Poradnik remontowy

Większość ludzi może wychodzić z założenia, że ogrodzenia nie są ważnym elementem w domu. Mają spełniać jedynie podstawowe funkcje jak ochrona (nawet nie koniecznie przed złodziejami, a bardziej przed elementami natury, które poprzez wiatr i inne zdarzenia mogą dostać się na posesję.

Warto jest jednak pamiętać, że brama to integralna część całej posesji i wpływa na jej wygląd. Jeżeli ktoś będzie miał ładny domy i zadbany ogród, to na pewno zaniedbana brama będzie psuła całościowy widok. Ogrodzenie powinno być wykonane z trwałego materiału, ponieważ gwarantuje to małą częstotliwość napraw, a przecież to także się liczy. Warto zwrócić uwagę na samą bramę wjazdową. W zasadzie ona najbardziej rzuca się w oczy i może od niej bardzo dużo zależeć.

Jaką wybrać bramę?

Bramy nie powinny prezentować zbyt dużego przepychu. Zwłaszcza należy na to zwrócić uwagę, jeżeli sam dom zachowany jest raczej w skromnym stylu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie oznacza to konieczności zrezygnowania z jakichkolwiek ozdób. Ozdobienie bramy jest czymś naturalnym, zwłaszcza jeżeli sama jej konstrukcja na to pozwala. Dobrym przykładem będą tutaj metalowe elementy kute, które w zasadzie są tylko szczegółem, lecz zauważalnym. Bramy mogą być urozmaicane także przez różnego rodzaju rozety kute, które można nabyć w każdym sklepie z akcesoriami do domu. Wyznacznikiem jednak zawsze będzie pozostawał styl całości.

Bramy wjazdowe bardzo często charakteryzują się też widzialną z daleka masywnością. Jest to dobry trend, gdyż wybijająca się brama po prostu wygląda na solidną. Ciekawym pomysłem może być też połączenie elementów drewnianych z metalowymi, co wbrew pozorom także bywa bardzo popularne ostatnimi czasy. Nie należy jednak przesadzać zbytnio z kolorami. Maksymalną liczbą powinno tu być dwa, ponieważ większa ilość sprawia, że brama jest po prostu nieestetyczna.

Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie zainteresowanie się bramami droższymi, co stanowić będzie o ich wysokiej jakości. Produkty tańsze, chociaż mogą wyglądać solidnie, najczęściej będą miały jakieś usterki, które będą je dyskwalifikowały. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza zważając na fakt, że przecież bramy kupuje się raz na długi czas i jest to wydatek rozłożony w długim okresie.

01a8f5a3899fe695e727ee33fb54654b
24b7eaa0a6ab763cf33dcfc44d329552

Na polskim rynku nie brak jest różnego rodzaju mebli. Czasy, kiedy Polacy musieli brać takie, jakie się akurat trafiły, na szczęście stanowią już odległą historię. Dziś każdy może dobrać dla siebie meble dokładnie takie, jakie są potrzebne, i jakie się podobają. Jedni klienci większą uwagę przywiązują do cech użytkowych, a inni kierują się tym, jak meble wyglądają i jak będą wpływać na wygląd pomieszczenia, w którym się znajdą. Oczywiście, nie jest obecnie problemem znaleźć takie meble, które będą i świetnie wyglądać, i równie świetnie spełniać zadania, do jakich zostały wykonane.

Na bardzo bogatym rynku meblarskim w Polsce coraz większą jego część stanowią tzw. meble designerskie. To właśnie te meble, które są kupowane głównie za to jak wyglądają. Nierzadko ich rola użytkowa jest zredukowana do minimum, a stawia się właśnie na wygląd. A ten jest bardzo często unikalny i ekskluzywny. Tym samym stanowią one w wielu przypadkach gadżet, który ma za zadanie cieszyć głównie oczy. Na polskim rynku takich mebli jest coraz więcej, a wiele sklepów meblowych właśnie na takim asortymencie się skupia.

