Poradnik remontowy

Etapy układania kostki brukowej

Układanie nawierzchni przed domem i w ogrodach dość często związane będzie z wykorzystywaniem kostki brukowej.

To materiał, który charakteryzuje się dobrą jakością i wytrzymałością, a jednocześnie różne kształty i kolory sprawiają, że dzięki kostce brukowej uzyskać można zadowalającą estetykę tego co zostanie przygotowane. Kostka brukowa to materiał, który ułożyć można na dowolnie rozległej powierzchni bez szczególnych utrudnień i to również należy do istotnych zalet tego materiału.

 

Jak układamy kostkę brukową

Proces związany z układaniem kostki brukowej będzie składał się z kilku istotnych etapów. Jeśli będziemy się tego trzymać można oczekiwać, że całościowo stworzona nawierzchnia będzie wyglądać doskonale i zachowana zostanie z dobrą jakością. Jak to wygląda w praktyce? Postaramy się powiedzieć krok po kroku jak wykonywane jest układanie kostki brukowej.

 

Korytowanie

Pierwszy etap prac nad ułożeniem kostki brukowej to wykonywanie korytowania. Jest to wykip, który będzie odpowiadał powierzchni, na której kostka zostanie ułożona. Powinien mieć około 20-50 cm w zależności od tego na jakim gruncie kostka będzie się znajdować i jak duże będą obciążenia. Przy piaszczystych gruntach wystarczy dolna granica, na podmokłych gliniastych glebach wykop musi mieć około pół metra głębokości.

 

Odwodnienie

Kolejny etap prac to wykonanie instalacji odwodnieniowej, która może być konieczna, jeśli kostka będzie układana na bardzo dużej powierzchni. Jeśli nie da się stworzyć spadku w odpowiednią stronę wtedy konieczne będzie stworzenie odpowiedniej instalacji, która odpowiadać będzie za odprowadzenie wody. Taką instalację realizujemy właśnie tuż po wykonaniu korytowania.

 

Przygotowanie krawężników

Zanim rozpoczniemy układanie kostki będzie trzeba wykonać również krawężniki. Ich obsadzenie powinno mieć miejsce wzdłuż obramowania całej nawierzchni. Dla ścieżek ogrodowych wystarczą krawężniki chodnikowe, jeśli kostka będzie układana na podjazdach, wtedy warto będzie postawić na bardziej masywne krawężniki drogowe.

 

Podbudowa oraz układanie kostki

Kolejny etap pracy do wykonania to przygotowanie podbudowy z pospółki albo tłucznia drogowego, który będzie gwarantował warstwę stabilizacyjną. Gdy takowa zostanie przygotowana wysypuje się jeszcze warstwę podkładową, która pozwoli na dokładne i równe ułożenie kostki. Gdy ten podkład w formie piachu bądź cementu zostaje wykonany należy go wypoziomować i można układać kostkę. Na koniec posypuje się kostkę piachem, co gwarantuje wniknięcie go miedzy kostki i ich zaklinowanie między sobą.

phumark.waw.pl (2017-07-28 12:32)