Poradnik remontowy

O tym, jak wyczyścić dywan wiemy chyba już sporo. Tak naprawdę, należy jedynie sugerować się tym, jaki typ dywanu wybieramy, a później dobrać dla niego odpowiednie środki do czyszczenia. Kiedy zaś mamy jakieś wątpliwości to możemy zapytać o poradę doświadczonego pracownika sklepu. Natomiast, warto dowiedzieć się, jak dbać o jakość dywanów, na przykład wtedy, gdy są one umieszczone przy meblach lub na stoliku.

 

Zagniecenia na dywanach

W miejscu takim jak sklep z dywanami zostaniemy poinformowani o tym, że dywany eleganckie powinny znajdować się w centrum salonu lub gabinetu. Takich też dywanów nie warto układać przy meblach, gdyż mają one do spełnienia przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Wybierając dywan z wysokiej jakości wełny mamy gwarancję, że nie będzie na nim żadnych zagnieceń. Z kolei, jeśli wybieramy modele syntetyczne, to musimy mieć świadomość, że zagniecenia takie będą powstawały, na przykład podczas zwijania dywanu w rulon lub wtedy, gdy będą na nim stały meble. W związku z tym, jeśli będziemy chcieli przesunąć dywan w inne miejsce, bo na przykład zamarzą się nam niewielkie zmiany aranżacyjne to powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, jak o taki dywan zadbać, aby nie było na nim widać zbyt dużych śladów użytkowania.

Jednym z prostszych, a zarazem sprawdzonych sposobów jest użycie kostek lodu. Lód należy umieścić w miejscu zgniecenia, a kiedy się rozpuści to delikatnie przetrzeć suchą ścierką. Runo należy wtedy unosić do góry. Zgniecenie łatwo zniknie. Oczywiście, może zdarzyć się, że wgniecenie będzie dosyć trwałe, szczególnie wtedy, kiedy jakiś mebel długo stał na dywanie. Wówczas czynność z kostkami lodu należy powtarzać tak długo, aż wgniecenie całkiem nie zniknie.

Innym, także sprawdzonym sposobem jest użycie żelazka z generatorem pary. Najważniejsze jest to, aby stopa żelazka nie miała styczności z runem dywanu, ponieważ mogłoby dojść do spalenia włókien. W miejscu wgniecenia należy natomiast położyć ściereczkę i bardzo delikatnie prasować. Funkcja aktywnej pary zmiękczy włókna. Później, po prasowaniu, runo należy wyszczotkować. O takich sposobach możemy nie dowiedzieć się w miejscu jakim jest sklep z dywanami, natomiast warto je poznać. Rzeczywiście bowiem są skuteczne.

 

Myślenie profilaktyczne

Kiedy zaś w ogóle nie chcemy martwić się o to, w jakim stanie będą nasze dywany to powinniśmy myśleć profilaktycznie, układając je w domu. I o ile już rzeczywiście musimy postawić mebel na dywanie, to raz na jakiś czas warto go nieco delikatnie przesunąć. Wtedy nie dojdzie do dużych zagnieceń. W miejscu jakim jest sklep z dywanami powinniśmy dokładnie przedstawić nasze oczekiwania co do dywanu i tego, gdzie i w jaki sposób zamierzamy go ułożyć. Wtedy doświadczony sprzedawca bez wątpienia podpowie nam, co zrobić z dywanem i będzie to dobra decyzja.

Warto zawsze dbać o jakość dywanu, niezależnie od tego, z jakiego włókna będzie wykonany, ponieważ wtedy przez dłuższy czas nie musimy przejmować się zakupem kolejnego. Sam sposób eksploatacji dywanu jest równie ważny i nie możemy o tym absolutnie zapominać.

f77be72849242022c14ca72452d96df6
e1105cdd424ef2242fb50af55d09abf2

Gdy zbliżają się ciepłe dni, niekiedy w domu ciężko jest wytrzymać. Wówczas nawet zasłonięte okna i wiatrak, nie są w stanie nam pomóc. Trudno jest podczas upałów, otworzyć także okno.

Ciepłe powietrze bowiem cały czas wdziera nam się do domów. Dlatego też wiele osób decyduje się na klimatyzację. Jak ona działa i czy w ogóle opłaca się w nią inwestować?

