Poradnik remontowy

Układanie nawierzchni przed domem i w ogrodach dość często związane będzie z wykorzystywaniem kostki brukowej.

To materiał, który charakteryzuje się dobrą jakością i wytrzymałością, a jednocześnie różne kształty i kolory sprawiają, że dzięki kostce brukowej uzyskać można zadowalającą estetykę tego co zostanie przygotowane. Kostka brukowa to materiał, który ułożyć można na dowolnie rozległej powierzchni bez szczególnych utrudnień i to również należy do istotnych zalet tego materiału.

 

Jak układamy kostkę brukową

Proces związany z układaniem kostki brukowej będzie składał się z kilku istotnych etapów. Jeśli będziemy się tego trzymać można oczekiwać, że całościowo stworzona nawierzchnia będzie wyglądać doskonale i zachowana zostanie z dobrą jakością. Jak to wygląda w praktyce? Postaramy się powiedzieć krok po kroku jak wykonywane jest układanie kostki brukowej.

 

Korytowanie

Pierwszy etap prac nad ułożeniem kostki brukowej to wykonywanie korytowania. Jest to wykip, który będzie odpowiadał powierzchni, na której kostka zostanie ułożona. Powinien mieć około 20-50 cm w zależności od tego na jakim gruncie kostka będzie się znajdować i jak duże będą obciążenia. Przy piaszczystych gruntach wystarczy dolna granica, na podmokłych gliniastych glebach wykop musi mieć około pół metra głębokości.

 

Odwodnienie

Kolejny etap prac to wykonanie instalacji odwodnieniowej, która może być konieczna, jeśli kostka będzie układana na bardzo dużej powierzchni. Jeśli nie da się stworzyć spadku w odpowiednią stronę wtedy konieczne będzie stworzenie odpowiedniej instalacji, która odpowiadać będzie za odprowadzenie wody. Taką instalację realizujemy właśnie tuż po wykonaniu korytowania.

 

Przygotowanie krawężników

Zanim rozpoczniemy układanie kostki będzie trzeba wykonać również krawężniki. Ich obsadzenie powinno mieć miejsce wzdłuż obramowania całej nawierzchni. Dla ścieżek ogrodowych wystarczą krawężniki chodnikowe, jeśli kostka będzie układana na podjazdach, wtedy warto będzie postawić na bardziej masywne krawężniki drogowe.

 

Podbudowa oraz układanie kostki

Kolejny etap pracy do wykonania to przygotowanie podbudowy z pospółki albo tłucznia drogowego, który będzie gwarantował warstwę stabilizacyjną. Gdy takowa zostanie przygotowana wysypuje się jeszcze warstwę podkładową, która pozwoli na dokładne i równe ułożenie kostki. Gdy ten podkład w formie piachu bądź cementu zostaje wykonany należy go wypoziomować i można układać kostkę. Na koniec posypuje się kostkę piachem, co gwarantuje wniknięcie go miedzy kostki i ich zaklinowanie między sobą.

e1de4fcaf69becae5f1ff47a1d0cf8bf
196a707f4525bd8646638f215ed10ce6

W dzisiejszych czasach, w dobie nowoczesnej technologii i braku barier architektonicznych, konstrukcje stalowe wykorzystuje się w wielu dziedzinach. W większości stosowane są w branży budowlanej czy energetycznej.

Ważnym elementem konstrukcji stalowych jest ich wytrzymałość i wysoka jakość użytych materiałów. Odpowiedni wybór powinien być poprzedzony wnikliwą analizą i zapoznaniem się z szeregiem przepisów i systemów jakości. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje wybór firmy. Ważne, aby nasza decyzja była poparta niezależną opinią innych klientów, a także wiarygodnością przeprowadzonych ekspertyz, specjalistycznych badań i analizie stosowanych przez firmę technologii. Należy zauważyć, że przy konstruowaniu hal, wiaduktów, mostów, zadaszeń czy innych wielkogabarytowych konstrukcji nie ma miejsca ani na brak wiedzy ani na użycie przypadkowych materiałów, a zajmujące się tym firmy muszą przestrzegać surowych norm jakościowych. Jedną z firm, która zajmuje się projektowaniem oraz produkcją konstrukcji stalowych jest firma Metaltech.pl. Pracują oni w oparciu o specjalne systemy zarządzania jakością określane w spawalnictwie. Można tu wyróżnić normy PN EN ISO 3834-2 oraz DIN 18800-7 klasa E konstrukcji stalowych, które określają standardy spawalnicze.

