Poradnik remontowy

Urządzenia skrawające służą do przede wszystkim do obróbki. Używane są w wielu zakładach produkcyjnych, a do ich obsługi potrzebna jest kadra wysoce wykwalifikowanych fachowców. Każdy przedsiębiorca, który planuje rozpocząć działalność z wykorzystaniem urządzeń skrawających powinien jednak dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Jakie wykorzystywane są najczęściej?

To pierwsze pytanie, które należy sobie postawić jeszcze przed etapem zakupów. To, co od razu przychodzi na myśl to frezarki konwencjonalne, które znajdują swoje zastosowanie przy mało skomplikowanych pracach. Te najnowocześniejsze łączą w sobie klasyczne funkcje ze współczesnymi technologiami, które sprawiają, że praca jest dokładniejsza i bardziej ekonomiczna. Mimo, że urządzenia te nie są najtrudniejsze w obsłudze, operator, który będzie się nimi zajmował także musi posiadać odpowiednie kwalifikacje - jest to określone przede wszystkim przepisami.

Prawdziwym ułatwieniem pracy skrawacza są także obrabiarki numeryczne cnc. Sterowanie komputerowe daje operatorom ogromne możliwości dotyczące przede wszystkim planowania produkcji. Zgodnie z opiniami ekspertów takie urządzenia są wydajniejsze i bardziej precyzyjne. Dodatkowo cały proces produkcyjny przebiega szybciej i sprawniej, a to przekłada się finalnie na cenę ostatecznego produktu i zysk przedsiębiorcy, który ponosi mniejsze koszty.

Jeśli chodzi o najpotrzebniejsze, a zarazem najbardziej nowoczesne urządzenia to nie sposób nie wspomnieć jeszcze o fenomenie technologicznym jakim są tokarki karuzelowe cnc. Ich zastosowanie jest tak wieloaspektowe, że na ten temat można stworzyć pokaźną lekturę na długie godziny. Tokarka zwykle jest wykorzystywana do obróbki produktów o powierzchni brył przestrzennych - walec, stożek, kula itp.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

 • Parametry - trzeba dostosować je do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Im większy zakres działania, na tym wydajniejsze maszyny należy się zdecydować.
 • Producent - wbrew pozorom jest to ważne i to w dużej mierze ze względu na dostęp do części zamiennych.
 • Cena - która nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. W obydwu przypadkach przekłada się do na jakość urządzenia, która powinna być jak najwyższa.

Źródło: http://www.obrabiarki.biz.pl/produkty/17,wiertarki/19,wiertarki-cnc-janus.html

3e5b12404f0df6211d785aaeb78f796f
628e47807816db7c92692df407cd481a

Rekomendacja S zalecaną przez Komisję Nadzoru Finansowego wymagane jest, aby wkład własny dla kredytów hipotecznych od 2017 roku wynosił 20% ceny nieruchomości. Oczywiście sam wkład własny to nie tylko gotówka i klient banku może go zrealizować na różne sposoby. Jednak w żaden sposób nie zmniejsza to problemów, jakie będą czekały kredytobiorców w tym roku. Nadchodzą bowiem zmiany, ale również możliwości.

Wyższy wkład własny

Rekomendacja S nie obejmuje jedynie 2017 roku, podwyżki zalecanego wkładu własnego zaczęły się dużo wcześniej. Już w 2014 roku wkład własny wynosił 5%, aby w kolejnym roku 2015 wzrosnąć o kolejne 5%, do poziomu 15% w 2016 roku. Docelowym wkładem własnym, realizowany od tego roku jest 20% ceny nieruchomości, ale pamiętajmy, że nie jest tak do końca. Otóż wkład własny tylko w 10% musi być zrealizowany jako środki pieniężne, na resztę kredytobiorca może wykupić specjalne ubezpieczenie. Kredytobiorca jest dla banku niezwykle cennym klientem, szczególnie ten, który bierze kredyt hipoteczny. Dlatego bank z chęcią udzieli kredytu hipotecznego bez 20% wkładu własnego, ale z minimalnym 10%, doliczając do każdej raty koszt specjalnego ubezpieczenia 10% niezapłaconego wkładu. Koszt ten wbudowany jest w całkowitą cenę kredytu i podwyższa cenę miesięcznej raty o kilkadziesiąt złotych. Dodatkową opłatę kredytobiorca będzie musiał płacić, aż pozostała kwota do spłaty nie dojdzie do poziomu zalecanego przez KNF.

