Poradnik remontowy

Jakie cechy powinny posiadać szafki basenowe?

Przy każdej pływalni, ale także w innych obiektach sportowych, takich jak siłownie, sale gimnastyczne i korty tenisowe, musi znajdować się szatnia. Jej niezbędnym wyposażeniem są oczywiście przebieralnie, kabiny natryskowe i WC oraz szafki, w których można przechowywać ubrania i przedmioty osobiste. Czym powinny charakteryzować się funkcjonalne szafki basenowe?

Wymagania wobec szafek basenowych

Wyjście na basen czy siłownię zawsze wiąże się z koniecznością zmiany stroju i pozostawienia przedmiotów osobistych poza zasięgiem wzroku właściciela. Nawet w ośrodkach sportowych o bardzo dobrej renomie mogą zdarzać się kradzieże, dlatego użytkownicy szatni powinni mieć możliwość skorzystania z zamykanych szafek basenowych – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Sanipol.

Specyficzne warunki panujące w szatniach przy pływalniach sprawiają, że wyposażenie takich wnętrz musi być wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na wilgoć i uszkodzenia. Planując wyposażenie szatni, trzeba także brać pod uwagę wielkość przestrzeni do zagospodarowania i ilość korzystających z niej użytkowników. Powyższe kwestie dyktują wybór właściwej konstrukcji, wielkości i ilości szafek basenowych.

Charakterystyka szafek basenowych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, szafki basenowe powinny być wykonane z materiału trwałego i wodoodpornego. Takie wymagania spełniają prefabrykowane płyty HPL, z których wykonuje się również inne elementy wyposażenia łaźni publicznych, w tym kabiny sanitarne WC i natryskowe. Konstrukcja z płyt wspierana jest na solidnych stelażach aluminiowych.

Dodatkową zaletą płyt HPL jest możliwość uzyskania elementów w dowolnych kolorach, toteż zbudowane z nich sprzęty są nie tylko bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości, ale także estetyczne.

Wymiary i kształty szafek basenowych

Standardowe szafki do szatni w obiektach sportowych mają wymiary 400x415x1800 mm, przybierają zatem postać wysokich słupków. Tego rodzaju szafki pojedyncze sprawdzają się doskonale również w charakterze szafek pracowniczych.

W szatniach o większej ilości użytkowników, gdzie jednocześnie pojemność szafki nie musi być aż tak duża, stosowane są również modele S2, czyli z dwoma oddzielnymi półkami w jednym słupku oraz szafki typu L, gdzie słupek dzielony jest w pionie.

W szatniach wyposażonych w wieszaki na ubrania, niekiedy wystarczające mogą okazać się szafki skrytkowe, przeznaczone do przechowywania niewielkich przedmiotów, jak np. portfel i telefon.

Akcesoria do szafek basenowych

Szafki basenowe muszą być wyposażone w zamki. Do mebli tego rodzaju montuje się zamki różnego rodzaju, w tym kasetowe na kluczyk, wrzutowe, bateryjne i na elektrozaczepy. Wysokie szafki powinny posiadać haczyki, umożliwiające powieszenie przechowywanych ubrań czy ręczników.

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest doposażenie szafki basenowej w ławeczkę. Taka konstrukcja jest bardzo wygodna dla użytkowników szatni, a jednocześnie pozwala na oszczędne zagospodarowanie przestrzeni w pomieszczeniu.

sanipol.pl (2017-09-14 15:34)