Poradnik remontowy

Ocieplanie budynków, z punktu widzenia ekonomicznego i proekologicznego podejścia do wykorzystania zasobów, jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Mniejsze koszty ogrzewania i klimatyzacji, w dłuższej perspektywie, zapewniają szybki zwrot poniesionych kosztów.

W tej sytuacji pozostaje tylko jedna decyzja, dotycząca technologii, w jakiej ma być wykonana realizacja. Możliwości jest kilka. Styropian, wełna mineralna, włókna celulozowe lub pianka PUR. Biorąc pod uwagę uniwersalność technologii i możliwość zastosowania w różnych konstrukcjach, metoda natryskowa pianką PUR wydaje się najwłaściwsza. Nowoczesne budownictwo wykorzystuje pomysł z powodzeniem przy wznoszeniu mieszkań i inwestycjach w przemyśle.

Co to jest piana PUR?

Pianka jest poliuretanem powstającym dwufazowo. W pierwszym etapie zachodzi reakcja polikarbaminianu z wodą. W drugim etapie następuje dekarboksylacja, czyli uwolnienie dwutlenku węgla i spienienie struktury polimeru.

Ze względu na rodzaj powstających pęcherzy piankę PUR dzielimy na zamkniętokomorową i otwartokomorową. Pierwsza ma zwartą strukturę z pęcherzami o zamkniętym profilu, przez co staje się wodoodporna. Polecana do ociepleń zewnętrznych. W drugiej wersji, w burzliwej reakcji, powstają większe pęcherze przenikające się nawzajem i w większości otwarte. Dlatego piana nie jest barierą dla wody i pary wodnej. Musi być stosowana wraz z foliami lub środkami impregnującymi powierzchnię.

Co przemawia za użyciem piany PUR?

Piana poliuretanowa ogranicza straty ciepła, gdyż ma jeden z niższych współczynników przewodzenia ciepła λ, który wynosi 0,023 [W/(mK)]. Co daje zadowalające efekty przy niezbyt grubych warstwach izolujących. Ograniczenie wydatków na ogrzewanie obiektu może sięgnąć pięćdziesięciu procent.

Aplikacja przez natrysk powoduje, że piana dostaje się w najmniejsze szczeliny, niwelując trudne w zabezpieczeniu mostki cieplne. Wnikanie w pęknięcia stabilizuje ich strukturę, zapobiegając dalszej degradacji przegrody.

Piana pokrywając ścianę szczelną warstwą, izoluje ją akustycznie. Zatrzymuje większość decybeli na zewnątrz i nawet budynki usytuowane przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych mogą stać się cichym zakątkiem.

Izolacja natryskowa jest skuteczną barierą dla zarodników pleśni, grzybów. Tworzy niesprzyjające środowisko do rozwoju mikroorganizmów. Zajmując wszystkie wolne przestrzenie, nie pozostawia też miejsca gryzoniom szukającym miejsca do założenia gniazda.

Jest obojętna fizjologicznie. Nie posiada zapachu i nie wydziela, w długim czasie użytkowania, substancji szkodliwych, mogących wpływać na zdrowie użytkowników pomieszczeń.
Dużym plusem jest odporność pianki poliuretanowej na wysoką temperaturę. Jest materiałem niepalnym, niepodtrzymującym palenia, przez co stanowi jeszcze jedną barierę dla rozprzestrzeniającego się ognia. Powierzchniowa, zwęglona warstwa nie jest pożywką dla płomieni.
Długość życia, jaki mogą osiągnąć izolacje natryskowe, ocenia się na około osiemdziesiąt lat. Niestety, na razie to tylko teoria. Przeprowadzone zostały badania, w 2011 roku w Monachijskim Instytucie Badawczym Izolacji Cieplnych. Na próbce trzydziestotrzyletniej, pobranej z płyty zabezpieczonej warstwą bitumu, dokonano oględzin. Podsumowaniem niech będzie zdanie końcowe z raportu- „po 33 latach użytkowania te płyty izolacyjne z PUR są wciąż w pełni funkcjonalne i nadal wykazują wszystkie deklarowane wartości i właściwości użytkowe” (źródło- http://sipur.pl/dok/50_1_.pdf).

