Poradnik remontowy

Przecieki w instalacjach hydraulicznych zdarzają się często zarówno w budynkach nowszych, jak i starszych. Najczęściej przyczyną jest niestarannie wykonana instalacja lub słabej jakości materiały, które uległy zniszczeniu. W jaki sposób można dokładnie zlokalizować miejsce przecieku?

Najczęściej o tym, że pojawił się przeciek, świadczy podciekanie widoczne na ścianach, sufitach lub też na podłogach. Trudno jednak samodzielnie precyzyjnie określić, w którym miejscu pojawiają się przecieki, gdy zawilgocenie widoczne jest na większej przestrzeni.

Czy przeciek można zlokalizować samodzielnie?

Zasadniczo jest to bardzo trudne, gdy nie dysponujemy odpowiednim zapleczem. Kucie w płytkach czy zrywanie podłogi w ciemno nie jest zbyt dobrym pomysłem. Domowe wykrywanie przecieków przede wszystkim polegać może na wykorzystaniu mierników wilgotności, niemniej jednak działają one tylko na niewielkiej głębokości. Gdy nie dysponujesz tego rodzaju sprzętem, w takim przypadku warto zadzwonić do fachowców.

Profesjonalne metody lokalizacji przecieków

Firmy, które świadczą usługi lokalizacji przecieków, dysponują zaawansowanym zapleczem, dzięki któremu można dokładnie wskazać, gdzie pojawia się problem. Zaliczają się do nich przede wszystkim metody takie jak: metoda termowizyjna z użyciem kamer termowizyjnych, metoda akustyczna oraz elektroakustyczna, metoda z użyciem gazów znacznikowych czy specjalne miniaturowe kamery wprowadzane bezpośrednio do instalacji. Firmy dysponują też miernikami wilgotności wspomnianymi wcześniej.

Ile kosztuje lokalizacja przecieków?

Ceny usług zależne są przede wszystkim od rodzaju instalacji, której dotyczy przeciek, ponieważ to na tej podstawie wybiera się odpowiednie metody. Lokalizacja z użyciem miernika to około 200 złotych, z kolei z kamerą czy metoda akustyczna może kosztować od 300 do nawet 1000 złotych. Ceny nie są niskie, ale dzięki skorzystaniu z takich usług możemy ochronić się przed znacznie wyższymi kosztami.

Jeżeli interesuje cię profesjonalna lokalizacja przecieków w Warszawie lub w innych miastach w kraju, z aktualnymi ofertami można zapoznać się już teraz przez internet.

543a9e578746b403fd0e32670d4893df
263aa9aa7123a4b10bbd14cb1fe05664

Osłanianie okien to jedna z funkcji folii termoizolacyjnych. O ich niezwykłej przydatności z jednej strony decydują parametry techniczne, z drugiej natomiast walory użytkowe, dzięki którym następuje znaczna poprawa izolacyjna szyb.

Czym są folie termoizolacyjne?

Folie termoizolacyjne BRUXAFOL LX-70 charakteryzują się tym, że zostały wyprodukowane ze specjalnie dobranych składników, co jest jednoznaczne z tym, że wyróżniają się atrakcyjnymi parametrami technicznymi, a co za tym idzie, spośród dostępnych współcześnie folii termoizolacyjnych posiadają ogromną skuteczność działania.

Folie termoizolacyjne LX-70 ULTIMATE składają się nie tylko z czternastu ultracienkich warstw metali, ale także z ich stopów. Zostały one naniesione na najwyższej jakości folię polyestrową (PET) za pomocą rozpylania katodowego. Dodatkowym atutem tych folii termoizolacyjnych jest sposób zabezpieczenia, który polega na pokryciu ich powłoką typu HARD COAT. To dzięki niej folie termoizolacyjne wykazują dużą odporność na zadrapania.

Folie termoizolacyjne a ich zalety

Folie termoizolacyjne posiadają szereg zalet, które w znacznej mierze są wynikiem doboru składników oraz uzyskanych dzięki temu parametrów technicznych. Folie termoizolacyjne mają tę właściwość, że do 99℅ zmniejszają promieniowanie UV, co jest jednoznaczne z wyeliminowaniem efektu odbarwiania przedmiotów.

Dzięki foliom termoizolacyjnym można do 95℅ zredukować promieniowanie podczerwone, z czym bezpośrednio wiąże się utrzymywanie komfortu termicznego we wszystkich rodzajach wnętrz, przy równoczesnym zapewnieniu im 70℅ przenikalności światła dziennego.

Folie termoizolacyjne posiadają tę niekwestionowaną zaletę, że mogą być wykorzystywane zarówno latem, jak i zimą. W czasie upałów zmniejszają temperaturę w pomieszczeniach, zimą natomiast chronią je przed nadmierną utratą ciepła.

Folie termoizolacyjne wyróżniają się wszechstronnym zastosowaniem, ponieważ pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności poprzez zmniejszenie kosztów związanych z klimatyzacją i ogrzewaniem.

