Poradnik remontowy

Wybór stropu to odwieczny problem dla osób, które budują własny dom. Każdego czeka ten etap, a jeśli już nadchodzi potrafi przysporzyć niemałych problemów.

Doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że strop jest w sumie jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym elementem w konstrukcji domu. To właśnie na nim opiera się ciężar i od niego zależy wytrzymałość budynku. Oznacza to, że strop jest elementem konstrukcji, na którym w żaden sposób nie powinieneś oszczędzać. Zalety dobrego stropu z pewnością docenisz nie od razu, lecz po kilku, kilkunastu latach mieszkania w wybudowanym domu.

Wybór jest trudny

Dzieje się tak, dlatego, że na rynku istnieje wiele różnorodnych stropów. Każda ma oczywiście swoje wady i zalety. Od tego, jaki zastosujesz zależy nie tylko od konstrukcji Twojego domu, ale od zasobności portfela. Obecne technologie dają wiele alternatyw. I tych tańszych i tych droższych. Jednak to Ty powinieneś zdecydować, który będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Strop na miarę szyty

Nowością niewątpliwie jest styp typu filigran. W Polsce staje się coraz bardziej popularny. Powodów, dla których warto wybrać właśnie ten jest kilka. Po pierwsze strop taki przygotowywany jest na zamówienie, pod konkretny projekt domu. Udajesz się ze swoim projektem do firmy, która zajmuje się produkcją takich stropów, pokazujesz projekt i właściwie nic więcej Cię nie interesuje. Fachowcy zajmą się przygotowaniem stropu według wymiarów. Oznacza to, że parametry tego stropu można modyfikować w zależności od potrzeb. Można na przykład zwiększyć ich odporność ogniową czy po prostu dostosować w inny sposób do warunków pracy w danym miejscu itp. Ponadto taki strop rozwiązuje niemal wszystkie problemy konstrukcyjne. Jeżeli posiadasz projekt domu, w którym zastosowane będą stropy o nietypowych kształtach: elipsy, trójkąta, półokręgu itp. to właśnie strop typu filigran jest odpowiedni. Można z niego stworzyć niemal dowolną bryłę.

Gdzie zamówić strop?

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup stropu filigran pozostaje Ci udanie się z projektem do firmy, która się zajmuje ich produkcją. MdBudinvest działa na rynku od wielu lat i specjalizuje się w produkcji m.in. stropów typu filigran. Każdy z jego elementów jest produkowany w firmie, a następnie sprawdzany pod kątem zgodności z obowiązującymi normami. Oznacza to, że posiadają one niezbędne certyfikaty. Dopiero potem przewożone są na plac budowy i tak składane w całość. Firma dba o najwyższą jakość swoich produktów, dając na każdy z nich gwarancję.

99c47446f50d1577a4a673508addb11b
1f1aec37f69a15e02ae57668084b245d

Pale CFA wykonywane są przy użyciu świdra ciągłego, osadzonego na rurowym rdzeniu. Ten budowlany element konstrukcyjny wykorzystuje się przede wszystkim przy gruntach spoistych twardo-plastycznych, jak też niespoistych, wyróżniających się bardzo wysokim stopniem zagęszczenia. Dobrej jakości pale CFA pozwalają na uzyskanie doskonałej nośności, co powoduje, że konstrukcja jest trwała i niezwykle wytrzymała.

 

 

Pale CFA fundamentem ekranów akustycznych

Pale CFA stosowane są bardzo często przy tworzeniu ekranów akustycznych i dźwiękochłonnych, które stawiane są na drogach, stanowiąc tym samym przeszkodę pomiędzy źródłem hałasu, a punktem obserwacji. Pale CFA rozmieszczane są w regularnych odstępach. Pod każdym słupem ekranu znajduje się jeden pal. Przy takiego rodzaju pracach wykorzystuje się pale CFA o średnicy od 450 do 900 mm i głębokości od 4 do 8 m. Nie są poddawane zbyt dużym obciążeniom, stąd takie ich parametry.

