Poradnik remontowy

Garderobą określa się pomieszczenie służące do przechowywania ubrań. Określa się także tym terminem przystosowaną do tego wnękę. Czy to garderoba, czy szafa, jeśli są duże, to można w nich zmieścić wszystkie ubrania i dodatki.

Konieczne będzie jednak dobre zagospodarowanie przestrzeni. Są pewne zasady ogólne, które gwarantują odpowiednią funkcjonalność. By jednak mieć zapewnione idealne miejsce na ubrania, trzeba dopasować zabudowę do swoich potrzeb.

Funkcjonalna przestrzeń garderoby i szafy na wymiar

Niezbędne minimum to przestrzeń z drążkiem, który jest umieszczony tak wysoko, by mogły na nim swobodnie zawisnąć dłuższe ubrania np. sukienki. Powinna być to wysokość co najmniej 150 cm, najlepiej jednak jeśli będzie to 170 cm. Wtedy nawet najdłuższa suknia się nie pogniecie. Na tym elemencie się jednak nie poprzestaje i nawet jak nie są to bardzo pojemne szafy na wymiar, to znajdzie się w nich i miejsce na półki. Jedna czy dwie duże znajdą się nad drążkiem. Warto mieć też kilka w bocznej części szafy. Ułoży się na nich te wszystkie ubrania, których się nie wiesza np. swetry. Na bieliznę, skarpety i różne drobiazgi przydają się szuflady oraz kosze. Szuflady mogą mieć od 40 do 80 cm szerokości.

Jeśli w planach jest zagospodarowanie garderoby jako oddzielnego pomieszczenia, to miejsca na zabudowę jest więcej. Zmieści się dodatkowa przestrzeń z drążkiem. Można mieć oddzielną na krótsze ubrania np. marynarki czy spódnice. Drążek musi być wtedy na wysokości od 100 do 120 cm. W dolnej części zabudowy można znaleźć miejsce na obuwie. Niekiedy jednak nie trzeba aż oddzielnego pomieszczenia. Jeśli miejsca pod szafę jest sporo, to wszystkie te elementy mogą tam się znaleźć.

Jak uzyskać idealną przestrzeń na ubrania?

By mieć idealne miejsce na wszystkie rzeczy, trzeba dobrze przemyśleć układ wewnątrz. Można liczyć na fachowe doradztwo, producent mebli może wykonać dowolną zabudowę, niezbędne jest jednak zastanowienie się nad swoimi potrzebami. Kluczowe jest, czy będzie to jedynie miejsce na ubrania, czy planuje się też dodatkową komodę albo szafkę. Druga ważna rzecz do przemyślenia to, jak wiele miejsca potrzebuje się na różne rzeczy. Ktoś, kto ma wiele bluzek koszulowych, inaczej zaplanuje sobie zabudowę szafy niż ktoś, kto głównie chodzi w bluzach i swetrach.

16be53a3f09a3b111230f3b100af9050
11be8455275aeb1c428267945eb3c38a

Każde gospodarstwo domowe wytwarza ścieki, które następnie należy usunąć.

Jeżeli dana lokalizacja nie zapewnia dostępu do sieci kanalizacyjnej, to wówczas należy poszukać innych rozwiązań. Należą do nich m.in. szamba betonowe, które są szczelnymi zbiornikami na ścieki.

Mocne i słabe strony szamb betonowych

Zbiorniki betonowe posiadają liczne zalety. Wykonuje się je z wytrzymałych, solidnych oraz odpornych na oddziaływanie czynników zewnętrznych materiałów, co zapewnia ich długowieczność. Te szamba odznaczają się dużą masą, dzięki czemu nie stanowi dla nich zagrożenia napór spowodowany przez wody gruntowe. Ważne jest też to, że te zbiorniki na nieczystości są względnie tanie. Ma to duże znaczenie wówczas, gdy w danym rejonie w niedalekiej przyszłości ma zostać zrealizowana sieć kanalizacyjna. W takiej sytuacji szamba betonowe mogą pełnić inne funkcje. Można je wykorzystać np. do gromadzenia wody deszczowej, którą można podlewać ogród.

Podstawową wadą tych szamb jest kłopotliwy transport, który jest spowodowany ich dużym ciężarem. Z tego powodu do ich dostarczenia oraz odpowiedniego usytuowania wykorzystuje się samochody ciężarowe oraz dźwigi. Istotną sprawą jest zapewnienie łatwego dotarcia tym pojazdom, a niestety nie każda lokalizacja gwarantuje taką możliwość.

Jaką wielkość powinno mieć szambo?

Szamba betonowe należy dobierać w taki sposób, aby można było je opróżniać z określonym odstępem czasu zawartym w przedziale od dziesięciu dni do dwóch tygodni. Do określenia wielkości zbiornika wykorzystuje się specjalny wzór. Oblicza się w nim pojemność użytkową, a więc część, która służy do gromadzenia ścieków. W tym wzorze uwzględnia się liczbę członków gospodarstwa domowego, średnie zużycie wody oraz częstotliwość opróżniania zbiornika.

