Poradnik remontowy

Należy wiedzieć, że kostka betonowa, zwana również kostką brukową, to ciągle w większości wypadków wybierany sposób organizacji powierzchni na zewnątrz domu.

Używamy jej do wykładania chodników, do wymierzenia placu przy domu lub do wyłożenia jakiejś drogi wjazdowej. Chcąc ułożyć kostkę brukową, musimy zastanowić się nad jej wielkością, grubością oraz zabarwieniem. Na polskim rynku są do dyspozycji potencjalnego klienta najrozmaitszego rodzaju kostki.

Dysponując tak obszernym zestawem, mamy okazję na konstruowanie fantazyjnych, różnokolorowych oraz, co ważniejsze, niedrogich powierzchni. Gatunki i barwy kostki brukowej możemy tym samym dostosowywać do naszych potrzeb. Mamy możliwość z kostki brukowej komponować chodniki, tarasy, aleje, parkingi, a także najprzeróżniejszego rodzaju podjazdy do naszych domów. Warto skrótowo omówić warianty kostki brukowej, która jest osiągalna na polskim rynku. Możemy wybrać kostkę z kamienia bądź granitu. Odznacza się ona ogromną wytrzymałością, posiadając przy tym jednocześnie dużo barw i rozmiarów. Możemy nabyć takie sześciany w kolorze popielatym, a także we wszystkich nieomal zabarwieniach szarości. Mamy również do wyboru kostkę wykonaną z betonu, która może być ogromnie zróżnicowana co do postaci oraz barwy. Może być ona zbliżona do starego bruku o odcieniu szarym, czerwonym, grafitowym, lecz również w barwie brązu bądź żółci, a także taką, jaka będzie przywodzić starożytny bruk rzymski. Taka kostka brukowa jest do kupienia w kolorze czarno-szarym bądź nawet czerwonym.

Ostatnim wartym wspomnienia w tym miejscu rodzajem kostki brukowej jest tak zwana cegiełka. Stanowi ona bowiem pewien z najprostszych, a jednocześnie najpopularniejszych postaci z kostek brukowych dostępnych na rynku. Jest ona przede wszystkim łatwa w komponowaniu. Możemy ją nabywać w kolorze szarym, grafitowym i czerwonym. Widzimy stąd, iż decydując się na nabycie kostki brukowej, dysponujemy w polskich marketach niezmiernie kolosalną paletą takich kostek do wyboru. Występują one w najrozmaitszych odcieniach oraz kształtach. W takich okolicznościach jesteśmy w stanie nader łatwo odnaleźć coś, co uskuteczni nasze oczekiwania, a zarazem będzie niezwykle proste do ułożenia.

bf441a074a4edc8d6276fe03ec2b8728
fbdcae5157ccca36682590550c8c80e0

Robisz remont i szukasz ciekawych pomysłów na wnętrze?

A może dopiero wprowadzasz się do mieszkania i chcesz, aby wyglądało ono niebanalnie i atrakcyjnie? Dzięki nam dowiesz się jak skutecznie odświeżyć przestrzeń, w której żyjesz, ale nie wydając na to zbyt wiele pieniędzy.

 

Niedocenione tło

Tym, co we wnętrzu gra niebagatelną rolę, a często nie przyciąga naszej uwagi - są ściany. Tło stanowi bazę właściwie do wszystkiego, co w danym pomieszczeniu się znajduje. Dlatego dobrze zaprojektowana ściana w odpowiednio dobranym kolorze podkreśli wyposażenie - meble, oświetlenie i inne sprzęty, jednak zaniedbana bardzo często zepsuje efekt i sprawi, że będziemy odczuwali wizualny dyskomfort. W jaki sposób zadbać więc o ściany i sprawić, żeby nasze wnętrze wyglądało tak jak to sobie wymarzyliśmy?