Ważne jest nie tylko użycie odpowiednich i wytrzymałych materiałów, ale także ich zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, które bezpośrednio mogą przyczyniać się do powstawania korozji. Najpopularniejszą metodą jaką stosuje firma Metaltech jest proces cynkowania ogniowego, który dzięki swojej nowoczesnej technologii zabezpiecza metal na długie lata nie wymagając przy tym dodatkowych prac konserwujących. Metaltech należy do firm, która przy produkcji elementów konstrukcji stalowej nie tylko dysponuje wykwalifikowaną kadrą i odpowiednim zapleczem maszynowym, ale przede wszystkim wyróżnia się zachowaniem prawidłowych norm, świadcząc usługi w zakresie prowadzenia dokumentacji projektowej, konstruowania oraz spawania, ognioochronnego i antykorozyjnego zabezpieczania stali, a także transportu i montażu konstrukcji

Tynki wapienne, cementowe lub cementowo – wapienne powstają z mieszanki cementu, piasku, wody oraz wapna. Układa się je na sufitach i ścianach, zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci - bardzo dobrze znoszą takie warunki i są odporne na uszkodzenia. Trwałość elewacji cementowo - wapiennej oceniana jest na minimum 80 lat. Dodatkowo dzięki zawartości wapna taki tynk jest odporny na korozję mikrobiologiczną i ma znakomite właściwości przepuszczające (oddychające).

 

Jak suszyć tynki cementowo - wapienne?

Tynki cementowo – wapienne można układać w trzech warstwach (obrzutka, narzut i gładź) lub w dwóch (obrzutka i narzut). Przy nierównych ścianach najlepiej sprawdzą się tynki trójwarstwowe, ponieważ dzięki nim można wyrównać wszystkie krzywizny. Natomiast gładzie dwuwarstwowe polecane są do wykańczania ścian względnie równych. Przyczepność tynku zależy przede wszystkim od prawidłowego przygotowania podłoża, powinno być ono nośne, czyli mocne i stabilne.

Bardzo ważną kwestią przy tynkach cementowych – wapiennych jest proces suszenia oraz ich właściwa pielęgnacja. Ze względu na swój skład recepturowy ten rodzaj gładzi jest dużo bardziej narażony na skurcze liniowe podczas szybkiego wysychania. W tym czasie wymagana jest szczególna dbałość o tynki, należy chronić je przed przeciągami, utrzymywać małą wilgoć oraz nasłonecznienie. Wiele osób zastanawia się, ile schną tynki cementowo wapienne. Z tym bywa różnie. Przeważnie cały proces schnięcia trwa kilkanaście dni. W tym okresie ważne jest codzienne nawilżanie powierzchni rozproszoną mgiełką wodną i dbanie o to, aby ściany nie były zanadto nasłonecznione.

 

Jak i czym malować tynki cementowo wapienne?

Świeże tynki wymagają sezonowania, czyli przeczekania czasu, który pozwoli im dobrze się związać i zakończyć niezbędne reakcje chemiczne. W związku z tym, prace wykończeniowe, jak gruntowanie czy malowanie, należy zaplanować dopiero po sezonowaniu. W przypadku tynków cementowo - wapiennych to okres około 3 - 4 tygodni. Po tym czasie można rozpocząć kolejne prace. Najpierw należy nałożyć na ściany warstwę preparatu gruntującego, który wyrówna chłonność całej powierzchni pod malowanie i polepszy przyczepność podłoża. Czym gruntować tynki cementowo - wapienne? Najlepiej używać preparatów zalecanych przez producenta do konkretnej farby, np. akrylowej. Stosując się do tych wskazań, będziemy mieli pewność, że użyty preparat gruntujący jest odpowiednio dopasowany chemicznie i stworzy wraz z farbą jednolitą warstwę wierzchnią. Do najczęściej używanych środków gruntujących należą wodorozcieńczalne farby lateksowe oraz produkty na bazie oleju. Pierwsze z nich są elastyczne, odporne na pękanie i łuszczenie, do tego są proste w nakładaniu na ściany. Stosuje się je najczęściej na porowate powierzchnie, mocno chłonące wilgoć jak tynki cementowo – wapienne. Przed nałożeniem farby grunt należy zostawić do wyschnięcia na około 24 godziny.