Klimatyzacja to nic innego jak urządzenie, dzięki któremu w naszych domach jest idealna temperatura. Zazwyczaj jest ona wykorzystywana latem, jednak przydaje się także podczas innych pór roku. Może okazać się zbawienna wtedy, gdy w naszym mieszkaniu pojawi się większa ilość gości. Wówczas zależy nam na tym, by temperatura była odpowiednia. Tymczasem duża ilość osób, to także wzrost temperatury. Taką klimatyzację można wówczas bardzo łatwo ustawiać zgodnie z tym, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu.

Dziś klimatyzacja domowa montowana jest w wielu domach. Niektórzy jednak zastanawiają się nad tym, czy posiadanie zwykłego wiatraka nie rozwiązuje sprawy? Wiatrak ma zupełnie inny system działania. Jego podmuchy choć bardzo ożywcze, nie zawsze się sprawdzają. Szczególnie jeśli wstawia się go do nieco większego pomieszczenia. Wówczas trudno oczekiwać, że mały wiatrak będzie w stanie poradzić sobie z temperaturą tam panującą. Klimatyzacja natomiast wypełnia świeżym powietrzem całe pomieszczenie.

Oczywiście jak każdy inny sprzęt, ten również należy serwisować. Taki serwis klimatyzacji powinien odbywać się regularnie. Należy sprawdzać jaki jest stan klimatyzacji, czy dobrze działa i czy każdy jej element jest sprawny. Jako, że używa się jej bardzo dużo w okresie letnim, zalecane są właśnie wówczas serwisy. Najlepiej jest dokonać go przed rozpoczęciem lata i dużo po nim. Jesień, zima i wiosna to nie są pory roku, gdy używa się często tego sprzętu. Dlatego też wówczas sprawdzanie nie jest aż tak konieczne. Oczywiście przegląd klimatyzacji powinna wykonywać osoba, która się na tym zna. Samodzielne sprawdzanie klimatyzacji na nic się nie zda. Tylko wprawne oko fachowca jest w stanie dostrzec, czy nie ma żadnych usterek. Oczywiście każdy taki serwis jest płatny. Są to jednak zazwyczaj niewielkie pieniądze, które nie obciążają zbytnio budżetu.

Planujesz zakup urządzenia, które w sezonie letnim uczyni Twoje miejsce chłodnym i przyjemnym? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na klimatyzację w Twoim domu.

Poznaj wady i zalety urządzeń dbających o właściwą temperaturę w pomieszczeniach.

 

Co trzeba wiedzieć o klimatyzacji?

Przed montażem klimatyzacji trzeba sobie odpowiedzieć na kilka bardzo istotnych pytań. Najważniejsze z nich to:

  • jaki zakres pomieszczeń w domu czy mieszkaniu chcemy chłodzić,
  • czy wybrane pomieszczenia powinny zostać schłodzone jednocześnie.

Urządzenia przenośnie, tak wykupowane w upalne dni z marketów, cechują się specyficznymi zasadami pracy, z kolei instalacje stacjonarne wymagają zapewnienia odpowiednich warunków do ich wykonania.

Klimatyzatory przenośne to przeważnie jednoczęściowe urządzenia. Instalacje klimatyzacji to najczęściej jednostki wewnętrzne i zewnętrzne, mogą one obsługiwać jednocześnie kilka pomieszczeń. Preferencje odnośnie zakresu pracy klimatyzatorów powinny być sprecyzowane i na ich podstawie należy dokonać wyboru właściwego rodzaju klimatyzacji.

Trzeba wiedzieć, że praca klimatyzatorów nie musi polegać wyłącznie na obniżaniu temperatury w pomieszczeniu. Niektóre modele pozwalają na ogrzewanie powietrza. Podstawowym parametrem podczas wyboru odpowiedniego urządzenia jest jego moc, czyli wydajność chłodzenia. Ogólnie przyjmuje się, że na 1 m2 potrzeba 0,1 kW.

 

Zalety i wady klimatyzacji

Każdy sprzęt, niezależnie od rodzaju klimatyzacji, wymaga przeprowadzania regularnych serwisów. Trzeba ją czyścić i dokonywać przeglądów. Od tego zależy brak szkodliwego wpływu, jaki klimatyzacja może wywierać na zdrowie jej użytkowników. Szkodliwość dla zdrowia jest przypisywana urządzeniom chłodzącym często zupełnie niesłusznie. Nowoczesne urządzenia klimatyzatorów wyposażone w odpowiednie filtry mogą uzdatniać powietrze, oczyszczać je z zanieczyszczeń i zarodników pleśni, a nawet dymu papierosowego. Istotną wadą klimatyzacji może okazać się jej głośna praca. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby urządzenie emitowało możliwie najcichsze dźwięki.