Na korzyść izolacji natryskowej przemawiają koszty wykonania usługi, dość niskie z powodu dużej wydajności metody. W ciągu dnia można pokryć do trzystu metrów kwadratowych powierzchni przegród budowlanych.

Gdzie stosować pianę PUR?

Poddasza w szczególności nadają się do zastosowania izolacji natryskowych. Duża złożoność konstrukcji dachu sprawia, że piana jest materiałem najszybszym w montażu. Wytwarzanym i aplikowanym w docelowym miejscu. Pianka dokładnie izolując drewniane elementy konstrukcji, nie dopuszcza do ich gnicia.

Rewelacyjnie sprawdza się też w izolowaniu domów wznoszonych metodą szkieletową. Można przytoczyć większość argumentów powołanych w argumentacji dotyczącej poddaszy. Poza tym, ma bardzo dobrą przyczepność do bardzo często używanej w technologii szkieletowej płyty OSB. Mnogość połączeń tworzących skomplikowane szczeliny sprzyja powstawaniu wzmożonej wentylacji przez przegrody. Pianka uszczelnia konstrukcję domu, likwidując wszelkie przedmuchy.
W nowych i modernizowanych budynkach warto pomyśleć o zabezpieczeniu fundamentów. Bezszwowa izolacja nie tworzy mostków cieplnych. Jest zarazem barierą termiczną i przeciwwilgociową. Grunt wokół budynku jest często przesycony różnymi związkami chemicznymi, na które poliuretan jest odporny.

Podłogi, szczególnie na wysokości gruntu, realizują około 5% strat ciepła w budynku. Izolacja natryskowa pozwala zlikwidować ten kanał. Pianka dobrze przylega do podłogi, tworząc nierozerwalną powłokę.

Szybkość montażu, długowieczność i przyjazność dla środowiska i użytkowników sprawia, że pianka PUR jest coraz częściej stosowanym surowcem w izolacjach termicznych.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą AIR HOUSE, która oferuje m.in. izolacje natryskowe, które znajdują zastosowanie w budownictwie mieszkalnym, przemysłowym, publicznym i rolnictwie.

0e5824199d301e1dddbe3f8cb96038af
d02f6f8ba59082629d41d73a893c47f6

Zmieniając wystrój mieszkania, czy też urządzając je od nowa musimy zastanowić się, jak zaplanujemy wygląd naszych okien. Wybór mamy ogromny, bowiem dużą popularnością cieszą się zarówno rolety, jak i firanki. Niektórzy wybierają trzecią opcję i decydują się na powieszenie samych firanek. Czy wiemy natomiast, jak bardzo różni się roleta od żaluzji? Czy możemy jednoznacznie stwierdzić, które wyjście będzie lepsze i bardziej korzystne?

Żaluzje weszły na polski rynek dużo wcześniej, a modne są do dnia dzisiejszego. Do wyboru mamy żaluzje wewnętrzne, umieszczone w środku okna, jak i te zewnętrzne – umieszczone na zewnątrz. Celem żaluzji jest przede wszystkim ochrona przed promieniami słonecznymi. Bardzo dużą zaletą i z pewnością docenioną przez użytkowników jest dowolna możliwość regulacji. Możemy żaluzje odsłonić, dowolnie zasłonić ustawiając odpowiedni kąt, albo pociągnąć do góry. Niegdyś żaluzje występowały w wersji tylko i wyłącznie aluminiowej, w różnych wersjach kolorystycznych do wyboru. Dzisiaj równie często klienci zamawiają żaluzje drewniane, które przyznać trzeba - wyglądają bardzo stylowo i elegancko. Do założenia żaluzji nie potrzeba zbyt wiele, a sam ich koszt również nie należy do tych najwyższych. Żaluzje możemy montować zarówno na etapie projektu, jak i później – nie ma to znaczenia. Nawet najbardziej niewymiarowe okno nadaje się do tego, by mieć żaluzje. Bowiem te wykonywane są na zamówienie, pod indywidualne wymiary. Przeciwnicy żaluzji narzekają na kurz, który bardzo szybko gromadzi się na elementach, a sama pielęgnacja i czyszczenie mogą być nieco uciążliwe. Żaluzje to sposób na uzyskanie intymności w pokoju, prawie 100% zaciemnienie okna i ochrona przed promieniami słonecznymi. Jak bardzo różnią się zatem rolety?