 

Pale CFA przy obiektach mostowych

Innym obszarem zastosowań pali jest budowa obiektów mostowych. Są to budowle, które przeznaczone są do przeprowadzania drogi, ciągu pieszego lub rowerowego i innego rodzaju komunikacji gospodarczej znajdujących się nad przeszkodą, jak most czy też wiadukt. Pale CFA wykorzystywane są przede wszystkim jako fundamenty pod obiekty mostowe, znajdujące się w węzłach drogowych. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe zastosowanie innej metody, a także poprzez pale CFA można osiągnąć większe korzyści finansowe i skrócić czas trwania prac.

 

Jak powstają Pale CFA?

Konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który umożliwi nam wykonanie pali CFA. Pierwszym etapem jest pomiar w miejscu, w którym  ma zostać w glebę wbudowany pal. Kolejno, wykorzystując specjalistyczne urządzenie, wprowadzamy świder w glebę, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej głębokości. Betonowe pale CFA powstają na skutek wypełnienia wykonanego wcześniej odwiertu betonem.

Pale CFA mają szeroki zakres wykorzystania. Przy ich pomocy tworzone są fundamenty, jak również wzbogacane uzbrojenia. Są niezawodnym elementem konstrukcyjnym przy ekranach akustycznych i obiektach mostowych. 

Aranżacja nawierzchni przed domem mieszkalnym lub przed firmą jest bardzo ważna dla całkowitego efektu wizualnego i stanowi dobrą inwestycję, którą właściciele będą się cieszyć przed długie lata, jednak składając zamówienie na konkretną kostkę brukową i wykonanie usługi układania kostki brukowej, warto zasięgnąć opinii ekspertów.

Firmy brukarskie służą doradztwem w takim zakresie jak:

  • Grubość kostki – w związku z tym, że w sklepach budowlanych można zakupić kostkę brukową różnej grubości, należy wiedzieć, jakie przeznaczenie będzie miała nawierzchnia, na której będzie ona położona. Na chodniki wystarczy kostka o grubości 4cm, natomiast w przypadku parkowania przed domem samochodów trzeba zastosować już kostkę 6cm, dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia nawierzchni. Na rynku dostępne są również grubsze kostki brukowe, które mają zastosowanie na powierzchniach o dużym obciążeniu.
  • Podłoże pod kostkę brukową – należy określić rodzaj terenu, ponieważ na obszarze suchym wystarczy podstawa z cementu i piasku, natomiast na obszarze podmokłym powinna być dodatkowo wzmocniona na przykład mielonym kruszywem. Bardzo istotny jest również sposób użytkowania nawierzchni, gdyż inne podłoże jest potrzebne do przejazdu i parkowania samochodów osobowych a inne do samochodów ciężarowych.
  • Koncepcja terenu pod kostkę brukową – kostka brukowa powinna być położona na terenie często użytkowanym przez samochody, czyli przy budynkach, czy w formie miejsc parkingowych. Eksperci odradzają, aby kostką wykładać całą powierzchnię działki, ponieważ generowane są niepotrzebne koszty. W miejscach gdzie nie ma potrzeby wzmacniania podłoża kostką lepiej sprawdzi się żywa roślinność, nadająca uroku każdemu miejscu.
  • Schemat ułożenia kostki – obecnie można zaprojektować każdy wzór i każdy z nich może znaleźć odzwierciedlenie w postaci odpowiedniego ułożenia kostki brukowej, wystarczy dobry pomysł, a profesjonalne firmy brukarskie wykonają zleconą usługę. Kostka brukowa dostępna na rynku posiada ciekawe wzory i kolory, można, więc tworzyć niesamowicie estetyczne kształty, przy takich koncepcjach można wykazać się kreatywnością.
  • Forma, struktura, barwa kostki brukowej – mały rozmiar kostki nie powinien być stosowany na nawierzchnię użytkowaną przez samochody ciężarowe, natomiast kostki z dodatkami takimi jak na przykład posypka granitowa nie powinny stanowić nawierzchni, na którą wjeżdżają samochody z drogi gruntowej. Wybierając barwę można zastosować zasadę uzupełniania się kolorów, jeżeli np. budynek posiada jasno żółtą lub beżową fasadę, można wykonać nawierzchnię w kolorze brązu, będzie to efektownie współgrało z całością.