Niektóre prace ogrodowe związane z zagospodarowaniem przydomowej przestrzeni wymagają co najmniej zgłoszenia do urzędu, niekiedy potrzebne będzie nawet pozwolenie na budowę. Sprawdź, co zmieniło się w prawie od 2017 roku.

Wycinka drzew bez pozwolenia

Jedną z najistotniejszych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjną zmianą w przepisach, która zaczęła obowiązywać od początku 2017 roku, jest zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na wycinkę drzew na własnej działce.

- Do tej pory bez zezwolenia można było usuwać tylko drzewa i krzewy owocowe oraz te, których obwód pnia nie był większy od ustawowych granic. Od 1 stycznia 2017 roku właściciel działki prywatnej może usuwać wszystkie drzewa i krzewy bez uzyskania pozwolenia. Wycinka nie może się jednak wiązać z prowadzaniem działalności gospodarczej - wyjaśnia ekspert www.DOM.pl.

W przypadku przedsiębiorców konieczne będzie pozwolenie na wycinkę, jeśli obwód pnia jest większy niż wykazane w nowych przepisach granice. Usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew wymaga uzyskania pozwolenia.

Opłata za usunięcie drzewa ustala się mnożąc liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawkę opłaty, przy czym stawka ta nie może przekraczać 500 zł, a krzewu - mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej usuwanymi krzewami i stawkę opłaty. W tym przypadku stawka nie może przekraczać 200 zł.

- Należy pamiętać jednak, że gmina ma możliwość regulowania przepisów dotyczących wycinki. W drodze uchwały może określić jakie drzewa wymagają jednak decyzji lub opłaty za wycinkę, a także rozszerzyć listę tych drzew, które są zwolnione z pozwolenia - dodaje ekspert www.DOM.pl.

Mała architektura bez zgłoszenia

Zagospodarowanie przydomowej przestrzeni często wiąże się z budową dodatkowych obiektów na działce. Należy pamiętać, że tylko obiekty małej architektury są zwolnione zarówno z pozwolenia, jak i zgłoszenia.

- Do obiektów małej architektury nie możemy zaliczyć altan czy budynków gospodarczych – wyjaśnia ekspert www.DOM.pl – Małą architekturą określamy niewielkie obiekty służące rekreacji, jak np. piaskownice czy huśtawki, grille ogrodowe, posągi czy wodotryski, kapliczki, a także obiekty służące utrzymaniu porządku, jak np. śmietniki. Jeżeli zabudowa śmietnika jest pokaźnych rozmiarów obiektem, urząd może zakwestionować jej budowę bez zgłoszenia - zaznacza ekspert.

Altany i budynki gospodarcze – pozwolenie czy zgłoszenie?

Zwolniona z obowiązku pozwolenia na budowę, ale wymagająca zgłoszenia budowy do właściwego urzędu jest budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii, czyli ogrodów zimowych o powierzchni zabudowy do 35 m2. Łączna liczba tych obiektów na działce nie może jednak przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

- Jeżeli na działce znajduje się budynek mieszkalny lub teren przeznaczony jest do zabudowy mieszkalnej, na podstawie zgłoszenia możemy wybudować wiatę do 50 m2, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki – uzupełnia ekspert www.DOM.pl.

Baseny i oczka wodne do 50 m2, budowane zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na działce poza miastem nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zamiar budowy musimy jednak zgłosić do urzędu.

Ogrodzenie i nawierzchnia wokół domu – jakie formalności związane są z budową?

Przed nowelizacją prawa budowlanego ta część płotu, która graniczyła z ulicą czy innym miejscem publicznym wymagała zgłoszenia do urzędu. Dziś całe ogrodzenie można wybudować bez żadnych formalności. Warunek jest jeden – nie może być one wyższe niż 2,2 metra.

- Rodzaj ogrodzenia posesji od strony ulicy może jednak narzucać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Przed rozpoczęciem budowy warto zapoznać się z ustaleniami planu, by uniknąć kary i nakazu rozbiórki ogrodzenia – radzi ekspert www.DOM.pl.

Utwardzanie gruntu na działce budowlanej nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Na działce musi jednak być zachowana minimalna powierzchni biologicznie czynna, która określona jest w miejscowym planie bądź w przypadku jego braku - w decyzji o warunkach zabudowy, wydanych przez gminę.

- Większość prac związanych z zagospodarowaniem posesji prywatnej zwolnione jest z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Często wymagane jest jednak zgłoszenie, do którego trzeba dołączyć opis inwestycji i określić termin jej rozpoczęcia. Niedopełnienie tego obowiązku może zostać uznane za samowolę budowlaną, której legalizacja jest długim i kosztownym procesem – przestrzega ekspert www.DOM.pl.

Co jeszcze zmieniło się w prawie budowlanym? Bądź na bieżąco – najnowsze informacje z rynku budowlanego znaleźć można w serwisie - https://pracownia-projekty.dom.pl. Wyszykuj funkcjonalne projekty domów, aranżuj i konsultuj ze specjalistami lub na forum.

