Poradnik remontowy

Planujesz zakup urządzenia, które w sezonie letnim uczyni Twoje miejsce chłodnym i przyjemnym? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na klimatyzację w Twoim domu.

Poznaj wady i zalety urządzeń dbających o właściwą temperaturę w pomieszczeniach.

 

Co trzeba wiedzieć o klimatyzacji?

Przed montażem klimatyzacji trzeba sobie odpowiedzieć na kilka bardzo istotnych pytań. Najważniejsze z nich to:

  • jaki zakres pomieszczeń w domu czy mieszkaniu chcemy chłodzić,
  • czy wybrane pomieszczenia powinny zostać schłodzone jednocześnie.

Urządzenia przenośnie, tak wykupowane w upalne dni z marketów, cechują się specyficznymi zasadami pracy, z kolei instalacje stacjonarne wymagają zapewnienia odpowiednich warunków do ich wykonania.

Klimatyzatory przenośne to przeważnie jednoczęściowe urządzenia. Instalacje klimatyzacji to najczęściej jednostki wewnętrzne i zewnętrzne, mogą one obsługiwać jednocześnie kilka pomieszczeń. Preferencje odnośnie zakresu pracy klimatyzatorów powinny być sprecyzowane i na ich podstawie należy dokonać wyboru właściwego rodzaju klimatyzacji.

Trzeba wiedzieć, że praca klimatyzatorów nie musi polegać wyłącznie na obniżaniu temperatury w pomieszczeniu. Niektóre modele pozwalają na ogrzewanie powietrza. Podstawowym parametrem podczas wyboru odpowiedniego urządzenia jest jego moc, czyli wydajność chłodzenia. Ogólnie przyjmuje się, że na 1 m2 potrzeba 0,1 kW.

 

Zalety i wady klimatyzacji

Każdy sprzęt, niezależnie od rodzaju klimatyzacji, wymaga przeprowadzania regularnych serwisów. Trzeba ją czyścić i dokonywać przeglądów. Od tego zależy brak szkodliwego wpływu, jaki klimatyzacja może wywierać na zdrowie jej użytkowników. Szkodliwość dla zdrowia jest przypisywana urządzeniom chłodzącym często zupełnie niesłusznie. Nowoczesne urządzenia klimatyzatorów wyposażone w odpowiednie filtry mogą uzdatniać powietrze, oczyszczać je z zanieczyszczeń i zarodników pleśni, a nawet dymu papierosowego. Istotną wadą klimatyzacji może okazać się jej głośna praca. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby urządzenie emitowało możliwie najcichsze dźwięki.

Obecnie na montaż klimatyzacji decyduje się coraz więcej osób, gdyż zalety tego rozwiązania są nie do przecenienia. Odpowiednio dobrana do potrzeb i regularnie oczyszczania klimatyzacja będzie korzystna.

82cbcc494d438f59a5936b603c95c382
531fa4f858fadd64ef2b2749fe03f40a

Są takie akcesoria, bez których łazienka może okazać się niekompletna. Ich brak może sprawić, że pomieszczenie nie będzie spełniało swoich podstawowych funkcji, przez co okaże się niepraktyczne. Mowa nie tylko o wannie, umywalce czy muszli klozetowej. Na rynku dostępny jest szereg innych akcesoriów łazienkowych, których zakup należy rozważyć. Zwłaszcza gdy chcemy, aby nasza łazienka była miejscem funkcjonalnym i stylowo urządzonym. O czym mowa?

 

Stojaki - gdy funkcjonalność niejedno ma imię...

Stojaki w łazience są praktycznym dodatkiem. Można je ustawić w dowolnym miejscu i przestawić w każdym momencie. Ich zaletą jest brak konieczności montażu, a także stabilność konstrukcji. Mogą być wykonane z trzech rodzajów materiału: tworzywa sztucznego, zaimpregnowanego drewna oraz chromowanej stali nierdzewnej. Wybór ostatecznej wersji zależy od ogólnego wystroju pomieszczenia. Za najtrwalsze rozwiązania uważa się modele drewniane oraz stalowe.

Stojak na papier toaletowy może spełniać także inne funkcje. Dla przykładu może stanowić podstawkę dla szczotki WC. Taki wieszak na papier toaletowy można postawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu - najczęściej tuż obok muszli klozetowej. Niektóre modele mieszczą kilka rolek papieru, dzięki czemu możemy zapomnieć o częstym uzupełnianiu zapasu. Jest to doskonała alternatywa dla porozstawianych na półkach rolek papieru toaletowego. Doskonale sprawdza się w swojej funkcji, a do tego świetnie się prezentuje, uzupełniając wystrój pomieszczenia.

Jeżeli mowa o stojakach, praktycznym rozwiązaniem jest również stojak na ręczniki do łazienki. Umożliwia on dokładne i szybsze wysychanie materiału, dzięki czemu ręczniki pozostają świeższe przez dłuższy czas. Podobnie jak i modele na papier toaletowy, także i te stojaki można ustawić w dowolnym miejscu w łazience, na przykład przy wannie umożliwiając swobodny dostęp do nich po kąpieli. Doskonale sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych łazienkach. Stabilna podstawa sprawia, że pod wpływem ciężaru zawieszonych na stojaku przedmiotów, nie przewraca się on. Niektóre modele oferują możliwość zawieszenia nie tylko ręczników, ale również szlafroka. Stojaki zróżnicowane są między innymi pod względem ilości ramion.

 

Akcesoria łazienkowe - praktyczne dodatki do każdej łazienki

Stojak na papier toaletowy oraz stojak na ręczniki do łazienki to nie jedyne akcesoria, które powinny znaleźć się w tym pomieszczeniu. Wśród innych dodatków warto wyróżnić zestawy akcesoriów łazienkowych. Są to komplety, które mogą łączyć w sobie między innymi: dozownik na mydło w płynie, mydelniczkę na mydło w kostce, kubek na szczoteczki do zębów, kosz na śmieci oraz pojemnik na szczotkę do WC. Warto zdecydować się na zestaw, w skład którego wchodzą dodatki utrzymane w takim samym stylu i kolorze - tworzą one wówczas spójną koncepcję, nadając wnętrzu stylowego charakteru.

Kolejnym obowiązkowym elementem wystroju łazienki jest kosz na brudną bieliznę. Pojemnik na pranie powinien być dopasowany kolorystycznie i stylowo do pozostałych dodatków znajdujących się w łazience. Jego pojemność powinna być zaś dostosowana do potrzeb domowników. Zbyt mały kosz przy dużej ilości osób może sprawić, że z pojemnika szybko wystawać będą brudne ubrania. Jeżeli więc nie dysponujemy osobną pralnią, postawmy na duży kosz na pranie.

W żadnej łazience nie powinno również zabraknąć lustra. Najlepiej, aby zostało ono umieszczone nad umywalką. Zalecane jest także umieszczenie w jego pobliżu sztucznych źródeł światła, które oświetlą twarz na przykład podczas robienia makijażu czy też golenia twarzy.