Poradnik remontowy

 Chyba każdy z nas chciałby mieszkać stylowej, funkcjonalnej przestrzeni. W związku z tym zainteresowanie usługami projektantów wnętrz jest dzisiaj coraz większe. Czy warto skorzystać z ich pomocy przy kupnie nowego mieszkania?

 

 

Projektant wnętrz jest w stanie stworzyć na zamówienie projekt każdej przestrzeni – zarówno niewielkiej kawalerki, jaki sporego apartamentu. Dzięki jego pomocy można poradzić sobie z nierozstawnymi wnętrzami, znaleźć przestrzeń na wszystkie sprzęty w kuchni czy w łazience, a także wprowadzić w życie wiele ze swoich pomysłów na wygląd przestrzeni.

Kompleksowa obsługa projektanta wnętrz pozwala na uzyskanie estetycznej i funkcjonalnie zaaranżowanej przestrzeni. Co więcej, skorzystanie z jego usług pozwala na podwyższenie wartości nieruchomości, która będzie łatwiejsza w ewentualnej sprzedaży, gdy będzie chciało się zamienić lokum na inne.

Samemu czy z projektantem wnętrz?
Głównym minusem usług projektowania wnętrz jest ich cena. Nierzadko za rozplanowanie małej kawalerki trzeba zapłacić około 2-4 tysięcy złotych w zależności od jej przestrzeni oraz zakresu prac. To spora suma, którą można przeznaczyć na zakup mebli i innych sprzętów do domu.

Przy kupnie nowego mieszkania kwestie związane z jego aranżacją nie są jednak tak skomplikowane jak wtedy, gdy chce się wybrać mieszkanie z rynku wtórnego, gdzie nierzadko potrzeba znacznie szerszego zakresu prac, aby dopasować je do swoich życzeń. Gdy wobec tego masz pomysł na nowe mieszkanie, możesz spróbować zaaranżować je samodzielnie, na przykład z pomocą internetowych portali wnętrzarskich czy blogów i katalogów producentów.

Usługi projektanta wnętrz dostaniesz też „pod klucz”
Warto też wskazać, że dzisiaj coraz więcej deweloperów oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z usług projektanta bez dodatkowych opłat przy wyborze wykończenia „pod klucz”. To wygodna opcja, ponieważ wtedy można powierzyć prace wykończeniowe ekipie dewelopera, a samemu nie trzeba już poszukiwać ich na własną rękę.

Gdy wobec tego interesują cię nowe mieszkania w Warszawie na sprzedaż, sprawdź, czy deweloper daje ci możliwość skorzystania z usługi „pod klucz” z pomocą projektanta wnętrz. To wygodna i dodatkowo niedroga opcja!

2fc66ca9168dedba3514b27d9f484571
d01eb2da1bdbed4955b5b8983176a6bd

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy zakupić stary dom i wyremontować go pod swoje potrzeby.

Alternatywą dla takiego wyboru jest naturalnie budowa własnego domu od podstaw, który o wiele łatwiej zaadoptować pod swoje potrzeby. Niektóre osoby bardzo żałują, że dokonały zakupu starego domu, gdyż pieniądze włożone w jego remont pozwoliłyby na zbudowanie nowego domu w znacznie krótszym czasie.

Dosyć ważną kwestią jest wcześniejsze posiadanie działki, gdyż ceny takich gruntów są w dzisiejszych czasach bardzo wysokie. Posiadając działkę wyposażoną we wszystkie niezbędne media, budowa nowego domu to tylko kwestia przygotowania projektu, uzyskania zezwoleń oraz samej realizacji. Cała taka inwestycja jest w takim wypadku dosyć przewidywalna i możemy spokojnie założyć, że założony kosztorys zostanie utrzymany – podobnie jak ramy czasowe oraz harmonogram prac.

Aktualnie na rynku nieruchomości można znaleźć na sprzedaż bardzo wiele domów, które były budowane w latach 1950-1970. Mowa tutaj o charakterystycznych budowlach z czasów PRL, które posiadały zwartą bryłę. Dużo osób decyduje się na zakup takiego domu oraz jego remont. Należy jednak zadać sobie wcześniej pytanie – czy warto?