Rolety w przeciwieństwie do żaluzji mają regulację tylko i wyłącznie pionową, czyli możemy je podciągnąć do góry lub opuścić do dołu. Jest to materiał, który zwija się do rolki zamontowanej w górnej części okna. Wybór w materiałach i kolorystyce mamy ogromny, a nawet możemy taką roletę indywidualnie zaprojektować. Roleta daje dużo więcej zaciemnienia światła, niż w przypadku żaluzji. Bowiem tutaj cały materiał zachodzi na okno, zupełnie inaczej niż w tym drugim przypadku. Rolety tak samo jak żaluzje, wykonuje się na specjalne zamówienie i jeśli mamy okno w jakiś niestandardowych wymiarach – z pewnością nie będziemy mieli problemu z zamówieniem. Nieco inaczej przedstawia się jednak sytuacja z samym montażem. Bowiem w zależności od tego, czy zdecydujemy się na rolety z kasetą lub bez – montaż może okazać się bardziej skomplikowany. Rolety tak samo jak żaluzje, zapewniają intymność i oba propozycje w pełni spełniają swoją funkcję ochrony przed światłem. Mimo, że rolety przyszły do nas znacznie później, to ich popularność wciąż rośnie, a klienci zadowoleni są z ich funkcji i żywotności.

Czy jesteśmy w stanie powiedzieć, co będzie lepsze? Niestety nie. Wszystko bowiem zależeć będzie on naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i gustu.

 

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez firmę www.kuprolety.pl - klikasz, mierzysz... i masz na oknie.

Wystarczy rozejrzeć się po osiedlu domów jednorodzinnych, aby zauważyć, jak wiele dachów zostało pokrytych blachą. Takie rozwiązanie jest często doceniane przez inwestorów. Czy jednak rzeczywiście jest tak korzystne jak wydaje się wielu osobom?

Blachodachówka - uniwersalne pokrycie dachuNie da się ukryć, że wielu inwestorów decyduje się na zakup blachodachówki, ponieważ jest to stosunkowo tani materiał. Niskie koszty zakupu przekonują dużo osób, które nie mogą sobie pozwoli na żadne finansowe szaleństwa w czasie budowy domu. Jednocześnie jest to sprawdzone, znane rozwiązanie, więc każdy orientuje się w trwałości oraz innych parametrach tego materiału.

Pokrycie dachu przy wykorzystaniu blachy sprawdzi się w przypadku większości domów jednorodzinnych. Najkorzystniej takie rozwiązanie wypada przede wszystkim w przypadku dachów o prostej strukturze, pozbawionych dodatkowych elementów architektonicznych. W takim przypadku wykorzystanie blachy pozwala na bardzo szybkie wykonanie wszystkich prac. W związku z tym takie rozwiązanie przypadnie do gustu nie tylko osobom, którym zależy na oszczędnościach, ale także wszystkim inwestorom, pragnącym jak najszybciej skończyć budowę i wprowadzić się do własnego domu.

Nowoczesne blachodachówki charakteryzują się dobrymi parametrami i stosunkowo dużą trwałością. Wynika to przede wszystkim z zastosowania różnych pokryć ochronnych, które mają zabezpieczyć powierzchnię dachu przed uszkodzeniami oraz niekorzystnym działaniem czasu. Na rynku dostępne są na przykład materiały pokryte specjalnym środkiem przeciwgrzybicznym, który skutecznie zapobiega porastaniu powierzchni blachy mchem. Dzięki temu rozwiązaniu dach zachowuje estetyczny wygląd i jednocześnie nie wymaga renowacji przez dłuższy czas.