 

Meble designerskie inne niż reszta

To, czym takie meble wyróżniają wśród wielu innych jest design, czyli wygląd. To właśnie to, jak wyglądają, decyduje o tym, że można je zaliczyć do kategorii mebli designerskich. Atrakcyjność wizualna przejawia się w różny sposób. Może to być kształt, który sprawia, że dany mebel nawet nie przypomina tych najpopularniejszych ze swojej kategorii. Często designerskie meble przypominają kształtem inne rzeczy, ich wygląd inspirowany jest naturą czy obiektami przemysłowymi. Osoby kupujące takie meble design stawiają ponad wszystko.

Z drugiej strony meble designerskie mogą zachwycać swoimi kolorami. Bardzo często to właśnie kontrastujący z otoczeniem kolor sprawia, że designerskie meble przyciągają wzrok i oglądający je zauważa nietypową formę. Czerwony, żółty, fioletowy czy różowy to jedne z tych najczęściej stosowanych kolorów i nierzadko są to kolory, jakich nie używa się do produkcji mebli tradycyjnych, czysto funkcjonalnych.

 

Gdzie pasują meble designerskie?

Rzadko zdarza się, aby całe umeblowanie w danym budynku czy wnętrzu składało się z mebli designerskich. Jest wręcz przeciwnie. Często bywa tak, że w danym pomieszczeniu umieszcza się tylko jeden taki mebel. Dla osób kupujących takie meble design musi być łatwo zauważalny i widoczny. Zbytnie nagromadzenie takich mebli sprawiłoby, że ich unikalność rozmyłaby się. Umieszcza się je często w oszczędnie umeblowanych wnętrzach, aby łatwo można było je zauważyć i docenić ich wyjątkowość.

Czy słyszeliście kiedyś o lampach wiszących Azzardo? To szalenie interesujące, oryginalne lampy, które są wzorowane na najlepszych włoskich projektach.

Można więc powiedzieć, że montaż tych lamp w domu to jak przeniesienie do niego odrobiny tego niepowtarzalnego designu i stylu, który charakteryzuje estetykę wprost z kraju będącego ojczyzną pizzy i lasagne. Jeżeli więc właśnie takiego sznytu szukacie do wykończenia swoich wnętrz, a przy tym chcecie mieć pewność co do jakości wykorzystywanych komponentów, a nie tylko ich modnego wyglądu - to lampy od Azzardo są idealną propozycją dla was. Nowoczesne, podążające za obecnymi trendami wzornictwo to nie jedyne pozytywne cechy tych produktów - śmiało można bowiem o nich napisać, że wykonane są nie tylko z najlepszych jakościowo materiałow, ale również skonstruowane w ten sposób, by służyły jak najdłużej. Także lampy wiszące Azzardo to połączenie unikalnej konstrukcji, świeżego wyglądu i funkcjonalności - czy można wymagać czegoś więcej od lamp?

Żeby nie być gołosłownym, można wspomnieć o jeszcze jednym fakcie - firma produkująca te lampy została wyróżniona na prestiżowych targach oświetleniowych w lecie 2013 roku, zarówno za jakośc swoich produktów jak i osiągnięte pułapy sprzedażowe. Za jakość lamp Azzardo ręczą więc nie tylko eksperci w temacie, ale również "zwyczajni" konsumenci.

Świetlna różnorodność

Lampy wiszące Azzardo są więc sposobem na to, aby oświetlić nasze wnętrza zgodnie z ostatnimi trendami oświetleniowymi - osiągają to one z łatwością, dzięki swojej nietuzinkowej stylistyce nadając pomieszczeniom tego specyficznego klimatu. Tak jak to było już wcześniej wspominane, lampy te wykonane są z najlepszej jakości materiałów. Nie pisałem jednak jeszcze, jak różnorodne są to materiały, a przecież jest to niezwykle istotne podczas próby dopasowania odpowiedniej lampy (i światła, jakie ona daje) do konkretnego pomieszczenia. Przy produkcji lamp, plafonów, kinkietów i lamp wiszących Azzardo wykorzystuje się (oczywiście między innymi) tak wyszukane materiały jak lodowe szkło, metale poddane specjalnej szlifierce, półszlachetne kamienie czy akryl. Surowce takie gwarantują klasę i elegancję, która promieniować będzie (w sumie dosłownie i w przenośni) na całe twoje pomieszczenia - a o taki efekt w przypadku pospolitych plastików przecież nie jest łatwo.

