Poradnik remontowy

Wybór mebli do dziecięcego pokoju wcale nie jest tak łatwą sprawą, jak mogło by się nam to wydawać. Meble w pokoju dziecka powinny być bowiem ładne i słodkie i tworzyć mu odpowiedni klimat, a jednocześnie być funkcjonalne. Dzieci bardzo szybko dorastają i zmieniają się ich upodobania. To, co sprawi radość dziecku dwu- lub trzyletniemu, raczej nie będzie już cieszyło dziesięciolatka. Najlepiej więc wybrać jedną z dwóch opcji – kupić dziecku tanie meble z sieciówki dostosowane do jego wieku, lub kupić meble porządne, ale praktyczne. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie i po prostu dodaje pokoikowi dziecięcemu charakteru, malując jego ściany na wesołe kolory i naklejając na nie naklejki.

 

Można również zdecydować się na różnego rodzaju dodatki, jak poduszki i kocyki, a także wesołe, kolorowe firanki i zasłonki.

Wiele osób uważa, że lepiej jest postawić na meble solidne i z dobrego, twardego drewna, które wystarczą dziecku na lata. Najlepiej jest zdecydować się wówczas na prosty wzór, który będzie pasował do różnego rodzaju aranżacji.

Czego nie powinno nigdy zabraknąć w pokoju dziecięcym?

 • Dziecko powinno mieć tam miejsce do pracy twórczej, a w późniejszym czasie do nauki. Najlepiej, jeżeli będzie to duże biurko, na którym można rysować i malować, jak również odrabiać wszystkie lekcje.

 • Do biurka należy dopasować odpowiedni fotel dla dziecka. Ważne, aby był to fotel ergonomiczny, który będzie zmuszał młodego człowieka do siedzenia z prostymi plecami. W ten sposób można uniknąć wielu przykrych wad kręgosłupa, które doskwierają dopiero w późniejszym wieku.

 • Dziecko powinno mieć również półeczki i szafeczki na wszystkie swoje zabawki i skarby. Jeżeli nie mieszczą się one do szaf, można na przykład kupić dziecku kolorowe pudełka i skrzynki, w których będzie ono przechowywało swoje drobiazgi.

 • Koniecznie trzeba również pomyśleć o odpowiedniej szafie, w której przechowywać będziemy dziecięce ubrania.

Najlepiej, jeżeli pokój młodego człowieka rośnie razem z nim. W pokoju powinny się wówczas pojawiać półki na książki do nauki i różnego rodzaju akcesoria, które dziecko wykorzystuje spędzając swój czas wolny. Pokój będzie sprawiał wrażenie bardziej dorosłego, jeżeli znikną z niego zabawki, ale również kolorowe naklejki na ścianach i dziecinne obrazki. Meble mogą z powodzeniem pozostać nawet te same. Można je też przemalować na inny kolor, jeżeli ulegną one zniszczeniu.

Jeżeli zaś myślimy o opcji drugiej, wówczas najlepiej jest wybrać niedrogi, ale bardzo bajerancki zestaw mebelków dziecięcych z popularnej sieciówki. Skoro i tak mamy w planach zmianę mebli za kilka lat, wybierzmy takie, które dziecku sprawią najwięcej radości. Dziewczynki przepadają za mebelkami w kolorze bieli, stylizowanymi na pokój księżniczki. Chłopcy często wybierają kolorowe zestawy mebli, zielone, niebieskie lub czerwone. Można oczywiście zdecydować się również na szarości i biele, a pokój podrasować stosownymi kolorowymi dodatkami. Wszystko zależy już od inwencji i wyobraźni samych rodziców, którzy urządzają pokój.

Artykuł przygotowany przez Furniture Sobaczak na którego stronie kupisz narożnik Focus w bardzo atrakcyjnej cenie

e9707771db9cc2e48cd717e599c3bfb7
ca11e916838cd9fb5bf318ac5abe171b

W pracy na budowie czy przy remoncie, odpowiednie wyposażenie to absolutna podstawa i trudno jest wyobrazić sobie prawidłowe i profesjonalne wykonanie jakiegokolwiek dużego zlecenia budowlanego czy remontowego w czasie, bez wykorzystania nowoczesnych technologii. 

