Poradnik remontowy

Energia ze źródeł konwencjonalnych staje się coraz droższa – tylko w tym roku cena węgla opałowego u krajowych producentów wzrosła o około 8-10 %. Nic dziwnego, że coraz więcej osób wykazuje zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Niestety wiele z nich szybko rezygnuje, widząc wysoki koszt inwestycji. Po ilu latach zwraca się instalacja kolektorów słonecznych?

 

Ekologiczne i korzystające z darmowego źródła energii – kolektory słoneczne na pierwszy rzut oka wydają się wspaniałym pomysłem. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że węgiel w Polsce jest obecnie najdroższy od ponad 20 lat, gdyż jego krajowe zapasy zostały wyczerpane, a niedobór uzupełnia się importem. Niestety za instalację kolektora z kompletem urządzeń do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (kolektory, rama montażowa, termoregulator wraz z pompą, systemem zaworów i zasobnikiem ciepłej wody) trzeba słono zapłacić; to wydatek w granicach od 8 do 15 tys. zł. Czy tego typu inwestycja jest w ogóle opłacalna? Tak, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość.

 

Kolektory słoneczne: opcja dla cierpliwych

Tempo zwrotu inwestycji w kolektory słonecznego to od wielu lat kwestia sporna, na temat której pojawia się wiele rozbieżnych informacji. Prawda jest jednak taka, że na pytanie jak szybko zwróci się inwestycja w kolektory, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, bo wpływ na to ma kilka różnych czynników. Przede wszystkim dużo zależy od ilości wody, którą zużywamy. Generalnie im większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tym szybciej inwestycja powinna się zwrócić. Z tego powodu, jak podkreśla stgpoznan.pl kolektory słoneczne na chwilę obecną są najbardziej opłacalne w przypadku domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, ośrodków wypoczynkowych, a także hoteli i basenów kąpielowych; przy zaledwie jednym, dwóch użytkownikach inwestycja w kolektory słoneczne staje się mniej opłacalna.

Duży wpływ na tempo zwrotu inwestycji ma też naturalnie cena samych kolektorów. Na rynku znajdują się modele z bardzo różnych półek cenowych, ale trzeba uważać, bo różnią się one od siebie nie tylko ceną, ale również wydajnością. Wiele osób może się skusić na te najtańsze, ale to błąd, gdyż kolektory te mają niższą sprawność, co dodatkowo wydłuża czas potrzebny do zwrotu inwestycji.

 

Trudna do oszacowania oszczędność

Niestety bardzo ciężko jest dokładnie obliczyć czas zwrotu inwestycji w kolektory słoneczne, bo nikt nie potrafi skutecznie przewidzieć przyszłych cen konwencjonalnych źródeł energii (węgiel, gaz, prąd). Wielu ekspertów co prawda podkreśla, że stawki za nieodnawialne źródła energii będą nieustannie rosły, ale nie są w stanie podać konkretnych liczb. Niemniej statystyki pokazują, że inwestycje w kolektory słoneczne zwracają się najszybciej w przypadkach, gdy energia słoneczna zastępuje ogrzewanie elektryczne, a najdłużej przy mieszkaniach ogrzewanych wcześniej węglem. Trzeba też pamiętać o tym, że obliczenia biorą często pod uwagę wyłącznie koszt samej instalacji, a ciężko przecież oczekiwać, że kolektory słoneczne będą pracować bezawaryjnie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat; utrzymanie i naprawa instalacji wiążą się z pewnymi wydatkami.

 

Kolektory słoneczne są przyjazne środowisku, ale kosztowne, a poza tym nie mogą stanowić autonomicznego źródła ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Warto jednak przemyśleć ich instalację, gdyż w ciągu całego roku można dzięki nim zaoszczędzić do 60 % energii potrzebnej do podgrzewania wody.

d95b79336d29323c8d85b4b9ae07bd48
f66a6e670d854e3527fea53a17965c5b

Dużym komfortem jest posiadane domu w centrum miasta. Jednak wiele osób utożsamia dom z mieszkaniem w cichej i spokojnej okolicy. Z wielu względów w mieście nie jest to możliwe. Może więc lepiej zbudować dom na obrzeżach? Jak to wygląda pod względem kosztów?

