Poradnik remontowy

Aranżacja nawierzchni przed domem mieszkalnym lub przed firmą jest bardzo ważna dla całkowitego efektu wizualnego i stanowi dobrą inwestycję, którą właściciele będą się cieszyć przed długie lata, jednak składając zamówienie na konkretną kostkę brukową i wykonanie usługi układania kostki brukowej, warto zasięgnąć opinii ekspertów.

Firmy brukarskie służą doradztwem w takim zakresie jak:

  • Grubość kostki – w związku z tym, że w sklepach budowlanych można zakupić kostkę brukową różnej grubości, należy wiedzieć, jakie przeznaczenie będzie miała nawierzchnia, na której będzie ona położona. Na chodniki wystarczy kostka o grubości 4cm, natomiast w przypadku parkowania przed domem samochodów trzeba zastosować już kostkę 6cm, dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia nawierzchni. Na rynku dostępne są również grubsze kostki brukowe, które mają zastosowanie na powierzchniach o dużym obciążeniu.
  • Podłoże pod kostkę brukową – należy określić rodzaj terenu, ponieważ na obszarze suchym wystarczy podstawa z cementu i piasku, natomiast na obszarze podmokłym powinna być dodatkowo wzmocniona na przykład mielonym kruszywem. Bardzo istotny jest również sposób użytkowania nawierzchni, gdyż inne podłoże jest potrzebne do przejazdu i parkowania samochodów osobowych a inne do samochodów ciężarowych.
  • Koncepcja terenu pod kostkę brukową – kostka brukowa powinna być położona na terenie często użytkowanym przez samochody, czyli przy budynkach, czy w formie miejsc parkingowych. Eksperci odradzają, aby kostką wykładać całą powierzchnię działki, ponieważ generowane są niepotrzebne koszty. W miejscach gdzie nie ma potrzeby wzmacniania podłoża kostką lepiej sprawdzi się żywa roślinność, nadająca uroku każdemu miejscu.
  • Schemat ułożenia kostki – obecnie można zaprojektować każdy wzór i każdy z nich może znaleźć odzwierciedlenie w postaci odpowiedniego ułożenia kostki brukowej, wystarczy dobry pomysł, a profesjonalne firmy brukarskie wykonają zleconą usługę. Kostka brukowa dostępna na rynku posiada ciekawe wzory i kolory, można, więc tworzyć niesamowicie estetyczne kształty, przy takich koncepcjach można wykazać się kreatywnością.
  • Forma, struktura, barwa kostki brukowej – mały rozmiar kostki nie powinien być stosowany na nawierzchnię użytkowaną przez samochody ciężarowe, natomiast kostki z dodatkami takimi jak na przykład posypka granitowa nie powinny stanowić nawierzchni, na którą wjeżdżają samochody z drogi gruntowej. Wybierając barwę można zastosować zasadę uzupełniania się kolorów, jeżeli np. budynek posiada jasno żółtą lub beżową fasadę, można wykonać nawierzchnię w kolorze brązu, będzie to efektownie współgrało z całością.

    Przeglądając katalogi ze zrealizowanymi projektami, można zauważyć przeróżne ciekawe połączenia kształtów i kolorów, dzięki czemu otrzymywany jest oryginalny efekt wizualny. Ceny kostki brukowej dostępnej na rynku uzależnione są wielkości i koloru, kostka o grubości 4cm ceny wahają się od 35 do 80 zł/ m2, natomiast kostki 6 cm od 45 do 98 zł/m2, kostka 8cm cena dochodzi do 110 zł/m2, do tego trzeba doliczyć koszty obrzeża i krawężników. Natomiast ceny ułożenia kostki brukowej zaczynają się od 30 zł/m2 bez materiału i od 130 zł/m2 z materiałem.