Co jeśli tak wysokiego wkładu nie posiadasz?

Tego typu rozwiązanie daje większe możliwości dla kredytobiorców, którzy nie posiadają odpowiedniego wkładu własnego. Należy jednak pamiętać, że ogólny koszt kredytu w tym przypadku będzie wyższy. Są tez bank, np. ING Bank Śląski, w którym uda się zaciągnąć kredyt hipoteczny TYLKO z 20% wkładem własnym. Dysponowanie własnym wkładem własnym to też korzystniejsze warunki kredytu.

Ustawa o kredycie hipotecznym

Trwają również konsultacje w sprawie ustawy o kredycie hipotecznym, jeśli wejdzie ona w życie, przyszłych kredytobiorców mogą czekać następujące zmiany:

 • brak prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia po 36 miesiącach od zawarcia umowy,
 • wykluczenie cross-sellingu, czyli sprzedaży różnych produktów bankowych wraz z kredytem hipotecznym,
 • możliwość odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego w czasie do 14 dni od podpisania umowy,
 • możliwość samodzielnej sprzedaży nieruchomości, która obciążona jest hipoteką w trakcie 6 miesięcy.

Przyszły dokument to też dobre zmiany w pośrednictwie kredytowym, będą musieli uzyskiwać pozwolenie na swoją działalność od KNF, posiadać wykształcenie kierunkowe i mieć zaświadczenie o niekaralności, a osoby niespełniające wymagań będą musiał zdać egzamin państwowy na pośrednika kredytowego.

Zmiany, które zachodzą na rynku kredytów hipotecznych można uważać za dobre, przynajmniej jeśli chodzi o dobro zarówno klientów, jak i rynku finansów. Aktualny ranking kredytów mieszkaniowych znajdziesz m.in. w Direct Money. Pamiętajmy, że zbytnia liberalizacja kredytów może doprowadzić do poważnych reperkusji, a w tym momencie prawo bankowe stara się chronić zarówno siebie, jaki i klientów.

Wybór stropu to odwieczny problem dla osób, które budują własny dom. Każdego czeka ten etap, a jeśli już nadchodzi potrafi przysporzyć niemałych problemów.

Doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że strop jest w sumie jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym elementem w konstrukcji domu. To właśnie na nim opiera się ciężar i od niego zależy wytrzymałość budynku. Oznacza to, że strop jest elementem konstrukcji, na którym w żaden sposób nie powinieneś oszczędzać. Zalety dobrego stropu z pewnością docenisz nie od razu, lecz po kilku, kilkunastu latach mieszkania w wybudowanym domu.

Wybór jest trudny

Dzieje się tak, dlatego, że na rynku istnieje wiele różnorodnych stropów. Każda ma oczywiście swoje wady i zalety. Od tego, jaki zastosujesz zależy nie tylko od konstrukcji Twojego domu, ale od zasobności portfela. Obecne technologie dają wiele alternatyw. I tych tańszych i tych droższych. Jednak to Ty powinieneś zdecydować, który będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Strop na miarę szyty

