Poradnik remontowy

Praktyczne wskazówki dla utrzymania jakości dywanów

O tym, jak wyczyścić dywan wiemy chyba już sporo. Tak naprawdę, należy jedynie sugerować się tym, jaki typ dywanu wybieramy, a później dobrać dla niego odpowiednie środki do czyszczenia. Kiedy zaś mamy jakieś wątpliwości to możemy zapytać o poradę doświadczonego pracownika sklepu. Natomiast, warto dowiedzieć się, jak dbać o jakość dywanów, na przykład wtedy, gdy są one umieszczone przy meblach lub na stoliku.

 

Zagniecenia na dywanach

W miejscu takim jak sklep z dywanami zostaniemy poinformowani o tym, że dywany eleganckie powinny znajdować się w centrum salonu lub gabinetu. Takich też dywanów nie warto układać przy meblach, gdyż mają one do spełnienia przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Wybierając dywan z wysokiej jakości wełny mamy gwarancję, że nie będzie na nim żadnych zagnieceń. Z kolei, jeśli wybieramy modele syntetyczne, to musimy mieć świadomość, że zagniecenia takie będą powstawały, na przykład podczas zwijania dywanu w rulon lub wtedy, gdy będą na nim stały meble. W związku z tym, jeśli będziemy chcieli przesunąć dywan w inne miejsce, bo na przykład zamarzą się nam niewielkie zmiany aranżacyjne to powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, jak o taki dywan zadbać, aby nie było na nim widać zbyt dużych śladów użytkowania.

Jednym z prostszych, a zarazem sprawdzonych sposobów jest użycie kostek lodu. Lód należy umieścić w miejscu zgniecenia, a kiedy się rozpuści to delikatnie przetrzeć suchą ścierką. Runo należy wtedy unosić do góry. Zgniecenie łatwo zniknie. Oczywiście, może zdarzyć się, że wgniecenie będzie dosyć trwałe, szczególnie wtedy, kiedy jakiś mebel długo stał na dywanie. Wówczas czynność z kostkami lodu należy powtarzać tak długo, aż wgniecenie całkiem nie zniknie.

Innym, także sprawdzonym sposobem jest użycie żelazka z generatorem pary. Najważniejsze jest to, aby stopa żelazka nie miała styczności z runem dywanu, ponieważ mogłoby dojść do spalenia włókien. W miejscu wgniecenia należy natomiast położyć ściereczkę i bardzo delikatnie prasować. Funkcja aktywnej pary zmiękczy włókna. Później, po prasowaniu, runo należy wyszczotkować. O takich sposobach możemy nie dowiedzieć się w miejscu jakim jest sklep z dywanami, natomiast warto je poznać. Rzeczywiście bowiem są skuteczne.

 

Myślenie profilaktyczne

Kiedy zaś w ogóle nie chcemy martwić się o to, w jakim stanie będą nasze dywany to powinniśmy myśleć profilaktycznie, układając je w domu. I o ile już rzeczywiście musimy postawić mebel na dywanie, to raz na jakiś czas warto go nieco delikatnie przesunąć. Wtedy nie dojdzie do dużych zagnieceń. W miejscu jakim jest sklep z dywanami powinniśmy dokładnie przedstawić nasze oczekiwania co do dywanu i tego, gdzie i w jaki sposób zamierzamy go ułożyć. Wtedy doświadczony sprzedawca bez wątpienia podpowie nam, co zrobić z dywanem i będzie to dobra decyzja.

Warto zawsze dbać o jakość dywanu, niezależnie od tego, z jakiego włókna będzie wykonany, ponieważ wtedy przez dłuższy czas nie musimy przejmować się zakupem kolejnego. Sam sposób eksploatacji dywanu jest równie ważny i nie możemy o tym absolutnie zapominać.

7kd.pl (2018-09-21 06:42)