Urządzenia budowlane, zwłaszcza te wyższej i nowszej generacji, jak chociażby agregaty posadzkowe służące do transportu najtrudniejszych materiałów i surowców budowlanych, kosztują od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. O ile w przypadku prowadzenia gospodarstwa domowego bardzo rzadko zdarza się potrzeba skorzystania z profesjonalnej piły do asfaltu czy odkurzacza przemysłowego albo szlifierki – o tyle już na placach budowy, czy nawet przy prostym zleceniu remontowym, może okazać się posiadanie takich narzędzi zupełnie niezbędne.

W takich sytuacjach wiele małych i średnich firm oferujących usługi remontowo-budowlane celowo decyduje się na zainwestowanie wielkich środków we własne maszyny. Wynajmowanie od konkurencji jest o tyle ryzykowne, że w przypadku konieczności załatwienia większej ilości zleceń jednocześnie, firma nie posiadająca własnego sprzętu może po prostu być kompletnie uzależniona od innych. Nie wywiązanie się z terminu realizacji danego zlecenia w tej branży jest jeszcze gorsze aniżeli brak odpowiedniego zaplecza, więc wiele początkujących biznesmenów decyduje się przyjąć model oparty właśnie o maksymalnym zaopatrzeniu własnego przedsiębiorstwa we wszystkie niezbędne do pracy urządzenia i maszyny.

Wynajmowanie urządzeń i maszyn budowlanych oczywiście jest dochodowym biznesem i w prawie każdym większym mieście można z powodzeniem znaleźć firmę budowlaną, która posiada ogromną ilość najróżniejszych maszyn do wynajęcia na określonych zasadach. Oczywiście przy dłuższym wynajmowaniu, możliwe jest negocjowanie mniejszych stawek za dobę, ale przy klientach indywidualnych potrzebujących wyłącznie na jeden czy dwa dni jakiegoś większego urządzenia budowlanego – stawki są już dość stałe i umieszczone na dość wysokim pułapie. Szczególnie te narzędzia, które są najbardziej potrzebne w profesjonalnym wykańczaniu czy trudnych budowlach, a także są kosztowne i innowacyjne, a zwłaszcza najnowsze modele starych i sprawdzonych narzędzi – kosztują dużo więcej. Nie dziwi więc, że w planie budżetowym każdej firmy zajmującej się budownictwem czy remontami, nie ma miejsca na nieustające wypożyczanie sprzętu.

Konieczne wydaje się tutaj przede wszystkim rozsądne wybieranie tych urządzeń, bez których firma absolutnie nie jest w stanie normalnie funkcjonować i taką bazę zapewnić sobie z własnych środków. Bardziej skomplikowane maszyny i ciężkie urządzenia budowlane, z których nie korzysta się zbyt regularnie, a tylko sezonowo i w zależności od spływających zleceń – warto jest jednak wynajmować. Tym bardziej, że sklepy oferujące wynajem takich maszyn mają bardzo szeroki zakres usług i możliwości, uwzględniający chociażby:

 • odpowiednią gwarancję ubezpieczeniową rozciągającą się automatycznie na użytkownika danej maszyny, zdecydowanie obniżająca ewentualne koszty naprawy w przypadku uszkodzenia lub awarii sprzętu będącego w wypożyczeniu

 • właściwy i profesjonalny serwis oraz konserwację wszystkich maszyn zwracanych do sklepu przez klientów i odpowiednie ich przygotowanie do wypożyczenia kolejnemu.

Artykuł przygotowany przez firmę BUDMAR-MB na którego stronie znajdują się profesjonalne maszyny budowlane i ogromna liczba sprzętu przydatnego na mniejszych budowach.

Zaprojektowanie pokoju dla dziecka, czy też jego własnego kącika, gdy metraż na to nie pozwala, to dla wielu rodziców priorytet, kiedy malec jest już na tyle „dorosły”, że spanie w łóżeczku obok po prostu „nie przystoi.” Zajęci wyborem łóżka, biurka, urządzaniem kącika do zabaw, zapominają, jak ważne jest jeszcze jedno pomieszczenie – łazienka.

Jak zaprojektować łazienkę, aby rosła razem z dzieckiem? Na co zwrócić uwagę, aby maluch czerpał frajdę z mycia zębów czy kąpieli w wannie? Zadanie nie jest łatwe. Oto dorosły musi spojrzeć na pomieszczenie oczami dziecka.

