Poradnik remontowy

Jak sprawnie przeprowadzić remont?

Wiosna i lato to sezon remontowy w naszym kraju. Wiele osób decyduje się wtedy na zmianę aranżacji mieszkania i odświeżenie pomieszczeń. W tym artykule podpowiem, jak w prosty sposób można wyrównać powierzchnię ścian, aby nowe farby tapety lub inne materiały wykończeniowe prezentowały się na nich jak najlepiej.

 

Ściany z płyt gipsowych

Szybkim sposobem na uzyskanie gładkich ścian jest zastsowanie płyt gipsowo- kartonowych. Można je montować na stelażu z profili stalowych lub przyklejać bezpośrednio do ściany. Trzeba tylko pamiętać, aby dobrze zaspoinować połączenia płyt za pomocą gipsu szpachlowego. W ten sposób unikniemy oczekiwania na wyschnięcie tynku, gipsu oraz gładzi. Wykoszystanie płyt ma także takie zalety jak łatwość montażu i stosunkowo niewielki bałagan, jaki powstaje podczas remontu. Ściana. Na której ułożono płyty,może być pokryta tapetą, farbą lub innym materiałem wykończeniowym. Trzeba jednak pamiętać, że płyta sprawi, że pomieszczenie nieco się zmniejszy, ponieważ jest grubsza niż warstwa gipsu a do tego dochodzi jeszcze konstrukcja lub placki gipsowe, na których ją mocujesz. W przypadku małych pomieszczeń, w których meble były idealnie dopasowane do wymiarów wnętrza, trzeba zwrócić na to uwagę.

 

Wyrównywanie powierzchni gipsem

Gips szpachlowy (https://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/products/gladzie-gipsowe-gipsy-szpachlowe-tynki-gipsowe/gips-szpachlowy-nida-max) przyda się do wypełniania dużych ubytków, rys oraz pęknięć. Warto pamiętać, że przed wypełnienim takich miejsc masą gipsową trzeba je najpierw nieco poszerzyć, aby zapewnić odpowiednią przyczepność. Po wyschnięciu gipsu szpachlowego powierzchnię należy wyrównać drobnym papierem ściernym. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu idealnie gładkiej powierzchni warto na koniec całą ścianę pokryć cienką warstwą gładzi gipsowej. Gładź po wyschnięciu trzeba dobrze wyszlifować. Powstaje przy tym dużo pyłu, więc jeśli remont jest tylko w części mieszkania, to warto pozostałe pomieszczenia dobrze zabezpieczyć folią malarską. Po zakończeniu szlifowania całe pomieszczenie dobrze jest odkurzyć odkurzaczem z pochłaniaczem pyłu. Szczególnie ważne jest usunięcie resztek pyłu z powierzchni ścian przed ich malowaniem.

Siniat.pl (2018-06-18 13:26)