 

Im lepsza lokalizacja, tym drożej

Podstawą szacowania kosztów budowy domów przez deweloperów takich, jak na przykład kli.com.pl jest określenie lokalizacji. Im lokalizacja jest bardziej atrakcyjna, tym ceny obiektu wzrastają. Za komfort bliskiej obecności supermarketów, parku, szkoły dla dziecka, przychodni czy kina trzeba płacić. I to często bardzo słono. Oczywiście można znaleźć wyjątki. Także w centrum miasta dostępne są domy w bardzo atrakcyjnych cenach. Ale należą one do rzadkości. Na pewno trzeba będzie liczyć się z dużo większym wydatkiem decydując się na zakup domu w centrum miasta.

 

Jeżeli Twój budżet jest mocno okrojony, lepiej poszukaj atrakcyjnego i komfortowego domku na obrzeżach miasta. 20-minutowy dojazd do pracy nie będzie aż tak bardzo uciążliwy, a w kieszeni będzie mogło zostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej. Jest to element przemawiający zdecydowanie na korzyść szukania domów poza miastem. Szczególnie, jeżeli budżet jest mocno napięty. Trzeba wspomnieć, że także domu na obrzeżach miast są bardzo atrakcyjne. Mają piękne ogrody, a deweloperzy dokładają starań, aby powstające osiedla domków jednorodzinnych był jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców. Mając samochód na pewno nie odczuje się wielkiej różnicy mając nieco dalej do pracy. A przynajmniej będzie się miało większą ciszę, ponieważ ruch samochodowy zdecydowanie będzie mniejszy niż w centrum miasta.

 

Skorzystaj z porady specjalistów

Dobrym pomysłem, aby podjąć mądrą decyzję odnoście zakupu domu w centrum miasta lub na jego obrzeżach, jest skorzystanie z porady agenta nieruchomości. Inwestycja w dom jest duża, dlatego warto poradzić się specjalisty. Uda się dzięki temu podjąć mądrą decyzję, której nie będzie się żałowało.

Mianem prefabrykatów w budownictwie określa się gotowe półprodukty, składające się na typowe elementy budowlane, jakie służą do montażu na placu budowy. Parametry poszczególnych prefabrykatów są zazwyczaj zbliżone do oryginalnych wymiarów i wymagają zazwyczaj tylko niewielkiej obróbki.

 

Informacje ogólne związane z półfabrykatami

Generalnie, prefabrykaty dzieli się na: stalowe, drewniane, żelbetowe, strunobetonowe, kablobetonowe oraz inne. Najważniejszą ich zaletą jest szybkość wytwarzania, na równi z szybkością montażu. Inne walory to: powtarzalność i precyzja wykonanych elementów, możliwość osiągania dużych rozpiętości, a także spora niezależność realizacji obiektu od warunków pogodowych. Prefabrykacja umożliwia wytwarzanie wielowymiarowych elementów budowlanych sposobem przemysłowym poza miejscem budowy, co jest przejawem sporego postępu technologicznego w budownictwie. Dzięki temu prace na placach budowy ograniczają się do montażu poszczególnych konstrukcji. Prefabrykaty przyspieszają proces budowy. Ma to spore znaczenie, zwłaszcza przy montażu instalacji, mocowaniu elementów konstrukcji, a także przy wykonywaniu otworów technologicznych.
Nic zatem dziwnego, że wykorzystanie prefabrykatów staje się coraz powszechniejsze.

 

Partner handlowy zagranicznej firmy

Firma figura.team jako znaczące przedsiębiorstwo w branży konstrukcyjnej również w pewien sposób zajmuje się dziedziną prefabrykatów. Podkreślić należy, że figura.team nie produkuje prefabrykatów, aczkolwiek wspiera niemieckie przedsiębiorstwo Dennert, które się tym zajmuje. Dobiera oferowane przez to przedsiębiorstwo produkty, będąc nieocenionym zapleczem technicznym dla tego zagranicznego producenta na polskim rynku. Dzięki temu, zleceniodawcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z usług wspomnianej firmy będą mieli dostęp do najwyższej jakości produktów.