 

Zadbaj o kolorystykę

Przede wszystkim zadbajmy o odpowiedni dobór farby. Liczy się tutaj nie tylko jej struktura i dobór najlepszego producenta, ale również kolor. Barwa oddziałuje na naszą percepcję, optycznie powiększa lub pomniejsza przestrzeń, potrafi nawet wpływać na nasze nastroje. Jeżeli odcień ściany będzie gryzł się z meblami i dywanami - klapa murowana. Zwróćmy zatem uwagę na poprawne dopasowanie kolorów - jeśli nie wiemy w jaki sposób je łączyć, skorzystajmy z gotowych, internetowych wzorników. Nie zapominajmy również, że jaskrawe barwy lepiej stosować jedynie jako akcent - otaczając nas ze wszystkich stron niepotrzebnie przytłoczą i zirytują. Ciemne odcienie pomniejszą pomieszczenie, zatem również w tej materii zachowajmy umiar. Najlepiej jest wybrać coś jasnego z ciepłej bądź zimnej palety, w zależności od naszego gustu.

 

A może wyeksponować?

Czasami jednak warto ściany docenić i zamiast tła przeobrazić je w głównego bohatera danej przestrzeni. Warto w tym momencie zastanowić się czy może nie posiadamy w miejscu, w którym mieszkamy walorów możliwych do wyeksponowania - na przykład starej, ceglanej ściany. Pozostawiona jako akcent, otoczona minimalistyczną bielą, stanowi ostatni krzyk mody! Z pomocą przyjdą nam również farby dekoracyjne - dziecko na pewno ucieszy się z tablicy sięgającej aż do sufitu tablicy. Gęstsze farby strukturalne pozwolą nam na uzyskanie efektu odmiennej faktury lub trójwymiaru.

 

Zanim zabierzesz się więc do malowania, dogłębnie przemyśl, jaka kolorystyka bądź dekoracja ścian najbardziej pasowałaby do twojego wnętrza. Wtedy efekty zachwycą zarówno ciebie, jak i twoich gości!

Budując dom nie zawsze zastanawiamy się nad pewnymi detalami, które mogą okazać się niezwykle istotne.

Takim wydawałoby się detalem jest wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych do domu. To one chronią nas i nasz dom m.in. przed złodziejami, a także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Wymiary drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne to spory wydatek, musimy zastanowić się nad tym, jakie spełnią nasze oczekiwania. Niewątpliwie, designerskie drzwi zewnętrzne będą prezentować się świetnie, jednak z pewnością okażą się dużo droższe. Drzwi o niestandardowych rozmiarach, zwykle kosztują dużo więcej. Standardowy rozmiar wielu drzwi zewnętrznych wynosi 90 cm. Takie profile są także z pewnością uniwersalne, przez 90 cm otwór wejdą niemal wszystkie sprzęty, także bez problemu wykonamy każdy remont.

Uchroń swój dom

Decydując się na drzwi zewnętrzne musimy wziąć pod uwagę także ich funkcjonalne zalety. Dobrze, gdy profile te będą antywłamaniowe i dodatkowo wyposażone w wkręt antywyważeniowy, który uniemożliwi przedostanie się do środka osobom nieupoważnionym. Pamiętajmy, że porządne drzwi zewnętrzne muszą dobrze izolować, aby zapewniać odpowiedni komfort cieplny w domu. W dużej mierze przez nieszczelne drzwi wejściowe wydostaje się najwięcej ciepła z domu. Jeśli chcemy dodatkowo wyposażyć nasze drzwi zewnętrzne, możemy zdecydować się na potrójny zamek, wkładki antywłamaniowe i specjalne szyldy, które te wkładki zabezpieczają.

Montaż drzwi

Montaż drzwi nie jest trudną czynnością, jednak lepiej zostawić go specjalistom. W zależności od tego, kiedy decydujemy się na montaż drzwi, mamy trzy możliwości. Zamontowanie kotew mocujących jeszcze podczas budowy domu lub później - na dyble. Rzadziej stosuje się metodę montażu drzwi do muru, usytuowanego w warstwie konstrukcyjnej. Metoda zakładania drzwi na kotwy, które powstają w trakcie budowy domu, jest niezwykle trwała, jednak nie zawsze mamy taką możliwość, gdyż, np. planujemy dokupienie drzwi w późniejszym czasie. Ten sposób ma też jeden minus. W przyszłości, gdy będziemy montować inne drzwi, wymiary mogą ulec zmianie i konieczne będzie przerobienie całego wejścia. Najrozsądniej jest zamontować kotwy na dyble i wtedy osadzić na nich drzwi. Drzwi zewnętrzne będą otwierały się według naszych preferencji albo do środka lub na zewnątrz, musimy jednak pamiętać, żeby zostawić odpowiednią ilość przestrzeni przed domem lub wewnątrz domu. W zależności, który rodzaj otwierania wybierzemy.