Obecnie na montaż klimatyzacji decyduje się coraz więcej osób, gdyż zalety tego rozwiązania są nie do przecenienia. Odpowiednio dobrana do potrzeb i regularnie oczyszczania klimatyzacja będzie korzystna.

82cbcc494d438f59a5936b603c95c382
531fa4f858fadd64ef2b2749fe03f40a

Są takie akcesoria, bez których łazienka może okazać się niekompletna. Ich brak może sprawić, że pomieszczenie nie będzie spełniało swoich podstawowych funkcji, przez co okaże się niepraktyczne. Mowa nie tylko o wannie, umywalce czy muszli klozetowej. Na rynku dostępny jest szereg innych akcesoriów łazienkowych, których zakup należy rozważyć. Zwłaszcza gdy chcemy, aby nasza łazienka była miejscem funkcjonalnym i stylowo urządzonym. O czym mowa?

 

Stojaki - gdy funkcjonalność niejedno ma imię...

Stojaki w łazience są praktycznym dodatkiem. Można je ustawić w dowolnym miejscu i przestawić w każdym momencie. Ich zaletą jest brak konieczności montażu, a także stabilność konstrukcji. Mogą być wykonane z trzech rodzajów materiału: tworzywa sztucznego, zaimpregnowanego drewna oraz chromowanej stali nierdzewnej. Wybór ostatecznej wersji zależy od ogólnego wystroju pomieszczenia. Za najtrwalsze rozwiązania uważa się modele drewniane oraz stalowe.

Stojak na papier toaletowy może spełniać także inne funkcje. Dla przykładu może stanowić podstawkę dla szczotki WC. Taki wieszak na papier toaletowy można postawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu - najczęściej tuż obok muszli klozetowej. Niektóre modele mieszczą kilka rolek papieru, dzięki czemu możemy zapomnieć o częstym uzupełnianiu zapasu. Jest to doskonała alternatywa dla porozstawianych na półkach rolek papieru toaletowego. Doskonale sprawdza się w swojej funkcji, a do tego świetnie się prezentuje, uzupełniając wystrój pomieszczenia.

Jeżeli mowa o stojakach, praktycznym rozwiązaniem jest również stojak na ręczniki do łazienki. Umożliwia on dokładne i szybsze wysychanie materiału, dzięki czemu ręczniki pozostają świeższe przez dłuższy czas. Podobnie jak i modele na papier toaletowy, także i te stojaki można ustawić w dowolnym miejscu w łazience, na przykład przy wannie umożliwiając swobodny dostęp do nich po kąpieli. Doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych łazienkach. Stabilna podstawa sprawia, że pod wpływem ciężaru zawieszonych na stojaku przedmiotów, nie przewraca się on. Niektóre modele oferują możliwość zawieszenia nie tylko ręczników, ale również szlafroka. Stojaki zróżnicowane są między innymi pod względem ilości ramion.

 

Akcesoria łazienkowe - praktyczne dodatki do każdej łazienki

Stojak na papier toaletowy oraz stojak na ręczniki do łazienki to nie jedyne akcesoria, które powinny znaleźć się w tym pomieszczeniu. Wśród innych dodatków warto wyróżnić zestawy akcesoriów łazienkowych. Są to komplety, które mogą łączyć w sobie między innymi: dozownik na mydło w płynie, mydelniczkę na mydło w kostce, kubek na szczoteczki do zębów, kosz na śmieci oraz pojemnik na szczotkę do WC. Warto zdecydować się na zestaw, w skład którego wchodzą dodatki utrzymane w takim samym stylu i kolorze - tworzą one wówczas spójną koncepcję, nadając wnętrzu stylowego charakteru.

Kolejnym obowiązkowym elementem wystroju łazienki jest kosz na brudną bieliznę. Pojemnik na pranie powinien być dopasowany kolorystycznie i stylowo do pozostałych dodatków znajdujących się w łazience. Jego pojemność powinna być zaś dostosowana do potrzeb domowników. Zbyt mały kosz przy dużej ilości osób może sprawić, że z pojemnika szybko wystawać będą brudne ubrania. Jeżeli więc nie dysponujemy osobną pralnią, postawmy na duży kosz na pranie.

W żadnej łazience nie powinno również zabraknąć lustra. Najlepiej, aby zostało ono umieszczone nad umywalką. Zalecane jest także umieszczenie w jego pobliżu sztucznych źródeł światła, które oświetlą twarz na przykład podczas robienia makijażu czy też golenia twarzy.