Rynek prefabrykatów na całym świecie, również w Polsce, rozwija się dynamicznie. W związku z tym, w branży budowlanej mogą powstawać coraz śmielsze projekty, czym zajmują się eksperci z figura.team.

f051fbed172b652008357c5af1e2ef10
b5f44bf3d6f149c5d550ff930bb3c62b

W dzisiejszych czasach wszystko posiada swoją wersję smart, nawet miejsca, w których mieszkamy. Inteligentny dom nie jest zresztą niczym nowym, lecz dopiero możliwości naszych czasów pozwoliły na znaczny rozwój systemu do sterowania domem.

Automatyczne zarządzanie domem jest wygodne i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Inteligentna aparatura od zwykłych urządzeń różni się tym, że posiada funkcje poznawcze, to znaczy mierzy panującą w domu temperaturę, ilość opadów na zewnątrz, zna aktualną datę i godzinę. Dzięki temu może odpowiednio reagować – podnosić i opuszczać rolety, włączać i wyłączać światło lub zraszacze, kontrolować temperaturę oraz poziom wilgoci. Dla swobodnej kontroli całego systemu większość urządzeń w domu zostaje podłączona do centrali. To właśnie ona współpracuje w sposób bezprzewodowy lub przewodowy z czujnikami rozmieszczonymi w całym domu. Stamtąd przekazywane są informacje do innych urządzeń.

Jak to działa?
Wiemy już, że sercem systemu są czujniki, odpowiedzialne za ocenę otoczenia, co zaś pełni funkcję mózgu? To wszelkiego rodzaju kontrolery, które podejmują decyzje automatycznie, a także pozwalają domownikom sterować systemem w sposób ręczny. Całość jest sterowana poprzez odpowiednią aplikację, do której dostęp otrzymujemy po wejściu do interfejsu użytkownika wyświetlanego na ekranie telewizora. Nad przepływem informacji czuwa specjalna sieć kratowa, działająca podobnie jak WiFi, lecz posiadająca tę przewagę, że każde urządzenie, oprócz przekazywania własnych danych, gromadzi, wysyła i odbiera informacje również z innych urządzeń. Takie rozwiązanie zachwyca płynnością i sprawia, że każe urządzenie reaguje natychmiast, zgodnie z wydawanymi poleceniami.

Sterowanie inteligentnym domem - jakie są możliwości?
Istnieje wiele możliwości ku temu, by kontrolować urządzenia we własnym domu. Zapewne znane nam są panele dotykowe umieszczane na ścianach lub tzw. keypady, czyli zestaw kilku klawiszy, z którymi mamy dostęp do podstawowych funkcji sterowania. Również urządzenia z systemem operacyjnym takim jak Android czy iOS, czyli nasze telefony, tablety i inne przenośnie gadżety, mogą zostać zintegrowane z kontrolą do sterowania domu, co pozwala np. odtwarzać ulubioną muzykę z telefonu przez system audio w domu. Jednak najwygodniejszym rozwiązaniem jest uniwersalny pilot do sterowania.

Jak działa pilot do sterowania inteligentnym domem?
Najbardziej polecane są piloty uniwersalne, gdzie za pomocą jednego modelu możemy sterować wszystkimi urządzeniami w domu. Oprócz standardowej obsługi telewizora, odtwarzacza DVD lub tunera, taki pilot pozwala panować nad wysokością temperatury czy poziomem oświetlenia w pomieszczeniach. To wszystko jest możliwe za pomocą jednego przyrządu sterującego, który dodatkowo możemy mieć przy sobie zawsze i w wygodny sposób. Jeden pilot oznacza, że konfiguracja poszczególnych parametrów będzie prostsza. Możemy zdecydować, które z funkcji są dla nas najważniejsze i z których chcemy korzystać na bieżąco. Znaczną wygodę zapewnia także ustawianie tzw. makr programów, czyli sekwencji zdarzeń, jakie mają kolejno nastąpić po wybraniu jednego przycisku na pilocie. W ten sposób możemy załączyć np. sekwencję poranną, w trakcie której żaluzje w domu są podnoszone do góry, a w ekspresie jest przygotowywana świeża kawa. W modelach pilotów, które kontrolują czas za pomocą timera, możliwym jest także ustawienie pewnych stałych scenariuszy. Jeden uniwersalny pilot stanowi także znacznie tańsze rozwiązanie niż kilka modeli.

