Poradnik remontowy

Zaczynamy coraz bardziej doceniać rolę domowych łazienek w aspekcie poprawiania samopoczucia i relaksu. Wszelkie podstawowe urządzenia, jak wanna, sedes, umywalki, a nawet bidet są ważne i niezbędne. Dla rozszerzenie zakresu funkcji konieczne są jednak dodatkowe meble i wszelkiego rodzaju organizery.

Meble łazienkowe

Wiele tu oczywiście zależy od wielkości pomieszczenia łazienkowego, dlatego trudno jest umieścić dodatkowe meble w łazience w typowym bloku mieszkalnym. Rzecz jasna oprócz niewielkich szafek. Kiedy jednak mamy do czynienia z łazienką większą, na przykład w apartamencie lub w domu jednorodzinnym, meble zdecydowanie mogą poprawić klimat łazienki.

Ustawiając meble w łazience pamiętajmy, że (jeśli są drewniane) powinny być zabezpieczone przed wilgocią i dobrze zaimpregnowane. Świetnie łazienkowy klimat uzupełniają mebelki wiklinowe, na przykład fotel lub sofa. Może to być także wiklinowy parawan lub boczne elementy regałów. Bardzo przydatne są szafki, na przykład z półkami na bieliznę lub środki czystości. Producenci proponują w niektórych szafkach drzwi lustrzane co może optycznie powiększyć przestrzeń łazienki.

Planując umeblowanie łazienki możemy trzymać się konkretnego stylu, na przykład modnego ostatnio vintage. Wtedy wracamy do stylu z początku poprzedniego wieku. Można również nabyć wanny lub umywalki nawiązujące do vintage.

Organizery

Nie zawsze ich rola jest doceniania, ale mogą niesamowicie ułatwić nam życie. Nawet prosty organizer do chusteczek higienicznych lub patyczków kosmetycznych. Ale również pojemniki na kosmetyki, pędzelki do pudru, wszelkie koszyczki to także sposób na poprawienie estetyki wnętrza. Wybór jest nieograniczony – mogą być metalowe, szklane, plastikowe, wiklinowe, a nawet z marmurowym blatem.

Organizery można postawić i zawiesić. Można również wybrać odpowiedni styl na przykład w formie chińskiej ceramiki.

Panele

Nie idzie tu o panele podłogowe lub ścienne, choć i te sprawdzają się w łazienkach. W pomieszczeniu łazienkowym mamy zwykle parę elementów, które niekoniecznie w swej naturze należą do estetycznych. Może to być na przyklad kratka wentylacyjna i tę możemy zasłonić estetycznym, przepuszczającym powietrze, prostokątnym panelem.

Przesłaniając panelem kinkiety mamy szansę uzyskać, niezbędne w łazience, światło rozproszone. Dekoracyjne panele, nawet w formie obrazu wykorzystywane są z powodzeniem do przykrywania ściennych grzejników. Panele są wytwarzane z przeróżnych materiałów, między innymi ze szkła i wikliny.

c9b42d99c122aeee06ec195d62b55ef4
23b7d42f8d78bf65e4c98fe5672e14c8

Statystyki policyjne wskazują, że większość włamań do domów i mieszkań odbywa się przez okna. W związku z tym wtedy, gdy zależy nam na pełnym bezpieczeństwie naszego majątku, powinniśmy również zainwestować w rozwiązania skoncentrowane właśnie na tym obszarze. Co wtedy lepiej wybrać – okna antywłamaniowe czy rolety antywłamaniowe?

 

Gdy chcemy mieszkać bezpiecznie, powinniśmy nie tylko zdecydować się na wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe, ale też na dodatkowe wyposażenie, które zmniejszy ryzyko włamań. Jeśli z kolei chodzi o otwory okienne, możemy zdecydować się zarówno na okna, jak i na rolety o właściwościach antywłamaniowych. Czy możemy wybrać tylko jedno rozwiązanie? A może lepiej postawić na oba?

 

Eksperci wskazują, że najlepsze będą zarówno okna antywłamaniowe, jak i rolety antywłamaniowe, ponieważ wtedy uzyskujemy najlepszy profil bezpieczeństwa. Jednak w sytuacji, gdy możemy pozwolić sobie tylko na jedną opcję, lepszym zakupem będą wysokiej klasy okna z systemami antywłamaniowymi. Wprawdzie będą one kosztować nas więcej niż rolety, niemniej jednak mają kilka niezaprzeczalnych atutów.

