Poradnik remontowy

Wraz ze wzrostem świadomości na temat tego, w jaki sposób powinniśmy dbać o dostępne nam dziś źródła energii, szukamy także bardziej efektywnych i wydajnych sposobów na zapewnienie sobie ciepła.

Domowe ognisko zastąpiono z czasem grzejnikami konwekcyjnymi, te z kolei coraz częściej ustępują miejsca elektrycznym grzejnikom emitującym promieniowanie podczerwone. Co lepiej się sprawdza w typowych zastosowaniach, a kiedy lepiej postawić na bardziej nowoczesne rozwiązania?

Instalacja C.O. i zjawisko konwekcji

Używane dziś powszechnie grzejniki na gorącą wodę, która transportowana jest do nich za pośrednictwem rur centralnego ogrzewania zapewniają nam zazwyczaj wystarczający komfort. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Są również systuacje, w których grzejniki konwekcyjne zupełnie się nie sprawdzają. Dlaczego?

Ciepło, które daje nam zwykły kaloryfer, najpierw musi być do niego dostarczone rurami C.O. Potem, powietrze w otoczeniu grzejnika ogrzewa się, a następnie dzięki zjawisku konwekcji, wprawiane jest w ruch, w trakcie którego oddaje ciepło powierzchniom ścian, podłogi, mebli oraz znajdującym się tu ludziom. W trakcie całego tego procesu, na każdym jego etapie dochodzi jednak do dużych strat ciepła. Sprawiają one, że w bardzo wielu zastosowaniach, w których musimy ogrzać dużą, otwartą przestrzeń (ogrzewanie tarasów, hal i magazynów, namiotów itp.) standardowa instalacja grzewcza zwyczajnie się nie sprawdza. Koszty ogrzewania takich miejsc są po prostu zbyt duże - krążące powietrze tak szybko oddaje ciepło, że w praktyce ogrzanie takiej przestrzeni w ten sposób jest po prostu niezwykle trudne i kosztowne. Rozwiązaniem okazują się zasilane prądem elektrycznym promienniki ciepła emitujące promieniowanie podczerwone.

Elektryczne promienniki na podczerwień

Grzejniki wykorzystujące promienie podczerwone mogą z powodzeniem być stosowane praktycznie wszędzie. Różnego typu promienniki elektryczne na podzewień najlepiej sprawdzają się tjednak am, gdzie ogrzewanie konwekcyjne całkowicie zawodzi - do ogrzewania tarasów, wnętrz namiotów i hal, a nawet na otwartych przestrzeniach. Ponieważ promienniki ciepła (a dokładniej emitowane przez nie promienie) ogrzewają bezpośrednio ludzi, ściany, meble oraz wszystkie otaczające nas przedmioty, mogą zapewnić nam komfort cieplny bez obaw o jakiekolwiek straty ciepła.

a9874b2674f65bdfcec744e25b78aaef
6c0724ce075ca07a079a35dd5e6cf094

Wiosna i lato to sezon remontowy w naszym kraju. Wiele osób decyduje się wtedy na zmianę aranżacji mieszkania i odświeżenie pomieszczeń. W tym artykule podpowiem, jak w prosty sposób można wyrównać powierzchnię ścian, aby nowe farby tapety lub inne materiały wykończeniowe prezentowały się na nich jak najlepiej.

 

Ściany z płyt gipsowych

Szybkim sposobem na uzyskanie gładkich ścian jest zastsowanie płyt gipsowo- kartonowych. Można je montować na stelażu z profili stalowych lub przyklejać bezpośrednio do ściany. Trzeba tylko pamiętać, aby dobrze zaspoinować połączenia płyt za pomocą gipsu szpachlowego. W ten sposób unikniemy oczekiwania na wyschnięcie tynku, gipsu oraz gładzi. Wykoszystanie płyt ma także takie zalety jak łatwość montażu i stosunkowo niewielki bałagan, jaki powstaje podczas remontu. Ściana. Na której ułożono płyty,może być pokryta tapetą, farbą lub innym materiałem wykończeniowym. Trzeba jednak pamiętać, że płyta sprawi, że pomieszczenie nieco się zmniejszy, ponieważ jest grubsza niż warstwa gipsu a do tego dochodzi jeszcze konstrukcja lub placki gipsowe, na których ją mocujesz. W przypadku małych pomieszczeń, w których meble były idealnie dopasowane do wymiarów wnętrza, trzeba zwrócić na to uwagę.