Nowością niewątpliwie jest styp typu filigran. W Polsce staje się coraz bardziej popularny. Powodów, dla których warto wybrać właśnie ten jest kilka. Po pierwsze strop taki przygotowywany jest na zamówienie, pod konkretny projekt domu. Udajesz się ze swoim projektem do firmy, która zajmuje się produkcją takich stropów, pokazujesz projekt i właściwie nic więcej Cię nie interesuje. Fachowcy zajmą się przygotowaniem stropu według wymiarów. Oznacza to, że parametry tego stropu można modyfikować w zależności od potrzeb. Można na przykład zwiększyć ich odporność ogniową czy po prostu dostosować w inny sposób do warunków pracy w danym miejscu itp. Ponadto taki strop rozwiązuje niemal wszystkie problemy konstrukcyjne. Jeżeli posiadasz projekt domu, w którym zastosowane będą stropy o nietypowych kształtach: elipsy, trójkąta, półokręgu itp. to właśnie strop typu filigran jest odpowiedni. Można z niego stworzyć niemal dowolną bryłę.

Gdzie zamówić strop?

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup stropu filigran pozostaje Ci udanie się z projektem do firmy, która się zajmuje ich produkcją. MdBudinvest działa na rynku od wielu lat i specjalizuje się w produkcji m.in. stropów typu filigran. Każdy z jego elementów jest produkowany w firmie, a następnie sprawdzany pod kątem zgodności z obowiązującymi normami. Oznacza to, że posiadają one niezbędne certyfikaty. Dopiero potem przewożone są na plac budowy i tak składane w całość. Firma dba o najwyższą jakość swoich produktów, dając na każdy z nich gwarancję.

99c47446f50d1577a4a673508addb11b
1f1aec37f69a15e02ae57668084b245d

Pale CFA wykonywane są przy użyciu świdra ciągłego, osadzonego na rurowym rdzeniu. Ten budowlany element konstrukcyjny wykorzystuje się przede wszystkim przy gruntach spoistych twardo-plastycznych, jak też niespoistych, wyróżniających się bardzo wysokim stopniem zagęszczenia. Dobrej jakości pale CFA pozwalają na uzyskanie doskonałej nośności, co powoduje, że konstrukcja jest trwała i niezwykle wytrzymała.

 

 

Pale CFA fundamentem ekranów akustycznych

Pale CFA stosowane są bardzo często przy tworzeniu ekranów akustycznych i dźwiękochłonnych, które stawiane są na drogach, stanowiąc tym samym przeszkodę pomiędzy źródłem hałasu, a punktem obserwacji. Pale CFA rozmieszczane są w regularnych odstępach. Pod każdym słupem ekranu znajduje się jeden pal. Przy takiego rodzaju pracach wykorzystuje się pale CFA o średnicy od 450 do 900 mm i głębokości od 4 do 8 m. Nie są poddawane zbyt dużym obciążeniom, stąd takie ich parametry.

 

Pale CFA przy obiektach mostowych

Innym obszarem zastosowań pali jest budowa obiektów mostowych. Są to budowle, które przeznaczone są do przeprowadzania drogi, ciągu pieszego lub rowerowego i innego rodzaju komunikacji gospodarczej znajdujących się nad przeszkodą, jak most czy też wiadukt. Pale CFA wykorzystywane są przede wszystkim jako fundamenty pod obiekty mostowe, znajdujące się w węzłach drogowych. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe zastosowanie innej metody, a także poprzez pale CFA można osiągnąć większe korzyści finansowe i skrócić czas trwania prac.

 

Jak powstają Pale CFA?

Konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który umożliwi nam wykonanie pali CFA. Pierwszym etapem jest pomiar w miejscu, w którym  ma zostać w glebę wbudowany pal. Kolejno, wykorzystując specjalistyczne urządzenie, wprowadzamy świder w glebę, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej głębokości. Betonowe pale CFA powstają na skutek wypełnienia wykonanego wcześniej odwiertu betonem.

Pale CFA mają szeroki zakres wykorzystania. Przy ich pomocy tworzone są fundamenty, jak również wzbogacane uzbrojenia. Są niezawodnym elementem konstrukcyjnym przy ekranach akustycznych i obiektach mostowych. 

