowiska, a przy tym trwale aranżuje lokum. Decydując się użycie jego możliwości zyskujemy pewność, że nie ulegnie deformacji pod wpływem temperatury czy innych bodźców meteorologicznych.

 

Akcja impregnacja

Kamień we wnętrzach jest najczęściej wykorzystywany w ramach wykończenia posadzek, kabin prysznicowych czy dekoracji ściennych, kominków, blatów, parapetów lub schodów. Każdy rodzaj kamienia naturalnego jest dobrym rozwiązaniem dla wnętrza, ponieważ wykluczone jest ryzyko jego zniszczenia. Na zachowanie go w przyzwoitej kondycji wpływa odpowiednia pielęgnacja kamienia oraz najlepszej jakości impregnaty do kamienia do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

 

Różnorodność materiału

Do najczęściej wybieranych rodzajów kamienia należą bezsprzecznie granit i marmur. Granit cieszy się niezwykłą popularnością głównie ze względu na bogatą kolorystykę i odporność. Łatwo jest utrzymać go w czystości i poddać pożądanej obróbce. Marmur z kolei dodaje wnętrzom szlachetności i świadczy o wysublimowanym guście użytkowników danej przestrzeni. Ponadto architekci wnętrz chętnie korzystają z estetycznych walorów piaskowców, zbitych wapieni, łupków czy trawertynów.

 

Parametry techniczne

Kamień jest produktem, który cechuje mnóstwo właściwości. Do najistotniejszych należą: twardość, wytrzymałość, ścieralność i porowatość. Najważniejszą spośród wszystkich jest właśnie porowatość – dzięki powietrzu zamkniętemu w porach regulowana jest zdolność termoizolacyjna kamienia oraz odpowiednie tłumienie dźwięków.

Jeśli jeszcze wahacie się nad wykorzystaniem we wnętrzu ponadczasowego surowca, jakim niewątpliwie jest kamień, rozwiewamy wątpliwości i mocno rekomendujemy jego możliwości, zarówno estetyczne, jak i praktyczne.

1d1ef5b68a8ef289afc3b6cd1f55af89
01bc33794b0db7a99f35b0bc77d73b02

Czyszczenie dużych powierzchni zawsze stanowi wyzwanie. Nie ważne, czy jest to wnętrze punktu gastronomicznego, szpitala, czy też wielka hala magazynowa – należy zadbać o odpowiedni stopień czystości w każdym z tych miejsc. Na pomoc przychodzą szorowarki. Doceniane zwłaszcza za szybkie metamorfozy, którym mogą być poddawane. Okazuje się bowiem, że szorowarka sprawdzi się nie tylko jako poręczna maszyna czyszcząca, ale także w wielu innych przypadkach. Dużo zależy od dodatków, w jakie ją zaopatrzymy. Do czego zatem można użyć tej maszyny? 

Funkcja podstawowa szorowarki - czyszczenie

Urządzenia te znane są ze świetnych rezultatów, jakie osiągają podczas usuwania zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Nadają się zarówno do precyzyjnego czyszczenia posadzek przemysłowych, jak i do prania wykładzin. Szorowarka zda egzamin na różnych powierzchniach twardych oraz tekstylnych. Jej zaletą jest gruntowne czyszczenie i usuwanie nawet najgłębszych warstw zanieczyszczeń. Niektóre modele mają także możliwość zainstalowania dodatkowo wytwornicy pary. Dzięki temu możliwe jest jeszcze głębsze czyszczenie i wnikanie w zabrudzoną powierzchnię. W specyfice tych urządzeń znajdziemy zarówno czyszczenie, jak i doczyszczanie oraz pielęgnowanie różnego rodzaju nawierzchni. Jak zatem już tu widać – nie jest to sprzęt tylko i wyłącznie do sprzątania.

Niestety  większość modeli nie ma, jak to jest w przypadku maszyn czyszczących, funkcji natychmiastowego suszenia i wycierania czyszczonej nawierzchni. W związku z tym użycie tej maszyny wymaga chwilowego wyłączenia czyszczonej podłogi z użytku, bądź też wyraźnego oznaczenia niebezpieczeństwa związanego z mokrą posadzką. Niewątpliwą zaletą jest natomiast dużo mniejsza waga oraz łatwiejsze dotarcie do trudnodostępnych miejsc.

Zadania specjalne szorowarek

Chociaż wiele osób utożsamia szorowarki z maszynami czyszczącymi, zakres ich możliwości zdecydowanie przekracza zwykłe mycie podłóg. Urządzenia tego typu mogą być także używane do nakładania i usuwania starych powłok (na przykład woskowych) oraz szlifowania powierzchni twardych, a nawet szamponowania i bonetowania dywanów oraz wykładzin. Ta ostatnia metoda świetnie sprawdza się przy czyszczeniu tłustych plam, a nawet usuwaniu gum do żucia z powierzchni tekstylnych!

