Poradnik remontowy

Bujny, soczyście zielony trawnik to podstawa w każdym ogrodzie. Choć utrzymanie zadowalającego efektu wydaje się proste, to w istocie wymaga bardzo dużo pracy oraz sporego doświadczenia – w przeciwnym wypadku trawnik w naszym ogródku w niczym nie będzie przypominał pięknej i równomiernie zazielenionej murawy, jak na boisku czy w eleganckim parku. Jeśli mimo wszelkich starań nie jesteśmy w stanie wyhodować ładnego trawnika z siewu, powinniśmy rozważyć kupno trawnika rolowanego.

 

Do czego potrzebny jest trawnik?

Trawnik spełnia na naszej posesji wiele istotnych funkcji, z których czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy. Najważniejsza z nich to oczywiście funkcja estetyczna – trawnik jest jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwraca się uwagę przy oglądaniu ogródka. Jeśli jest przesuszony, nierównomiernie zazieleniony, zachwaszczony lub źle przystrzyżony, nasza ocena estetyczna całej posesji drastycznie spada. Powszechnie uważa się, że zieleń posiada właściwości odprężające, dlatego przebywanie w ogródku z zadbanym trawnikiem to jedna z najlepszych form wypoczynku, którą możemy sobie zorganizować w domu. Równy trawnik jest świetnym miejscem do uprawiania sportów, gier i zabaw towarzyskich. Spełnia on ponadto wiele funkcji praktycznych – zapobiega erozji gleby, tłumi hałas, pochłania pyły i zanieczyszczenia z atmosfery, nawilża powietrze oraz wzbogaca je w tlen.

Zalety trawnika rolowanego

Trawnik rolowany do doskonała alternatywa dla każdego, kto mimo dużych starań nie jest w stanie wyhodować trawnika wysiewanego. Posiada on szereg zalet. Najważniejszą z nich jest fakt, że trawa na rolkach jest w pełni dojrzała i zakorzeniona – dlatego możliwe jest położenie trawnika praktycznie o każdej porze roku. W ciągu dwóch tygodni od położenia darń wrasta w podłoże, po tym czasie można już po niech chodzić – dla porównania w tym samym czasie trawa z wysiewu dopiero kiełkuje. Kolejny plus to fakt, że trawniki w rolkach hodowane są do momentu osiągnięcia dojrzałości w , przy wykorzystaniu nasion różnych gatunków, również tych, które nie są obecne w naszym klimacie – dzięki temu możliwe jest otrzymanie murawy bardzo wytrzymałej na choroby oraz trudne warunki atmosferyczne. Trawniki rolowane świetnie nadają się do pokrycia płaszczyzn pochyłych, na których wysiane tradycyjną metodą nasiona mogą zostać zmyte podczas podlewania lub opadów deszczu.

Jednym z najbardziej uznanych na polskim rynku producentów trawników rolowanych jest firma Xeroflor.

 

dabda1bc4beab2f32a06af7f99a1ba84