Kiedy blachodachówka się nie sprawdzi?Pomimo swojej dużej uniwersalności, taki materiał nie sprawdzi się na każdym dachu. Kiedy warto unikać tego rozwiązania? Dotyczy to głównie różnego rodzaju budynków o charakterze zabytkowym lub po prostu starszych konstrukcji, których architektura nie będzie pasowała do pokrycia dachowego wykonanego z blachy. W końcu trudno jest zgrać dawne rozwiązania architektoniczne z nowoczesnym materiałem, którym bez wątpienia jest blachodachówka.

Ten materiał może nie przypaść do gustu również osobom, którym zależy na osiągnięciu konkretnego efektu estetycznego w przypadku nowego domu. Na przykład dach z blachy nie zawsze sprawdzi się w przypadku budynku, która ma swoich wyglądem nawiązywać do szlacheckiego dworku.


Czy warto inwestować w blachodachówkę?Takie rozwiązanie można na pewno polecić większości inwestorów. Pokrycie dachu przy pomocy blachy pozwoli przede wszystkim na zmniejszenie kosztów budowy domu. Jednocześnie efekt osiągnięty w ten sposób będzie estetyczny oraz trwały.

W przypadku zdecydowania się na taki materiał można wybierać z wielu różnych produktów o odmiennych tłoczeniach oraz kolorach. Dzięki temu uda się dopasować wygląd dachu do stylu architektonicznego domu oraz do kolorystyki elewacji.

Artykuł powstał dzięki pomocy specjalistów z Budmax-Metal

ab8cbff12b6f07c27dd3756491767103
3e5b12404f0df6211d785aaeb78f796f

Urządzenia skrawające służą do przede wszystkim do obróbki. Używane są w wielu zakładach produkcyjnych, a do ich obsługi potrzebna jest kadra wysoce wykwalifikowanych fachowców. Każdy przedsiębiorca, który planuje rozpocząć działalność z wykorzystaniem urządzeń skrawających powinien jednak dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Jakie wykorzystywane są najczęściej?

To pierwsze pytanie, które należy sobie postawić jeszcze przed etapem zakupów. To, co od razu przychodzi na myśl to frezarki konwencjonalne, które znajdują swoje zastosowanie przy mało skomplikowanych pracach. Te najnowocześniejsze łączą w sobie klasyczne funkcje ze współczesnymi technologiami, które sprawiają, że praca jest dokładniejsza i bardziej ekonomiczna. Mimo, że urządzenia te nie są najtrudniejsze w obsłudze, operator, który będzie się nimi zajmował także musi posiadać odpowiednie kwalifikacje - jest to określone przede wszystkim przepisami.

Prawdziwym ułatwieniem pracy skrawacza są także obrabiarki numeryczne cnc. Sterowanie komputerowe daje operatorom ogromne możliwości dotyczące przede wszystkim planowania produkcji. Zgodnie z opiniami ekspertów takie urządzenia są wydajniejsze i bardziej precyzyjne. Dodatkowo cały proces produkcyjny przebiega szybciej i sprawniej, a to przekłada się finalnie na cenę ostatecznego produktu i zysk przedsiębiorcy, który ponosi mniejsze koszty.

Jeśli chodzi o najpotrzebniejsze, a zarazem najbardziej nowoczesne urządzenia to nie sposób nie wspomnieć jeszcze o fenomenie technologicznym jakim są tokarki karuzelowe cnc. Ich zastosowanie jest tak wieloaspektowe, że na ten temat można stworzyć pokaźną lekturę na długie godziny. Tokarka zwykle jest wykorzystywana do obróbki produktów o powierzchni brył przestrzennych - walec, stożek, kula itp.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

  • Parametry - trzeba dostosować je do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Im większy zakres działania, na tym wydajniejsze maszyny należy się zdecydować.
  • Producent - wbrew pozorom jest to ważne i to w dużej mierze ze względu na dostęp do części zamiennych.
  • Cena - która nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. W obydwu przypadkach przekłada się do na jakość urządzenia, która powinna być jak najwyższa.