Świetlana przyszłość

Wszystko na tym świecie ciągle się zmienia i nie pozostaje takie samo na dłużej - nawet lampy wiszące Azzardo. Marka nie jest tutaj żadnym wyjątkiem - wciąż pojawiają się nowe projekty, a stare odchodzą do lamusa. Włoskie projekty, obok duńskich, są wiodące w temacie nowoczesnego oświetlenia i dlatego warto mieć na nie oko. Azzardo są świetnym reprezentantem tego designu, więc jeżeli chcesz być na czasie, wystarczy, że się rozejrzysz za tą marką.

62a88cc50ff3cd8632a022226f18de1e
e92d4a838029891fdde0d983544421c9

Bonie od wieków są jedną z najpopularniejszych metod wykańczania elewacji budynków. Zainteresowanie nimi nie słabnie również dziś, o czym świadczą trzy współczesne metody boniowania.

Boniowanie to jedna z najstarszych technik architektonicznych. Ten rodzaj ozdobnej obróbki krawędzi elementów elewacji znany jest bowiem już od czasów Starożytnego Rzymu. Metoda ta, powszechnie stosowana w starożytności, straciła na znaczeniu w średniowieczu i tylko sporadycznie sięgali po nią twórcy francuskich zamków. Znaną dziś formę bonie zyskały natomiast w epoce renesansu.

Wykuwane dotąd w kamieniu, bonie trafiły wówczas także na tynkowane ściany. Od tamtej pory popularność tej formy dekorowania elewacji stale rośnie, a same bonie spotkać możemy zarówno na nowoczesnych, jak i utrzymanych w tradycyjnym stylu budynkach. Stworzyliśmy zatem mały poradnik dla inwestorów, którzy chcieliby, by elewację ich budynku zdobiły właśnie bonie, przedstawiający ich trzy najpopularniejsze dziś rodzaje.

 

Bonie wycinane

Duża część tworzonych dziś elewacji to ocieplenia budynków z wykorzystaniem styropianu. Materiał ten ma wiele zalet – jest dość wytrzymały, tani oraz łatwy w obróbce. Dotyczy to również boniowania, które w przypadku budynków termomodernizowanych z wykorzystaniem styropianu nie sprawi najmniejszych problemów. W tym celu możemy wykorzystać jedno z najpopularniejszych narzędzi do jego obróbki – wypalarkę.

Jeśli jej nie posiadamy, znajdziemy ją w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Kiedy już zdobędziemy narzędzie, za pomocą taśmy malarskiej musimy zaznaczy miejsca, w których będą przebiegać bonie i wyciąć je za pomocą wypalarki. W tym celu możemy wykorzystać również frezarkę z odpowiednim frezem. Gdy powstaną wgłębienia, wykończmy je za pomocą siatki i tynku lub specjalnie stworzonego w tym celu profilu.

 

Bonie naklejane

W przypadku elewacji z wełny mineralnej wycięcie boni jest dużo trudniejsze niż w styropianie. W takich sytuacjach warto wybrać nieco inną, przystosowaną do wełny, metodę boniowania. Polega ona na przyklejeniu dwóch warstw izolacji. Niższa powinna być odpowiednio gruba (kilkanaście centymetrów), a wierzchnia – cienka, o grubości najwyżej trzydziestu milimetrów. Układając tę drugą, należy pozostawić odstępy, które po wykończeniu staną się właśnie boniami.

Jeśli chodzi o samo wykończenie, nie różni się ono od pracy, którą musimy wykonać, wycinając bonie w elewacji styropianowej. Warto dodać, że naklejane bonie możemy wykonać także, kiedy ocieplamy budynek styropianem. Wówczas na główną warstwę materiału izolującego, należy cieńsze, 3-centymetrowe arkusze.