 

Gdy łazienka będzie tylko dla dziecka… 

Jeśli tylko mamy możliwość posiadania więcej, niż jednej łazienki w domu, zadbajmy o to, aby nasza pociecha miała swoją własną. Dlaczego? Powodów jest kilka. Maluch poczuje się doceniony i ważny, mycie głowy przestanie być horrorem, a co najważniejsze – nie będą potrzebne kompromisy między łazienką „dorosłą”, a „dziecięcą”.

Najważniejsze założenie – łazienka ma być na lata. Dla dorosłych to rzecz oczywista. Dla dzieciaków niekoniecznie. Trendy i poczucie estetyki małych odkrywców zmieniają się szybko – zasłonka prysznicowa w rybki za pół roku może być po prostu passé i pokazanie jej kolegom z przedszkola nie wejdzie w grę.

 

Łazienka dla dziecka - łazienka bezpieczna

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, jeśli pomyślimy o łazience dla dziecka? Bezpieczeństwo! Łazienka dla naszej pociechy musi taka być, aby mycie zębów czy korzystanie z toalety nie wiązało się z żadnym ryzykiem. - podkreśla Defra.pl, producent mebli łazienkowych.

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią ceramikę sanitarną. Istnieją pomniejszone, dziecięce wersje muszli klozetowych, czy umywalek, które nie wymagają korzystania pod nadzorem dorosłych, a co ważniejsze, uczą samodzielności. Warto wybrać właśnie takie rozwiązanie – muszle często posiadają dodatkowe nakładki dla mniejszych dzieci, które potem można zdjąć. 

Bezpieczeństwo to też ograniczenie dostępu do detergentów. W „dorosłej” łazience zwykle jest ich sporo. Z dziecięcej warto je usunąć, schować do szafki, do której maluch nie ma dostępu. Ze starszymi dziećmi warto też porozmawiać, tłumacząc, że otwieranie butelek z płynami (akurat zabezpieczenia przeciw przypadkowym otwarciom są najszybciej „rozbrajane” przez kilkulatków), jest niebezpieczne i nie wolno tego robić. 

Istotne jest też usunięcie z pola widzenia przedmiotów, które mogłyby na dziecko spaść – w łazience tak samo, jak w kuchni, takich „okazji” nie brakuje.

Ostatnią ważną rzeczą, jest zastosowanie zamka, które pozwoli na otwarcie łazienki od zewnątrz – gdy dziecko, celowo lub nie, się w niej zamknie.

 

Kolory, ach kolory! 

Łazienka dla dziecka to łazienka kolorowa. Dzięki przyjemnym, ulubionym barwom, dziecko chętniej będzie przebywało w pomieszczeniu i wyrabiało w sobie nawyk dbania o higienę i pielęgnację. Kolorowe powinny być nie tylko ściany, ale warto też pomyśleć o meblach. Wielu producentów proponuje serie mebli łazienkowych właśnie z myślą o dzieciach. Często mają też zaokrąglone kanty, systemy domykania szafek i szuflad uniemożliwiające przystrzaśnięcie palców. 

Z kolorem lepiej jednak nie przesadzać. Zbyt wiele barw może przytłaczać. Ciekawym pomysłem jest wybór białych płytek ściennych uzupełnionych pasem kolorowych. Na więcej możemy sobie pozwolić przy podłodze, decydując się na jeden, wiodący kolor ze ściany. Dopasowanie mebli łazienkowych do takiego rozkładu kolorów na ścianie i podłodze nie powinno być problemem. 

Jeśli w łazience zdecydujemy się na prysznic, warto wybrać zasłonkę prysznicową z ciekawymi, kolorowymi motywami. Gdy się znudzi, łatwo będzie ją wymienić. Gdy dziecko podrośnie, również.

 

Dodatki do dziecięcej łazienki – przemyśl je 

Wiemy już, że powinno być bezpiecznie i kolorowo. Dla dziecka przede wszystkim to drugie. Pozostaje jeszcze kwestia dodatków łazienkowych. Dodatkami dla malucha będą najpewniej zabawki, które będzie mógł umieścić w wannie, budując w głowie niesamowite, aqua-historie z ulubionymi bohaterami.

Dorośli powinni pamiętać o ręcznikach, najlepiej w jednolitym kolorze oraz kosmetykach i przyborach do pielęgnacji dla dzieci. Serii dziecięcych na szczęście nie brakuje.

 

Gdy przyjdzie dzielić łazienkę z dorosłymi

Czasem nie ma możliwości wydzielania odrębnej łazienki dla dziecka. Jak zadbać o to, aby i dorosły, i dziecko czuło się komfortowo? Aranżacja tego pomieszczenia to sztuka kompromisów, zwykle ze względu na ograniczony metraż.