Jeżeli dana osoba zdecyduje się na gotowe szamba, to w takim przypadku nie ma możliwości idealnego dopasowania pojemności. Wówczas istnieje konieczność wyboru zbiornika o podobnej objętości, ale ważne jest to, aby była ona większa od tej obliczonej. Gdy zbiorniki betonowe powstają na miejscu, to ich wielkość można kształtować dowolnie. Wskazane jest, aby była ona jak najbardziej zbliżona do pojemności wozów asenizacyjnych wykorzystywanych przez określone przedsiębiorstwo kanalizacyjne.

 

 

 

 

 

Kupując meble łazienkowe musimy wybrać między innymi szafkę pod umywalkę. Należy wziąć pod uwagę jej wygląd, pojemność, funkcjonalność oraz dopasowanie do wystroju pomieszczenia. Odpowiednie zaplanowanie strefy umywalkowej ma duży wpływ na komfort codziennego użytkowania łazienki. Dlatego skorzystaj z poniższych rad i wybierz szafkę na miarę Twoich potrzeb.

 

Wymiary mają znaczenie

Żeby wygodnie stać przy umywalce, trzeba uwzględnić zachowanie miejsca na stopy - szafki łazienkowe montowane pod umywalkami nie powinny dotykać podłogi, lecz opierać się na nóżkach. Można też zdecydować się na te cofnięte w stosunku do krawędzi umywalki o 10 cm. Jeśli szafka pod umywalką będzie głęboka na 50-60 cm, zaplanuj w niej szuflady. Z kolei przy głębokości 40 cm zwykła otwierana szafka z drzwiczkami to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli dysponujemy przestrzenią szerszą niż umywalka, zaleca się kupno większych szafek umywalkowych o wygodnym, dużym blacie (więcej na defra.pl).

 

Materiał

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na meble z płyty wiórowej, czy MDF, musimy pamiętać o odpowiednim doborze materiału pokrywającego ich powierzchnię. Doskonale sprawdzi się lakierowanie, chroniące przed niszczącym wpływem wilgoci.

 

Stojąca szafka dopasowana do umywalki

Idealnie przylega do armatury i tworzy z nią konstrukcyjną i stylistyczną całość. Jeśli jednak obrzeże umywalki okaże się zbyt wąskie, zabraknie miejsca na przybory toaletowe.

 

Stojąca szafka z drzwiczkami

Jej montaż jest prosty, a sama szafka ma dużą stabilność, dzięki której nie wymaga przymocowania do ściany. Spora pojemność to kolejny atut mebla. Warto pamiętać, że trudniej utrzymać pod nią czystość – nóżki stoją na wilgotnym podłożu, a podczas mycia rąk zwykle zachlapujemy powierzchnię szafki. W dodatku jej standardowa wysokość może sprawiać, że osobom niskim albo bardzo wysokim trudno będzie z niej korzystać.

 

Wisząca szafka pod umywalkę

Montuje się ją na dowolnej wysokości. Gdy przy niej stoimy, nie uderzamy stopami o mebel. Podwieszenie usprawnia mycie podłogi. Poleca się wybranie szafki wyposażonej w szuflady, zapewniających dostępność wszystkich umieszczonych w nich przedmiotów. Wymaga przymocowania do ściany (przy pomocy korków rozporowych albo specjalnego stelażu). Z kolei syfon baterii umywalkowej musi przebiegać tuż pod linią umywalki.

 

Szafka pod umywalkę nablatowa

Im grubszy blat, tym cała konstrukcja wydaje się solidniejsza. Jeśli szafka będzie dłuższa niż umywalka, wygodnie ustawi się na niej kosmetyki tak, by wszystko mieć zawsze pod ręką. Jednak woda zachlapuje blat, wobec czego należy często go wycierać. Jeżeli nie zabezpieczymy go odpowiednio, szybko ulegnie zniszczeniu.

Idealna szafka pod umywalkę gwarantuje komfort i zapewnia nadprogramowe miejsce do przechowywania. Trzeba pamiętać o dokładnej kalkulacji wymiarów mebla, doborze materiałów chroniących przed ciepłem i wilgocią oraz dopasowaniu nowego elementu wyposażenia łazienki do stylu i kolorystyki aranżowanej przestrzeni.

 

0e00aa559ceace4029ab8f35ec0cd40a
e1de4fcaf69becae5f1ff47a1d0cf8bf

Układanie nawierzchni przed domem i w ogrodach dość często związane będzie z wykorzystywaniem kostki brukowej.

To materiał, który charakteryzuje się dobrą jakością i wytrzymałością, a jednocześnie różne kształty i kolory sprawiają, że dzięki kostce brukowej uzyskać można zadowalającą estetykę tego co zostanie przygotowane. Kostka brukowa to materiał, który ułożyć można na dowolnie rozległej powierzchni bez szczególnych utrudnień i to również należy do istotnych zalet tego materiału.

