Poradnik remontowy

Podstawą przy tapetowaniu pomieszczenia jest odpowiedni klej do tapet. Właściwie dobrany zapewni nam oczekiwany efekt, czyli dokładne przyleganie materiału do powierzchni. Sprawdźcie czym kierować się przy kupowaniu kleju do tapet.

Dopasowanie

Aby klej utrzymał tapetę musi być dobrany do jej rodzaju. Rozróżnia się tapety winylowe, papierowe, flizelinowe i szklane, a każda z nich wymaga kupna innego kleju.

-Tapety papierowe są zwykle lekkie i cienkie, dlatego do nich używać można rzadszych klejów. Jeśli chodzi o tapety winylowe, to z kolei warto wiedzieć, że różnią się one między sobą grubością i twardością materiału. W ich przypadku należy stosować się do zasady, że im te parametry są większe, tym gęstszego kleju trzeba użyć – radzi ekspert reprezentujący sklep internetowy KrainaBarw.pl.

Warto również wiedzieć, że tapety z włókna szklanego wymagają użycia specjalnie przeznaczonego do nich kleju. Przy jego wybieraniu dobrze kierować się rekomendacją producenta. Z kolei te flizelinowe, jako że przy nakładaniu smaruje się klejem ścianę, a nie tapetę, potrzebują produktu gęstego, nierozcieńczanego z wodą.

Znak jakości

Choć w zasadzie nie ma konkretnych norm poświadczających jakość klejów do tapet, to w kwestii ich wyboru można polegać na Tymczasowych Warunkach Technicznych. Ustalone zostały one przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, który pracuje nad surowcami oraz technologiami produkcji wyrobów malarskich. Nadaje on produktom spełniającym określone wymagania specjalny atest świadczący o wysokiej jakości. Oceny kleju dokonuje się na podstawie wielu aspektów, w tym:

 • czasu schnięcia,
 • zdolności kleju do nakładania,
 • odporności na szorowanie,
 • wytrzymałości na oddzieranie ,
 • wytrzymałości na oddzieranie po próbie z parą wodną,
 • wytrzymałości na oddzieranie po starzeniu termicznym,
 • przepuszczalności pary wodnej.

Pamiętajcie!

 • Przy stosowaniu kleju do tapet kierujcie się bezwzględnie zaleceniami producenta,
 • Nie bójcie się pytać o radę doświadczonego sprzedawcy, który nie tylko właściwie dobierze rodzaj potrzebnego wam kleju, ale też wskaże sposób jego używania,
 • jeśli nie jesteście pewni co do rodzaju zakupionej przez was tapety, możecie postawić na klej uniwersalny, jednak nie przyniesie on tak dobrych efektów, jak w przypadku odpowiednio dobranego kleju,
 • podczas nakładania tapety zwróćcie szczególną uwagę na specyfikacje podane przez producenta, ponieważ jest to bardzo ważne dla dobrania skutecznej pracy i odpowiednich proporcji,
 • przed zastosowaniem kleju do tapet koniecznie sprawdźcie datę ważności – przeterminowany klej nie będzie skuteczny.
e3a38397c28597ffa480bc11e9976ecb
f9cf38165f618232d54c7548eff25f65

Upalne lato zbliża się do Polski wielkimi krokami. Warto byłoby zatem pomyśleć czy na pewno jesteśmy do niego odpowiednio przygotowani. Spora część osób na pewno zastanawia się o co chodzi w tym dobrym przygotowaniu. Oczywiście może ono odbywać się na różne sposoby, niemniej jednak powinniśmy wziąć wszystko pod uwagę. Zakupy letnich ciuchów oraz akcesoriów na pewno nie uchronią nas przez wysoką temperaturą. Dlatego może warto byłoby pomyśleć o klimatyzacji, która może sprawić, że tegoroczne lato zaliczymy do najbardziej udanych. W coraz większe ilości zakładów pracy montowane są klimatyzatory, zatem warto byłoby pomyśleć czy również u nas w domu nie byłby to strzał w dziesiątkę. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno do domu prywatnego, który dopiero się buduje, jak i do tego, który ma już kilka, bądź kilkanaście lat. Oczywiście trzeba się będzie zdecydować na inny model klimatyzatora, lecz wszystko jest możliwe.

Upalne lato zbliża się do Polski wielkimi krokami. Warto byłoby zatem pomyśleć czy na pewno jesteśmy do niego odpowiednio przygotowani. Spora część osób na pewno zastanawia się o co chodzi w tym dobrym przygotowaniu. Oczywiście może ono odbywać się na różne sposoby, niemniej jednak powinniśmy wziąć wszystko pod uwagę. Zakupy letnich ciuchów oraz akcesoriów na pewno nie uchronią nas przez wysoką temperaturą. Dlatego może warto byłoby pomyśleć o klimatyzacji, która może sprawić, że tegoroczne lato zaliczymy do najbardziej udanych. W coraz większe ilości zakładów pracy montowane są klimatyzatory, zatem warto byłoby pomyśleć czy również u nas w domu nie byłby to strzał w dziesiątkę. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno do domu prywatnego, który dopiero się buduje, jak i do tego, który ma już kilka, bądź kilkanaście lat. Oczywiście trzeba się będzie zdecydować na inny model klimatyzatora, lecz wszystko jest możliwe.

