Poradnik remontowy

Piękno piaskowca

Piaskowiec to materiał wykończeniowy, który już od dłuższego czasu budzi zainteresowanie w naszym kraju. Do pewnego momentu mieliśmy z nim do czynienia jedynie we wnętrzach, dziś jednak, dzięki obecności na rynku piaskowca elewacyjnego, możemy liczyć na niego również na zewnątrz.

 

Czym jest piaskowiec?

Choć piaskowiec można podziwiać w wielu miejscach, nie brakuje osób nie będących tego nawet świadomymi. Warto więc przypomnieć, że sam piaskowiec jest skałą osadową z charakterystyczną dla niej drobnoziarnistą strukturą. Osoby, które zajmują się nim zawodowo potwierdzają, że skała ta nie stwarza poważniejszych problemów zarówno wówczas, gdy w grę wchodzi jej pozyskiwanie, jak i obróbka, a co za tym idzie – chcąc zachwycać się pięknem piaskowca w naszym domu lub na jego elewacji, nie musimy obawiać się, że uniemożliwi nam to wygórowana cena tego materiału budowlanego. Oczywiście, niski koszt nabycia nie jest wcale jedyną zaletą piaskowca, dla kupujących duże znaczenie ma bowiem również charakteryzująca go bogata kolorystyka wynikająca z jego różnorodnego składu.

 

Jedna skała – wiele zastosowań

Wzmiankowane już zróżnicowanie kolorystyczne sprawia, że mówiąc o piaskowcu mamy na myśli skałę, dla której charakterystyczna jest wielość zastosowań. Piaskowiec jest nie tylko wodo-, ale również mrozoodporny, jego użytkownicy szybko przekonali się więc, że z powodzeniem może pojawiać się zarówno na parapetach okiennych, jak i na elewacjach. Swoimi walorami wizualnymi imponują również posadzki z piaskowca, które, z uwagi na swoje właściwości, często pojawiają się na tarasach. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku posadzka powinna być poddana także kilku dodatkowym zabiegom, wśród których na pierwszy plan wysuwa się impregnacja i żywicowanie. Naturalnie, można się nią cieszyć również nie podejmując tego rodzaju kroków, nie zapobiegniemy wówczas jednak pyleniu, które będzie miało niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. W domach jednorodzinnych piaskowiec pojawia się zresztą od niedawna w jeszcze jednym, dość nietypowym, wydaniu. Wykonuje się z niego schody, które z powodzeniem sprawdzają się zarówno jako schody wewnętrzne, jak i jako schody tarasowe.

 

Przegląd zalet piaskowca

W przekonaniu wielu osób największą zaletą piaskowca jest jego cena, solidna skała, która znakomicie prezentuje się nie tylko w pomieszczeniu, ale również na zewnątrz, nie należy bowiem do rozwiązań drogich. Nie da się jednak ukryć, że atrakcyjność cenowa nie zdałaby się na wiele, gdyby dodatkowe środki pieniężne należało przeznaczać na jego obróbkę. Na szczęście, piaskowiec nie generuje tego rodzaju ryzyka, a jednocześnie okazuje się skałą zdumiewająco trwałą.

Piaskowiec zawdzięcza jednak swoje piękno również zróżnicowaniu kolorystycznemu. Jeśli decydujemy się na wykonaną z niego posadzkę, możemy wybierać wśród dziesiątek odcieni, kolory łatwo więc można dopasować do naszych gustów. Jest to także rozwiązanie naturalne, a obecnie nie brakuje odbiorców, którzy cenią sobie powrót do korzeni i rozwiązania ekologiczne.

 

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez Piasmar oferujący wysokiej jakości piaskowiec, okładziny i elementy dekoracyjne.

piasmar.com (2017-07-13 15:20)