Aranżacja nawierzchni przed domem mieszkalnym lub przed firmą jest bardzo ważna dla całkowitego efektu wizualnego i stanowi dobrą inwestycję, którą właściciele będą się cieszyć przed długie lata, jednak składając zamówienie na konkretną kostkę brukową i wykonanie usługi układania kostki brukowej, warto zasięgnąć opinii ekspertów.

Firmy brukarskie służą doradztwem w takim zakresie jak:

 • Grubość kostki – w związku z tym, że w sklepach budowlanych można zakupić kostkę brukową różnej grubości, należy wiedzieć, jakie przeznaczenie będzie miała nawierzchnia, na której będzie ona położona. Na chodniki wystarczy kostka o grubości 4cm, natomiast w przypadku parkowania przed domem samochodów trzeba zastosować już kostkę 6cm, dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia nawierzchni. Na rynku dostępne są również grubsze kostki brukowe, które mają zastosowanie na powierzchniach o dużym obciążeniu.
 • Podłoże pod kostkę brukową – należy określić rodzaj terenu, ponieważ na obszarze suchym wystarczy podstawa z cementu i piasku, natomiast na obszarze podmokłym powinna być dodatkowo wzmocniona na przykład mielonym kruszywem. Bardzo istotny jest również sposób użytkowania nawierzchni, gdyż inne podłoże jest potrzebne do przejazdu i parkowania samochodów osobowych a inne do samochodów ciężarowych.
 • Koncepcja terenu pod kostkę brukową – kostka brukowa powinna być położona na terenie często użytkowanym przez samochody, czyli przy budynkach, czy w formie miejsc parkingowych. Eksperci odradzają, aby kostką wykładać całą powierzchnię działki, ponieważ generowane są niepotrzebne koszty. W miejscach gdzie nie ma potrzeby wzmacniania podłoża kostką lepiej sprawdzi się żywa roślinność, nadająca uroku każdemu miejscu.
 • Schemat ułożenia kostki – obecnie można zaprojektować każdy wzór i każdy z nich może znaleźć odzwierciedlenie w postaci odpowiedniego ułożenia kostki brukowej, wystarczy dobry pomysł, a profesjonalne firmy brukarskie wykonają zleconą usługę. Kostka brukowa dostępna na rynku posiada ciekawe wzory i kolory, można, więc tworzyć niesamowicie estetyczne kształty, przy takich koncepcjach można wykazać się kreatywnością.
 • Forma, struktura, barwa kostki brukowej – mały rozmiar kostki nie powinien być stosowany na nawierzchnię użytkowaną przez samochody ciężarowe, natomiast kostki z dodatkami takimi jak na przykład posypka granitowa nie powinny stanowić nawierzchni, na którą wjeżdżają samochody z drogi gruntowej. Wybierając barwę można zastosować zasadę uzupełniania się kolorów, jeżeli np. budynek posiada jasno żółtą lub beżową fasadę, można wykonać nawierzchnię w kolorze brązu, będzie to efektownie współgrało z całością.

    Przeglądając katalogi ze zrealizowanymi projektami, można zauważyć przeróżne ciekawe połączenia kształtów i kolorów, dzięki czemu otrzymywany jest oryginalny efekt wizualny. Ceny kostki brukowej dostępnej na rynku uzależnione są wielkości i koloru, kostka o grubości 4cm ceny wahają się od 35 do 80 zł/ m2, natomiast kostki 6 cm od 45 do 98 zł/m2, kostka 8cm cena dochodzi do 110 zł/m2, do tego trzeba doliczyć koszty obrzeża i krawężników. Natomiast ceny ułożenia kostki brukowej zaczynają się od 30 zł/m2 bez materiału i od 130 zł/m2 z materiałem.

b1cbb8f14d4e65aa5bcea452406bac36