Poradnik remontowy

Wystarczy rozejrzeć się po osiedlu domów jednorodzinnych, aby zauważyć, jak wiele dachów zostało pokrytych blachą. Takie rozwiązanie jest często doceniane przez inwestorów. Czy jednak rzeczywiście jest tak korzystne jak wydaje się wielu osobom?

Blachodachówka - uniwersalne pokrycie dachuNie da się ukryć, że wielu inwestorów decyduje się na zakup blachodachówki, ponieważ jest to stosunkowo tani materiał. Niskie koszty zakupu przekonują dużo osób, które nie mogą sobie pozwoli na żadne finansowe szaleństwa w czasie budowy domu. Jednocześnie jest to sprawdzone, znane rozwiązanie, więc każdy orientuje się w trwałości oraz innych parametrach tego materiału.

Pokrycie dachu przy wykorzystaniu blachy sprawdzi się w przypadku większości domów jednorodzinnych. Najkorzystniej takie rozwiązanie wypada przede wszystkim w przypadku dachów o prostej strukturze, pozbawionych dodatkowych elementów architektonicznych. W takim przypadku wykorzystanie blachy pozwala na bardzo szybkie wykonanie wszystkich prac. W związku z tym takie rozwiązanie przypadnie do gustu nie tylko osobom, którym zależy na oszczędnościach, ale także wszystkim inwestorom, pragnącym jak najszybciej skończyć budowę i wprowadzić się do własnego domu.

Nowoczesne blachodachówki charakteryzują się dobrymi parametrami i stosunkowo dużą trwałością. Wynika to przede wszystkim z zastosowania różnych pokryć ochronnych, które mają zabezpieczyć powierzchnię dachu przed uszkodzeniami oraz niekorzystnym działaniem czasu. Na rynku dostępne są na przykład materiały pokryte specjalnym środkiem przeciwgrzybicznym, który skutecznie zapobiega porastaniu powierzchni blachy mchem. Dzięki temu rozwiązaniu dach zachowuje estetyczny wygląd i jednocześnie nie wymaga renowacji przez dłuższy czas.


Kiedy blachodachówka się nie sprawdzi?Pomimo swojej dużej uniwersalności, taki materiał nie sprawdzi się na każdym dachu. Kiedy warto unikać tego rozwiązania? Dotyczy to głównie różnego rodzaju budynków o charakterze zabytkowym lub po prostu starszych konstrukcji, których architektura nie będzie pasowała do pokrycia dachowego wykonanego z blachy. W końcu trudno jest zgrać dawne rozwiązania architektoniczne z nowoczesnym materiałem, którym bez wątpienia jest blachodachówka.

Ten materiał może nie przypaść do gustu również osobom, którym zależy na osiągnięciu konkretnego efektu estetycznego w przypadku nowego domu. Na przykład dach z blachy nie zawsze sprawdzi się w przypadku budynku, która ma swoich wyglądem nawiązywać do szlacheckiego dworku.


Czy warto inwestować w blachodachówkę?Takie rozwiązanie można na pewno polecić większości inwestorów. Pokrycie dachu przy pomocy blachy pozwoli przede wszystkim na zmniejszenie kosztów budowy domu. Jednocześnie efekt osiągnięty w ten sposób będzie estetyczny oraz trwały.

W przypadku zdecydowania się na taki materiał można wybierać z wielu różnych produktów o odmiennych tłoczeniach oraz kolorach. Dzięki temu uda się dopasować wygląd dachu do stylu architektonicznego domu oraz do kolorystyki elewacji.

Artykuł powstał dzięki pomocy specjalistów z Budmax-Metal

ab8cbff12b6f07c27dd3756491767103
3e5b12404f0df6211d785aaeb78f796f

Urządzenia skrawające służą do przede wszystkim do obróbki. Używane są w wielu zakładach produkcyjnych, a do ich obsługi potrzebna jest kadra wysoce wykwalifikowanych fachowców. Każdy przedsiębiorca, który planuje rozpocząć działalność z wykorzystaniem urządzeń skrawających powinien jednak dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Jakie wykorzystywane są najczęściej?

To pierwsze pytanie, które należy sobie postawić jeszcze przed etapem zakupów. To, co od razu przychodzi na myśl to frezarki konwencjonalne, które znajdują swoje zastosowanie przy mało skomplikowanych pracach. Te najnowocześniejsze łączą w sobie klasyczne funkcje ze współczesnymi technologiami, które sprawiają, że praca jest dokładniejsza i bardziej ekonomiczna. Mimo, że urządzenia te nie są najtrudniejsze w obsłudze, operator, który będzie się nimi zajmował także musi posiadać odpowiednie kwalifikacje - jest to określone przede wszystkim przepisami.

Prawdziwym ułatwieniem pracy skrawacza są także obrabiarki numeryczne cnc. Sterowanie komputerowe daje operatorom ogromne możliwości dotyczące przede wszystkim planowania produkcji. Zgodnie z opiniami ekspertów takie urządzenia są wydajniejsze i bardziej precyzyjne. Dodatkowo cały proces produkcyjny przebiega szybciej i sprawniej, a to przekłada się finalnie na cenę ostatecznego produktu i zysk przedsiębiorcy, który ponosi mniejsze koszty.

