Poradnik remontowy

Regulacje dotyczące palet ładunkowych. Co zmieniło się w ostatnich latach?

Palety od lat są wykorzystywane w logistyce oraz spedycji i nic nie wskazuje na to, że coś miałoby się w tym zakresie zmienić. To bardzo proste, względnie tanie i niezawodne konstrukcie służące do bezpiecznego transportu towarów. Jednak pewne aspekty związane z użytkowaniem palet są obłożone restrykcjami, o których musisz wiedzieć.

 

Można produkować palety „na własną rękę”?

Tzw. „legalizację” palet reguluje uchwała Zarządu PKN Epal (zrzeszająca m.in. firmy naprawiające palety EUR). Palety, które nie posiadają odpowiednich oznaczeń (takich jak symbol EPAL, czy EUR), nie mogą zostać przyjęte do naprawy przez firmy zrzeszone w PKN Epal. Ponadto, legalizacja palet dotyczy tylko i wyłącznie tych palet, które znajdują się już w obiegu (palety używane) i są sortowane, naprawiane i wprowadzane ponownie do obiegu przez członków PKN Epal.

Producenci nielegalnych palet ścigani są za przestępstwo dot. używania podrobionych znaków towarowych i zgodnie z polskim prawem mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej oraz cywilnej.

 

Jak rozpoznać oryginalną paletę euro?

Konstrukcja palety euro jest precyzyjnie określona. Składa się na nią:

  • 78 gwoździ ułożonych w konkretnym szyku,
  • waga wynosząca od 20 do 25 kilogramów,
  • symbol EPAL, umieszczony w lewym rogu,
  • symbol EUR umieszczony na prawym boku.

Ponadto, centrala noga palety jest zwykle oznaczona kodem producenta. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, dokładnie dopytaj, albo zażądaj odpowiedniej dokumentacji sprzętu, ponieważ obrót nielicencjonowanymi paletami podlega każe. Ponadto, pakiety z nielegalnej produkcji nie mogą być legalizowane przez firmy naprawcze zrzeszone w PKN Epal.

 

Kto ma prawo nabijać gwoździe naprawcze?

To bardzo często zadawane pytanie. Naprawiać „zalegalizowane” palety mogą tylko firmy zrzeszone w PKN Epal, posiadające odpowiednią licencję na prowadzenie tego typu działań. Wbicie takiego gwoździa oznacza, że paleta spełnia wszelkie normy jakościowe i wytrzymałościowe. Każdy użytkownik palet, może zlecić ich naprawę lub sortowanie (czyli ponowną certyfikację z użyciem gwoździa naprawczego) firmie posiadającej licencję EPAL.

Musisz o tym pamiętać, ponieważ wprowadzanie do obrotu palet bez odpowiednich oznaczeń i certyfikatów oryginalności jest surowo ścigane i karane. Tylko uprawione podmioty, wbiciem gwoździa naprawczego zaświadczają, że dana paleta spełnia kryteria karty UIC 435 i może być dalej legalnie użytkowana jako paleta EPAL.

 

 

Żródło: artykuł został dostarczony przez redakcję serwisu PaletyCentrum.pl, należącego do firmy CENTERPAL.

paletycentrum.pl (2017-09-19 07:55)