b1cbb8f14d4e65aa5bcea452406bac36
de9aeebafed73a01b6a89b97178d19f1

                Płytki klinkierowe są produkowane w podobny sposób , co cegły. Powstają w procesie wypalania gliny i piasku w bardzo wysokich temperaturach, tak od 1000 o 1300 stopni Celsjusza. Płytki klinkierowe mają naturalny, ceglany wygląd, utrzymane są zazwyczaj w ciepłych czerwieniach, brązach, pomarańczach. Jednak produkuje się także płytki w innych kolorach, zależny on jest od składu chemicznego gliny, od nadruku jaki okrywa ich powierzchnię i od szkliwa. Oprócz bogatej kolorystyki  płytki klinkierowe szczycą się różnorodnością kształtów i formatów. Dostępne są w klasycznych kwadratach, prostokątnych cegiełkach, czy nawet w heksagonach.

                Płytki klinkierowe mają podobne właściwości, co cegły z klinkieru. Odznaczają się niezwykłą trwałością. Nie jest łatwo zarysować  ich powierzchnię lub w inny sposób ją uszkodzić. Są odporne na ścieranie i trudne warunki atmosferyczne. Nie szkodzi im woda, duże wahania temperatury są mrozoodporne, a promienie słońca nie wpływaj na pogorszenie ich w wyglądu.

                Płytki klinkierowe są antypoślizgowe, dlatego chętnie kładziemy je na tarasy, czy schodach. Tą cechę zawdzięczają ryflowaniu lub reliefowaniu. Jest to proces polegający na tworzeniu  delikatnych wzorów na powierzchni płytki, by nie była ona całkowicie gładka. Antypoślizgowość dają także odpowiednie szkliwa.

                Płytki klinkierowe są łatwe w pielęgnacji. W każdym sklepie z chemią gospodarczą można kupić środki przeznaczone do czyszczenia i konserwacji wyrobów klinkierowych.  Powierzchnia płytek odporna na ścierania i zarysowania sprawia również, że ewentualne zabrudzenia nie wnikają w głąb ich struktury.

                Płytki klinkierowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i aranżacji wnętrz. Właściwe mogą być użyte wszędzie tam, gdzie tradycyjna cegła. Pięknie prezentują się w elewacjach budynków. Stosowane są w domach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Mogą być utrzymane w wielu stylach. Ciepłe brązy i czerwienie prezentują się naturalnie i nadają charakteru tradycyjnemu budownictwu, natomiast zimne grafity, granaty, biele i szarości efektownie wyglądają w nowoczesnych bryłach budowlanych. Wspaniale komponują z innowacyjnymi materiałami wykończeniowymi takimi jak szkło, aluminium, czy stal. Płytkie klinkierowe wykorzystywane są do okładziny elementów takich, jak kominy, schody, tarasy, krawężniki, cokoły, murki, czy ogrodzenia. Dobrze skomponowana całość pozwala wykreować niezwykle urocze i oryginalne posesje. We wnętrzach używa się płytek klinkierowych do dekoracji ściennych, kominkowych i wszędzie tam, gdzie pozwala na to wyobraźnia.

Wygodny materac to podstawa nocnego wypoczynku. Od jego właściwości zależy, czy rano obudzimy się zrelaksowani i wypoczęci, czy może przez cały dzień będzie nam towarzyszyło uczucie ciężkości, a nawet ból mięśni.

 

Wygodny materac to podstawa nocnego wypoczynku. Od jego właściwości zależy, czy rano obudzimy się zrelaksowani i wypoczęci, czy może przez cały dzień będzie nam towarzyszyło uczucie ciężkości, a nawet ból mięśni.