 

Kształtki imitujące bonie

Ostatnie z omawianych rozwiązań to specjalne kształtki naklejane na niewykończoną elewację. Wykonane są one ze styropianu, który pod ciśnieniem wtłacza się do specjalnych form za pomocą wtryskarek. Dzięki temu wyprodukowane elementy są identyczne, co w dużym stopniu wpływa na estetykę gotowej ściany.

Kształtki imitujące bonie możemy nakleić właściwie na każdą powierzchnię – styropian, wełnę, a nawet zwykły tynk. Nie musimy też martwić się wytrzymałością wykonanej z nich elewacji. Elementy te są bowiem wykańczane żywicą epoksydową, co gwarantuje ich dużą twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne lub niekorzystne warunki atmosferyczne.

Rury preizolowane to rury zespolone posiadające fabryczną warstwę izolacyjną. W praktyce oznacza to, że każda rura preizolowana składa się zewnętrznej rury płaszczowej oraz jednej lub – w zależności od potrzeb – większej ilości przesyłowych rur wewnętrznych, z warstwą izolacji pomiędzy nimi.

Izolacja najczęściej wykonywana jest z pianki poliuretanowej, wtryskiwanej do obszaru pomiędzy rury przewodową, a osłonową. Pozwala to na optymalną izolację cieplną przesyłanego rurą medium, bez zbędnych strat ciepła. Systemy rur preizolowanych wykorzystywane są przede wszystkim w budowie lokalnych oraz dalekiego zasięgu sieci ciepłowniczych ułożonych w ziemi z dużymi odległościami pomiędzy odbiorcami. Znajdują one również zastosowanie w tworzeniu sieci wodociągowych, instalacjach chłodniczych oraz sieci do transportu ciepła powstającego w procesie spalania biogazu lub biomasy.

 

Typy rur preizolowanych

W zależności od potrzeb związanych ze specyfiką branży w której zostaną wykorzystane, rury preizolowane stosowane w różnego typach instalacji technologicznych, mogą składać się z rur wykonanych z różnych materiałów o różnych przekrojach. Rury w układzie PE-PU-SPIRO i PE-ST-PU-SPIRO składające się z rury przewodowej tworzywowej (PE) lub stalowej, warstwy izolacyjnej z trudnopalnej pianki poliuretanowej oraz rury osłonowej wykonanej z taśmy stalowej ocynkowanej spiralnie zwijanej, wykorzystywane są głównie do budowy instalacji klimatyzacyjnych i technologicznych do transportu wody, wody lodowej, roztworów wodnych i cieczy agresywnych chemicznie. Rury PE-ST-PU-PE oraz ST-PU-PE składające się z rury przewodowej stalowej (z wykładką PE lub bez), warstwy izolacyjnej z trudnopalnej pianki poliuretanowej oraz polietylenowej rury osłonowej typu PE-NP-AS, przeznaczone są do budowy instalacji klimatyzacyjnych i technologicznych w zakładach górniczych. Rury ST-PU-SPIRO przeznaczone są do budowy instalacji technologicznych i klimatyzacyjnych w podziemiach i na powierzchni zakładów górniczych wydobywających kopaliny podstawowe i pospolite.

 

Zalety rur preizolowanych

Budowa instalacji z rur preizolowanych niesie ze sobą wiele korzyści. Podstawową zaletą rurociągów zbudowanych z tego typu rur jest zminimalizowanie strat cieplnych przy transporcie medium. Izolacja cieplna z pianki poliuretanowej dodatkowo stanowi również świetną izolację akustyczną, zmniejszając hałas spowodowany przesyłem medium pod dużym ciśnieniem. Dodatkową zaletą rur preizolowanych jest ich odporność na korozję, dzięki zastosowaniu kształtek lub odpornych na gorącą wodę muf elektrooporowych. Rury preizolowane charakteryzują się również łatwym, szybkim i szczelnym montażem. Elastyczny płaszcz rury sprawia, że bardzo dobrze układają się one w wykopie oraz nadają się także do układania metodą wciągania, przewiertów sterowanych lub płużenia.

1aac9cac5a903d76d5b7704bdd6fee56