 

Jak układamy kostkę brukową

Proces związany z układaniem kostki brukowej będzie składał się z kilku istotnych etapów. Jeśli będziemy się tego trzymać można oczekiwać, że całościowo stworzona nawierzchnia będzie wyglądać doskonale i zachowana zostanie z dobrą jakością. Jak to wygląda w praktyce? Postaramy się powiedzieć krok po kroku jak wykonywane jest układanie kostki brukowej.

 

Korytowanie

Pierwszy etap prac nad ułożeniem kostki brukowej to wykonywanie korytowania. Jest to wykip, który będzie odpowiadał powierzchni, na której kostka zostanie ułożona. Powinien mieć około 20-50 cm w zależności od tego na jakim gruncie kostka będzie się znajdować i jak duże będą obciążenia. Przy piaszczystych gruntach wystarczy dolna granica, na podmokłych gliniastych glebach wykop musi mieć około pół metra głębokości.

 

Odwodnienie

Kolejny etap prac to wykonanie instalacji odwodnieniowej, która może być konieczna, jeśli kostka będzie układana na bardzo dużej powierzchni. Jeśli nie da się stworzyć spadku w odpowiednią stronę wtedy konieczne będzie stworzenie odpowiedniej instalacji, która odpowiadać będzie za odprowadzenie wody. Taką instalację realizujemy właśnie tuż po wykonaniu korytowania.

 

Przygotowanie krawężników

Zanim rozpoczniemy układanie kostki będzie trzeba wykonać również krawężniki. Ich obsadzenie powinno mieć miejsce wzdłuż obramowania całej nawierzchni. Dla ścieżek ogrodowych wystarczą krawężniki chodnikowe, jeśli kostka będzie układana na podjazdach, wtedy warto będzie postawić na bardziej masywne krawężniki drogowe.

 

Podbudowa oraz układanie kostki

Kolejny etap pracy do wykonania to przygotowanie podbudowy z pospółki albo tłucznia drogowego, który będzie gwarantował warstwę stabilizacyjną. Gdy takowa zostanie przygotowana wysypuje się jeszcze warstwę podkładową, która pozwoli na dokładne i równe ułożenie kostki. Gdy ten podkład w formie piachu bądź cementu zostaje wykonany należy go wypoziomować i można układać kostkę. Na koniec posypuje się kostkę piachem, co gwarantuje wniknięcie go miedzy kostki i ich zaklinowanie między sobą.

W dzisiejszych czasach, w dobie nowoczesnej technologii i braku barier architektonicznych, konstrukcje stalowe wykorzystuje się w wielu dziedzinach. W większości stosowane są w branży budowlanej czy energetycznej.

Ważnym elementem konstrukcji stalowych jest ich wytrzymałość i wysoka jakość użytych materiałów. Odpowiedni wybór powinien być poprzedzony wnikliwą analizą i zapoznaniem się z szeregiem przepisów i systemów jakości. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje wybór firmy. Ważne, aby nasza decyzja była poparta niezależną opinią innych klientów, a także wiarygodnością przeprowadzonych ekspertyz, specjalistycznych badań i analizie stosowanych przez firmę technologii. Należy zauważyć, że przy konstruowaniu hal, wiaduktów, mostów, zadaszeń czy innych wielkogabarytowych konstrukcji nie ma miejsca ani na brak wiedzy ani na użycie przypadkowych materiałów, a zajmujące się tym firmy muszą przestrzegać surowych norm jakościowych. Jedną z firm, która zajmuje się projektowaniem oraz produkcją konstrukcji stalowych jest firma Metaltech.pl. Pracują oni w oparciu o specjalne systemy zarządzania jakością określane w spawalnictwie. Można tu wyróżnić normy PN EN ISO 3834-2 oraz DIN 18800-7 klasa E konstrukcji stalowych, które określają standardy spawalnicze.

Ważne jest nie tylko użycie odpowiednich i wytrzymałych materiałów, ale także ich zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, które bezpośrednio mogą przyczyniać się do powstawania korozji. Najpopularniejszą metodą jaką stosuje firma Metaltech jest proces cynkowania ogniowego, który dzięki swojej nowoczesnej technologii zabezpiecza metal na długie lata nie wymagając przy tym dodatkowych prac konserwujących. Metaltech należy do firm, która przy produkcji elementów konstrukcji stalowej nie tylko dysponuje wykwalifikowaną kadrą i odpowiednim zapleczem maszynowym, ale przede wszystkim wyróżnia się zachowaniem prawidłowych norm, świadcząc usługi w zakresie prowadzenia dokumentacji projektowej, konstruowania oraz spawania, ognioochronnego i antykorozyjnego zabezpieczania stali, a także transportu i montażu konstrukcji

196a707f4525bd8646638f215ed10ce6