 

Wyrównywanie powierzchni gipsem

Gips szpachlowy (https://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/products/gladzie-gipsowe-gipsy-szpachlowe-tynki-gipsowe/gips-szpachlowy-nida-max) przyda się do wypełniania dużych ubytków, rys oraz pęknięć. Warto pamiętać, że przed wypełnienim takich miejsc masą gipsową trzeba je najpierw nieco poszerzyć, aby zapewnić odpowiednią przyczepność. Po wyschnięciu gipsu szpachlowego powierzchnię należy wyrównać drobnym papierem ściernym. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu idealnie gładkiej powierzchni warto na koniec całą ścianę pokryć cienką warstwą gładzi gipsowej. Gładź po wyschnięciu trzeba dobrze wyszlifować. Powstaje przy tym dużo pyłu, więc jeśli remont jest tylko w części mieszkania, to warto pozostałe pomieszczenia dobrze zabezpieczyć folią malarską. Po zakończeniu szlifowania całe pomieszczenie dobrze jest odkurzyć odkurzaczem z pochłaniaczem pyłu. Szczególnie ważne jest usunięcie resztek pyłu z powierzchni ścian przed ich malowaniem.

Komu nie marzy się zaciąganie żaluzji, czy włączanie światła (i jeszcze parę innych rzeczy), bez wstawania z kanapy? Okazuje się, że tego typu technologie są już w zasięgu ręki, a noszą, dającą wiele do myślenia nazwę systemów inteligentnego domu.

 

Na czym to polega?

Działanie całego systemu opiera się na instalacji odpowiednich sterowników i czujników oraz dwukierunkowej łączności bezprzewodowej, możliwej za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na smartfonie, czy tablecie. Dzięki np. regulatorom ciepła można, w zależności od temperatury panującej w otoczeniu sondy, sterować urządzeniami grzewczymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki elektryczne. Więcej ciekawych informacji na ten temat można znaleźć w artykule: „Sterowanie domem z ekranu smartfona”.

 

Sterowanie oświetleniem

W inteligentnym domu można za pomocą przycisków na pilocie czy smartfonie włączać i wyłączać światło, zmieniać jego natężenie lub sterować barwą. Nie trzeba nawet znajdować się w domu! Sterować urządzeniami można zdalnie, przebywając na urlopie np. na Bermudach. Mało tego, dzięki możliwości zaprogramowania harmonogramu według własnych upodobań, światło w poszczególnych pomieszczeniach może zapalać się o dowolnych porach dnia i nocy. Dzięki odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na smartfonie, łatwo kontrolować cały ten proces, zdalnie.

 

Rolety, bramy i okna dachowe

System inteligentnego domu pozwala również na podnoszenie i opuszczanie rolet okiennych o konkretnej godzinie. Możliwe jest też sterowanie bramami wjazdowymi, garażowymi i oknami.

 

Inteligentne ogrzewanie

Dzięki zaprogramowaniu odpowiedniej funkcji można sterować temperaturą zarówno w całym domostwie, jak i w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu, będąc poza domem, nie trzeba martwić się, że zimą kwiatki zamarzną, a latem uschną z gorąca. System umożliwia zdalne monitorowanie warunków panujących w domu, a sam dba o zachowanie odpowiedniej temperatury – zimą, przez sterowanie ogrzewaniem, latem zaś – klimatyzacją.

 

Inteligentny dom

W inteligentnym domu żyje się naprawdę komfortowo. Nie trzeba tracić czasu na wykonywanie wielu czynności – odpowiednio zaprogramowanym stsrem zrobi to sam, szybko i dobrze. Dba nie tylko o potrzeby mieszkańców, ale również ich bezpieczeństwo. Dzięki przeróżnym sondom i czujnikom na bieżąco kontroluje temperaturę, wilgotność pomieszczeń, czy ulatnianie się gazu. Steruje także pracą urządzeń AGD – może włączyć piekarnik, pralkę, czy kino domowe.

