Poradnik remontowy

Pale CFA – w jakim celu warto ich użyć?

Pale CFA wykonywane są przy użyciu świdra ciągłego, osadzonego na rurowym rdzeniu. Ten budowlany element konstrukcyjny wykorzystuje się przede wszystkim przy gruntach spoistych twardo-plastycznych, jak też niespoistych, wyróżniających się bardzo wysokim stopniem zagęszczenia. Dobrej jakości pale CFA pozwalają na uzyskanie doskonałej nośności, co powoduje, że konstrukcja jest trwała i niezwykle wytrzymała.

 

 

Pale CFA fundamentem ekranów akustycznych

Pale CFA stosowane są bardzo często przy tworzeniu ekranów akustycznych i dźwiękochłonnych, które stawiane są na drogach, stanowiąc tym samym przeszkodę pomiędzy źródłem hałasu, a punktem obserwacji. Pale CFA rozmieszczane są w regularnych odstępach. Pod każdym słupem ekranu znajduje się jeden pal. Przy takiego rodzaju pracach wykorzystuje się pale CFA o średnicy od 450 do 900 mm i głębokości od 4 do 8 m. Nie są poddawane zbyt dużym obciążeniom, stąd takie ich parametry.

 

Pale CFA przy obiektach mostowych

Innym obszarem zastosowań pali jest budowa obiektów mostowych. Są to budowle, które przeznaczone są do przeprowadzania drogi, ciągu pieszego lub rowerowego i innego rodzaju komunikacji gospodarczej znajdujących się nad przeszkodą, jak most czy też wiadukt. Pale CFA wykorzystywane są przede wszystkim jako fundamenty pod obiekty mostowe, znajdujące się w węzłach drogowych. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe zastosowanie innej metody, a także poprzez pale CFA można osiągnąć większe korzyści finansowe i skrócić czas trwania prac.

 

Jak powstają Pale CFA?

Konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który umożliwi nam wykonanie pali CFA. Pierwszym etapem jest pomiar w miejscu, w którym  ma zostać w glebę wbudowany pal. Kolejno, wykorzystując specjalistyczne urządzenie, wprowadzamy świder w glebę, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej głębokości. Betonowe pale CFA powstają na skutek wypełnienia wykonanego wcześniej odwiertu betonem.

Pale CFA mają szeroki zakres wykorzystania. Przy ich pomocy tworzone są fundamenty, jak również wzbogacane uzbrojenia. Są niezawodnym elementem konstrukcyjnym przy ekranach akustycznych i obiektach mostowych. 

staltechnika.pl (2017-02-27 14:50)