Poradnik remontowy

Bonie od wieków są jedną z najpopularniejszych metod wykańczania elewacji budynków. Zainteresowanie nimi nie słabnie również dziś, o czym świadczą trzy współczesne metody boniowania.

Boniowanie to jedna z najstarszych technik architektonicznych. Ten rodzaj ozdobnej obróbki krawędzi elementów elewacji znany jest bowiem już od czasów Starożytnego Rzymu. Metoda ta, powszechnie stosowana w starożytności, straciła na znaczeniu w średniowieczu i tylko sporadycznie sięgali po nią twórcy francuskich zamków. Znaną dziś formę bonie zyskały natomiast w epoce renesansu.

Wykuwane dotąd w kamieniu, bonie trafiły wówczas także na tynkowane ściany. Od tamtej pory popularność tej formy dekorowania elewacji stale rośnie, a same bonie spotkać możemy zarówno na nowoczesnych, jak i utrzymanych w tradycyjnym stylu budynkach. Stworzyliśmy zatem mały poradnik dla inwestorów, którzy chcieliby, by elewację ich budynku zdobiły właśnie bonie, przedstawiający ich trzy najpopularniejsze dziś rodzaje.

 

Bonie wycinane

Duża część tworzonych dziś elewacji to ocieplenia budynków z wykorzystaniem styropianu. Materiał ten ma wiele zalet – jest dość wytrzymały, tani oraz łatwy w obróbce. Dotyczy to również boniowania, które w przypadku budynków termomodernizowanych z wykorzystaniem styropianu nie sprawi najmniejszych problemów. W tym celu możemy wykorzystać jedno z najpopularniejszych narzędzi do jego obróbki – wypalarkę.

Jeśli jej nie posiadamy, znajdziemy ją w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Kiedy już zdobędziemy narzędzie, za pomocą taśmy malarskiej musimy zaznaczy miejsca, w których będą przebiegać bonie i wyciąć je za pomocą wypalarki. W tym celu możemy wykorzystać również frezarkę z odpowiednim frezem. Gdy powstaną wgłębienia, wykończmy je za pomocą siatki i tynku lub specjalnie stworzonego w tym celu profilu.

 

Bonie naklejane

W przypadku elewacji z wełny mineralnej wycięcie boni jest dużo trudniejsze niż w styropianie. W takich sytuacjach warto wybrać nieco inną, przystosowaną do wełny, metodę boniowania. Polega ona na przyklejeniu dwóch warstw izolacji. Niższa powinna być odpowiednio gruba (kilkanaście centymetrów), a wierzchnia – cienka, o grubości najwyżej trzydziestu milimetrów. Układając tę drugą, należy pozostawić odstępy, które po wykończeniu staną się właśnie boniami.

Jeśli chodzi o samo wykończenie, nie różni się ono od pracy, którą musimy wykonać, wycinając bonie w elewacji styropianowej. Warto dodać, że naklejane bonie możemy wykonać także, kiedy ocieplamy budynek styropianem. Wówczas na główną warstwę materiału izolującego, należy cieńsze, 3-centymetrowe arkusze.

 

Kształtki imitujące bonie

Ostatnie z omawianych rozwiązań to specjalne kształtki naklejane na niewykończoną elewację. Wykonane są one ze styropianu, który pod ciśnieniem wtłacza się do specjalnych form za pomocą wtryskarek. Dzięki temu wyprodukowane elementy są identyczne, co w dużym stopniu wpływa na estetykę gotowej ściany.

Kształtki imitujące bonie możemy nakleić właściwie na każdą powierzchnię – styropian, wełnę, a nawet zwykły tynk. Nie musimy też martwić się wytrzymałością wykonanej z nich elewacji. Elementy te są bowiem wykańczane żywicą epoksydową, co gwarantuje ich dużą twardość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne lub niekorzystne warunki atmosferyczne.

e92d4a838029891fdde0d983544421c9
1aac9cac5a903d76d5b7704bdd6fee56

Rury preizolowane to rury zespolone posiadające fabryczną warstwę izolacyjną. W praktyce oznacza to, że każda rura preizolowana składa się zewnętrznej rury płaszczowej oraz jednej lub – w zależności od potrzeb – większej ilości przesyłowych rur wewnętrznych, z warstwą izolacji pomiędzy nimi.