 

Z możliwościami inteligentnych rozwiązań w domu warto zapoznać się szerzej. Można to zrobić na przykład na stronie e-sklep.zamel.pl. Coraz więcej osób korzysta obecnie z opcji systemu inteligentnego domu, ciesząc się wygodą i luksusem.

f09224d47057ac947a9d9c4ac03f05c8
b36f8b9a11f626a4357246f6ac493160

Remont domu to wielkie przedsięwzięcie. Potrzeba mnóstwo pracy, często czasu i pieniędzy, potrzebne są również odpowiednie materiały polerskie by osiągnąć zamierzony efekt. Wszechobecny kurz i bałagan to podobno synonim dobrze wykonanego remontu. Jednak osoby zajmujące się przeprowadzaniem remontów muszą posiadać dużą ilość narzędzi oraz sprzętu, która ułatwi i usprawni im pracę, dzięki czemu skończą szybko i z pozytywnym skutkiem. Jakość sprzętu oraz materiałów wykończeniowych jest dla każdego fachowca bardzo ważna, dlatego też prowadząc swoją własną firmę budowlaną warto pomyśleć o odpowiednim sprzęcie dla pracowników, by ich praca była bardziej efektywna, a zakupione materiały ułatwiały pracę i przyspieszały jej przebieg.

Trzeba ścierać – szlifierka w ruch!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że szlifierka nie służy tylko do cięcia różnych materiałów, ale również może służyć do polerowania różnych materiałów, które wymagają pilnie obróbki, nie zmieniając jednocześnie ich formy geometrycznej. Pracownicy firm budowlanych natomiast doskonale to wiedzą, a ponadto zdają sobie sprawę, że im lepszej jakości materiały polerskie użyte przy szlifierce, tym lepiej będzie wykonana czynność związana z polerowaniem. Takie produkty można znaleźć w Internecie, za całkiem atrakcyjną cenę. Bogata oferta jednych z najlepszych jakościowo produktów na polskim rynku sprawia, że każda firma budowlana, która często musi polerować materiały, powinna zajrzeć do Internetu i niezwłocznie zaopatrzyć się w produkty.

Jakie materiały wybrać?

Nie jest tajemnicą, że wybranie najlepszych materiałów polerskich jest kluczowe, by czynności wykonywane z ich pomocą miały jakikolwiek sens. Fachowcy nie uznają kompromisów – im lepsza opinia firmy i więcej usług wykonywanych na wysokim poziomie, tym lepsze materiały kupują i nabywają, by renomę podtrzymać. W Internecie można znaleźć materiały polerskie od producentaktóre cechują się wyjątkową trwałością oraz odpowiednim wykonaniem, by pracować z ich pomocą szybka i skutecznie, a także by uniknąć jakichkolwiek błędów czy uszkodzenia czegoś, co akurat poddawane jest obróbce szlifierskiej. Na stronie internetowej wskazanej powyżej można zakupić m. in. tarcze polerskie, narzędzia przeznaczone do satynowania czy polerowania, elastyczne kostki do polerowania, tarcze ścierne do szlifierek oraz wiele innych produktów, które swoją jakością usprawnią pracę fachowców pracujących przy remontach i nie tylko. Warto również zastanowić się nad kupnem materiałów polerskich pod kątem faktycznej użyteczności, ponieważ nie należą one do najniższych półek cenowych, a wyrzucanie pieniędzy w błoto żadnej firmie nie służy. Często organizowane są również promocje na stronach internetowych, podczas trwania których można zakupić materiały polerskie od producenta w naprawdę atrakcyjnych cenach, co warto wykorzystać. Nie tylko firmy budowlane mogą korzystać ze sklepów internetowych które sprzedają materiały polerskie od producenta, lecz jak się okazuje, również szpitale czy placówki medyczne, ponieważ większość takich sklepów posiada również narzędzia do polerowania implantów oraz instrumentów chirurgicznych, które muszą być w idealnym stanie zanim będą miały kontakt z jakimkolwiek pacjentem, i gdzie nie ma miejsca na niedopatrzenie. Ten przypadek akurat obrazuje najlepiej jak ważna i kluczowa jest jakość w kupowanych produktach do polerowania, i wygląda na to, że nie warto na nich oszczędzać, szczególnie kiedy wiemy że będą one nam w czymś bardzo potrzebne i przydatne.

Dobre bo Polskie!