Klimatyzator do nowo projektowanego domu

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu to bezwzględnie powinieneś rozważyć taką możliwość. Z całą pewnością będzie to dobry wybór, albowiem lata rokrocznie są coraz cieplejsze. Podczas wyboru odpowiedniego klimatyzatora warto byłoby skorzystać z opinii osób, które posiadają klimatyzację w domu, albowiem one najlepiej nam doradzą. W sklepach z akcesoriami technicznymi znajdziemy naprawdę mnóstwo różnorodnych modeli, więc warto już dzisiaj się za tym rozejrzeć. Nie da się ukryć, że koszt zakupu klimatyzatora nie będzie należał do najtańszych, jednak trzeba pomyśleć o komforcie, jaki nam zapewni.

Lokalizacja klimatyzatora na dachu to świetne rozwiązanie

Wiadomo, że większość klimatyzatorów montowana jest na ścianie, niemniej jednak nie jest to jedyne rozwiązanie na jakie możemy się zdecydować. Ostatnio coraz częściej wybierany jest dach na miejsce montażu. Z całą pewnością niezbędny do tego okaże się być wspornik klimatyzatora dachowy, który posiada poziomicę do mocowania na połaci dachu (możliwość montażu nawet na stromej połaci dachówki). Dużym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że wspornik posiada możliwość regulacji, którą dostosowujemy do kąta nachylenia połaci dachu. W zależności od modelu posiada on określoną długość oraz maksymalne obciążenie. Nie powinniśmy lekceważyć wymagań, albowiem umieszczenie zbyt ciężkiego klimatyzatora może być przyczyną naprawdę wielu poważnych problemów.

Już w tej chwili wybierz się do sklepu z akcesoriami technicznymi i postaw na zakup klimatyzatora. Możesz być pewien, że to lato zaliczysz do najbardziej udanych.

Zaczynamy coraz bardziej doceniać rolę domowych łazienek w aspekcie poprawiania samopoczucia i relaksu. Wszelkie podstawowe urządzenia, jak wanna, sedes, umywalki, a nawet bidet są ważne i niezbędne. Dla rozszerzenie zakresu funkcji konieczne są jednak dodatkowe meble i wszelkiego rodzaju organizery.

Meble łazienkowe

Wiele tu oczywiście zależy od wielkości pomieszczenia łazienkowego, dlatego trudno jest umieścić dodatkowe meble w łazience w typowym bloku mieszkalnym. Rzecz jasna oprócz niewielkich szafek. Kiedy jednak mamy do czynienia z łazienką większą, na przykład w apartamencie lub w domu jednorodzinnym, meble zdecydowanie mogą poprawić klimat łazienki.

Ustawiając meble w łazience pamiętajmy, że (jeśli są drewniane) powinny być zabezpieczone przed wilgocią i dobrze zaimpregnowane. Świetnie łazienkowy klimat uzupełniają mebelki wiklinowe, na przykład fotel lub sofa. Może to być także wiklinowy parawan lub boczne elementy regałów. Bardzo przydatne są szafki, na przykład z półkami na bieliznę lub środki czystości. Producenci proponują w niektórych szafkach drzwi lustrzane co może optycznie powiększyć przestrzeń łazienki.

Planując umeblowanie łazienki możemy trzymać się konkretnego stylu, na przykład modnego ostatnio vintage. Wtedy wracamy do stylu z początku poprzedniego wieku. Można również nabyć wanny lub umywalki nawiązujące do vintage.

Organizery

Nie zawsze ich rola jest doceniania, ale mogą niesamowicie ułatwić nam życie. Nawet prosty organizer do chusteczek higienicznych lub patyczków kosmetycznych. Ale również pojemniki na kosmetyki, pędzelki do pudru, wszelkie koszyczki to także sposób na poprawienie estetyki wnętrza. Wybór jest nieograniczony – mogą być metalowe, szklane, plastikowe, wiklinowe, a nawet z marmurowym blatem.

Organizery można postawić i zawiesić. Można również wybrać odpowiedni styl na przykład w formie chińskiej ceramiki.

Panele

Nie idzie tu o panele podłogowe lub ścienne, choć i te sprawdzają się w łazienkach. W pomieszczeniu łazienkowym mamy zwykle parę elementów, które niekoniecznie w swej naturze należą do estetycznych. Może to być na przyklad kratka wentylacyjna i tę możemy zasłonić estetycznym, przepuszczającym powietrze, prostokątnym panelem.

Przesłaniając panelem kinkiety mamy szansę uzyskać, niezbędne w łazience, światło rozproszone. Dekoracyjne panele, nawet w formie obrazu wykorzystywane są z powodzeniem do przykrywania ściennych grzejników. Panele są wytwarzane z przeróżnych materiałów, między innymi ze szkła i wikliny.

c9b42d99c122aeee06ec195d62b55ef4
23b7d42f8d78bf65e4c98fe5672e14c8

Statystyki policyjne wskazują, że większość włamań do domów i mieszkań odbywa się przez okna. W związku z tym wtedy, gdy zależy nam na pełnym bezpieczeństwie naszego majątku, powinniśmy również zainwestować w rozwiązania skoncentrowane właśnie na tym obszarze. Co wtedy lepiej wybrać – okna antywłamaniowe czy rolety antywłamaniowe?