Jeśli chodzi o najpotrzebniejsze, a zarazem najbardziej nowoczesne urządzenia to nie sposób nie wspomnieć jeszcze o fenomenie technologicznym jakim są tokarki karuzelowe cnc. Ich zastosowanie jest tak wieloaspektowe, że na ten temat można stworzyć pokaźną lekturę na długie godziny. Tokarka zwykle jest wykorzystywana do obróbki produktów o powierzchni brył przestrzennych - walec, stożek, kula itp.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

  • Parametry - trzeba dostosować je do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Im większy zakres działania, na tym wydajniejsze maszyny należy się zdecydować.
  • Producent - wbrew pozorom jest to ważne i to w dużej mierze ze względu na dostęp do części zamiennych.
  • Cena - która nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. W obydwu przypadkach przekłada się do na jakość urządzenia, która powinna być jak najwyższa.

Źródło: http://www.obrabiarki.biz.pl/produkty/17,wiertarki/19,wiertarki-cnc-janus.html

Rekomendacja S zalecaną przez Komisję Nadzoru Finansowego wymagane jest, aby wkład własny dla kredytów hipotecznych od 2017 roku wynosił 20% ceny nieruchomości. Oczywiście sam wkład własny to nie tylko gotówka i klient banku może go zrealizować na różne sposoby. Jednak w żaden sposób nie zmniejsza to problemów, jakie będą czekały kredytobiorców w tym roku. Nadchodzą bowiem zmiany, ale również możliwości.

Wyższy wkład własny

Rekomendacja S nie obejmuje jedynie 2017 roku, podwyżki zalecanego wkładu własnego zaczęły się dużo wcześniej. Już w 2014 roku wkład własny wynosił 5%, aby w kolejnym roku 2015 wzrosnąć o kolejne 5%, do poziomu 15% w 2016 roku. Docelowym wkładem własnym, realizowany od tego roku jest 20% ceny nieruchomości, ale pamiętajmy, że nie jest tak do końca. Otóż wkład własny tylko w 10% musi być zrealizowany jako środki pieniężne, na resztę kredytobiorca może wykupić specjalne ubezpieczenie. Kredytobiorca jest dla banku niezwykle cennym klientem, szczególnie ten, który bierze kredyt hipoteczny. Dlatego bank z chęcią udzieli kredytu hipotecznego bez 20% wkładu własnego, ale z minimalnym 10%, doliczając do każdej raty koszt specjalnego ubezpieczenia 10% niezapłaconego wkładu. Koszt ten wbudowany jest w całkowitą cenę kredytu i podwyższa cenę miesięcznej raty o kilkadziesiąt złotych. Dodatkową opłatę kredytobiorca będzie musiał płacić, aż pozostała kwota do spłaty nie dojdzie do poziomu zalecanego przez KNF.

Co jeśli tak wysokiego wkładu nie posiadasz?

Tego typu rozwiązanie daje większe możliwości dla kredytobiorców, którzy nie posiadają odpowiedniego wkładu własnego. Należy jednak pamiętać, że ogólny koszt kredytu w tym przypadku będzie wyższy. Są tez bank, np. ING Bank Śląski, w którym uda się zaciągnąć kredyt hipoteczny TYLKO z 20% wkładem własnym. Dysponowanie własnym wkładem własnym to też korzystniejsze warunki kredytu.

Ustawa o kredycie hipotecznym

Trwają również konsultacje w sprawie ustawy o kredycie hipotecznym, jeśli wejdzie ona w życie, przyszłych kredytobiorców mogą czekać następujące zmiany:

  • brak prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia po 36 miesiącach od zawarcia umowy,
  • wykluczenie cross-sellingu, czyli sprzedaży różnych produktów bankowych wraz z kredytem hipotecznym,
  • możliwość odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego w czasie do 14 dni od podpisania umowy,
  • możliwość samodzielnej sprzedaży nieruchomości, która obciążona jest hipoteką w trakcie 6 miesięcy.

Przyszły dokument to też dobre zmiany w pośrednictwie kredytowym, będą musieli uzyskiwać pozwolenie na swoją działalność od KNF, posiadać wykształcenie kierunkowe i mieć zaświadczenie o niekaralności, a osoby niespełniające wymagań będą musiał zdać egzamin państwowy na pośrednika kredytowego.

Zmiany, które zachodzą na rynku kredytów hipotecznych można uważać za dobre, przynajmniej jeśli chodzi o dobro zarówno klientów, jak i rynku finansów. Aktualny ranking kredytów mieszkaniowych znajdziesz m.in. w Direct Money. Pamiętajmy, że zbytnia liberalizacja kredytów może doprowadzić do poważnych reperkusji, a w tym momencie prawo bankowe stara się chronić zarówno siebie, jaki i klientów.

628e47807816db7c92692df407cd481a