 

Przede wszystkim podparcie kręgosłupa

Odpowiedź na pytanie jaki materac kupić jest w zasadzie jedna: taki, który zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa. Idealny materac nie powinien być ani za twardy, ponieważ taki będzie zbyt mocno uciskał mięśnie i naczynia krwionośne, ani za miękki, ponieważ taki będzie utrudniał kręgosłupowi przybranie naturalnej, przypominającej literę S pozycji podczas snu. Materac o średniej twardości, dostosowanej do wagi naszego ciała oraz do subiektywnego poczucia twardości, zapewni najlepsze podparcie kręgosłupa, podpierając go na odcinkach, które tego wymagają, czyli w okolicy lędźwiowej, ale jednocześnie nie uciskając delikatnych okolic szyi i barków. W ofercie firmy NaturaZone można znaleźć wiele dobrej jakości materacy sprężynowych, które zapewniając bardzo dobre poparcie kręgosłupa dzięki zastosowaniu systemu sprężyn kieszeniowych, umieszczonych w pojedynczych woreczkach. Materace o zagęszczeniu sprężyn rzędu 256 sztuk na metr kwadratowy cechuje duża elastyczność punktowa, tak ważna dla prawidłowego odparcia kręgosłupa.

 

Materace dla alergików

Osoby ze skłonnościami do alergii powinny wziąć pod uwagę także właściwości surowców, z jakich został wykonany wkład materaca. Godne polecenia są materace piankowe, które nie tylko doskonale podpierają kręgosłup, ale także nie tworzą środowiska sprzyjającego rozwojowi bakterii i grzybów. Materaca są wykonane z tworzywa sztucznego, czyli wysoko elastycznej pianki, którą można z łatwością utrzymać w czystości. Warto sięgnąć po modele takie jak materac Comfort, którego wkład posiada specjalne nacięcia, zapewniające jeszcze lepszą wentylację i pomagające uniknąć gromadzenia się wilgoci. W takim środowisku bakterie i grzyby nie rozwijając się, a sam materac jest dzięki temu przyjazny osobom ze skłonnością do alergii. W sypialni osób ze skłonnością do uczuleń na roztocza kurzu domowego sprawdzą się materace ze zdejmowanym pokrowcem, który można w każdym momencie zdjąć i uprać, a sam materac można o wiele łatwiej wyczyścić, usuwając kurz i zanieczyszczenia gromadzące się na jego powierzchni.

5e8b62119fed1c187ead3aee6e8c280f
dee38789ba2a0c433b81cc5095edaad2

Gniazda, włączniki i kolumny meblowe znacznie ułatwiają pracę oraz pomagają utrzymać porządek w otoczeniu, oszczędzają także przestrzeń roboczą i są bardzo estetyczne. Czy ich montaż jest trudny? Podpowiemy wam, jak samodzielnie zamontować gniazdo lub włącznik w blacie. Jest to prostsze, niż się wydaje i nie zabiera dużo czasu, za to efekt będzie cieszył każdego dnia…

 

Zalety gniazd, wyłączników i kolumn meblowych

Gniazda i włączniki meblowe to niesamowita wygoda. Schowane gniazda nie zabierają nawet centymetra powierzchni roboczej, a kiedy ich potrzebujemy, są w zasięgu ręki. Rynek oferuje mnóstwo konfiguracji. We wpuszczanej z blat listwie możemy mieć gniazda sieciowe 230 V, ale też porty USB, gniazda typu jack, internetowe i inne – w zależności od potrzeb w danym miejscu.

Kolejna zaleta gniazd, wyłączników i kolumn meblowych to łatwe utrzymanie porządku. Przewody są schowane przed naszym wzrokiem, przedłużacze stają się zbędne. Koniec z kablowym chaosem! Dodatkowo, dzięki temu, że gniazda są w meblach, nie musi być ich dużo w ścianach, co daje większe możliwości przy meblowaniu.

Wprowadzenie gniazd i włączników w meble jest bardzo wygodne w dużych zakładach pracy, gdzie pracownicy są znacznie oddaleni od ścian i sterowania oświetleniem zaś korzystanie z gniazd wymuszałoby częste wędrówki po całym pomieszczeniu lub tworzenie plątaniny przedłużaczy.

 

Montaż gniazd, wyłączników i kolumn meblowych

Montaż tego typu rozwiązań jest stosunkowo prosty. Potrzebne będą następujące narzędzia:  miarka, ołówek, wiertarka, wyrzynarka, śrubokręt.