Aby nieco ożywić pomieszczenie, możemy zdecydować się na kolorową zasłonkę prysznicową lub parawan nawannowy z bajkowymi motywami. Czym nam, dorosłym, zrobi różnicę parawan z motywem Króla Lwa, zamiast w jednolitym kolorze? Raczej nie. Czy zrobi różnicę dziecku? Jak najbardziej!

Nieco kolorów i dziecięcego punktu widzenia można wprowadzić poprzez naklejki z różnymi motywami do przyklejenia na płytki. Najlepiej zrobić to zaraz powyżej wanny – na wysokości oczu dziecka. Naklejki łatwo można zdjąć i przykleić w inne miejsce lub wymienić na nowe – przecież z wiekiem gusta pociech się zmieniają.

Korzystanie z toalety również nie będzie musiało wymagać pomocy rodzica, jeśli zastosujemy specjalne nakładki na sedes, które łatwo można zdjąć. Aby maluch dosięgał bez problemu do umywalki, zastosuj stopień – koszt to kilkanaście złotych, a znacznie ułatwi mycie zębów, rąk czy przeglądanie się w lustrze.

Warto również zadbać o to, aby dziecko miało swój własny „łazienkowy kącik”. Nie tylko z własnymi kosmetykami i szczoteczką do zębów, ale też ze wspomnianymi wcześniej zabawkami.

Kwestie bezpieczeństwa są w łazience „dorosłych” jeszcze bardziej istotne. Wskazane jest schowanie wszelkiego rodzaju detergentów, które mogą zostać otwarte, rozlane czy nawet wypite.

Łazienka zaaranżowana z myślą o dziecku to rozwiązanie, które nauczy je samodzielności i odpowiedzialności, da też pewien rodzaj prywatności. Jest kilka etapów w życiu dziecka, kiedy „jest już dorosłe”, pierwszy następuje najczęściej, kiedy idzie do przedszkola. Uczmy więc nasze pociechy dorosłości, właśnie poprzez codzienne, prozaiczne czynności, jak korzystanie z toalety, mycie zębów, czesanie. Gdzie dziecko nauczy się tego lepiej, jak nie w łazience, która będzie mu przyjazna?

aa20b7c3d7c8d4781e5fa29cd7057345
943d2433747e7b842593f026ee06f6e8

Przy wyborze kotła centralnego ogrzewania należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mają istotny wpływ zarówno na komfort domowników, jak i na ogólne koszty inwestycji. Taki zakup powinien być bowiem dobrze zaplanowany i dopasowany do naszych potrzeb, dlatego poniżej krótka charakterystyka różnych typów kotłów.

Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania

Warto zwrócić uwagę na sposób zasilania kotła oraz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Są to najistotniejsze czynniki wpływające na efektywny wybór kotła centralnego ogrzewania do domu jednorodzinnego. Jeżeli chodzi o typ paliwa, którym będziemy zasilać nasz kocioł, ma on duży wpływ na cenę ogrzewania oraz komfort obsługi. Oto kilka najczęściej stosowanych kotłów w domach jednorodzinnych:

 • Kotły węglowe – najpopularniejsze kotły na paliwo stałe ze względu na korzystne ceny zakupu i koszty ogrzewania budynku. Wymagają jedynie regularnego dokładania opału i kontroli paleniska.
 • Kotły na ekogroszek – rozwiązanie proekologiczne, ponieważ taki kocioł jest przyjazny naturalnemu środowisku i wygodny w użytkowaniu. Ekogroszek jest sprzedawany luzem lub w paczkach, dzięki czemu miejsce jego magazynowania pozostaje czyste.
 • Kotły pelletowe – posiadają automatyczne podajniki i duże zbiorniki paliwa, które potrzebują przestrzeni magazynowej niezbędnej do jego gromadzenia.
 • Kotły gazowe – również bardzo popularne i wygodne w obsłudze. Nie wytwarzają zanieczyszczeń w kotłowni, mogą być rozbudowywane i zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Są one równie funkcjonalne co kotły elektryczne, ale mają nad nimi przewagę w kwestii cen eksploatacji, które są niższe.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ważnym aspektem przy wyborze kotła jest również zapotrzebowanie budynku na ciepło, ponieważ moc urządzenia należy dobrać do parametrów określonych w projekcie budowlanym. Jeżeli jednak straty ciepła nie są znane można je określić szacunkowo:

 • ok. 150 W/m2 – w domach wybudowanych przed 1980 r.
 • ok. 90 W/m2 – w domach powstałych w latach 1980-1992
 • ok. 70 W/m2 – w domach wzniesionych po 1992 roku.