Na rynku jest dostępny szeroki wachlarz farb do ścian i sufitów - produkty gotowe lub barwione w mieszalniku, a także dyspersyjne, zwane emulsyjnymi, w których rolę rozpuszczalnika pełni woda. Do tego rodzaju farb należą preparaty akrylowe i lateksowe, które są paroprzepuszczalne, co umożliwia ścianom oddychanie. Najpopularniejsze emulsje dyspersyjne mogą być stosowane na tynki cementowe, cementowo-wapienne i inne.

Tynki cementowo – wapienne łatwo przepuszczają parę wodną i dwutlenek węgla, co sprawia, że tworzą klimat bardzo przyjazny dla człowieka. Dodatkowo charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością na korozję biologiczną, dzięki czemu mogą być stosowane w pomieszczeniach używanych przez alergików. Nic dziwnego, że w tej sytuacji coraz częściej wracają do łask w budownictwie.

Artykuł napisany przy udziale specjalistów z alsal.com.pl.

9b2374a55f41a340f9538731f2aabddf
c85fba867b4a18d9ca450817d6116356

Piaskowiec to materiał wykończeniowy, który już od dłuższego czasu budzi zainteresowanie w naszym kraju. Do pewnego momentu mieliśmy z nim do czynienia jedynie we wnętrzach, dziś jednak, dzięki obecności na rynku piaskowca elewacyjnego, możemy liczyć na niego również na zewnątrz.

 

Czym jest piaskowiec?

Choć piaskowiec można podziwiać w wielu miejscach, nie brakuje osób nie będących tego nawet świadomymi. Warto więc przypomnieć, że sam piaskowiec jest skałą osadową z charakterystyczną dla niej drobnoziarnistą strukturą. Osoby, które zajmują się nim zawodowo potwierdzają, że skała ta nie stwarza poważniejszych problemów zarówno wówczas, gdy w grę wchodzi jej pozyskiwanie, jak i obróbka, a co za tym idzie – chcąc zachwycać się pięknem piaskowca w naszym domu lub na jego elewacji, nie musimy obawiać się, że uniemożliwi nam to wygórowana cena tego materiału budowlanego. Oczywiście, niski koszt nabycia nie jest wcale jedyną zaletą piaskowca, dla kupujących duże znaczenie ma bowiem również charakteryzująca go bogata kolorystyka wynikająca z jego różnorodnego składu.

 

Jedna skała – wiele zastosowań

Wzmiankowane już zróżnicowanie kolorystyczne sprawia, że mówiąc o piaskowcu mamy na myśli skałę, dla której charakterystyczna jest wielość zastosowań. Piaskowiec jest nie tylko wodo-, ale również mrozoodporny, jego użytkownicy szybko przekonali się więc, że z powodzeniem może pojawiać się zarówno na parapetach okiennych, jak i na elewacjach. Swoimi walorami wizualnymi imponują również posadzki z piaskowca, które, z uwagi na swoje właściwości, często pojawiają się na tarasach. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku posadzka powinna być poddana także kilku dodatkowym zabiegom, wśród których na pierwszy plan wysuwa się impregnacja i żywicowanie. Naturalnie, można się nią cieszyć również nie podejmując tego rodzaju kroków, nie zapobiegniemy wówczas jednak pyleniu, które będzie miało niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. W domach jednorodzinnych piaskowiec pojawia się zresztą od niedawna w jeszcze jednym, dość nietypowym, wydaniu. Wykonuje się z niego schody, które z powodzeniem sprawdzają się zarówno jako schody wewnętrzne, jak i jako schody tarasowe.

