Poradnik remontowy

Kupując meble łazienkowe musimy wybrać między innymi szafkę pod umywalkę. Należy wziąć pod uwagę jej wygląd, pojemność, funkcjonalność oraz dopasowanie do wystroju pomieszczenia. Odpowiednie zaplanowanie strefy umywalkowej ma duży wpływ na komfort codziennego użytkowania łazienki. Dlatego skorzystaj z poniższych rad i wybierz szafkę na miarę Twoich potrzeb.

 

Wymiary mają znaczenie

Żeby wygodnie stać przy umywalce, trzeba uwzględnić zachowanie miejsca na stopy - szafki łazienkowe montowane pod umywalkami nie powinny dotykać podłogi, lecz opierać się na nóżkach. Można też zdecydować się na te cofnięte w stosunku do krawędzi umywalki o 10 cm. Jeśli szafka pod umywalką będzie głęboka na 50-60 cm, zaplanuj w niej szuflady. Z kolei przy głębokości 40 cm zwykła otwierana szafka z drzwiczkami to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli dysponujemy przestrzenią szerszą niż umywalka, zaleca się kupno większych szafek umywalkowych o wygodnym, dużym blacie (więcej na defra.pl).

 

Materiał

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na meble z płyty wiórowej, czy MDF, musimy pamiętać o odpowiednim doborze materiału pokrywającego ich powierzchnię. Doskonale sprawdzi się lakierowanie, chroniące przed niszczącym wpływem wilgoci.

 

Stojąca szafka dopasowana do umywalki

Idealnie przylega do armatury i tworzy z nią konstrukcyjną i stylistyczną całość. Jeśli jednak obrzeże umywalki okaże się zbyt wąskie, zabraknie miejsca na przybory toaletowe.

 

Stojąca szafka z drzwiczkami

Jej montaż jest prosty, a sama szafka ma dużą stabilność, dzięki której nie wymaga przymocowania do ściany. Spora pojemność to kolejny atut mebla. Warto pamiętać, że trudniej utrzymać pod nią czystość – nóżki stoją na wilgotnym podłożu, a podczas mycia rąk zwykle zachlapujemy powierzchnię szafki. W dodatku jej standardowa wysokość może sprawiać, że osobom niskim albo bardzo wysokim trudno będzie z niej korzystać.

 

Wisząca szafka pod umywalkę

Montuje się ją na dowolnej wysokości. Gdy przy niej stoimy, nie uderzamy stopami o mebel. Podwieszenie usprawnia mycie podłogi. Poleca się wybranie szafki wyposażonej w szuflady, zapewniających dostępność wszystkich umieszczonych w nich przedmiotów. Wymaga przymocowania do ściany (przy pomocy korków rozporowych albo specjalnego stelażu). Z kolei syfon baterii umywalkowej musi przebiegać tuż pod linią umywalki.

 

Szafka pod umywalkę nablatowa

Im grubszy blat, tym cała konstrukcja wydaje się solidniejsza. Jeśli szafka będzie dłuższa niż umywalka, wygodnie ustawi się na niej kosmetyki tak, by wszystko mieć zawsze pod ręką. Jednak woda zachlapuje blat, wobec czego należy często go wycierać. Jeżeli nie zabezpieczymy go odpowiednio, szybko ulegnie zniszczeniu.

Idealna szafka pod umywalkę gwarantuje komfort i zapewnia nadprogramowe miejsce do przechowywania. Trzeba pamiętać o dokładnej kalkulacji wymiarów mebla, doborze materiałów chroniących przed ciepłem i wilgocią oraz dopasowaniu nowego elementu wyposażenia łazienki do stylu i kolorystyki aranżowanej przestrzeni.

 

0e00aa559ceace4029ab8f35ec0cd40a