Poradnik remontowy

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o przepustnicach motylkowych

Przepustnice motylkowe to zawory wykorzystywane do przepływu cieczy w instalacjach, najczęściej wody ciepłej lub zimnej z obiegiem otwartym bądź zamkniętym. Wówczas za zamykanie i otwieranie otworu odpowiedzialny jest siłownik obrotowy. Za ich pomocą można regulować działanie urządzeń chłodzących i grzewczych.

Przewodzą nie tylko ciecze

Warto podkreślić, że przepustnice motylkowe służą nie tylko do przepływu substancji ciekłych. Możliwe jest również przesyłanie za ich pomocą materiału sypkiego, np. proszku bądź granulek. Odbywa się to poprzez zamykanie pojemników, w których znajduje się ów materiał. To innowacja w świecie armatury przemysłowej – jeszcze do niedawna za pomocą przepustnic motylkowych można było przesyłać wyłącznie materiały w stanie ciekłym.
Tego rodzaju przepustnice cechują się się wysoką jakością produkcji oraz długą, efektywną pracą bez większych zakłóceń. Są odznaczone certyfikatami ATEX, które umożliwiają ich użycie w strefach zagrożonych wybuchem, np. w formie systemu odprzęgania wybuchu. Typowa przepustnica motylkowa wyprodukowana jest z dwóch odlewów ciśnieniowych połówek korpusu ze stopu aluminium, tarczy obrotowej (zazwyczaj ze stali nierdzewnej) oraz sprężonej uszczelki. Ponadto przepustnice motylkowe posiadają dwa kołnierze: górny i dolny, które praktycznie niczym nie różnią się w wyglądzie i budowie. Przepustnice należy umieszczać pod pojemnikami, spiralami i zasobnikami, aby przerwać w kanałach transport pneumatyczny.

Do wyboru

W branży armatury przemysłowej dostępnych jest wiele typów przepustnic motylkowych. To pozwala na indywidualny dobór wedle własnych potrzeb uzależnionych oczywiście od ceny przepustnicy i jej przeznaczenia. Podczas dokonywania decyzji należy zwrócić szczególną uwagę na sposób instalacji – warto wybrać oczywiście te modele, które nie pochłaniają dodatkowych kosztów i czasu na ten cel. Oprócz tego znaczenie ma również sterowanie dźwignią. Do wyboru jest dźwignia ręczna (bez przekładni) albo dźwignia działająca dzięki siłownikowi - elektrycznemu bądź pneumatycznemu.

emet-impex.com.pl (2017-09-13 11:57)