 

Przegląd zalet piaskowca

W przekonaniu wielu osób największą zaletą piaskowca jest jego cena, solidna skała, która znakomicie prezentuje się nie tylko w pomieszczeniu, ale również na zewnątrz, nie należy bowiem do rozwiązań drogich. Nie da się jednak ukryć, że atrakcyjność cenowa nie zdałaby się na wiele, gdyby dodatkowe środki pieniężne należało przeznaczać na jego obróbkę. Na szczęście, piaskowiec nie generuje tego rodzaju ryzyka, a jednocześnie okazuje się skałą zdumiewająco trwałą.

Piaskowiec zawdzięcza jednak swoje piękno również zróżnicowaniu kolorystycznemu. Jeśli decydujemy się na wykonaną z niego posadzkę, możemy wybierać wśród dziesiątek odcieni, kolory łatwo więc można dopasować do naszych gustów. Jest to także rozwiązanie naturalne, a obecnie nie brakuje odbiorców, którzy cenią sobie powrót do korzeni i rozwiązania ekologiczne.

 

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez Piasmar oferujący wysokiej jakości piaskowiec, okładziny i elementy dekoracyjne.

Klinkier jest jednym z rodzajów tworzywa ceramicznego. Dzięki odpowiednim parametrom jest materiałem coraz chętniej wykorzystywanym podczas budowy parapetów zewnętrznych. Przede wszystkim doskonale spełnia dwa najistotniejsze w tym przypadku założenia. Jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie prezentuje się efektownie.

 

Klinkier powstaje na skutek wypalania gliny na mokro. Potem jest ona poddawana procesowi formowania. Dzięki temu przyjmuje w efekcie końcowym kształt płytki wykorzystywanej podczas budowy zewnętrznych parapetów. Klinkier jest materiałem odpornym na działanie wilgoci i niskich temperatur powietrza. Cechuje się też odpornością na uszkodzenia natury mechanicznej. Sam montaż parapetów klinkierowych nie jest zbyt skomplikowany. W dużej mierze sukces uzależniony jest od jakości kleju. Klinkier nie jest materiałem drogim, a wybór parapetów z niego wykonanych na rynku jest coraz większy. Warto też pamiętać o tym, że parapety klinkierowe skutecznie tłumią dźwięki. To jest ich znaczną przewagą nad popularnymi do niedawna parapetami metalowymi.

Za sprawą ciekawego wyglądu parapety klinkierowe nadają budynkowi wyjątkowego charakteru. W łatwy sposób można je dopasować do wielu aranżacji podkreślając charakter całej elewacji. Również i utrzymanie w czystości parapetów wykonanych z klinkieru nie sprawia większych problemów. Cała konstrukcja nie wymaga też regularnej konserwacji.

Płytki produkowane z klinkieru mają różne wymiary. Dlatego też kluczowe znaczenie ma ich dopasowane do danego parapetu. Najczęściej płytki klinkierowe są całkowicie gładkie. W sprzedaży dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów do wyboru. Największą popularnością od lat cieszą się jednak parapety klinkierowe w kolorze brązowym i piaskowym. Dość dobrze sprzedają się też te w odcieniach czerwieni. Cena płytek klinkierowych nie jest zbyt wygórowana. Ewentualne różnice cenowe wynikają przede wszystkim z różnych wymiarów płytek. Niekiedy na cenę wpływa ma też kolorystyka czy sposób odbijania światła.

Obecni najchętniej stosowane są płytki klinkierowe płaskie. Są one montowane pod kątem około 5 stopni, aby zapewnić wodzie opadowej swobodne spływanie. Wówczas nie niszczy ona elewacji budynku. Poza tym w sklepach spotkać można również płytki klinkierowe typu S. Posiadają one inny kształt niż klasyczne płytki płaskie. Dokładniej chodzi o kształt kapinosa, który na pierwszy rzut oka przypomina literę S. Taki profil wymaga nieco więcej miejsca na montaż, o czym trzeba pamiętać podczas budowy parapetu.

 

 

b521e149c7ab43715911b64a268b5cac