Poradnik remontowy

Idealnie zagospodarowana przestrzeń garderoby i szafy na wymiar

Garderobą określa się pomieszczenie służące do przechowywania ubrań. Określa się także tym terminem przystosowaną do tego wnękę. Czy to garderoba, czy szafa, jeśli są duże, to można w nich zmieścić wszystkie ubrania i dodatki.

Konieczne będzie jednak dobre zagospodarowanie przestrzeni. Są pewne zasady ogólne, które gwarantują odpowiednią funkcjonalność. By jednak mieć zapewnione idealne miejsce na ubrania, trzeba dopasować zabudowę do swoich potrzeb.

Funkcjonalna przestrzeń garderoby i szafy na wymiar

Niezbędne minimum to przestrzeń z drążkiem, który jest umieszczony tak wysoko, by mogły na nim swobodnie zawisnąć dłuższe ubrania np. sukienki. Powinna być to wysokość co najmniej 150 cm, najlepiej jednak jeśli będzie to 170 cm. Wtedy nawet najdłuższa suknia się nie pogniecie. Na tym elemencie się jednak nie poprzestaje i nawet jak nie są to bardzo pojemne szafy na wymiar, to znajdzie się w nich i miejsce na półki. Jedna czy dwie duże znajdą się nad drążkiem. Warto mieć też kilka w bocznej części szafy. Ułoży się na nich te wszystkie ubrania, których się nie wiesza np. swetry. Na bieliznę, skarpety i różne drobiazgi przydają się szuflady oraz kosze. Szuflady mogą mieć od 40 do 80 cm szerokości.

Jeśli w planach jest zagospodarowanie garderoby jako oddzielnego pomieszczenia, to miejsca na zabudowę jest więcej. Zmieści się dodatkowa przestrzeń z drążkiem. Można mieć oddzielną na krótsze ubrania np. marynarki czy spódnice. Drążek musi być wtedy na wysokości od 100 do 120 cm. W dolnej części zabudowy można znaleźć miejsce na obuwie. Niekiedy jednak nie trzeba aż oddzielnego pomieszczenia. Jeśli miejsca pod szafę jest sporo, to wszystkie te elementy mogą tam się znaleźć.

Jak uzyskać idealną przestrzeń na ubrania?

By mieć idealne miejsce na wszystkie rzeczy, trzeba dobrze przemyśleć układ wewnątrz. Można liczyć na fachowe doradztwo, producent mebli może wykonać dowolną zabudowę, niezbędne jest jednak zastanowienie się nad swoimi potrzebami. Kluczowe jest, czy będzie to jedynie miejsce na ubrania, czy planuje się też dodatkową komodę albo szafkę. Druga ważna rzecz do przemyślenia to, jak wiele miejsca potrzebuje się na różne rzeczy. Ktoś, kto ma wiele bluzek koszulowych, inaczej zaplanuje sobie zabudowę szafy niż ktoś, kto głównie chodzi w bluzach i swetrach.

meble-jolinex.pl (2017-09-05 08:43)