Warto również mieć na względzie nasze rodzime firmy podczas robienia zakupów związanych z materiałami polerskimi, ponieważ od wielu lat możemy poszczycić się wysoką jakością sprzedawanych produktów. Są one wielokrotnie poddawane różnym badaniom laboratoryjnym, dzięki czemu mamy pewność, iż produkty trafiające do naszych firm mają wyjątkową trwałość i są odpowiednio przygotowane do użycia. Polskie sklepy mają siedziby zarówno stacjonarnie jak i internetowo, zatem warto wybrać się na wirtualne zakupy materiałów szlifierskich, jeżeli mamy na względzie dobro i skuteczność działań naszej firmy budowlanej.

Wykładziny dywanowe są bardzo chętnie wybierane do domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Ich użytkownicy cenią sobie to, że przede wszystkim są one praktyczne. Chronią przed hałasem i zimnem, są miękkie sprężyste, a na dodatek można je wybrać w dowolnym wybarwieniu. Warto wybrać wykładzinę o takim kolorze i w takiej fakturze, które ocieplą pomieszczenia w jakich się znajdą.

Charakterystyka wykładzin dywanowych

Zanim omówione zostaną rodzaje wykładzin dywanowych warto dowiedzieć się, jak wygląda ich montaż. Dobrze będzie też zdawać sobie sprawę z ich zalet oraz doinformować się, jaka wykładzina będzie najbardziej pasowała do konkretnego pomieszczenia. Poza wspomnianymi we wstępie zaletami wykładzin dywanowych nie można też zapominać o tym, że wykładziny impregnowane są antystatycznie, co oznacza, że nie będą przyciągały kurzu ani nie będa elektryzowały się. Tak naprawdę, wykładziny sprawdzą się w każdym pomieszczeniu domowym, ponieważ są praktyczne, a do tego można wybrać ich design tak, aby pasował do całości wystroju. Jeśli chcemy, by wykładzina jak najdłużej spełniała swoje zadania użytkowe to musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Nie można też zapominać o tym, by raz na jakiś czas zlecić jej czyszczenie profesjonalnej firmie.

Z czego zrobione są wykładziny dywanowe?

Generalnie, rodzaje wykładzin dywanowych uzależnione są od tego, z jakiego materiału są zrobione. Przede wszystkim, wykładziny dywanowe produkuje się z włókien sztucznych. Najpopularniejsze są wykładziny poliamidowe, ponieważ ich włókna są trwałe, sprężyste i niełamliwe. Taka wykładzina nie będzie się wobec tego odkształcała. Gładkie włókna sprawią, że nie straci ona szybko koloru i można będzie też je szybko wyczyścić. Warto więc ten typ wykładziny umieścić w salonie lub w pokoju dziecięcym. Kolejnym rodzajem wykładzin dywanowych są wykładziny poliestrowe. Były one chętnie wybierane w przeszłości, aczkolwiek teraz nie są już tak często brane pod uwagę. Są one bowiem mniej wytrzymałe, łatwiej tracą kolor oraz są trudniejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Inny typ to wykładziny dywanowe polipropylenowe. Są one najbardziej odporne na ścieranie, nie chłoną wody, a do tego odporne są na działanie chemikaliów. Ich wadą są jednak sztywne włókna, które dosyć szybko mogą ulec odkształceniom. Wśród kategorii jaką są rodzaje wykładzin dywanowych można również wymienić wykładziny dywanowe akrylowe. Te wykładziny mają z kolei miękkie i sprężyste włókna, są elastyczne. Ich minusem jest jednak to, że są mało odporne na wgniecenia. Ostatni, równie popularny rodzaj wykładzin dywanowych to wykładziny dywanowe wełniane. Wełna jest materiałem miękkim, a zarazem odpornym na ścieranie. Sprężystość, elastyczność i komfort to największe zalety wykładzin z wełny bądź z domieszką wełny. Niestety, wadą wełny jest podatność na mechacenie i plamy. W związku z czym, takie wykładziny są trudniejsze w utrzymaniu czystości. Warto zapoznać się z typami wykładzin dywanowych, ponieważ to pozwoli dobrać nam wykładzinę najbardziej odpowiednią dla nas.

455ae5bbb4172666814fa868a5dcf2d9