 

Przede wszystkim okna antywłamaniowe chronią mieszkanie lub dom przez cały czas, natomiast rolety tylko wtedy, gdy są zasłonięte. Gdy chcielibyśmy zapewnić swojemu dobytkowi bezpieczeństwo, rolety powinniśmy zasuwać za każdym razem, gdy będziemy wychodzić, także na chwilę do sklepu. W domu, gdzie jest dużo okien, ręczne zasłanianie rolet zajęłoby nam sporo czasu. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie systemu automatycznego zamykania i otwierania rolet, ale to dodatkowe koszty.

 

Dodatkową przewagą okien nad roletami jest to, że są one trudniejsze do sforsowania przez złodzieja. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów – szyb o podwyższonej odporności na stłuczenia, specjalnych klamek, systemów, które chronią przed wyważeniem okna, nowoczesnych okuć.

 

Wobec tego wtedy, gdy zależy nam na wysokim bezpieczeństwie, powinniśmy wybrać zarówno okna, jak i rolety antywłamaniowe. Jeżeli jednak musimy wybierać, zdecydowanie lepsze będą okna.

 

 

Gdy zaczynają się cieplejsze dni, więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Nie każdy z nas jednak ma dom z pięknym ogrodem. Czasami musi wystarczyć nam balkon. Jednak również i on może być wspaniałym miejscem do wypoczynku, jeśli zostanie atrakcyjnie zaaranżowany. Przy jego urządzeniu nie zapominajmy o wybraniu odpowiedniego oświetlenia!

Zwykle na balkonach nie montuje się żadnego oświetlenia – lamp typu kinkiet czy lamp sufitowych. Wobec tego oświetlenie tworzymy zwykle z wykorzystaniem lamp stojących podłączanych do kontaktu, lamp solarnych lub też świec. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszymi propozycjami na stylowe oświetlenie balkonu.

 

Lampy solarne

To one wybierane są na balkon najczęściej. W sprzedaży znajdziemy obecnie szeroką gamę tego rodzaju lamp, które nie wymagają podłączania do sieci, ponieważ posiadają wbudowany panel solarny pobierający energię z promieniowania słonecznego.

Lampy solarne kupimy w wielu wersjach. Mogą być to lampy na piku, czyli wbijane w ziemię, na przykład możemy umieścić je w doniczkach kwiatów. Możemy również zakupić mocniejsze lampy solarne służące jako kinkiety – warto sprawdzić lampy Philips, które znane są ze swoich dobrych parametrów. Zakupimy też urocze lampiony z panelami słonecznymi – doskonałe do ustawienia na stoliku czy parapecie.

 

Sznury świetlne z lampkami

Gdy chcesz stworzyć na swoim balkonie niezwykły klimat sprzyjający relaksowi, pomyśl o zakupieniu sznurów świetlnych. W sprzedaż znajdziemy różne ich warianty, na przykład cotton balls, czyli bawełniane kulki z diodami LED, możemy też kupić lampy z metalowymi kuleczkami czy sznury żarówek w industrialnym stylu. Podwieszone na balkonie będą prezentowały się naprawdę pięknie!

Sznury świetlne mogą być zasilane z gniazdka – musimy wtedy pociągnąć przedłużacz. Także znajdziemy modele zasilane bateryjnie lub solarnie.

 

Lampiony ze świecami

Natychmiast wprowadzają kameralny klimat po zmroku. Do wyboru mamy wiele pięknych lampionów – mniejsze oraz większe, które mają nawet około 70 centymetrów wysokości. Możemy zakupić lampiony drewniane oraz metalowe w bardziej klasycznym i nowoczesnym stylu.

Lampion możemy uzupełnić zwykłymi świecami albo możemy zakupić nowoczesne świece LED na baterie.

4cc5c9a39bd882f8f8307b3753e241a8
55d05eb8aadefc842b55f386a8024f05

Domy niskoenergetyczne, które nazywane są również energooszczędnymi, cieszą się obecnie coraz większym powodzeniem. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji powodują mniejszą ucieczkę ciepła, dlatego nie wymagają tak dużej ilości energii cieplnej. Kluczowym elementem domów tego rodzaju jest docieplenie ścian. Jakie technologie stosuje się wtedy najczęściej? 