Szorowarka to również duże ułatwienie przy woskowaniu i pastowaniu podłóg. Jednak ta funkcja należy już do opcji dodatkowych i jeśli planujesz z niej skorzystać – upewnij się, czy masz wymagane do tego dodatki. Ponadto szorowarka wypoleruje naszą podłogę. Jeden sprzęt da zatem radę świetnie wyczyści, jak i zakonserwować czystą powierzchnię. Właśnie dlatego warto pomyśleć o rozbudowaniu kupowanego lub posiadanego już sprzętu o dodatkowe wyposażenie. Dzięki temu uzyskane efekty mogą być jeszcze lepsze i bardziej trwałe.

Jak zatem widzimy, szorowarka przyda się w wielu miejscach. Coraz częściej na jej zakup decydują się nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne, które chcą w szybki i łatwy sposób poradzić sobie np. z zabrudzeniami w garażu.

Aktualnie coraz więcej mieszkań oraz domów ma aneksy kuchenne. Pozwalają one na otwarcie kuchni na salon i optyczne powiększenie przestrzeni. Jednak wtedy, gdy chcemy zdecydować się na nieruchomość z aneksem, powinniśmy pamiętać o tym, że przy jego wyposażaniu ważne jest ciche AGD. W przeciwnym przypadku praca urządzeń może być bardzo męcząca.

Często przy wyborze sprzętów kuchennych nie zwracamy uwagi na głośność ich pracy. To dość poważny błąd, jeżeli wolimy ciszę. Na głośność powinniśmy zwracać szczególną uwagę wtedy, gdy mamy aneks kuchenny, ponieważ odgłosy zmywarki, lodówki czy okapu łatwo dostaną się do salonu, jadalni i innych pomieszczeń.

Ciche AGD, czyli jakie?

Jeżeli interesuje nas dobra lodówka, zmywarka oraz inny sprzęt generujący hałas do kuchni, w takim przypadku warto zawsze zwracać uwagę nas podaną przez producenta wartość poziomu hałasu wyrażoną w decybelach. Najcichsze lodówki pracują na poziomie 36 dB – jest to poziom szeptu. Większość modeli ma jednak głośność na poziomie 40-45 dB, czyli na poziomie pomiędzy szeptem a zwykłą rozmową.

Warto przy tym wskazać, że sprzęty w zabudowie są cichsze od tych wolnostojących. Ma to przede wszystkim związek z jej obudową z płyt, ponieważ dobrze wytłumiają one dźwięki. Dlatego do aneksu kuchennego warto wybrać AGD do zabudowy, chociaż jest to już związane z wyższymi kosztami.

Nawet prawidłowo działający sprzęt może wydawać głośniejsze dźwięki

Nie oczekujmy, że zawsze sprzęt będzie działał bardzo cicho. Przykładowo zmywarka będzie hałasować, gdy będzie pobierać lub odpompowywać wodę.

Jeśli chcesz zdecydować się na lodówkę z No Frost, wtedy przez parę pierwszych miesięcy użytkowania możesz słyszeć trzaski lub stuki dobiegające z urządzenia. Nie świadczą one o tym, że sprzęt jest uszkodzony.

Z kolei wtedy, gdy masz lodówkę z systemem automatycznego rozmrażania, może ona wydawać od czasu do czasu odgłosy skraplającej się wody. Wtedy, gdy w lodówce będzie więcej produktów żywnościowych, będzie ona głośniej pracować, aby wyrównać temperaturę.

2648e1cec7e32ee2da04d0338a049b4e
3d18e817a19dad046c95729efd9dadc7

To co jeszcze niedawno było nowinką technologiczna dziś jest już standardem. Tak właśnie jest z oświetleniem ledowym.  Doskonała jakość światła  w połączeniu z niskim zużyciem energii elektrycznej daje pożądany efekt i absolutnie zdaje egzamin w oświetleniu przemysłowym.