    Przeglądając katalogi ze zrealizowanymi projektami, można zauważyć przeróżne ciekawe połączenia kształtów i kolorów, dzięki czemu otrzymywany jest oryginalny efekt wizualny. Ceny kostki brukowej dostępnej na rynku uzależnione są wielkości i koloru, kostka o grubości 4cm ceny wahają się od 35 do 80 zł/ m2, natomiast kostki 6 cm od 45 do 98 zł/m2, kostka 8cm cena dochodzi do 110 zł/m2, do tego trzeba doliczyć koszty obrzeża i krawężników. Natomiast ceny ułożenia kostki brukowej zaczynają się od 30 zł/m2 bez materiału i od 130 zł/m2 z materiałem.

b1cbb8f14d4e65aa5bcea452406bac36
de9aeebafed73a01b6a89b97178d19f1

                Płytki klinkierowe są produkowane w podobny sposób , co cegły. Powstają w procesie wypalania gliny i piasku w bardzo wysokich temperaturach, tak od 1000 o 1300 stopni Celsjusza. Płytki klinkierowe mają naturalny, ceglany wygląd, utrzymane są zazwyczaj w ciepłych czerwieniach, brązach, pomarańczach. Jednak produkuje się także płytki w innych kolorach, zależny on jest od składu chemicznego gliny, od nadruku jaki okrywa ich powierzchnię i od szkliwa. Oprócz bogatej kolorystyki  płytki klinkierowe szczycą się różnorodnością kształtów i formatów. Dostępne są w klasycznych kwadratach, prostokątnych cegiełkach, czy nawet w heksagonach.

                Płytki klinkierowe mają podobne właściwości, co cegły z klinkieru. Odznaczają się niezwykłą trwałością. Nie jest łatwo zarysować  ich powierzchnię lub w inny sposób ją uszkodzić. Są odporne na ścieranie i trudne warunki atmosferyczne. Nie szkodzi im woda, duże wahania temperatury są mrozoodporne, a promienie słońca nie wpływaj na pogorszenie ich w wyglądu.

                Płytki klinkierowe są antypoślizgowe, dlatego chętnie kładziemy je na tarasy, czy schodach. Tą cechę zawdzięczają ryflowaniu lub reliefowaniu. Jest to proces polegający na tworzeniu  delikatnych wzorów na powierzchni płytki, by nie była ona całkowicie gładka. Antypoślizgowość dają także odpowiednie szkliwa.

                Płytki klinkierowe są łatwe w pielęgnacji. W każdym sklepie z chemią gospodarczą można kupić środki przeznaczone do czyszczenia i konserwacji wyrobów klinkierowych.  Powierzchnia płytek odporna na ścierania i zarysowania sprawia również, że ewentualne zabrudzenia nie wnikają w głąb ich struktury.

                Płytki klinkierowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i aranżacji wnętrz. Właściwe mogą być użyte wszędzie tam, gdzie tradycyjna cegła. Pięknie prezentują się w elewacjach budynków. Stosowane są w domach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Mogą być utrzymane w wielu stylach. Ciepłe brązy i czerwienie prezentują się naturalnie i nadają charakteru tradycyjnemu budownictwu, natomiast zimne grafity, granaty, biele i szarości efektownie wyglądają w nowoczesnych bryłach budowlanych. Wspaniale komponują z innowacyjnymi materiałami wykończeniowymi takimi jak szkło, aluminium, czy stal. Płytkie klinkierowe wykorzystywane są do okładziny elementów takich, jak kominy, schody, tarasy, krawężniki, cokoły, murki, czy ogrodzenia. Dobrze skomponowana całość pozwala wykreować niezwykle urocze i oryginalne posesje. We wnętrzach używa się płytek klinkierowych do dekoracji ściennych, kominkowych i wszędzie tam, gdzie pozwala na to wyobraźnia.