Instalacja grzewcza to duża inwestycja, dlatego zwrócenie uwagi na powyższe czynniki zmniejszy ryzyko nietrafnego zakupu – podsumowuje ekspert firmy Polspaw Sawiccy Spółka Jawna, która od 1975 roku zajmuje się produkcją stalowych i ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe, ich akcesoriów oraz materiałów instalacyjnych niezbędnych do montażu.

Drewno od wieków towarzyszy człowiekowi – także i dzisiaj zajmuje poczesne miejsce w naszych domach. Jeżeli również myślisz o podłodze z drewna, a konkretnie twoim marzeniem jest drewniany parkiet, sprawdź razem z nami, jakie są zalety i wady takiej inwestycji przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Parkiety to podłogi drewniane wykonane z deszczułek nazywanych inaczej klepkami – obecnie są one łączone najczęściej na pióro i wpust, dawniej z kolei były najczęściej klejone, chociaż niektóre tańsze parkiety również wymagają lepienia do podłoża. Klepki dostępne są w różnych rozmiarach i gatunkach drewna. Zwykle ich grubość to 16-22 milimetry, długość od 20 do nawet 200 centymetrów, natomiast szerokość od 3 do 15 centymetrów.

 

Obecnie najmodniejsze to duże formaty klepek, ale jest również wielu amatorów klasycznych parkietów – jak sprzed lat. Klepki parkietowe można układać w cegiełkę, jodełkę lub w inne wzory. Do produkcji klepek najczęściej wykorzystuje się drewna jesionowe i dębowe, które wyróżniają się wysoką twardością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Interesującą propozycją są również parkiety z drewna egzotycznego, na przykład tek, palisander, wenge, merbau.

 

Najważniejsze zalety parkietów z drewna naturalnego:

 • lite drewno jest materiałem naturalnym i przyjaznym dla człowieka

 • tworzy przytulną atmosferę i jest ciepłe w dotyku

 • wygląda bardzo naturalnie w porównaniu z panelami laminowanymi

 • wyróżnia się wysoką trwałością i ładnie się starzeje

 • drewniany parkiet można cyklinować i poddawać lakierowaniu lub olejowaniu wielokrotnie

 • raz wykonana podłoga drewniana może wystarczyć na kilkadziesiąt, a nawet więcej lat

 • wyróżnia się bardzo dobrą izolacją termiczną

 • ewentualne ubytki i rysy w podłodze drewnianej można łatwo uzupełnić

 • drewno może być stosowane również w łazience, gdy będzie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią

 

Najważniejsze wady parkietów z drewna naturalnego:

 • parkiety z drewna naturalnego są drogie – cena za metr kwadratowy rozpoczyna się od około 70 złotych, natomiast w przypadku parkietów egzotycznych ceny wynoszą nawet po 150-200 złotych za metr kwadratowy

 • drewno jest dobrym izolatorem termicznym, dlatego też nie powinno być stosowane wspólnie z ogrzewaniem podłogowym

 • drewno wyróżnia się niską izolacją akustyczną – odgłosy kroków na parkiecie mogą być głośne, ale można zniwelować hałas przez zastosowanie specjalnych podkładów izolacyjnych

 • ciężki przedmiot upadający na parkiet może pozostawić po sobie wgniecenie

 • niektóre gatunki drewna mogą zmieniać kolorystykę pod wpływem promieniowania UV

 • parkiety drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji specjalnymi środkami do drewna

 • dla optymalnego efektu parkiety powinny być wykonane przez ekspertów

 

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, aby założyć parkiet w swoim domu, pamiętaj o tym, żeby wybrać firmę, która będzie mogła pomoc ci w tym profesjonalnie. Wprawdzie parkiet można wykonać własnoręcznie, niemniej jednak to zadanie głównie dla osób mających czas i cierpliwość.

 

Gdy szukasz specjalistów w branży parkieciarskiej w Warszawie, zapoznaj się z ofertą firmy Parkiety dla Ciebie, która posiada ponad 15 lat doświadczenia i zapewnia swoim klientom kompleksową i fachową obsługę. 

 

0d2b0d15e1a3123d42796c27da249caf