373d9dbc9f8f33f06dd439ee74e6c4a1
58b3afe0125f02c0b27f2c86798f9dbf

Inwestowanie w nowoczesne elewacje domowe są bardzo przydatne, ponieważ w ten sposób można zadbać nie tylko o docieplenie budynku, ale też o jego wyjątkowy wygląd zewnętrzny. Najefektowniej sprawdza się ostatnia warstwa elewacji, która nazywana jest warstwą dekoracyjną, może posiadać ona zróżnicowane barwy.

Przy pracach elewacyjnych wykorzystuje się różne materiały termoizolacyjne, wśród których można wyróżnić:

  • styropian,
  • wełnę mineralną,
  • piankę PUR.

Istotne jest to, aby dobrze przymocować wybraną warstwę termoizolacyjną do ściany, można to zrobić za pomocą wcześniej przygotowanej zaprawy klejącej. Oczywiście niekiedy nie okaże się to być wystarczającym rozwiązaniem i będzie trzeba zdecydować się na skorzystanie z pomocy gwoździ oraz wkrętów.

 

Jak wykonać elewację dekoracyjną?

Dużo czasu poświęca się wykonywaniu elewacji dekoracyjnej, ponieważ to ona wzbudza największy zachwyt u przechodniów. Wierzchnia warstwa jest niejako wizytówką danego domu, dlatego też należy skupić się na doborze odpowiedniej jakości tynku oraz farby, która utrzyma się na ścianie przez bardzo długi czas, nawet przy negatywnych warunkach atmosferycznych. Dobre materiały elewacyjne stosowane do wykonania wierzchniej warstwy powinny przepuszczać parę, być odporne na negatywne działanie wody oraz posiadać umiejętność samooczyszczania. Jest to bardzo ważne, dlatego też przy takim wyborze należy się skupić, a na pewno znajdzie się dla siebie odpowiednią opcję. Zawsze można skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych osób, które takie elewacje wcześniej już wykonywały w swoich domach.

 

Montaż specjalnej siatki zbrojącej

Często przy wykonywaniu elewacji stosuje się też tzw. siatkę zbrojącą. Jest ona stosowana w miejscach szczególnie narażonych na jakiekolwiek usterki techniczne, aby zapobiegać takim zjawiskom. Taka siatka powinna posiadać odpowiednie wymiary, a oprócz tego należy mieć na uwadze, że nie jest to jednak drogie przedsięwzięcie, więc na takim materiale absolutnie nie powinno się oszczędzać pieniędzy. Dobrze wykonana elewacja sprawi, że budynek będzie idealnie ocieplony, ale przy okazji będzie prezentował się atrakcyjnie i zachwyci każdego gościa, który przyjdzie do domu właściciela. Najpierw jednak trzeba zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości materiały, aby móc w ogóle przystąpić do prac elewacyjnych.

Dach to element każdego budynku i domu, którego główną funkcją jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo pełni znaczącą funkcję dekoracyjną i estetyczną budynku. Wybór pokrycia dachowego jest uzależniony od preferencji klienta, konstrukcji dachu i nachylenia jego połaci.

Wybór rodzaju pokrycia powinien być przemyślany na etapie projektowania obiektu budowlanego. W przypadku nowo stawianych domów właściciel może skorzystać z przeróżnych rodzajów pokryć, zaś, gdy mamy do czynienia z remontem dachu w starym budynku najlepszą opcją jest blachodachówka (lekkość materiału).

 

Najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych

Dachy mogą być pokryte przeróżnymi pokryciami, ich wybór zależy od gustów klientów, a także konstrukcji dachu. Warto również przemyśleć warunki atmosferyczne oraz rozpatrzeć zanieczyszczenia, na jakie będą narażone dachy i dopiero wtedy wybrać właściwy rodzaj pokrycia.

 

Dachówka ceramiczna

Dachy z dachówką ceramiczną są najczęściej wybierane przez klientów. Produkowane są z gliny i odznaczają się dużą trwałością, odpornością na zmiany temperatury, niepalnością i estetyką. Odnajdują się na dachach prostych i skomplikowanych. Można szybko je naprawić, dzięki wymianie pojedynczych i zepsutych dachówek. Dachówki ceramiczne mogą być glazurowane, barwione na masie lub powierzchniowo, po za tym mają różne typy (zakładkowe, esówki, karpiówki).

