Poradnik remontowy

Płytki klinkierowe

                Płytki klinkierowe są produkowane w podobny sposób , co cegły. Powstają w procesie wypalania gliny i piasku w bardzo wysokich temperaturach, tak od 1000 o 1300 stopni Celsjusza. Płytki klinkierowe mają naturalny, ceglany wygląd, utrzymane są zazwyczaj w ciepłych czerwieniach, brązach, pomarańczach. Jednak produkuje się także płytki w innych kolorach, zależny on jest od składu chemicznego gliny, od nadruku jaki okrywa ich powierzchnię i od szkliwa. Oprócz bogatej kolorystyki  płytki klinkierowe szczycą się różnorodnością kształtów i formatów. Dostępne są w klasycznych kwadratach, prostokątnych cegiełkach, czy nawet w heksagonach.

                Płytki klinkierowe mają podobne właściwości, co cegły z klinkieru. Odznaczają się niezwykłą trwałością. Nie jest łatwo zarysować  ich powierzchnię lub w inny sposób ją uszkodzić. Są odporne na ścieranie i trudne warunki atmosferyczne. Nie szkodzi im woda, duże wahania temperatury są mrozoodporne, a promienie słońca nie wpływaj na pogorszenie ich w wyglądu.

                Płytki klinkierowe są antypoślizgowe, dlatego chętnie kładziemy je na tarasy, czy schodach. Tą cechę zawdzięczają ryflowaniu lub reliefowaniu. Jest to proces polegający na tworzeniu  delikatnych wzorów na powierzchni płytki, by nie była ona całkowicie gładka. Antypoślizgowość dają także odpowiednie szkliwa.

                Płytki klinkierowe są łatwe w pielęgnacji. W każdym sklepie z chemią gospodarczą można kupić środki przeznaczone do czyszczenia i konserwacji wyrobów klinkierowych.  Powierzchnia płytek odporna na ścierania i zarysowania sprawia również, że ewentualne zabrudzenia nie wnikają w głąb ich struktury.

                Płytki klinkierowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i aranżacji wnętrz. Właściwe mogą być użyte wszędzie tam, gdzie tradycyjna cegła. Pięknie prezentują się w elewacjach budynków. Stosowane są w domach jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Mogą być utrzymane w wielu stylach. Ciepłe brązy i czerwienie prezentują się naturalnie i nadają charakteru tradycyjnemu budownictwu, natomiast zimne grafity, granaty, biele i szarości efektownie wyglądają w nowoczesnych bryłach budowlanych. Wspaniale komponują z innowacyjnymi materiałami wykończeniowymi takimi jak szkło, aluminium, czy stal. Płytkie klinkierowe wykorzystywane są do okładziny elementów takich, jak kominy, schody, tarasy, krawężniki, cokoły, murki, czy ogrodzenia. Dobrze skomponowana całość pozwala wykreować niezwykle urocze i oryginalne posesje. We wnętrzach używa się płytek klinkierowych do dekoracji ściennych, kominkowych i wszędzie tam, gdzie pozwala na to wyobraźnia.

klinkierbud.pl (2017-02-21 11:01)