Izolacja najczęściej wykonywana jest z pianki poliuretanowej, wtryskiwanej do obszaru pomiędzy rury przewodową, a osłonową. Pozwala to na optymalną izolację cieplną przesyłanego rurą medium, bez zbędnych strat ciepła. Systemy rur preizolowanych wykorzystywane są przede wszystkim w budowie lokalnych oraz dalekiego zasięgu sieci ciepłowniczych ułożonych w ziemi z dużymi odległościami pomiędzy odbiorcami. Znajdują one również zastosowanie w tworzeniu sieci wodociągowych, instalacjach chłodniczych oraz sieci do transportu ciepła powstającego w procesie spalania biogazu lub biomasy.

 

Typy rur preizolowanych

W zależności od potrzeb związanych ze specyfiką branży w której zostaną wykorzystane, rury preizolowane stosowane w różnego typach instalacji technologicznych, mogą składać się z rur wykonanych z różnych materiałów o różnych przekrojach. Rury w układzie PE-PU-SPIRO i PE-ST-PU-SPIRO składające się z rury przewodowej tworzywowej (PE) lub stalowej, warstwy izolacyjnej z trudnopalnej pianki poliuretanowej oraz rury osłonowej wykonanej z taśmy stalowej ocynkowanej spiralnie zwijanej, wykorzystywane są głównie do budowy instalacji klimatyzacyjnych i technologicznych do transportu wody, wody lodowej, roztworów wodnych i cieczy agresywnych chemicznie. Rury PE-ST-PU-PE oraz ST-PU-PE składające się z rury przewodowej stalowej (z wykładką PE lub bez), warstwy izolacyjnej z trudnopalnej pianki poliuretanowej oraz polietylenowej rury osłonowej typu PE-NP-AS, przeznaczone są do budowy instalacji klimatyzacyjnych i technologicznych w zakładach górniczych. Rury ST-PU-SPIRO przeznaczone są do budowy instalacji technologicznych i klimatyzacyjnych w podziemiach i na powierzchni zakładów górniczych wydobywających kopaliny podstawowe i pospolite.

 

Zalety rur preizolowanych

Budowa instalacji z rur preizolowanych niesie ze sobą wiele korzyści. Podstawową zaletą rurociągów zbudowanych z tego typu rur jest zminimalizowanie strat cieplnych przy transporcie medium. Izolacja cieplna z pianki poliuretanowej dodatkowo stanowi również świetną izolację akustyczną, zmniejszając hałas spowodowany przesyłem medium pod dużym ciśnieniem. Dodatkową zaletą rur preizolowanych jest ich odporność na korozję, dzięki zastosowaniu kształtek lub odpornych na gorącą wodę muf elektrooporowych. Rury preizolowane charakteryzują się również łatwym, szybkim i szczelnym montażem. Elastyczny płaszcz rury sprawia, że bardzo dobrze układają się one w wykopie oraz nadają się także do układania metodą wciągania, przewiertów sterowanych lub płużenia.

Odwiedzając znajomych, często zazdrościmy im pięknego wystroju w ich mieszkaniach czy domach. Wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć równie dobrego efektu również w swoim zaciszu, ponieważ to zbyt drogie. Jednak czy to prawda? Wcale nie! Już ożywiając jedną ścianę fototapetą czy obrazem możemy odmienić swoje wnętrze.

 

Personalizacja pomieszczeń

Dom, w którym nie tętni życie, to zwykły budynek, któremu brak duszy. Wystarczy choćby ślad obecności właściciela, by te cztery ściany zmieniły swoją postać. Uwielbiasz podróżować? A może Twoje dziecko kocha psy? W ofercie sklepu DecoWnętrze znajdziesz wiele oryginalnych grafik, które podkreślą zainteresowania Twoje oraz innych domowników. Fototapety zostały podzielone na cztery kategorie: Premium, Decostic, Classic i Memory. Różnią się one fakturą użytego materiału oraz sposobem montażu. Obrazy drukowane są na płótnie canvas o strukturze płótna obrazowego. Boki obrazów są zadrukowane, więc nie potrzebne jest kupno ramy. Plakaty natomiast drukowane są na papierze specjalnie do tego typu wydruków stworzonym. Cechuje je wytrzymałość i wysoka gramatura. Wszystkie produkty były testowane w firmie oraz w domach pracowników sklepu. Jest to towar z najwyższej półki i z pewnością spełni oczekiwania każdego z Was!

