Poradnik remontowy

Kielicharka elektryczna

Kielicharka do rur to bezprzewodowy, elektryczny przyrząd do kielichowania zarówno rur miedzianych, jak i aluminiowych oraz tytanowych. Jej elektryczne zasilanie sprawia, że operowanie kielicharką przebywa w sposób łatwy, przystępny i prosty. Natomiast sprzęty tego typu, które posiadają dodatkowo zasilanie akumulatorowe - idealnie nadają się również do prac w terenie.

Każda, porządna kielicharka, posiadająca unikalną konstrukcję, z pewnością zagwarantuje mocne i stabilne przymocowanie do rury. Oprócz tego jej głowica zazwyczaj wyposażona jest w zacisk listwy mocującej, który jest płynnie regulowany, natomiast sama listwa mocująca posiada otwory zaciskowe z przeznaczeniem do rurek miedzianych o średnicach 1/4, 3/8, 1/2 oraz 5/8 i 3/4 cala. Odnośnie kielicha tego urządzenia, wykonany jest przez stożek mimośrodowy, który z kolei przesuwa się kierunku zamocowanej rurki z obrotem przy stałym docisku aż chwili załączenie sprzęgła.

W skład każdego zestawu powinny również wchodzić dwie baterie litowo-jonowe o napięciu 11,4 wolta oraz o pojemności 1,5 Ah. Czas ładowanie samej baterii nie powinien przekraczać 180 minut, natomiast żywotność samego akumulatora przewidziana jest na około 500 cykli ładowań. Ładowarka tego urządzenia przystosowana jest jedynie do akumulatora litowo-jonowego o napięciu 11,4 v.

Kielicharka nie jest narzędziem wyjątkowo trudnym w obsłudze. Same kielichy wykonujemy w następujący sposób: wygładzamy wewnętrzną krawędź rurki po jej obcięciu, a w celu usunięcia zadziorów nazywamy gradownika, który również powinien znaleźć się w każdym zestawie. Następnie należy umieścić rurkę w listwie mocującej. W tym celu wybieramy odpowiedni otwór, który odpowiada średnicy posiadanej przez nas rurki. Trzeba wiedzieć, że jej krawędź może wystawać maksymalnie milimetr od płaszczyzny rurki. Przed nałożeniem rurki na listwę, musimy pamiętać o założeniu na rurkę nakrętki śrubunkowej. Gdy upewnimy się, że rurka w listwie jest w odpowiedni sposób dociśnięta, ustawiamy listwę głowicy roztaczarki w ten sposób, aby zacisk głowicy trafił na właściwe wgłębienie w listwie, a na koniec tego etapu zakręcamy zacisk listwy. W celu rozpoczęcia roztłaczania musimy nacisnąć oraz przytrzymać dolną część przełącznika, a z kolei w celu wycofania stożka należy nacisnąć i przytrzymać górną część przełącznika. W kolejnym etapie naszej pracy luzujemy zacisk listwy oraz wyjmujemy rurkę. W przypadku gdy listwa będzie ciężko się otwierać, powinniśmy posmarować ją smarem bądź olejem. Wszystkie te czynności prowadzą do stworzenia poprawnie wykonanego kielicha.

 

 

 

blackdiamond-tools.pl (2017-07-10 12:06)