Źródło: http://www.obrabiarki.biz.pl/produkty/17,wiertarki/19,wiertarki-cnc-janus.html

Rekomendacja S zalecaną przez Komisję Nadzoru Finansowego wymagane jest, aby wkład własny dla kredytów hipotecznych od 2017 roku wynosił 20% ceny nieruchomości. Oczywiście sam wkład własny to nie tylko gotówka i klient banku może go zrealizować na różne sposoby. Jednak w żaden sposób nie zmniejsza to problemów, jakie będą czekały kredytobiorców w tym roku. Nadchodzą bowiem zmiany, ale również możliwości.

Wyższy wkład własny

Rekomendacja S nie obejmuje jedynie 2017 roku, podwyżki zalecanego wkładu własnego zaczęły się dużo wcześniej. Już w 2014 roku wkład własny wynosił 5%, aby w kolejnym roku 2015 wzrosnąć o kolejne 5%, do poziomu 15% w 2016 roku. Docelowym wkładem własnym, realizowany od tego roku jest 20% ceny nieruchomości, ale pamiętajmy, że nie jest tak do końca. Otóż wkład własny tylko w 10% musi być zrealizowany jako środki pieniężne, na resztę kredytobiorca może wykupić specjalne ubezpieczenie. Kredytobiorca jest dla banku niezwykle cennym klientem, szczególnie ten, który bierze kredyt hipoteczny. Dlatego bank z chęcią udzieli kredytu hipotecznego bez 20% wkładu własnego, ale z minimalnym 10%, doliczając do każdej raty koszt specjalnego ubezpieczenia 10% niezapłaconego wkładu. Koszt ten wbudowany jest w całkowitą cenę kredytu i podwyższa cenę miesięcznej raty o kilkadziesiąt złotych. Dodatkową opłatę kredytobiorca będzie musiał płacić, aż pozostała kwota do spłaty nie dojdzie do poziomu zalecanego przez KNF.

Co jeśli tak wysokiego wkładu nie posiadasz?

Tego typu rozwiązanie daje większe możliwości dla kredytobiorców, którzy nie posiadają odpowiedniego wkładu własnego. Należy jednak pamiętać, że ogólny koszt kredytu w tym przypadku będzie wyższy. Są tez bank, np. ING Bank Śląski, w którym uda się zaciągnąć kredyt hipoteczny TYLKO z 20% wkładem własnym. Dysponowanie własnym wkładem własnym to też korzystniejsze warunki kredytu.

Ustawa o kredycie hipotecznym

Trwają również konsultacje w sprawie ustawy o kredycie hipotecznym, jeśli wejdzie ona w życie, przyszłych kredytobiorców mogą czekać następujące zmiany:

  • brak prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia po 36 miesiącach od zawarcia umowy,
  • wykluczenie cross-sellingu, czyli sprzedaży różnych produktów bankowych wraz z kredytem hipotecznym,
  • możliwość odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego w czasie do 14 dni od podpisania umowy,
  • możliwość samodzielnej sprzedaży nieruchomości, która obciążona jest hipoteką w trakcie 6 miesięcy.

Przyszły dokument to też dobre zmiany w pośrednictwie kredytowym, będą musieli uzyskiwać pozwolenie na swoją działalność od KNF, posiadać wykształcenie kierunkowe i mieć zaświadczenie o niekaralności, a osoby niespełniające wymagań będą musiał zdać egzamin państwowy na pośrednika kredytowego.

Zmiany, które zachodzą na rynku kredytów hipotecznych można uważać za dobre, przynajmniej jeśli chodzi o dobro zarówno klientów, jak i rynku finansów. Aktualny ranking kredytów mieszkaniowych znajdziesz m.in. w Direct Money. Pamiętajmy, że zbytnia liberalizacja kredytów może doprowadzić do poważnych reperkusji, a w tym momencie prawo bankowe stara się chronić zarówno siebie, jaki i klientów.

628e47807816db7c92692df407cd481a