Najpierw dokładnie mierzymy tę część sprzętu, która będzie wpuszczona w blat. Następnie przy użyciu miarki i ołówka odwzorowujemy kształt, zachowując kilka milimetrów zapasu, aby nie wciskać gniazda „na styk”. Przy pomocy wiertarki nawiercamy w blacie otwory, w które wejdzie ostrze wyrzynarki. Powinny być one w kątach odrysowanej formy. Wyrzynarką wycinamy narysowany kształt. Tak powstaje otwór, w którym umieszczamy spodnią część gniazda. Przykręcamy ją do blatu dzięki przewidzianym przez producenta otworom na wkręty. Nakładamy wierzchnią część gniazda i przykręcamy ją do części spodniej. W ten sposób powinniśmy uzyskać stabilne gniazdo, które pewnie tkwi w blacie. Dalej zostało nam tylko wpuszczenie przewodu i wtyczki zasilającej.

Oczywiście, w zależności od modelu montaż może się nieco różnić. Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie z wiertarką i wyrzynarką, warto zwrócić się po fachową pomoc. Rozmaite typy gniazd, włączników i kolumn meblowych można znaleźć na www.230volt.pl.

                Coraz częściej klasyczny zestaw prysznicowy zastępuje się zupełnie nowym panelem prysznicowym. Dzięki jego wykorzystaniu w swojej łazience można utworzyć mini SPA. Idealnie zastąpi w tym przypadku wannę z hydromasażem. Ogromny wybór w sklepach internetowych t. j www.lazienka-rea.com.pl daje szansę na odnalezienie najlepszego rozwiązania według swoich potrzeb.

                Jaki element posiada niemalże każdy panel prysznicowy? W dużej mierze chodzi tutaj głównie o dysze będące przymocowane do panelu głównego. W zależności od wersji, woda będzie wypływać o różnorodnym strumieniu jak i również ciśnieniu. Klasycznie jeden panel składa się z od 6 do 8 dysz. Wytwarzanie dotyczy jednego lub więcej rodzajów strumieni. Z pewnością każdy panel prysznicowy składa się z deszczownicy oraz rączki prysznicowej. Jaki jest najważniejszy warunek w przypadku zagwarantowania ciągłości pracy panelu prysznicowego? Kluczowe w tym przypadku jest zapewnienie właściwego ciśnienia wody. Bezpośrednio przed wykonaniem zakupu klient winien się zdecydować na sprawdzenie tego czy występować będzie odpowiednie ciśnienie wody, które jest niezbędne do prawidłowego działania wybranej wersji, a także dokonanie sprawdzenia pod kątem parametrów domowej wodnej instalacji. Nie weryfikując tego może się okazać tak, że to będzie szczególnie potrzebne w odniesieniu do domów i mieszkach gdzie występować będzie podgrzewacz przepływowy wody. Wystąpić może również brak spełnień wymagań producenta, a w takiej sytuacji wprowadzenie panelu prysznicowego okaże się nieuzasadnione.

                Jeśli chodzi o obsługę oraz o ustawienie poszczególnych funkcji tego typu urządzeń można to wykonać przy skorzystaniu sterowania systemu. Jego złożoność będzie uzależniona przede wszystkim od tego jak bardzo rozszerzony może być panel prysznicowy na jaki zdecydował się klient. W najbardziej wyrafinowanych wersjach bez żadnych przeszkód uda się regulować ciśnienie wody oraz strumień. Bardzo powszechne rozwiązanie w tym przypadku będzie dotyczyć wyposażenia panelu w termostat, który da szansę na dokładne skorygowanie temperatury wody. Ważne są w tym przypadku również regulatory natężenia występującego światła LED w kabinie. Decydując się na ostateczny zakup najważniejsze jest to, aby tak naprawdę dopasować wszystkie akcesoria do wnętrza swojej łazienki. Wszystko powinno w sposób idealny współgrać z całością pomieszczenia. Kupowanie całości zestawu winno być przemyślane w sposób rzetelny i prawdziwy.

088bb03cd6cf185b6493c1aeb1213376