Poradnik remontowy

Co trzeba wiedzieć o klimatyzacji? Jakie są jej zalety i wady?

Planujesz zakup urządzenia, które w sezonie letnim uczyni Twoje miejsce chłodnym i przyjemnym? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na klimatyzację w Twoim domu.

Poznaj wady i zalety urządzeń dbających o właściwą temperaturę w pomieszczeniach.

 

Co trzeba wiedzieć o klimatyzacji?

Przed montażem klimatyzacji trzeba sobie odpowiedzieć na kilka bardzo istotnych pytań. Najważniejsze z nich to:

  • jaki zakres pomieszczeń w domu czy mieszkaniu chcemy chłodzić,
  • czy wybrane pomieszczenia powinny zostać schłodzone jednocześnie.

Urządzenia przenośnie, tak wykupowane w upalne dni z marketów, cechują się specyficznymi zasadami pracy, z kolei instalacje stacjonarne wymagają zapewnienia odpowiednich warunków do ich wykonania.

Klimatyzatory przenośne to przeważnie jednoczęściowe urządzenia. Instalacje klimatyzacji to najczęściej jednostki wewnętrzne i zewnętrzne, mogą one obsługiwać jednocześnie kilka pomieszczeń. Preferencje odnośnie zakresu pracy klimatyzatorów powinny być sprecyzowane i na ich podstawie należy dokonać wyboru właściwego rodzaju klimatyzacji.

Trzeba wiedzieć, że praca klimatyzatorów nie musi polegać wyłącznie na obniżaniu temperatury w pomieszczeniu. Niektóre modele pozwalają na ogrzewanie powietrza. Podstawowym parametrem podczas wyboru odpowiedniego urządzenia jest jego moc, czyli wydajność chłodzenia. Ogólnie przyjmuje się, że na 1 m2 potrzeba 0,1 kW.

 

Zalety i wady klimatyzacji

Każdy sprzęt, niezależnie od rodzaju klimatyzacji, wymaga przeprowadzania regularnych serwisów. Trzeba ją czyścić i dokonywać przeglądów. Od tego zależy brak szkodliwego wpływu, jaki klimatyzacja może wywierać na zdrowie jej użytkowników. Szkodliwość dla zdrowia jest przypisywana urządzeniom chłodzącym często zupełnie niesłusznie. Nowoczesne urządzenia klimatyzatorów wyposażone w odpowiednie filtry mogą uzdatniać powietrze, oczyszczać je z zanieczyszczeń i zarodników pleśni, a nawet dymu papierosowego. Istotną wadą klimatyzacji może okazać się jej głośna praca. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby urządzenie emitowało możliwie najcichsze dźwięki.

Obecnie na montaż klimatyzacji decyduje się coraz więcej osób, gdyż zalety tego rozwiązania są nie do przecenienia. Odpowiednio dobrana do potrzeb i regularnie oczyszczania klimatyzacja będzie korzystna.

chlod-klim.pl (2018-09-06 13:19)