Ściany w domu energooszczędnym mają za zadanie utrudnienie ucieczki ciepła z wnętrza budynku. O tym, czy będą w tym skuteczne, zależą dobrane do tego celu materiały budowlane oraz sposób ich montażu. Warto wskazać, że jeżeli przy pracach dociepleniowych zostaną popełnione jakieś kluczowe błędy, wówczas może dojść nawet do 30-procentowej ucieczki ciepła! Wobec tego w kontekście budownictwa energooszczędnego termoizolacja ma bardzo duże znaczenie. 

Nawet najlepszy materiał konstrukcyjny na ściany to za mało, aby dobrze zabezpieczyć budynek przed zimnem. Dlatego stosuje się docieplenia, których zadaniem jest poprawa właściwości termoizolacyjnych budynków. Najczęściej wykonuje się ściany dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe.

W domach energooszczędnych stosuje się grube warstwy materiałów izolacyjnych – wełny mineralnej lub styropianu. Najczęściej jest to około 20 centymetrów, ale warto wskazać, że w przypadku domów pasywnych, które mają jeszcze niższe zużycie energii, warstwy mogą mieć nawet do 50 centymetrów. Oczywiście, pod uwagę trzeba również wziąć parametry termoizolacyjne materiałów – im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej.

Przy pracach dociepleniowych domów energooszczędnych bardzo ważne jest unikanie mostków termicznych – miejsc, które są gorzej ocieplone i przez to ucieka przez nie więcej ciepła. Zwykle znajdują się wokół okien, drzwi, przy nadprożach, wieńcach, połączeniu stropów i płyt balkonowych. Dlatego bardzo ważne jest takie wykończenie tych miejsc, by mostki termiczne wyeliminować.

Wobec tego przy realizacji projektu domu energooszczędnego powinniśmy postępować zgodnie ze wskazaniami projektanta i kłaść nacisk na precyzję prac dociepleniowych.

 

W sklepach i salonach sprzedażowych czeka na nas szeroki wybór drzwi zewnętrznych do domów jednorodzinnych. Możemy zdecydować się na te wykonane z drewna, możemy też kupić drzwi aluminiowe. Do wyboru mamy zarówno bardziej klasyczne, jak i nowoczesne wzory. Czym kierować się przy zakupie, aby wybrać drzwi idealne?

 

Drzwi ciepłe

Dobre drzwi powinny zapewniać właściwą termoizolację. W tym cel zwróćmy uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła U, który wskazuje, ile ciepła będzie przenikało przez drzwi. Im będzie on niższy, tym drzwi będą cieplejsze. Jeśli chodzi o materiały stosowane przy produkcji drzwi, to najlepsze współczynniki osiągają drzwi aluminiowe, drzwi PCV oraz drzwi drewniane z ociepleniem.

 

Drzwi odporne na warunki atmosferyczne

Drzwi zewnętrzne powinny być też odporne na czynniki pogodowe, w tym na zmienne temperatury, wodę czy promieniowanie UV. Dlatego warto sprawdzić, jak wykończone są drzwi, szczególnie te wykonane z drewna, które najbardziej narażone jest na niszczenie pod wpływem warunków atmosferycznych. Musimy też regularnie je konserwować, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą przesychać, wyginać się.

 

Drzwi bezpieczne

Drzwi prowadzące do naszego domu również powinny być bezpieczne. Wobec tego zwróćmy uwagę na to, jaką mają one klasę bezpieczeństwa. Aktualnie stosuje się oznaczenia A, B oraz C, przy czym C to najwyższa klasa. Dobre drzwi powinny posiadać specjalne zamki drzwiowe z ryglami, bolce antywłamaniowe, klamki chroniące zamek przed rozwierceniem. W sprzedaży znajdziemy nawet modele z czytnikami linii papilarnych.

 

Drzwi estetyczne

Nie zapominajmy również o wyglądzie drzwi zewnętrznych. Powinny one pasować do bryły domu oraz do jego kolorystyki, aby dać harmonijną kompozycję. Najczęściej wybierane są drzwi drewniane lub drzwi PCV czy drzwi aluminiowe wykończone okleinami drewnopodobnymi. Do wyboru mamy zarówno ciemne kolory, na przykład imitujące drewno wenge, jak i te jaśniejsze, na przykład bukowe, sosnowe. Dopełnieniem mogą być dekoracyjne przeszklenie oraz klamka.

0d586d0d2ae01cbe88962a3939988e29