 

Stylizacja mebli

Coraz więcej osób ma w swoim domu choć jeden mebel z kolekcji sieci IKEA. Pracownicy DecoWnętrze, chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, przygotowali naklejki do stylizacji mebli tej popularnej sieci sklepów. Możliwy jest również zakup naklejek jako oryginalnego prezentu. Jeśli klient nie znajdzie w ofercie sklepu produktu spełniającego jego oczekiwania możliwe jest stworzenie indywidualnego projektu.

 

Pora na coś nowego?

Nie czujesz się w swoim pokoju jak u siebie? Mdłe kolory ścian Cię przytłaczają? Może czas na zmiany? W ofercie DecoWnętrze znajdziesz szeroki wybór wzorów fototapet, tapet, obrazów czy plakatów. Od niedawna w sklepie internetowym www.decownetrze.pl można odnaleźć również produkty z kategorii dekoracja domu oraz wyposażenie domu. Z niewielką pomocą specjalistów możesz stworzyć w swoich czterech ścianach niepowtarzalny nastrój! Postaw na doświadczenie! DecoWnętrze to firma z 15 letnim stażem. Oferta sklepu wzbogacana jest na bieżąco, by nadążać za zmieniającymi się trendami. Warto z tego skorzystać! To będzie czysta przyjemność!

7f915ac1d4a2c5b3a974a1212007e58e
c8a6ee31d9007f784b25b0c625a9f1b4

Warto wiedzieć, że jest kilka rodzajów bram garażowych. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie głównie sposobem otwierania, a także budową.

Są dostępne następujące bramy garażowe: segmentowe, roletowe, uchylne oraz rozwieralne. Warto zapoznać się z ich krótką charakterystyką.

Bramy segmentowe

Określa się je również jako bramy sekcyjne. Dzielą się na boczne oraz górne. Są optymalnym rozwiązaniem w przypadku krótkiego pojazdu, ponieważ nie zajmują miejsca przed garażem, gdyż otwierają się w sposób pionowy. Ta brama garażowa zapewnia bardzo dobrą szczelność, dlatego warto ją stosować w garażach ogrzewanych. Może być zastosowana w dowolnej sytuacji montażowej. Nie jest istotny sposób ukształtowania otworu. Nie ma znaczenia, czy nadproże jest skośne, prostokątne lub zakończone łukiem, gdyż brama segmentowa sprawdza się w każdej sytuacji. Należy zauważyć również, że jej konstrukcja sprawia, że doskonale pasuje do garaży remontowanych.

Bramy roletowe

Niekiedy nazywane są też bramami żaluzjowymi. Bramy roletowe działają w sposób zbliżony do rolet okiennych, co sprawia, że pozwalają oszczędzić najwięcej wolnej przestrzeni. Dzięki nim można dodatkowo wykorzystać obszar sufitu, garażu, a także znajdujący się przed nim. Ich eksploatacja jest niezwykle komfortowa, ale należy zauważyć, że nie każdy producent ma w swojej ofercie ten typ bramy. Bramy żaluzjowe od razu mają wbudowany napęd elektryczny. Dla garaży z małym nadprożem dobrym wyborem są bramy rolowane na zewnątrz.

Bramy uchylne

Ich alternatywna nazwa to bramy płytowe. Bramy uchylne cieszą się największą popularnością w naszym kraju. Ich sposób otwierania sprawia, że niezbędne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni przed garażem. Z tego powodu te bramy garażowe nie są zalecane dla osób, które mają krótki podjazd. Należy zauważyć, że produkty dobrej jakości zapewniają bezpieczeństwo obsługi oraz trwałość działania.

Bramy rozwieralne

Te bramy są otwierane na boki. Są one najstarszym typem, który jest coraz trudniej dostępny. Jeżeli ktoś chciałby mieć ten rodzaj bramy garażowej, to wskazane jest jej zamówienie w warsztacie rzemieślniczym. Ta brama garażowa potrzebuje wiele przestrzeni, która jest niezbędna dla prawidłowego otwarcia skrzydeł. Trzeba też mieć na uwadze, że nie zawsze jest możliwe zamontowanie napędu elektrycznego.