4fe1000a45581838e0af75fe8a66f8d5
43795b548d74f1b9d0835f3c69162d9e

Coraz więcej ludzi buduje ekskluzywne domy, dbając o każdy szczegół. Staramy się wybrać dobrą lokalizację, zatrudniamy architekta i przystępujemy do budowy naszego wymarzonego domu.

Ze względu na fakt, iż mieszkamy w klimacie umiarkowanym, pogoda potrafi niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

Coraz więcej osób decyduje się ostatnio, na zainstalowanie klimatyzacji w swoim domu. Metoda ta nie należy do tanich rozwiązań, jednak bez wątpienia przynosi korzyści w upalne dni. Montaż klimatyzacji jest czasochłonny i trudny. Warto w tym celu zatrudnić ekipę fachowców. Klimatyzacja zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Może być ona instalowana zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach. Latem, gdy temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza czujemy się ospali i nerwowi z powodu gorączki, zimą natomiast, gdy mrozy zmuszają do kupna drogiego opału, możemy dzięki klimatyzacji ogrzać wszystkie pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że klimatyzatory i wentylatory wymagają okresowej kontroli technicznej, co niesie za sobą dodatkowe koszty. Montaż wentylacji jest jednak bardziej opłacalny niż jakakolwiek inna forma ciepłownicza w domu, ze względu na wygodę i efekty. Decydując się na zainwestowanie w klimatyzację, należy pamiętać i przestrzegać kilku obowiązków. Posiadacza klimatyzacji czeka między innymi czyszczenie filtrów, sprawdzanie stanu elektryki oraz czyszczenie tac, do których ścieka woda. Dzięki montażowi wentylacji w domu możemy cieszyć się czystym, świeżym powietrzem. Beż wątpienia warto zainwestować w ten luksus. Ceny mieszczą się w granicach 5000 zł. Możemy zdecydować się na ten krok zarówno w trakcie pierwszych planów o budowie domu tak, by fachowcy dobrze zaplanowali rozkład instalacji oraz, gdy mamy już własne lokum i chcemy zainstalować kilka klimatyzatorów. Jest to również idealne rozwiązanie dla ludzi borykających się z astmą.

Niech sąsiedzi zazdroszczą Ci komfortu podczas niekorzystnych dla ludzkiego organizmu dni. Zadbaj, by Twoja rodzina czuła się dobrze w domu i już dziś zdecyduj się na luksus jakim jest montaż klimatyzacji. Odszukaj dobrych fachowców dzięki ogłoszeniom w internecie lub prasie. Zaufaj tylko sprawdzonej firmie, która cieszy się powszechnie dobrą opinia wśród klientów.

Kiedy przychodzi czas malowania czy odnowienia fasady domu, niejednokrotnie pojawia się problem z wyborem właściwej farby elewacyjnej.

 

Nie ma w tym nic dziwnego - oferta dostępnych na rynku farb jest niezwykle bogata i różnorodna. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając farbę, aby zaopatrzyć się w jakościowy i odpowiedni dla nas produkt?

Farby elewacyjne to inaczej farby fasadowe, zewnętrzne. Służą do malowania elewacji budynków, w tym budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i innych obiektów. Mogą być nakładane pędzlem, wałkiem lub z wykorzystaniem metody natryskowej. Czym powinna charakteryzować się dobra farba zewnętrzna?

Farby elewacyjne powinny być przede wszystkim trwałe – ich kolor nie powinien się zmieniać przez wiele lat. Ponadto powinny cechować się odpornością na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, być wodoszczelne, ale jednocześnie powinny pozwalać „oddychać” ścianom zewnętrznym, aby możliwe było odparowanie wilgoci. Wszystkie te czynniki decydują o jakości danej farby, która powinna nie tylko dobrze się prezentować, ale także chronić budynek, aby w pełni spełniać swoje zadanie.

Najczęściej wybieranym kolorem dla farb zewnętrznych jest biel – zwłaszcza z powodu uniwersalności. Kolor biały świetnie komponuje się z każdym innym kolorem i sprawdzi się zarówno przy projektach nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. Farby elewacyjne także często są kupowane w odcieniach żółtych. Ale nie są to wszystkie możliwości – dzięki innowacyjnym technologiom produkcji farb obecnie można także zaopatrzyć się w bardziej ekstrawaganckie kolory, jak czarny czy granatowy. Jednak wciąż polecane jest stosowanie na ścianach zewnętrznych głównie kolorów jasnych – ciemne warto zaaplikować na mniejszych powierzchniach.

Rodzajów farb zewnętrznych jest bardzo dużo – do jednych z najbardziej popularnych należą farby silikonowe. To produkty, które doskonale sprawdzą się np. w nowym budownictwie. Farby silikonowe charakteryzują się wysoką odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz doskonałą przyczepnością do podłoża. Co więcej są hydrofobowe, ale także paroprzepuszczalne. Oprócz farb silikonowych na rynku dostępne są także m.in. farby akrylowe, wapienne czy silikatowe. Dobrze jednak pamiętać, że farbę powinno się dobierać do tynku – jeśli użyto np. tynku silikonowego, wówczas dobrze by było, aby i farba była silikonowa.

5bcdeb3114166a8429d9f6252fea4946