Poradnik remontowy

Co jest ważne, aby montaż drzwi przebiegł prawidłowo i jakie błędy mogą się pojawić przy nieodpowiednim ich osadzeniu?

Parametry techniczne drzwi to jedno, a prawidłowy montaż to drugie. Nawet te o najlepszych właściwościach, np. izolacyjnych, nie będą prawidłowo spełniały swoich funkcji w efekcie nieprawidłowo wykonanego montażu.

Dowiedz się, co jest ważne, aby montaż drzwi przebiegł prawidłowo i jakie błędy mogą się pojawić przy nieodpowiednim ich osadzeniu. Przedstawiamy kilka rad, z którymi warto się zapoznać przed samodzielnym montażem drzwi lub kiedy chcemy nadzorować montaż wykonywany przez fachowców.

 

Skutki nieprawidłowego montażu drzwi

Powstawanie mostków termicznych i straty ciepła to tylko niektóre skutki błędów w montażu. Niedostosowanie drzwi do otworu, pionu może skutkować problemami z otwieraniem oraz zamykaniem drzwi. Niefachowość może prowadzić do tarcia drzwi o podłogę, wypaczenia elementów konstrukcyjnych, zarówno ramy, jak i skrzydła, a także zablokowania elementów okuć. Poprawny montaż jest jednym z najważniejszych czynników dla długotrwałego oraz bezproblemowego użytkowania drzwi. Decydując się na profesjonalne drzwi akustyczne, lepiej powierzyć ich montaż fachowcom.

 

Kiedy zamontować drzwi zewnętrzne podczas budowy domu?

Drzwi w nowym domu powinny być zamontowane, kiedy większość prac wykończeniowych się zakończy, zwłaszcza jeśli są to drogie i porządne drzwi drewniane. Przy pracach budowlanych nawet takie drzwi mogą ulec zniszczeniu. Przejściowo można zastosować tańsze, prowizoryczne drzwi.

 

Ważne aspekty montażu drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe wymagają szczególnie solidnego montażu ościeżnicy. Należy je mocować większą ilością, gęściej umieszczonych, solidnych łączników niż w przypadku drzwi bez właściwości antywłamaniowych. Najlepsze będą stalowe kotwy rozporowe, kotwy metalowe lub porządne kołki montażowe. W każdym przypadku wszelkie materiały zastosowane do montażu drzwi powinny być zgodne z zaleceniami producenta.

 

Montaż drzwi w zależności od grubości ściany

Różne zasady dotyczą montażu drzwi w zależności od rodzaju muru. W ścianach jednowarstwowych ościeżnice powinny być montowane w połowie grubości muru. Z kolei w dwuwarstwowych należy je osadzić możliwie najbliżej zewnętrznej strony. Część ościeżnicy zostanie przykryta warstwą termoizolacji oraz tynku.

solidnedrzwiokna.pl (2018-08-09 06:51)