Poradnik remontowy

Meble designerskie cieszą się coraz większym powodzeniem

Na polskim rynku nie brak jest różnego rodzaju mebli. Czasy, kiedy Polacy musieli brać takie, jakie się akurat trafiły, na szczęście stanowią już odległą historię. Dziś każdy może dobrać dla siebie meble dokładnie takie, jakie są potrzebne, i jakie się podobają. Jedni klienci większą uwagę przywiązują do cech użytkowych, a inni kierują się tym, jak meble wyglądają i jak będą wpływać na wygląd pomieszczenia, w którym się znajdą. Oczywiście, nie jest obecnie problemem znaleźć takie meble, które będą i świetnie wyglądać, i równie świetnie spełniać zadania, do jakich zostały wykonane.

Na bardzo bogatym rynku meblarskim w Polsce coraz większą jego część stanowią tzw. meble designerskie. To właśnie te meble, które są kupowane głównie za to jak wyglądają. Nierzadko ich rola użytkowa jest zredukowana do minimum, a stawia się właśnie na wygląd. A ten jest bardzo często unikalny i ekskluzywny. Tym samym stanowią one w wielu przypadkach gadżet, który ma za zadanie cieszyć głównie oczy. Na polskim rynku takich mebli jest coraz więcej, a wiele sklepów meblowych właśnie na takim asortymencie się skupia.

 

Meble designerskie inne niż reszta

To, czym takie meble wyróżniają wśród wielu innych jest design, czyli wygląd. To właśnie to, jak wyglądają, decyduje o tym, że można je zaliczyć do kategorii mebli designerskich. Atrakcyjność wizualna przejawia się w różny sposób. Może to być kształt, który sprawia, że dany mebel nawet nie przypomina tych najpopularniejszych ze swojej kategorii. Często designerskie meble przypominają kształtem inne rzeczy, ich wygląd inspirowany jest naturą czy obiektami przemysłowymi. Osoby kupujące takie meble design stawiają ponad wszystko.

Z drugiej strony meble designerskie mogą zachwycać swoimi kolorami. Bardzo często to właśnie kontrastujący z otoczeniem kolor sprawia, że designerskie meble przyciągają wzrok i oglądający je zauważa nietypową formę. Czerwony, żółty, fioletowy czy różowy to jedne z tych najczęściej stosowanych kolorów i nierzadko są to kolory, jakich nie używa się do produkcji mebli tradycyjnych, czysto funkcjonalnych.

 

Gdzie pasują meble designerskie?

Rzadko zdarza się, aby całe umeblowanie w danym budynku czy wnętrzu składało się z mebli designerskich. Jest wręcz przeciwnie. Często bywa tak, że w danym pomieszczeniu umieszcza się tylko jeden taki mebel. Dla osób kupujących takie meble design musi być łatwo zauważalny i widoczny. Zbytnie nagromadzenie takich mebli sprawiłoby, że ich unikalność rozmyłaby się. Umieszcza się je często w oszczędnie umeblowanych wnętrzach, aby łatwo można było je zauważyć i docenić ich wyjątkowość.

idealdesign.pl (2018-01-26 18:53)