Poradnik remontowy

Zakup domu nie jest wbrew pozorom tak łatwym wyzwaniem, jak to mogłoby się nam wydawać.

Nie mniejszym zmartwieniem jest również kupno mieszkania, gdyż podczas obu tych transakcji należy wziąć pod uwagę całą paletę czynników, które są znaczące podczas dokonywania wyboru. Mówimy tutaj głównie o stanie technicznym budynku, który może nie ma aż tak wielkiego znaczenia w przypadku mieszkań w bloku, lecz za to staje się pierwszym kryterium podczas zakupu domu wolnostojącego.

Zacznijmy może od mieszkań, gdyż ten temat jest nieco mniej skomplikowany. W przypadku zakupu lokalu mieszkaniowego, należy zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny. Na rynku nieruchomości znajdziemy bardzo szeroki wybór mieszkań, zaczynając od tych zlokalizowanych w starych kamienicach, a kończąc na nowych lokalach prosto od deweloperów. Wybór jest bardzo duży, więc należy ostrożnie badać oferty, aby nie spotkać się z problemową ofertą. W przypadku mieszkań jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż budowle wielorodzinne podlegają obowiązkowym przeglądom, które z reguły są realizowane przez większość wspólnot mieszkaniowych.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie nie ma absolutnie żadnego obowiązku kontrolowania stanu technicznego budynku. Niestety, właściciele bardzo często nie zdają sobie sprawy z istniejących usterek oraz ich wagi, zwłaszcza jeżeli nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego podczas zakupu domu należy zwrócić szczególną uwagę na stan w jakim znajduje się dach, komin oraz instalacja mediów. Uchroni nas to przed późniejszym przeprowadzaniem kosztownych prac w domu, który niedawno kupiliśmy. Nie zawsze trzeba jednak mieć sokole oko, aby poznać się na domu, który nadaje się tylko i wyłącznie do rozbiórki. Niektóre oferowane domy są w takim złym stanie, że doskonale widać to na pierwszy rzut oka – odpadający tynk wewnętrzny bywa niekiedy jeszcze najmniejszym zmartwieniem.

Niemniej jednak, zakupienie domu do remontu lub rozbiórki daje ogrom możliwości. Jeżeli budynek należy wyburzyć, to nowy nabywca zyskuje całą działkę do własnego zagospodarowania. Jest to bardzo istotne w lokalizacjach, które są pożądane i atrakcyjne. Można wtedy zainwestować w taką działkę lub zachować ją jako zabezpieczenie na przyszłość. Bardzo często zdarza się, że poprzedni właściciel posiada już wszelkie decyzje i pozwolenia administracyjne, które zezwalają na wyburzenie istniejącego budynku, a nawet wybudowanie nowego.

Jeżeli budynek jest w dobrym stanie i decydujemy się jedynie na generalny remont, to uzyskujemy możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni. W zależności od kondycji budowli, można pokusić się nawet o przestawienie niektórych ścian. Warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, który wykona odpowiedni projekt takiego remontu.

Warto wiedzieć o tym, że domy w kiepskim stanie technicznym to swoiste perły rynku nieruchomości. Posiadają one często niestandardową architekturę lub ciekawą panoramę, która rozpościera się za oknem. Wobec tego, w poszukiwaniu swojego własnego miejsca na ziemi, warto również rozejrzeć się za nieruchomościami, które wymagają nieco większego nakładu pracy.

c17869a6669fc093484971088d0bb317
8f25254146ecf82e351dd37ceeb4278c

Pokost lniany to mieszanina oleju lnianego i dodatków. Sam olej lniany jako impregnator ma długi okres schnięcia i w celu jego skrócenia dodaje się do niego dodatki, które czas schnięcia przyspieszają.

Pokost lniany a impregnacja drewna w praktyce

Pokost lniany to mieszanina oleju lnianego i dodatków. Sam olej lniany jako impregnator ma długi okres schnięcia i w celu jego skrócenia dodaje się do niego dodatki, które czas schnięcia przyspieszają.