Jedną z wad dachówki ceramicznej jest dość duża waga pokrycia, która zobowiązuje do wykonania solidnej więźby dachowej.

 

Dachówka cementowa

Wyglądem mocno przypominają dachy cementowe, produkowane są z piasku, cementu i dodatku wody. Wysoki rozwój technologii gwarantuje dachówce cementowej wysoką jakość oraz trwałość materiału. Dachówka cementowa jest ciężka i dostępna w formie barwienia w masie lub powierzchniowo.

 

Dachówka bitumiczna

Dachy pokryte dachówką bitumiczną przypominają tradycyjną dachówkę, jednak stworzone są z całkowicie innych materiałów. Dachówka bitumiczna do osnowa z włókniny szklanej lub celulozowej dodatkowo pokryta obustronnie masą asfaltową i posypką mineralną. Dachówkę bitumiczną określa się jako pokrycie lekkie odznaczające się wysoką odpornością, trwałością podczas zmian temperatur i pracy podłoża.

Dachówka bitumiczna dobrze wygląda i spełnia swoje zadanie nawet 40 lat. Traktowana jest jako nowoczesny materiał budowlany, wytrzymały na rozciąganie oraz odporny na wodę i ogień. Rynek budowlany oferuje przeróżne rodzaje, wzory i kształty dachówki bitumicznej.

 

Blachodachówka

Pokrycia blaszane – to blacha płaska, która powstaje z miedzi, cynku, ołowiu, mosiądz, stali ocynkowanej. Obecnie najpopularniejszym produktem jest blacha profilowana z rdzeniem stalowym lub aluminiowym, dodatkowo pokryta warstwami ochronnymi. Blachodachówka tego typu może mieć różne wymiary, kształty, kolory i wzory, a jej trwałość zależy od rodzaju użytej blach. Najtrwalsze pokrycia blaszane utrzymują się na dachach przez około 300 lat. Polecana do dachów o skomplikowanej konstrukcji.

Płytowe elementy wielkowymiarowe – w skład płyt wielkowymiarowych wchodzą bitumiczne płyty dachowe, płyty włóknisto-cementowe płaskie i profilowane, płyty z tworzyw sztucznych. Wszystkie rodzaje płyt są dość lekkie i głównie przeznaczone na dachy o nieskomplikowanym kształcie. Najczęściej korzysta się z nich podczas wykonywania pokrycia dachowego w budynkach przemysłowych, fabrykach lub wiatach. Dostępna w przeróżnych kolorach.

Pokrycia bezspoinowe – to pewnego rodzaju masy, który tworzą szczelną i elastyczną powłokę niepołączoną żadnymi złączeniami. Pokrycia bezspoinowe doskonale sprawdzają się na dachach płaskich o mało skomplikowanym kształcie. Zazwyczaj układa się pokrycie na wybranym materiale: wełnie mineralnej, styropianie lub piance poliuretanowej.

 

Gont dachowy

Dachy pokryte gontem dachowym można podzielić na pewne kategorie:

gonty drewniane - tworzone z sosny, jodły lub świerku, często cięte i łupane. Gonty należą do wyjątkowo dekoracyjnym materiałów, które można układać na bardzo skomplikowanych dachach. Spotkać się można z nimi na budynkach zabytkowych, dworkach, restauracjach.

wióry drewniane – to rodzaj płat wystruganych z drewna osikowego, mają mało sęków i wykazują wysoką odporność na działanie korników

łupek naturalny – to skała osadowa odznaczają się strukturą warstwową, głównie składa się z miki (minerału), wykazuje właściwości niepalne, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne; łupek można zakupić w kształcie łuków, łusek, prostokątów, zaś barwy to grafit, zieleń i bordo

 

Folia i papa

Obecnie wychodzą z mody, zazwyczaj można się z nimi spotkać na starych budynkach. Głównie są wykorzystywane do krycia płaskich dachów o niewielkim spadku. Układane są warstwowo i mocowane mechanicznie lub poprzez zgrzewanie.

0ba3a75a78ef53d7f332253dcb2905d3