To normalne, że boisz się podjąć niewłaściwą decyzję, gdy szukasz domu na sprzedaż. Wielu kupujących zastanawia się, skąd będą wiedzieli, że znaleźli odpowiedni dom. Oto trzy podstawowe rzeczy, które warto wiedzieć o znalezieniu idealnej nieruchomości:

po pierwsze, etyczny agent nieruchomości nigdy nie będzie naciskał na zakup domu.

Po drugie, kieruj się instynktem.

Po trzecie, gdy poczujesz, że to TEN dom, nie odkładaj decyzji o kupnie na bliżej nieokreśloną przyszłość.

 

10 oznak, że powinieneś kupić dom

 

1) Chcesz przebywać w domu 

Kupując dom, będziesz oglądał wiele nieruchomości. Zapewne będzie dużo takich, które Cię zachwycą. Nie możesz jednak zdać się wyłącznie na wrażenia estetyczne. Twój wymarzony dom musi mieć odpowiednią atmosferę – gdy do niego wejdziesz, nie będziesz chciał już chciał go opuścić.

 

2) Pierwsze wrażenie jest ważne

W ciągu 3 sekund od wejścia do domu już wiesz, czy czujesz się w nim komfortowo i przytulnie.

 

3) Nie czujesz się dziwnie oglądając łazienkę

Czasami nabywcy czują się tak niekomfortowo oglądając łazienki, że nie chcą do nich wchodzić. Stoją na zewnątrz, i zaglądają do środka przez drzwi. Jeśli czujesz się w tym pomieszczeniu swobodnie, to może to być Twój idealny dom.

 

4) Czujesz się zaborczy

Gdy agent wskazuje na wadę, zaczynasz instynktownie bronić domu i przyjmujesz pozycję defensywną. Nawet jeśli i Ty widzisz pewne mankamenty, wydają się one nie mieć znaczenia.

 

5) Zaczynasz planować umeblowanie

Jeśli wejdziesz do sypialni i natychmiast zobaczysz łóżko na konkretnej ścianie, a okno w salonie wydaje Ci się idealnym miejscem na umieszczenie świątecznej choinki, to może być Twój wymarzony dom.

 

6) Wyobrażasz sobie siebie malującego ściany na Twój ulubiony kolor

Być może głęboki fiolet nie jest Twoim ulubionym kolorem. Może to niebieski. Może myślisz, że te purpurowe ściany w pokoju dziecka wyglądałyby lepiej w odcieniu bladoniebieskim.

 

7) Dom spełnia Twoje podstawowe potrzeby

Rozmieszczenie pokoi może nie być idealne, ale jesteś przekonany, że dom spełnia wszystkie Twoje wymagania. Potrafisz być elastyczny – jeśli dom nie ma garażu, nie widzisz problemu w tym, aby go dobudować.

 

8) Chcesz przestać oglądać inne nieruchomości

Wszystkie inne domy, które oglądałeś, nie wydają się już atrakcyjne. Co więcej, domy, które wcześniej oceniłeś na 8/10, spadły do oceny 2/10.

 

9) Nie możesz się doczekać, aby pochwalić się tym domem Twoim znajomym

Aż się palisz do tego, aby robić zdjęcia wnętrza i ogrodu i wysyłać je znajomym. Zanim się zorientujesz, masz setki zdjęć swojego wymarzonego domu.

 

10) Wszystko przemawia za decyzją o kupnie tego domu

Jesteś podekscytowany, jedyne o czym myślisz to kupno TEGO domu

 

Jeśli szukasz nowoczesnego domu w rozsądnej cenie, oferta firmy Dag może być czymś, co Cię zainteresuje. Już wkrótce zakończy się kolejny projekt firmy i w Komornikach pod Poznaniem do użytku zostaną oddane funkcjonalne i gotowe do zamieszkania domy. Komorniki to miejscowość oddalona zaledwie o 20 kilometrów od Poznania, bardzo dobrze skomunikowana z miastem i posiadająca bogato rozwiniętą infrastrukturę. Domy w Komornikach to idealny kompromis między wygodnym życiem w mieście, a bliskością natury, ciszą i spokojem wsi. Odwiedź stronę internetową www.osiedlebrzoskwiniowe.pl i zapoznaj się z aktualną ofertą dewelopera.

61d92cedb51e71d13a4a1a1ded79d931