Właściwości pokostu lnianego

 • Jest produktem w pełni naturalnym
 • Doskonale chroni drewno przed wodą i zabrudzeniami
 • Jest przepuszczalny dla pary wodnej i dobrze wnika w drewno
 • Nadaje jasnemu drewnu złocisty odcień i uwydatnia słoje w drewnie
 • Drewno impregnowane pokostem lnianym daje się przy uszkodzeniach naprawiać miejscowo
 • Nie łuszczy się i jest bardzo wydajny

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: http://www.farbyjedynka.pl/produkty/jedynka-pokost-lniany

Przygotowanie podłoża pod impregnację

 • Podłoże drewniane powinno być surowe, suche, czyste i odtłuszczone
 • Podłoże użytkowane należy oczyścić, odkurzyć a drewno wyszlifować lub wycyklinować
 • Uzupełnić ubytki i zlikwidować przebarwienia
 • Bardzo chłonne drewno zagruntować pokostem rozcieńczonym terpentyną balsamiczną w stosunku 1 do 1

Nanoszenie powłok impregnacyjnych

 • Pokost lniany nakładać równomiernie przy pomocy walka lub płaskiego pędzla
 • Po nałożeniu pozostawić do wniknięcia w drewno przez okres 30 minut przy temperaturze otoczenia 20°C, przy niższej odpowiednio dłużej
 • Po tym czasie podłoże wytrzeć i wypolerować suchą szmatą do momentu uzyskania matowej satynowej powierzchni
 • Nie zostawiać na powierzchni drewna pokostu, ponieważ w tym miejscu powstaną błyszczące lub klejące miejsca
 • Pokost musi całkowicie wniknąć w impregnowane drewno i nie może zostawiać na drewnie żadnej powłoki, gdyż powstają w tych miejscach widoczne różnice w połysku
 • Jeżeli przegapiliśmy nadmiar pokostu, miejsca te należy zmyć 5% roztworem sody lub zeszlifować papierem ściernym i ewentualnie nałożyć nowa warstwę impregnatu
 • Po wniknięciu i całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy, co trwa od 24 do 48 godzin, możemy przystąpić do nakładania kolejnej warstwy jeżeli jest taka konieczność

Pielęgnacja zaimpregnowanego podłoża

 • Niewielkie zabrudzenia na zaimpregnowanych drewnianych podłożach należy zmywać letnią wodą bez żadnych dodatków, detergentów czy proszków i płynów do szorowania, które mogą pozostawić odbarwione plamy na zaimpregnowanej powierzchni
 • Przy większych zabrudzeniach do letniej wody można dodać mydła marsylskiego lub emulsji wosku Carnauba
 • Przy intensywnym użytkowaniu i mocnym zabrudzeniu można do mycia zastosować 2,5% roztwór sody, a po wyschnięciu powierzchni nanieść nową warstwę pokostu.

Jeśli zabierasz się za remont, albo pragniesz go gruntownie przemyśleć, by przeprowadzić w całości w 2017 roku, warto byś zapoznał się z najmodniejszymi wskazówkami dotyczącymi aranżacji wnętrz – może niektóre zainteresują Cię na tyle, byś je wykorzystał u siebie? To zarówno nowinki kolorystyczne, jak i związane z meblami, dzięki którym wszystkie pomieszczenia nabiorą niezwykłego, nowoczesnego charakteru – oczywiście, jeśli lubisz takie klimaty!

Najmodniejszy kolor – Szary Denim

Czy szare ściany mogą być modne i ładne? Oczywiście – jeśli wybierze się odpowiedni odcień szarości i zestawi całość z odpowiednimi meblami, dekoracjami i dodatkami. Szary Denim jest odcieniem raczej zimnym, ale jednocześnie przyjemnym dla oka – relaksuje, pozwala odpocząć i odprężyć się po ciężkim dniu, a oświetlony ciepłym światłem lamp i tak tworzy przytulną przestrzeń. To odcień elegancki, a przy tym można go zestawić również z innymi kolorami, by wnętrze nie było zbyt przytłaczające i jednorodne.

Szary Denim to kolor wpadający w niebieski – to właśnie niebieski został bowiem kolorem roku 2017. Uznano go za barwę odzwierciedlającą współczesność oraz nawiązującą do powrotu do natury, który się obecnie obserwuje. Dlatego najlepszymi towarzyszami tego koloru są i inne, naturalne kolory – przede wszystkim zieleń, ale również brąz, biel (krem) i fiolet.

Najmodniejszy styl – Boho

Powrót do natury i zainteresowanie ekologicznym stylem życia znajduje odzwierciedlenie również w trendach dotyczących aranżacji całego pomieszczenia – obecnie zwykle mebluje się pokoje w stylu skandynawskim, bądź w stylu boho. Moda boho od kilku lat obserwowana jest już na wybiegach – ciuchy w tym stylu są chętnie noszone przez wiele osób. Boho nawiązuje do hippisów, a nawet – zdaniem niektórych – do mody cygańskiej. Ogólnie rzecz biorąc chodzi jednak o pewien luz, wygodę, zaplanowaną różnorodność, a nawet nieporządek.

