Poradnik remontowy

Zalety parapetów klinkierowych

Klinkier jest jednym z rodzajów tworzywa ceramicznego. Dzięki odpowiednim parametrom jest materiałem coraz chętniej wykorzystywanym podczas budowy parapetów zewnętrznych. Przede wszystkim doskonale spełnia dwa najistotniejsze w tym przypadku założenia. Jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie prezentuje się efektownie.

 

Klinkier powstaje na skutek wypalania gliny na mokro. Potem jest ona poddawana procesowi formowania. Dzięki temu przyjmuje w efekcie końcowym kształt płytki wykorzystywanej podczas budowy zewnętrznych parapetów. Klinkier jest materiałem odpornym na działanie wilgoci i niskich temperatur powietrza. Cechuje się też odpornością na uszkodzenia natury mechanicznej. Sam montaż parapetów klinkierowych nie jest zbyt skomplikowany. W dużej mierze sukces uzależniony jest od jakości kleju. Klinkier nie jest materiałem drogim, a wybór parapetów z niego wykonanych na rynku jest coraz większy. Warto też pamiętać o tym, że parapety klinkierowe skutecznie tłumią dźwięki. To jest ich znaczną przewagą nad popularnymi do niedawna parapetami metalowymi.

Za sprawą ciekawego wyglądu parapety klinkierowe nadają budynkowi wyjątkowego charakteru. W łatwy sposób można je dopasować do wielu aranżacji podkreślając charakter całej elewacji. Również i utrzymanie w czystości parapetów wykonanych z klinkieru nie sprawia większych problemów. Cała konstrukcja nie wymaga też regularnej konserwacji.

Płytki produkowane z klinkieru mają różne wymiary. Dlatego też kluczowe znaczenie ma ich dopasowane do danego parapetu. Najczęściej płytki klinkierowe są całkowicie gładkie. W sprzedaży dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów do wyboru. Największą popularnością od lat cieszą się jednak parapety klinkierowe w kolorze brązowym i piaskowym. Dość dobrze sprzedają się też te w odcieniach czerwieni. Cena płytek klinkierowych nie jest zbyt wygórowana. Ewentualne różnice cenowe wynikają przede wszystkim z różnych wymiarów płytek. Niekiedy na cenę wpływa ma też kolorystyka czy sposób odbijania światła.

Obecni najchętniej stosowane są płytki klinkierowe płaskie. Są one montowane pod kątem około 5 stopni, aby zapewnić wodzie opadowej swobodne spływanie. Wówczas nie niszczy ona elewacji budynku. Poza tym w sklepach spotkać można również płytki klinkierowe typu S. Posiadają one inny kształt niż klasyczne płytki płaskie. Dokładniej chodzi o kształt kapinosa, który na pierwszy rzut oka przypomina literę S. Taki profil wymaga nieco więcej miejsca na montaż, o czym trzeba pamiętać podczas budowy parapetu.

 

 

klinkierbud.pl (2017-07-12 12:43)