Inwestowanie pieniędzy w taki stary dom to dosyć ryzykowna sprawa. Największym ryzykiem jest to, że po rozpoczęciu remontu może okazać się, iż pochłonie on o wiele więcej środków niż zakładano. W ekstremalnych przypadkach mogą one nawet przewyższyć koszt wyburzenia budynku i postawienia nowego domu. Niektórzy twierdzą, że zawsze można odkuć tynk wewnętrzny i sprawdzać wcześniej kondycję budynku. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza posiada on jeszcze swoich lokatorów.

Co wobec tego zrobić, jeżeli faktycznie trafimy na ciekawy i stary dom, który chcielibyśmy zakupić i wyremontować? Po pierwsze, warto skontaktować się z doświadczonym architektem, który dokona profesjonalnej oceny nieruchomości. Można również zasięgnąć porady innych osób, które wcześniej już dokonywały takich prac adaptacyjnych. Pamiętajmy, aby bardzo dobrze i skrupulatnie przemyśleć taki zakup, gdyż można później bardzo żałować. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że obecne technologie wykorzystywane w budownictwie bardzo różnią się od tych, z jakich korzystano w czasach PRL.

Bujny, soczyście zielony trawnik to podstawa w każdym ogrodzie. Choć utrzymanie zadowalającego efektu wydaje się proste, to w istocie wymaga bardzo dużo pracy oraz sporego doświadczenia – w przeciwnym wypadku trawnik w naszym ogródku w niczym nie będzie przypominał pięknej i równomiernie zazielenionej murawy, jak na boisku czy w eleganckim parku. Jeśli mimo wszelkich starań nie jesteśmy w stanie wyhodować ładnego trawnika z siewu, powinniśmy rozważyć kupno trawnika rolowanego.

 

Do czego potrzebny jest trawnik?

Trawnik spełnia na naszej posesji wiele istotnych funkcji, z których czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy. Najważniejsza z nich to oczywiście funkcja estetyczna – trawnik jest jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwraca się uwagę przy oglądaniu ogródka. Jeśli jest przesuszony, nierównomiernie zazieleniony, zachwaszczony lub źle przystrzyżony, nasza ocena estetyczna całej posesji drastycznie spada. Powszechnie uważa się, że zieleń posiada właściwości odprężające, dlatego przebywanie w ogródku z zadbanym trawnikiem to jedna z najlepszych form wypoczynku, którą możemy sobie zorganizować w domu. Równy trawnik jest świetnym miejscem do uprawiania sportów, gier i zabaw towarzyskich. Spełnia on ponadto wiele funkcji praktycznych – zapobiega erozji gleby, tłumi hałas, pochłania pyły i zanieczyszczenia z atmosfery, nawilża powietrze oraz wzbogaca je w tlen.

Zalety trawnika rolowanego

Trawnik rolowany do doskonała alternatywa dla każdego, kto mimo dużych starań nie jest w stanie wyhodować trawnika wysiewanego. Posiada on szereg zalet. Najważniejszą z nich jest fakt, że trawa na rolkach jest w pełni dojrzała i zakorzeniona – dlatego możliwe jest położenie trawnika praktycznie o każdej porze roku. W ciągu dwóch tygodni od położenia darń wrasta w podłoże, po tym czasie można już po niech chodzić – dla porównania w tym samym czasie trawa z wysiewu dopiero kiełkuje. Kolejny plus to fakt, że trawniki w rolkach hodowane są do momentu osiągnięcia dojrzałości w , przy wykorzystaniu nasion różnych gatunków, również tych, które nie są obecne w naszym klimacie – dzięki temu możliwe jest otrzymanie murawy bardzo wytrzymałej na choroby oraz trudne warunki atmosferyczne. Trawniki rolowane świetnie nadają się do pokrycia płaszczyzn pochyłych, na których wysiane tradycyjną metodą nasiona mogą zostać zmyte podczas podlewania lub opadów deszczu.

Jednym z najbardziej uznanych na polskim rynku producentów trawników rolowanych jest firma Xeroflor.

 

dabda1bc4beab2f32a06af7f99a1ba84