Poradnik remontowy

Wykładziny dywanowe są bardzo chętnie wybierane do domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Ich użytkownicy cenią sobie to, że przede wszystkim są one praktyczne. Chronią przed hałasem i zimnem, są miękkie sprężyste, a na dodatek można je wybrać w dowolnym wybarwieniu. Warto wybrać wykładzinę o takim kolorze i w takiej fakturze, które ocieplą pomieszczenia w jakich się znajdą.

Charakterystyka wykładzin dywanowych

Zanim omówione zostaną rodzaje wykładzin dywanowych warto dowiedzieć się, jak wygląda ich montaż. Dobrze będzie też zdawać sobie sprawę z ich zalet oraz doinformować się, jaka wykładzina będzie najbardziej pasowała do konkretnego pomieszczenia. Poza wspomnianymi we wstępie zaletami wykładzin dywanowych nie można też zapominać o tym, że wykładziny impregnowane są antystatycznie, co oznacza, że nie będą przyciągały kurzu ani nie będa elektryzowały się. Tak naprawdę, wykładziny sprawdzą się w każdym pomieszczeniu domowym, ponieważ są praktyczne, a do tego można wybrać ich design tak, aby pasował do całości wystroju. Jeśli chcemy, by wykładzina jak najdłużej spełniała swoje zadania użytkowe to musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Nie można też zapominać o tym, by raz na jakiś czas zlecić jej czyszczenie profesjonalnej firmie.

Z czego zrobione są wykładziny dywanowe?

Generalnie, rodzaje wykładzin dywanowych uzależnione są od tego, z jakiego materiału są zrobione. Przede wszystkim, wykładziny dywanowe produkuje się z włókien sztucznych. Najpopularniejsze są wykładziny poliamidowe, ponieważ ich włókna są trwałe, sprężyste i niełamliwe. Taka wykładzina nie będzie się wobec tego odkształcała. Gładkie włókna sprawią, że nie straci ona szybko koloru i można będzie też je szybko wyczyścić. Warto więc ten typ wykładziny umieścić w salonie lub w pokoju dziecięcym. Kolejnym rodzajem wykładzin dywanowych są wykładziny poliestrowe. Były one chętnie wybierane w przeszłości, aczkolwiek teraz nie są już tak często brane pod uwagę. Są one bowiem mniej wytrzymałe, łatwiej tracą kolor oraz są trudniejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Inny typ to wykładziny dywanowe polipropylenowe. Są one najbardziej odporne na ścieranie, nie chłoną wody, a do tego odporne są na działanie chemikaliów. Ich wadą są jednak sztywne włókna, które dosyć szybko mogą ulec odkształceniom. Wśród kategorii jaką są rodzaje wykładzin dywanowych można również wymienić wykładziny dywanowe akrylowe. Te wykładziny mają z kolei miękkie i sprężyste włókna, są elastyczne. Ich minusem jest jednak to, że są mało odporne na wgniecenia. Ostatni, równie popularny rodzaj wykładzin dywanowych to wykładziny dywanowe wełniane. Wełna jest materiałem miękkim, a zarazem odpornym na ścieranie. Sprężystość, elastyczność i komfort to największe zalety wykładzin z wełny bądź z domieszką wełny. Niestety, wadą wełny jest podatność na mechacenie i plamy. W związku z czym, takie wykładziny są trudniejsze w utrzymaniu czystości. Warto zapoznać się z typami wykładzin dywanowych, ponieważ to pozwoli dobrać nam wykładzinę najbardziej odpowiednią dla nas.

455ae5bbb4172666814fa868a5dcf2d9