Meble w stylu skandynawskim na h-design.pl świetnie nadają się do osiągnięcia podobnego efektu w pokojach. Warto zakupić świece, ustawić dużo roślin w wyrazistych doniczkach, na ścianie powiesić obrazy w drewnianych ramach – może to być drewno stylizowane na stare, podniszczone. Możemy łączyć ze sobą rzeczy z różnych zestawów, materiały w kropki z materiałami w paski, a także zdecydować się na poduszki w bardziej wyrazistych kolorach. Ma być bogato, ale swobodnie – nowocześnie, ale odprężająco. Ta wolność wielu ludziom odpowiada, bowiem w ten sposób mogą wyrażać siebie poprzez wnętrze – jest ono idealnie dobrane do ich potrzeb, pasji i zainteresowań. Nie trzeba również troszczyć się o utrzymanie nieskazitelnego porządku, bo styl boho wręcz go nie lubi! Dodatki w tym stylu mogą być także nieco bardziej pomysłowe – na przykład interesujący trend z ostatnich miesięcy to betonowe donice. Na h-design.pl można znaleźć ich wiele, w różnych rozmiarach, ale to nie wszystko – w ofercie są także betonowe półki, lampy i wazony. Razem z szaro-niebieskimi ścianami i dodatkami w żywszych kolorach można zatem uzyskać naprawdę niezwykłe wnętrze – to pomysły dla ludzi z wyobraźnią, którzy lubią podążać za najnowszymi trendami.

2fc66ca9168dedba3514b27d9f484571

 Chyba każdy z nas chciałby mieszkać stylowej, funkcjonalnej przestrzeni. W związku z tym zainteresowanie usługami projektantów wnętrz jest dzisiaj coraz większe. Czy warto skorzystać z ich pomocy przy kupnie nowego mieszkania?

 

 

Projektant wnętrz jest w stanie stworzyć na zamówienie projekt każdej przestrzeni – zarówno niewielkiej kawalerki, jaki sporego apartamentu. Dzięki jego pomocy można poradzić sobie z nierozstawnymi wnętrzami, znaleźć przestrzeń na wszystkie sprzęty w kuchni czy w łazience, a także wprowadzić w życie wiele ze swoich pomysłów na wygląd przestrzeni.

Kompleksowa obsługa projektanta wnętrz pozwala na uzyskanie estetycznej i funkcjonalnie zaaranżowanej przestrzeni. Co więcej, skorzystanie z jego usług pozwala na podwyższenie wartości nieruchomości, która będzie łatwiejsza w ewentualnej sprzedaży, gdy będzie chciało się zamienić lokum na inne.

Samemu czy z projektantem wnętrz?
Głównym minusem usług projektowania wnętrz jest ich cena. Nierzadko za rozplanowanie małej kawalerki trzeba zapłacić około 2-4 tysięcy złotych w zależności od jej przestrzeni oraz zakresu prac. To spora suma, którą można przeznaczyć na zakup mebli i innych sprzętów do domu.

Przy kupnie nowego mieszkania kwestie związane z jego aranżacją nie są jednak tak skomplikowane jak wtedy, gdy chce się wybrać mieszkanie z rynku wtórnego, gdzie nierzadko potrzeba znacznie szerszego zakresu prac, aby dopasować je do swoich życzeń. Gdy wobec tego masz pomysł na nowe mieszkanie, możesz spróbować zaaranżować je samodzielnie, na przykład z pomocą internetowych portali wnętrzarskich czy blogów i katalogów producentów.

Usługi projektanta wnętrz dostaniesz też „pod klucz”
Warto też wskazać, że dzisiaj coraz więcej deweloperów oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z usług projektanta bez dodatkowych opłat przy wyborze wykończenia „pod klucz”. To wygodna opcja, ponieważ wtedy można powierzyć prace wykończeniowe ekipie dewelopera, a samemu nie trzeba już poszukiwać ich na własną rękę.

Gdy wobec tego interesują cię nowe mieszkania w Warszawie na sprzedaż, sprawdź, czy deweloper daje ci możliwość skorzystania z usługi „pod klucz” z pomocą projektanta wnętrz. To wygodna i dodatkowo niedroga opcja!