 

Gdy chcemy mieszkać bezpiecznie, powinniśmy nie tylko zdecydować się na wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe, ale też na dodatkowe wyposażenie, które zmniejszy ryzyko włamań. Jeśli z kolei chodzi o otwory okienne, możemy zdecydować się zarówno na okna, jak i na rolety o właściwościach antywłamaniowych. Czy możemy wybrać tylko jedno rozwiązanie? A może lepiej postawić na oba?

 

Eksperci wskazują, że najlepsze będą zarówno okna antywłamaniowe, jak i rolety antywłamaniowe, ponieważ wtedy uzyskujemy najlepszy profil bezpieczeństwa. Jednak w sytuacji, gdy możemy pozwolić sobie tylko na jedną opcję, lepszym zakupem będą wysokiej klasy okna z systemami antywłamaniowymi. Wprawdzie będą one kosztować nas więcej niż rolety, niemniej jednak mają kilka niezaprzeczalnych atutów.

 

Przede wszystkim okna antywłamaniowe chronią mieszkanie lub dom przez cały czas, natomiast rolety tylko wtedy, gdy są zasłonięte. Gdy chcielibyśmy zapewnić swojemu dobytkowi bezpieczeństwo, rolety powinniśmy zasuwać za każdym razem, gdy będziemy wychodzić, także na chwilę do sklepu. W domu, gdzie jest dużo okien, ręczne zasłanianie rolet zajęłoby nam sporo czasu. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie systemu automatycznego zamykania i otwierania rolet, ale to dodatkowe koszty.

 

Dodatkową przewagą okien nad roletami jest to, że są one trudniejsze do sforsowania przez złodzieja. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów – szyb o podwyższonej odporności na stłuczenia, specjalnych klamek, systemów, które chronią przed wyważeniem okna, nowoczesnych okuć.

 

Wobec tego wtedy, gdy zależy nam na wysokim bezpieczeństwie, powinniśmy wybrać zarówno okna, jak i rolety antywłamaniowe. Jeżeli jednak musimy wybierać, zdecydowanie lepsze będą okna.

 

 

Gdy zaczynają się cieplejsze dni, więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Nie każdy z nas jednak ma dom z pięknym ogrodem. Czasami musi wystarczyć nam balkon. Jednak również i on może być wspaniałym miejscem do wypoczynku, jeśli zostanie atrakcyjnie zaaranżowany. Przy jego urządzeniu nie zapominajmy o wybraniu odpowiedniego oświetlenia!

Zwykle na balkonach nie montuje się żadnego oświetlenia – lamp typu kinkiet czy lamp sufitowych. Wobec tego oświetlenie tworzymy zwykle z wykorzystaniem lamp stojących podłączanych do kontaktu, lamp solarnych lub też świec. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszymi propozycjami na stylowe oświetlenie balkonu.

 

Lampy solarne

To one wybierane są na balkon najczęściej. W sprzedaży znajdziemy obecnie szeroką gamę tego rodzaju lamp, które nie wymagają podłączania do sieci, ponieważ posiadają wbudowany panel solarny pobierający energię z promieniowania słonecznego.

Lampy solarne kupimy w wielu wersjach. Mogą być to lampy na piku, czyli wbijane w ziemię, na przykład możemy umieścić je w doniczkach kwiatów. Możemy również zakupić mocniejsze lampy solarne służące jako kinkiety – warto sprawdzić lampy Philips, które znane są ze swoich dobrych parametrów. Zakupimy też urocze lampiony z panelami słonecznymi – doskonałe do ustawienia na stoliku czy parapecie.

 

Sznury świetlne z lampkami

Gdy chcesz stworzyć na swoim balkonie niezwykły klimat sprzyjający relaksowi, pomyśl o zakupieniu sznurów świetlnych. W sprzedaż znajdziemy różne ich warianty, na przykład cotton balls, czyli bawełniane kulki z diodami LED, możemy też kupić lampy z metalowymi kuleczkami czy sznury żarówek w industrialnym stylu. Podwieszone na balkonie będą prezentowały się naprawdę pięknie!

Sznury świetlne mogą być zasilane z gniazdka – musimy wtedy pociągnąć przedłużacz. Także znajdziemy modele zasilane bateryjnie lub solarnie.

 

Lampiony ze świecami

Natychmiast wprowadzają kameralny klimat po zmroku. Do wyboru mamy wiele pięknych lampionów – mniejsze oraz większe, które mają nawet około 70 centymetrów wysokości. Możemy zakupić lampiony drewniane oraz metalowe w bardziej klasycznym i nowoczesnym stylu.

Lampion możemy uzupełnić zwykłymi świecami albo możemy zakupić nowoczesne świece LED na baterie.

4cc5c9a39bd882f8f8307b3753e241a8