Oświetlenie przemysłowe

W oświetleniu hal produkcyjnych ważną rolę odgrywa jakość emitowanego światła. Najlepsze efekty daje jednorodne światło o ciągłym strumieniu, z wyeliminowaniem niekorzystnego  efektu stroboskopowego. Jednolite światło korzystnie wpływa na bezpieczeństwo pracowników, nie ma złudzenia zwolnienia np. taśmy produkcyjnej. Poza tym dobrze oświetlone stanowisko pracy nie osłabia wzroku robotnika, a tym samym spełnia wszelkie wymogi BHP. Oświetlenie przemysłowe led sprawdza się również w niekorzystnych warunkach, takich jak zwiększona wilgotność panująca wewnątrz pomieszczeń produkcyjnych, lub w halach o dużym zapyleniu. Prawidłowo dobrane oświetlenie, przeanalizowane przez ekspertów w tej dziedzinie, pomoże zdecydowanie obniżyć koszty przedsiębiorstwa w zużyciu energii elektrycznej.

Panele led w oświetleniu wewnętrznym

Do oświetlenia dużych powierzchni przemysłowych, produkcyjnych i magazynowych najczęściej polecane są panele led. Łatwy ich montaż, hermetyczne oprawy i ekonomicznie rozmieszczone w nich diody led zapewnią właściwe światło w każdym miejscu hali. Właśnie dzięki odpowiednio dobranemu rozmieszczeniu diod led możemy uzyskiwać różne, uzależnione od potrzeb efekty, miejsca o newralgicznym dla produkcji znaczeniu bardziej doświetlić. Poprzez zastosowanie paneli led i zróżnicowanie ilości światła  przedsiębiorstwo zyskuje duże oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

Oświetlenie led a środowisko

Dbanie o środowisko naturalne, a przede wszystkim o zmniejszenie jego zanieczyszczenia jest naszym wspólnym obowiązkiem. Największymi trucicielami natury są elektrownie wykorzystujące w swoim procesie produkcyjnym węgiel. Zmniejszenie poboru prądu, zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną, a tym samym wpływa na zmniejszenie jej produkcji. A to w prostej linii przekłada się na ochronę środowiska naturalnego.

Produkty oświetlenia przemysłowego można znaleźć na http://ledlike.pl/oswietlenie-przemyslowe/ .

Wielu inwestorów coraz częściej, zamiast inwestować w blaty z tworzywa i drewna - które wymagają starannej pielęgnacji - wolą zwrócić się ku nieco droższym blatom z kamienia.

Cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia i trwałością, co pozwala cieszyć się ich funkcjonalnością przez wiele lat. Trudno odmówić im również niezwykłej urody, która nie przemija z wiekiem. Dlaczego warto zdecydować się na kamień naturalny? I jaki wybrać na blat kuchenny? Sprawdźmy!

Do wyboru, do koloru

Blaty z kamienia możliwe są do wykonania z ponad 200 różnych odmian granitu, marmuru, czy też piaskowców. Każda z nich będzie cechowała się nieco inną strukturą, właściwościami, a także kolorystyką. Aby wybrać ten rodzaj, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszych wymagań warto zapytać się o poradę fachowca z zakładu kamieniarskiego, który o surowcach - z którymi pracuje - może przecież powiedzieć najwięcej.

Blaty z kamienia są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, a także - co w kuchni niezwykle ważne - na wilgoć, której przecież jest w tym pomieszczeniu dużo. W przypadku blatów kamiennych - w przeciwieństwie do tych wykonanych z surowców delikatniejszych - nie musimy obawiać się ich puchnięcia po rozlaniu płynów, czy też pęknięć lub innych nieestetycznych zacieków. Blaty z kamienia służyć będą naszej rodzinie przez wiele lat, nie wymagając specyficznej konserwacji.

Jaki kamień jest najlepszy na blat kuchenny?

Do kuchni są przez kamieniarzy polecane konkretne rodzaje kamieni. Wśród nich znajdują się: bazalt, porfir oraz granit. Są one odporne na działanie wody. Gdy chcemy zdecydować się na blaty marmurowe, musimy pamiętać, aby zabezpieczyć surowiec przed jego nasiąkaniem wodą specjalnym impregnatem. W przypadku bazaltu, porfiru i granitu taka konieczność nie zachodzi, a co więcej są one również odporne na zaplamienie.

Blaty granitowe świetnie sprawdzają się w warunkach kuchennych nie tylko ze względu na brak ich reakcji w kontakcie z wodą. Wykazują się również dużą trwałością na działanie nawet wysokich temperatur - dlatego stawianie na nich nawet bardzo gorących naczyń, czy garnków, nie spowoduje ani ich zapłonu, ani też odkształcenia, czy uszkodzenia. Współcześnie - za pomocą nowoczesnych technologii - nawet twarde blaty z kamienia można przycinać do dowolnych kształtów. Problemem nie będzie nawet ich instalacja w niewielkich pomieszczeniach.

Porada powstała przy współpracy z firmą Marmo.pl

8af9b56d264370afa19a2da5f6e97d13