Wiele jest czynników, które wpływają na efektywną sprzedaż. Tak samo jak wiele jest elementów składających się na dobrze funkcjonującą przestrzeń handlową. Niezależnie od branży i oferowanych produktów, jednym z nich są meble do sklepu. Warto zwrócić uwagę, aby wybierane przez nas sprzęty były dopasowane do potrzeb i wymogów danego sektora, a także cechowały się estetyką i trwałością wykonania.

Meble sklepowe dopasowane do branży

Przestrzeń lokalu handlowego oraz to jak zostanie urządzona, wpływają na samopoczucie klientów. Specjaliści od sprzedaży i marketingu od dawna podkreślają, jak ważny jest sposób aranżacji wnętrza sklepu, ponieważ przekłada się na zainteresowanie odwiedzających oferowanymi produktami.

Dobrze zorganizowana strefa prezentowania produktów wspiera działania profesjonalnego personelu, co oddziałuje na wyniki sprzedaży. Natomiast na aranżację komercyjnego wnętrza ogromny wpływ ma specyfika danej branży. To rodzaj oferowanych artykułów determinuje sposób ich ekspozycji oraz rozmieszczenia w przestrzeni handlowej. Mając tego świadomość, należy wybrać meble do sklepu spełniające potrzeby różnych sektorów - od aptek, przez stacje paliw i księgarnie, po markety elektroniczne i budowlane oraz drogerie.

Trwałość i funkcjonalność

Oferowane przez producentów rozwiązania do ekspozycji towarów obejmują m.in. regały, gondole sklepowe, stoły ekspozycyjne oraz moduły kasowe. Ich trwałość zapewniają materiały, z których są wykonane oraz wysoka jakość realizacji każdego modelu. Dlatego należy zwrócić uwagę, aby wybrane meble do sklepu były jak najlepiej dopasowane do rodzaju eksponowanych artykułów, jak również do ich trwałości.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, która wpływa na meble sklepowe – producent. Dobrze jest sprawdzić firmę, od której chcemy kupić meble sklepowe. Zwróćmy uwagę na materiały, z których zostały wykonane, oraz na ich trwałość.

Dużą popularnością cieszą się takie materiały jak metal, drewno i szkło. Dzięki temu, komponenty wyposażenia cechują się mniejszą podatnością na zniszczenia oraz łatwym utrzymaniem w czystości. Składające się ze standardowych, pasujących do siebie modułów regały ułatwiają dowolną aranżację przestrzeni i ustawienie produktów, a także sprzyjają szybkiemu i prostemu uzupełnieniu asortymentu.

Pragmatyzm w parze z estetyką

Meble sklepowe powinny być dobrane do rodzaju oferowanego asortymentu. Niezwykle ważne jest, aby były przy tym funkcjonalne i trwałe. Jednocześnie pragmatyzm powinien iść w parze z estetyką. Zapewniają ją wysoka jakość wykonania oraz indywidualne podejście do każdego projektu.

Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń to wygoda zakupów bez odciągania uwagi nabywców od produktów. Kluczem do dobrego wnętrza odpowiedniego dla charakteru sklepu jest odzwierciedlenie wyróżników danej marki. Wyposażenie powinno iść w parze z wytycznymi brandu klienta. Dlatego warto wybrać rozwiązania, które pozwalają na dopasowanie elementów ekspozycyjnych do charakteru asortymentu, jednocześnie gwarantując lepszą rozpoznawalność marki. Takie indywidualne podejście pomaga wzmocnić wizerunek oraz podnosi satysfakcję odwiedzających sklep z dokonanych zakupów. Spójna kolorystyka oraz zharmonizowane wzory sprzyjają wzbudzeniu pozytywnego wrażenia u klienta oraz stworzeniu trwałego skojarzenia z marką.

Elastyczność i indywidualność projektu

Każda branża ma inne potrzeby, ze względu na inne potrzeby klientów. Mając tego świadomość, warto wybrać indywidualne meble do sklepu. Projektowanie i realizowanie mebli na zamówienie pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. Szeroki zakres możliwości produkcyjnych umożliwia stworzenie idealnego rozkładu i projektu mebli, zarówno pod względem ich funkcjonalności, jak i możliwości wykończenia w różnych rodzajach drewna, oklein, fornirów i lakierowania. Tego typu rozwiązania można znaleźć na stronie http://www.vonart.com.pl/oferta/meble-sklepowe/ .

2ba3bc1996ad00cb095e45d20edb5585