Poradnik remontowy

Odpowiedni dobór kostki brukowej gwarantuje użytkowanie przez długie lata

Aranżacja nawierzchni przed domem mieszkalnym lub przed firmą jest bardzo ważna dla całkowitego efektu wizualnego i stanowi dobrą inwestycję, którą właściciele będą się cieszyć przed długie lata, jednak składając zamówienie na konkretną kostkę brukową i wykonanie usługi układania kostki brukowej, warto zasięgnąć opinii ekspertów.

Firmy brukarskie służą doradztwem w takim zakresie jak:

  • Grubość kostki – w związku z tym, że w sklepach budowlanych można zakupić kostkę brukową różnej grubości, należy wiedzieć, jakie przeznaczenie będzie miała nawierzchnia, na której będzie ona położona. Na chodniki wystarczy kostka o grubości 4cm, natomiast w przypadku parkowania przed domem samochodów trzeba zastosować już kostkę 6cm, dzięki czemu nie dojdzie do uszkodzenia nawierzchni. Na rynku dostępne są również grubsze kostki brukowe, które mają zastosowanie na powierzchniach o dużym obciążeniu.
  • Podłoże pod kostkę brukową – należy określić rodzaj terenu, ponieważ na obszarze suchym wystarczy podstawa z cementu i piasku, natomiast na obszarze podmokłym powinna być dodatkowo wzmocniona na przykład mielonym kruszywem. Bardzo istotny jest również sposób użytkowania nawierzchni, gdyż inne podłoże jest potrzebne do przejazdu i parkowania samochodów osobowych a inne do samochodów ciężarowych.
  • Koncepcja terenu pod kostkę brukową – kostka brukowa powinna być położona na terenie często użytkowanym przez samochody, czyli przy budynkach, czy w formie miejsc parkingowych. Eksperci odradzają, aby kostką wykładać całą powierzchnię działki, ponieważ generowane są niepotrzebne koszty. W miejscach gdzie nie ma potrzeby wzmacniania podłoża kostką lepiej sprawdzi się żywa roślinność, nadająca uroku każdemu miejscu.
  • Schemat ułożenia kostki – obecnie można zaprojektować każdy wzór i każdy z nich może znaleźć odzwierciedlenie w postaci odpowiedniego ułożenia kostki brukowej, wystarczy dobry pomysł, a profesjonalne firmy brukarskie wykonają zleconą usługę. Kostka brukowa dostępna na rynku posiada ciekawe wzory i kolory, można, więc tworzyć niesamowicie estetyczne kształty, przy takich koncepcjach można wykazać się kreatywnością.
  • Forma, struktura, barwa kostki brukowej – mały rozmiar kostki nie powinien być stosowany na nawierzchnię użytkowaną przez samochody ciężarowe, natomiast kostki z dodatkami takimi jak na przykład posypka granitowa nie powinny stanowić nawierzchni, na którą wjeżdżają samochody z drogi gruntowej. Wybierając barwę można zastosować zasadę uzupełniania się kolorów, jeżeli np. budynek posiada jasno żółtą lub beżową fasadę, można wykonać nawierzchnię w kolorze brązu, będzie to efektownie współgrało z całością.

    Przeglądając katalogi ze zrealizowanymi projektami, można zauważyć przeróżne ciekawe połączenia kształtów i kolorów, dzięki czemu otrzymywany jest oryginalny efekt wizualny. Ceny kostki brukowej dostępnej na rynku uzależnione są wielkości i koloru, kostka o grubości 4cm ceny wahają się od 35 do 80 zł/ m2, natomiast kostki 6 cm od 45 do 98 zł/m2, kostka 8cm cena dochodzi do 110 zł/m2, do tego trzeba doliczyć koszty obrzeża i krawężników. Natomiast ceny ułożenia kostki brukowej zaczynają się od 30 zł/m2 bez materiału i od 130 zł/m2 z materiałem.

brukland-kostka.pl (2017-02-27 14:43)